OVASTORY #12 CB Centrum

Víte,co je silnější než všechny možné globální ekonomické krize, realitní propady trhů a další vlivy, co stahují výstavbu dolů? Vedení Moravské Ostravy a stavební úřad Moravské Ostravy.

cb centrum

Pokud se občas procházíte po Ostravě a koukáte se okolo. Všimnete si, že nové kancelářské komplexy se zaplňují ( býv. dům hospodářů, The Orchard, Nová Karolina Park, Tieto). A uvědomíte si, že pokud by měl zde investor zájem o pronájem velké ucelené plochy, má prostě smůlu. A pak vás logicky napadne, proč už třeba Skanska nepostaví další budovu na Českobratrské, když tam mají billboard s reklamou na projekt…

Podivné, až zarážející praktiky vedení Moravské Ostravy a Přívozu a stavebního úřadu pro Moravskou Ostravu a Přívoz se začaly objevovat ve volebním období 2010 -2014, kdy vládl Ostravak a ČSSD s podporou KSČM. Nestandardní praktiky, možná ještě ve větší formě šikany vůči investorům, probíhají i v současné koalici Ostravak, ČSSD a KSČM. Již párkrát jsme vás informovali o „zašlapaných“ projektech, kde jsme informace získali z jednání zastupitelstva. V obvodu Moravské Ostravy byly postaveny stavby, které byly schváleny před rokem 2010. Nyní v centru Ostravy novostavby nerostou, což je v období ekonomické růstu a oživení trhů opravdu zarážející.

Ale chyběly nám hmatatelné důkazy, dokumenty o těchto praktikách. Naštěstí náš web se rozšiřuje do povědomí více a více lidí a projekt OVASTORY začíná mít ohlas.

Tedy zpátky k projektu CB centra na Českobratrské od společnosti Skanska. Stavba byla stáhnutá samotným investorem. Viz. fotografie. Mimo jiné na projekt měla navazovat II. a III. etapa podél celého bloku.

cbc

Příjezd do podzemních garáží CB centra byl v projektu zajištěn z ulice Janáčkova. Ze zadní části budovy. Před objektem se nachází „dálniční, čtyřproudý přivaděč“ Českobratrská. Opravdu je toto nedostatečné řešení? Ovšem budova Nordica přes ulici schválena byla, ale před rokem 2010.

Popis kapacity záměru z dokumentace EIA. Zde se „odvolat“ na nedostatečný počet parkovacích stání asi nešlo, nebo to ještě nebylo v kurzu.

cb centrum

Model projektu ukazuje vjezd do podzemních garáží.

cbc

Související články


Komentáře

 1. Danek :

  Jen by mě opravdu zajímala podstata věci?…proč jsou tyto projekty zašlapávány! Vždyť je ve stavbách o kterých víme, by mělo vytvořeno tak 3000prac.míst,je tu šance přivést nové obyvatele, z toho kšeft z prodeje nemovitosti nebo pronájmu, více útraty v obchodech…fakt nechápu. Je třeba s tím něco dělat…at je sranda.

  Thumb up 10 Thumb down 1
 2. Jordanix :

  Často jezdím okolo a říkal jsem si proč už se tam nestaví? Místo je to ideální, dopravní obslužnost výborná a krize taky odezněla! Díky za informace.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 3. Ac :

  Ta snaha zničit centrum Ostravy ( minimálně aby se nerozvýjelo) je opravdu do očí bijící. Neznáte někdo pozadí, proč to pan S. dělá a co tím sleduje?

  Thumb up 6 Thumb down 0
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Ac: Je developer. A chce být jediný, kdo na ostravském písečku bude stavět. + pokud bude obvod dál umrtvovat centrum, sníží se cena nemovitostí a tím je levněji poté koupí. Domněnka…

  Thumb up 10 Thumb down 0
 5. Ambry :

  Již jsem psal i Kajnarovi, když jsem měl dotaz a odpověděl mi. Teď napíšu Macurovi, ať se podívá na centrální úřad a Bernfeldové.
  Až budou volby, tak zase všichni budou nadávat, k volbám nepůjdou a zase vyhraje Ostravak.
  Pokud bude nějaká protestní akce, podpořím ji.
  Představitelé webu mssstavby.cz by mohli požádat o přijetí u primátora Macury.
  Vedení centrálního obvodu brzdí rozvoj centra!!!

  Thumb up 16 Thumb down 0
 6. Martin [msstavby.cz] :

  Ambry: A co odepsal? :)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. AC :

  martin [msstavby.cz]: Na druhou stranu, ale plno nemovitostí už v centru vlastní, měl by mít zájem o rozvoj centra a tím i zvýšení cen vlastních nemovitostí. Tím, že umrtvuje centrum klesají výnosy i jemu.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 8. PetrP :

  No takže pan Semerak si hraje na vlastním pisečku a nikomu z vedení MOaP ani MMO to nevadí???!!! Hnus velebnosti!
  A já si občas, když jedu okolo říkal, ze proč se tam nestaví, krize dávno pryč, ekonomika jede na plno, nezaměstnanost klesá… Chjo.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 9. Danek :

  Ambry: Taky jsem kdysi psal Kajnarovi a Ženatému, a bez problému odpovězeno a vyřešeno….ke spokojenosti obyvatel. Jinak není třeba dělat protestní akce….stačí dát seznam projektu které byly zašlapány vlivem rozhodnutí MO.a dáme podnět článek v novinách….ať si i nečtenáři Msstavby udělají obrázek.

  Thumb up 11 Thumb down 0
 10. aggu :

  Tohle nebude náhoda. Všechny projekty zadupané do země kvůli obsluze auty. Dost podivná záminka, když zrovna Ostrava vyložení trpí tím, že ta obsluha je až příliš snadná.
  Každopádně, jeden by nečekal že největší problém pro oživení centra budou ti, kteří to centrum mají oživovat. Žádná krize, žádný smog. Ale vedení obvodu. Magistrát a UHA hned za nimi.
  Nemám až tak přehled o všech projektech, které Semerák (synonymum Ostravak) už zašlapal do země, nebo se o to snaží seč mu síly stačí. Pomůže jedině konfrontace. Třeba denik nebo mfdnes přestane psát kidy o vánoční výzdobě a všimne si, že se tu možná děje něco důležitějšího. Rozhodně by mě zajímalo vysvětelní Bernfeldové, resp. nepapouškované v originálním znění.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 11. M. :

  Trosku mne zarazi ten nepomer asi 200 parkovacich mist pro 1000 zamestnancu. To nestaci ponauceni z Tieta?

  Thumb up 4 Thumb down 8
 12. skelet :

  To jako musí mít každý zaměstnanec vlastní parkovací místo???

  Thumb up 9 Thumb down 2
 13. Danek :

  aggu: Ono by chtělo dostat vyjádření od stavební firmy Skanska zda by chtěli v současné době stavět? Jinak jak jsem jel kolem Nordiky….mají na budově reklamy a myslím, že tam přibyly 2 firmy.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 14. balde :

  napsal bych do pořadu Reportéři ČT, jedni z mála dokážou dělat investigativní novinařinu.

  Thumb up 14 Thumb down 0
 15. Martin [msstavby.cz] :

  M.: Ano, všude ve světě odpovídá počet parkovacích stání v objektu jako počet zaměstnanců asi…

  Thumb up 2 Thumb down 2
 16. Danek :

  martin [msstavby.cz]: Tak jsem si vzal 17patrovou budovu v Praze…postavenou nedávno, je tam 74 000 m2 podlahové plochy(čili asi 3-4větší než CB centrum )…6podlaží po 1000parkovacích míst.
  Mimochodem tato budova by se mi líbila v OV.http://www.psj.cz/bb-centrum-administrativni-budova-filadelfie-praha.html

  Thumb up 1 Thumb down 0
 17. Ri :

  Co takhle dát podnět nějakému šikovnému investigativnímu novináři jako např. Janek Kroupa apod. Je třeba, aby se toho chytla média. Téma i je to opravdu závažné. Dle mého názoru je Semerák (Ostravák) ve střetu zájmu a poškozuje celý region. Ostrava nemůže být rukojmí zájmů jednoho či více podnikatelů hájících pouze svůj zájem. Je třeba prosadit veřejný zájem. Nulová stavební aktivita soukromých investorů v centru je opravdu zarážející. Pokud se už něco staví, tak pouze za spolufinancování EU. Btw. všude v rozvinutém světě se autům v centru kladou překážky a preferují se alternativní způsoby dopravy, v Ostravě se jim staví dálnice i v centru. Jsme stále těch 40 let pozadu možná i víc.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 18. koudy :

  Danek: Však to sedí 4x větší a má 4x více míst ne? Ty parkovací místa jsou fakt blbost. Pokud opravdu lidi kteří tam bydlí nezaparkujou tak se to má vyřešit parkovacíma kartama a ne parkovištěm před katedrálou. Parkovací místo prostě NENÍ základní životní právo doprdele! Právo je na život, svobodu slova… a pak si tam starostka MOaP dětinským písmem ale zato s třemi vykřičníky dopsala Právo na parkovací místo – každý občan žijící v porubě má právo na tři parkovací místa v centru.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 19. koudy :

  Navíc je to tak nádherný dům! Skandinávský design… Koresponduje to s tím kancelářským domem co je diagonálně naproti. Výškově to odpovidá konzervatoři. Respektuje to podstatné okolí a podpořilo by to růst toho nepodstatného, jako je budova Canisu místo které by mohl být nějaký hezký byťák.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 20. MM :

  Přečtěte si knihu Kmotr Mrázek od novináře Jaroslava Kmenty. Jsou tam zajímavé pasáže, jak vlastně Semerák zbohatl. Ve zkratce to bylo tak, že okradl svého spolupracovníka Sekyru (Sekyra Group). On tam pracoval nebo byl společník, Sekyra taky nebyl neviňátko, takže se domluvili na „vypořádání“ a tím získal Semerák peníze. No a pak už to znáte, realitní projekty v Ostravě, šedá eminence, politika. Vlastně takový ostravský Janoušek. Bohužel tady je to tak malý píseček, všichni se znají, že do něj nikdo nepůjde.

  Jediná možnost je vyhnat Ostravaka, který se spojil kvůli moci i s komoušema z radnice. Nic jiného nepomůže. Ostravak je hodně podobné hnutí jako ANO. Mecenáš, který vše platí a o všem rozhoduje. Celá politika, kampaň založena na tom, že všichni kradou, že všichni dělají všechno špatně a oni jsou ti jediní, kteří budou makat. Výsledky vidíme viz. tento článek :-(

  Thumb up 6 Thumb down 2
 21. MM :

  koudy: Souhlas, ještě bych, ale doplnil, že všechny opravdu metropole mají parkovací domy. Nebo se postaví nový kancelářský, bytový komplex a první dvě podlaží jsou parkovací stání pro celou ulici. Viděl jsem to v Hamburku nebo Barceloně. Ty parkovací domy, mají normální design bytového domu, ale bez oken. Nikomu to tam nevadí, neruší to. U nás by to nikdy neprošlo. Za prvé je to drahé, město do toho nedá ani korunu a za druhé si budou stěžovat majitelé okolních nemovitostí na smrad. Nechápou, že bydlení v centru nikdy nebude jako v Beskydech.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 22. Adam :

  M.: A nejen z Tieta. Nordica má taky vážné problémy s parkováním. Na 1000 zaměstnanců potřebujete spíše tak 400 parkovacích míst. Ostrava je uprostřed husté polycentrické aglomerace, takže tu prostě bude větší podíl lidí dojíždějících z okolních měst, a ti prostě budou jezdit auty, protože meziměstskou dopravu dostatečné kvality prostě nepostavíme. Pořád ale platí, že většina dojede pomocí MHD z Ostravy, takže nějaké nářky nad nadužíváním aut jsou blábol.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 23. koudy :

  MM: K těm parkovacím domům. Je to pravda asi… ale z půlky. Představím ti konkrétní město které je na tom s prací dost zvláštně. Prakticky všichni jeho lidi pracují ve 30km vzdálených obchodních zónách a nemají auta. Jezdí tam autobusy. Procházel jsem ho osobně křížem krážem a auto tam pomalu nenajdeš. Je nádherné! Město samotné je původně industriální a dneska má z těch budov krásnou univerzitu. Teď se podržte protože je ve Švédsku. Nesrovnatelné? Nikoliv! Taky je postavené díky soukromým investoroům kteří tady zjevně jsou! Jenže tam je k dílu pustí… Jmenuje se Jönköping. A je jen trošku menší! Ale 3x krásnější a 100x kompaktnější! A my to taky dokážeme!

  Thumb up 3 Thumb down 1
 24. Adam :

  MM: Na smrad z čeho? Prdící dvoutakty jsou mrtvé. Výfukové plyny dnešních aut nerozlišíte od bežného mětského vzduchu, pokud nestrčíte nos přímo do výfuku.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 25. Danek :

  MM: Ted jsem našel rozhovor ze Semarákem z minulého roku,celkem plky…dole je však reakce na Nordiku 2 paní Vankové z ODS.A její reakce ne tlumení rozvoje centra.Fakt zajímavé.http://www.ostravak.info/rozhovor-judr-lukas-semerak/
  posílám reakci napřímo, nebo jej najdete pod článkem.
  Vaňková

  7.10.2014 – 18.21

  Nordica – rezidenti musí mít přednost
  ….Zástupci ODS (Miroslav Svozil, Zdeněk Nytra a Valentina Vaňková), kteří místy až okatě nápadně hájili zájmy investora, nás obvinili z blokování rozvoje centra města. Absence věcné argumentace a podpora lidí bydlících v dotčené lokalitě nás utvrdily ve správnosti našeho postoje. Neustoupili jsme.

  Soudruhu Semeráku, již několikrát jsem Vás žádala, a to veřejně, abyste si mé jméno nebral do svých „nevymáchaných úst“. Vaše narážky ohledně Nodrdiky ve spojení s mým jménem jsou úmyslně zlé, podlé a hlavně nepravdivé. Nehájím a nikdy jsem nehájila zájmy jakéhokoliv investora, ale jen zájmy občanů. Pro Vás pracovní místa nic neznamenají, ale pro mladé a především pro lidi, kteří chtějí pracovat v Ostravě znamenají mnoho. Jen ubožák, který nemá řádné argumenty plive kolem sebe jedovatou slinu, hází bláto a přitom zapomíná, že si od něho ušpiní ruce. Vše před čím jsem zastupitelstvo varovala se vyplnilo do puntíku. Prázdné nebytové prostory, „Věžák“, prázdné byty. To je Vaše politika rozvoje obce. Hurá. My se máme, my jsme 4 roky měly Vás. Práci čest.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 26. Adam :

  koudy: „Kompaktní“ není relevatní vlastnost. Ostrava je polycentrická a vždycky bude roztahaná na velké ploše. Zakládat představy o její budoucnosti na předpokladu, že cílem je kompaktnost, je vyloženě zcestné.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 27. koudy :

  Adam: Můžeme ho ale rozhodně propojit kompaktněji než je teď. Systém cyklostezek zatím pro mě postrádá logiku. A hlavně! Přednost před auty! Nejpřímější cesta z poruby do centra má vést MHD a cyklisty. Auta ať si to objedou po čtyřproudu přes přívoz. Uvidíme kolik lidí si potom raději vybere tu tramvaj a jak najednou ty místa v OFFICE PARKU budou stačit.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 28. Rýša :

  Danek: Tak už přece jen byli obviněni, že blokují rozvoj centra a jak vidno, mají pevnou pozici….tedy svůj správný postoj a hlavně totalitní heslo: NEUSTOUPILI JSME!!!
  A ty, Danku, chceš proti nim něco podniknout? Vysmějí se ti,….vysmějí se nám….všem.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 29. Danek :

  Rýša: Jak jsem četl, tak Ambry se chystá upozornit
  Primátora….počkal bych na vysvětlení a reakci od něj. Snad nám Ambry poskytne výpis. Předpokládám ,že to bude řešit s MO. Na základě vyjádření, by se vidělo co dále. Neboj nějaké nápady jsou. Možná by ze strany čtenářů Msstavby.cz chtělo požádat o schůzku.Nebo posbírat dotazy co se tyká rozvoje Ostravy co se týká staveb. Taky mám nějaké nápady co by mohli Ostravu pozvednout stejně jako vy…již jsem některé psal.Mi tady i chybí činnost hlavního architekta…aby vyšel z kanceláře projel nebo prošel by centrum a okolí a s toho by vyšli nápady co kde postavit. Máme proluky kde se dají stavět byty, máme pozemky k ničemu na českobratrské vedle jatek, místo Kotasového stadionu stadionu.Blízko přijezdové cesty do centra…tam lze umístit office….dojezd,parkovaní,není tam bytová zástavba….vykoupit pozemky(pokud nejsou města) a na veletrzích přestavit investorům.Dneska jsem tu dával článek, jak před 10lety na Expu oslovili tak Tieto, dnes zaměst.cca.2000lidí a mají vlastní budouvu…ne jenom průmyslovými zónami je člověk živ.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 30. Crazym :

  koudy: Tak teď nevím jestli mě tu někdo nehoupe :-) Jönköping je fakt jen o trošku menší :DD zhruba o 80% :-) A cestovat někam denně 30 km za prací tak pokud by ta práce měla perspektivu, tak se tam přestěhuji, nebudu trávit život dopravou a to ještě jen kvůli práci, nežiji proto abych pracoval, pracuji proto abych žil :-) To je jako kdybych já z centra Ostravy dojížděl denně někam do Příboru :-) Pro mě, který to už kdysi zažil, nepředstavitelné. :-)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 31. K. :

  Chválím tuto vaši aktivitu, super. A zároveň se přikláním k možnosti oslovit Reportéry ČT či někoho podobného.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 32. Lip :

  Je mi z toho vedení na radnici blujno a zvedá se mi žluč. Podpořím veškerý postup proti nim!!

  Thumb up 1 Thumb down 0
 33. Lip :

  Trochu mi to připomíná film Policejní Akademie 5, kdy starosta najmul partu lupičů, která okrádlal místní obchodníky a tím se snížila cena pozemků v důsledku zvýšené kriminality. Pak ty pozemky chtěl starosta za levno koupit jako developer.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 34. MM :

  Ještě k těm parkovacím místům. Semerákovi patří i administrativní budova na Biskupské kde teď sídlí Veolia (bývalá Dalkia). Jsou tam podzemní garáže, ale splňují to co požaduje Ostravak po ostatních investorech nyní? Myslím počet parkovacích míst? Jestli někdo z vás pracoval v takové administrativní budově, tak musí vědět, že ty místa jsou maximálně pro vedení firem, které tam sídlí. Běžný zaměstnanec nemá šanci. Ty firmy za ty místa platí šílené nájmy a nedají parkovací místo sekretářce. To je zkrátka realita. Já jen, jestli se měří všem stejným metrem…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 35. Lobo :

  Něplettě se Ostravaka
  Z hnutim Ostravak
  To je jak bys cestařovi
  Řeknul: dopravak

  Že maju blyskavu vestu
  Ale rozdil veliky
  Jeden opravuje cestu
  Druhy rube bodiky

  Thumb up 2 Thumb down 0
 36. Danek :

  MM: Včera jsem prošel dost staveb které nedávno vznikly v Praze….mužů tě ubezpečit že celkově nějakých cca.245míst u této budouvy je standart.U některých budov v Praze jsem našel třeba
  400míst, ale budovy měly 21000tis m2-25000tis.m2….spíš jde o to si promluvit a říct stavebním firmám, že tu je menší problém s parkovaním
  aby zvýšili kapacitu park.míst o 10%…nejde to hned hodit do koše.(respektive zamítnout)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 37. koudy :

  Crazym: Nehoupu :) všichni pracují v zónách u dálnice. Ve skladech ikea a podobně. K tomu počtu obyvatel… za 1. je to číslo z roku 2007 a za druhé tam je obrovská univerzita. A pořád prací a cestou dohromady tráví výrazně méně než my. Jestli někdy pojedeš do Stockholmu tak se tam projeď vlakem a projdi se. Je to krásné město.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 38. Adam :

  koudy: Jeden kompaktní systém cyklostezek už dávno máme, a říká se mu SILNIČNÍ SÍŤ. Dedikované cyklostezky se mají stavět tam, kde není silnice, nebo kde by to po silnici byla pro cyklistu zajížďka. Ty cyklochodníčky (většinou dlážděné, WTF?), které se staví po Ostravě, jsou pro někoho, kdo chce kolo použít jako dopravní prostředek, úplně nepoužitelné. Nějaké cyklopruhy a podobně jsou taky úplně zbytečné; pravidla silničního provozu na cyklisty pamatují a dávají jim dostatečná práva a ochranu. Cyklostezka ve městě je výmysl úředníka, který na kole nikdy neseděl.
  A vaše utopické představy o diskriminaci aut… Mnozí lidé jezdí MHD (Poruba – Centrum je typická trasa kde lidé MHD využívají plně), protože to pro ně je výhodné. Ostatní jezdí autem, protože je to pro ně výhodnější. A tak to zůstane nezávisle na tom, jak budete augmentovat MHD, protože ta z principu nemůže být nejvýhodnějším způsobem dopravy pro všechny. Možná se změní palivo, možná se ridič přesune z mozku na čip, ale osobní doprava je a bude používána každým, kdo tím ušetří csokoliv na čem mu záleží.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 39. bapi :

  MM: Bohužel si Ostravaka zvolili sami lidé, to je na tom to smutné. Bez dostatečného počtu hlasů by to byl jenom projekt na papíře. :( A naposledy nechybělo mnoho a šéfovali celému městu… Smutný to příběh.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 40. bapi :

  Danek: Mám pocit, že oni snad mají i povinnost odpovídat, takže určitě by to chtělo s tímto problémem zkontaktovat Macuru.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 41. koudy :

  Adam: Tady nejde o to jestli cyklista na tu cestu může, nebo nesmí ,ale jestli se na ní bojí nebo ne. Myslíš že by měl amsterdam tolik cyklistů kdyby měli jezdit po cestách? Blbost a sám to víš. A zkus říct že u nás na to nemáme počasí. Vždyť jim tam pořád prší.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 42. koudy :

  Adam: Moje utopická představa MHD je založena přesně na tom, že oproti autu bude zvýhodněná. Jak jsi řekl: „ale osobní doprava je a bude používána každým, kdo tím ušetří csokoliv na čem mu záleží.“ Čili pokud tím neušetří čas, peníze, svoje nohy, ani důstojnost a styl, tak tou tramvají prostě pojede radši. Čili jsi vystihl přesně to, co bych já chtěl dokázat.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 43. skelet :

  Aby bylo jasné, tak MHD používám denně, ale uvažování stylem „musím diskriminovat, aby to používali“ je choré. MHD musí zlepšit služby nikoliv, zhoršit podmínky pro jiný způsob dopravy. Ona ta individuální doprava totiž už má ZHORŠENÉ podmínky. V čem? Finančně.. je sakra rozdíl jestli měsíčně platím 475Kč nebo skoro dva litry. Takže ti lidé jsou ochotni platit více peněz za dopravu, protože tím ušetří čas, je to pohodlnější a leckdy i příjemnější.
  Pokud v Ostravě sednu do MHD, tak leckdy absolvuji tour de Ostrava, což je opruz. Trasa Poruba – zoo trvá MHD cca 45minut, autem jsem tam za dvacet minut. Z Poruby na Dubinu skoro 40minut, autem 15minut. Je to bez přesedání, v zimě nemrznu, v létě se negriluju, nikdo mi tam netelefonuje, nekašle na mě, nesmrdí mi tam.
  Chceš dostat lidi do MHD? Zlepši ji

  Thumb up 3 Thumb down 2
 44. skelet :

  Aby bylo jasné, tak MHD používám denně, ale uvažování stylem „musím diskriminovat, aby to používali“ je choré. MHD musí zlepšit služby nikoliv, zhoršit podmínky pro jiný způsob dopravy. Ona ta individuální doprava totiž už má ZHORŠENÉ podmínky. V čem? Finančně.. je sakra rozdíl jestli měsíčně platím 475Kč nebo skoro dva litry. Takže ti lidé jsou ochotni platit více peněz za dopravu, protože tím ušetří čas, je to pohodlnější a leckdy i příjemnější.
  Pokud v Ostravě sednu do MHD, tak leckdy absolvuji tour de Ostrava, což je opruz. Trasa Poruba – zoo trvá MHD cca 45minut, autem jsem tam za dvacet minut. Z Poruby na Dubinu skoro 40minut, autem 15minut. Je to bez přesedání, v zimě nemrznu, v létě se negriluju, nikdo mi tam netelefonuje, nekašle na mě, nesmrdí mi tam.
  Chceš dostat lidi do MHD? Zlepši ji

  Thumb up 1 Thumb down 0
 45. skelet :

  Dokud bude v MHD v létě horko, v zimě zima a budu muset absolvovat vyhlídkové trasy po celé Ostravě, tak tam lidi nedostaneš.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 46. bapi :

  skelet: Tak záleží odkud člověk jezdí… Pokud někdo bydlí v Mariánkách a do práce v centru jezdí autem… No, znám lidi, kteří místo 8-minutové cesty do posilovny pěšky radši nastartují auto, tak to už prostě považuji za rozežranost. A ti samí lidé pak brečí kvůli ceně benzinu a dálničních známek.
  Spíš mi vadí, jak se házejí klacky pod nohy lidem, kteří třeba do Ostravy dojíždí za prací autobusem a ÚAN se přesune na okraj Ostravy, protože „do centra přece nemůže jezdit tolik busů“.Jo, radši ať je nahradí nahradí osobní automobily.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 47. Infoš :

  K dohadům o počtu parkovacích míst – dle ČSN 73 6110 je výpočet parkovacích míst dle účelu budovy v tab. 34 následovný:
  Administrativa s malou návštěvností (ředitelství podniků, projekční ateliéry, instituce, kanceláře apod.) – 1 parkovací stání na 35 m2 čisté kancelářské plochy (bez započítání chodeb, kuchyněk, hygienických zařízení apod.)
  tzn. v tomto případě 11387 m2 / 35 = 326 parkovacích míst jen pro administrativu, plus další místa pro resturaci – 1 parkovací místo na 4 – 6 m2 plochy restaurace, tzn. 360 m2 / 5 (průměr) = 72 dalších parkovacích míst. Ale tady je třeba uvést že je rozdíl jestli to bude zaměstnanecká kantýna, kde by se tento počet míst dal započíst už do míst přepočtených na plochu administrativy, nebo půjde o restauraci s přístupem pro další veřejnost, kde by se opravdu musela tato místa vytvořit.
  Celkem by to tedy hodilo 398 parkovacích míst, i když je taky otázka jak jsou myšleny ty „další komerční prostory“, jestli jsou už započítány v té celkové ploše. Pokud ne, byla by to další potřebná místa…
  Asi je tím pádem jasné že s projektovanými 235 parkovacími místy celkem to nemohlo mít šanci na úspěch!!!
  I když je možnost žádat o vyjímku z obecných technických požadavků na stavby a v odůvodněných případech ji město vydává (např. dobrá dostupnost MHD, parkoviště P+R v docházkové vzdálenosti apod.), tady je velký rozdíl mezi požadovaným počtem a skutečně navrženým počtem parkovacích míst, takže si myslím, aspoň tedy z mé zkušenosti, že by to město stejně nepovolilo.
  A jen tak mimochodem územní řízení, tedy řízení o úmístění stavby v Ostravě řeší jen Magistrát města Ostravy, městské části nemají od magistrátu oprávnění toto provádět, takže i kdyby MOaP podepsal smlouvu o právu provést stavbu, tak by to stejně zastavili na magistrátu, protože parkovací místa jsou v Ostravě velké téma a tohle by si magistrátní úředníci na triko nevzali….

  Thumb up 4 Thumb down 0
 48. Infoš :

  A ještě dovětek, nechci se tím samozřejmě zastávat MOaP ani Ostravaka, proti této stavbě nic nemám, naopak bych ji tam bral všema 10ti. Jen jsem se na to podíval okem projektanta se zkušeností se stavebními úřady. Stavební zákon a jeho prováděcí vyhlášky to je to čeho se úředníci drží, protože jsou posraní že by mohli něco udělat špatně.. Proto prostě a jednoduše pokud nesplní ten projekt požadované předpisy, tak nemá šanci dostat stavební povolení. Spíš je na zamyšlení jestli by investor neměl trochu zmenšit plochu pro administrativu tzn. zmenšit celý objekt a mít tím místo na více parkovacích míst a vlastně tím i zmenšit požadovaný počet míst dle zákona…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 49. Danek :

  Infoš: Vyčerpavajicí info…díky za něj….pokud by to byla pravda…jako, že je. Nestala by v té Praze zřejmě jediná kancelář…i ta Fiadelfia v Michli(17pater.)30tm2. kancelářských ploch má 1000park.míst.Nicméně jsem chtěl dodat, že pro stavební fa. jsou to zvyšené náklady, ale raději zvýšené náklady na stavbu a následný zisk s pronájmu než žaden zisk…souhlasite?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 50. Martin [msstavby.cz] :

  Infoš: Nn, v tom je ještě něco jiného. Z prostého důvodu. Která restaurace, hospoda splní normy na parkovací místa? V zastavěné zástavbě žádná. I výpočet ploch kanceláře / parkování.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 51. Infoš :

  Souhlas. Ale ještě pozor, Praha má své vlastní stavební předpisy, odlišné v některých věcech od zbytku republiky a ty odlišnosti jsou i ve věcech které se týkají umísťování staveb, územního plánu apod. Takže s Prahou se to srovnávat nedá.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 52. Infoš :

  martin [msstavby.cz]: Nemůžete ale srovnávat rekonstrukci budovy a změnu užívání na např. restauraci a novostavbu restaurace. Na to se z hlediska předpisů a i hygieny hledí jinak. Do stávající zástavby už místa pro parkování nepřičarujete, ale u novostaveb se dostatek parkovacích míst vyžaduje. Stejné i např. u wc ve stávajících restauracích kde prostě nové prostory pro dostatek záchodů neuděláte, ale v novostavbě restaurace vám to úřady bez splnění normového požadavku na počet wc nepovolí. Novostavba a rekonstrukce je něco úplně jiného, u rekonstrukcí je to benevolentnější, protože se předpokládá že budovy 50 let staré nemohou splnit dnešní předpisy! A v Ostravě moc restaurací které v posledních letech vznikly jako novostavby není.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 53. mm :

  Současné vedení centrální radnice nemám rád, nemám rád a nevěřím současné starostce, nemám rád pana Semeráka ani hnutí Ostravák. Vyprávět o oživení centra a přitom pohřbít několik zajímavých projektů, to je opravdu na zveřejnění a podání „oznámení“. Ale, co když právě tyto projekty tiše chtějí a čekají na zamítavé stanovisko, jen aby nemuseli zde tyto své stavby realizovat, protože všichni víme, že tyto projekty většinou ožívaly v době, kdy byl o toto město velký zájem. Teď ten zájem tak velký není a právě spoléhají, že parkovací plochy – téma č.1 v Ostravě je od stavby zachrání, což se jak vidíme děje. Proto, než dělat tyto ukvapené závěry, co kdyby se msstavby obrátili přímo na primátora pana Macuru s otázkami, zda o zašlapaných projektech ví, ať se vyjádří, proč tedy nebyly realizovány, když by Ostravě mohly přinést rozvoj a něco nového a uvidíme, zda o tomto počínaní vůbec pan primátor ví, zda je schvaluje atd. V případě, že o nich neví, což by snad nebylo ani možné, potom bych se obrátil na sdělovací prostředky ať to rozjedou, ať se vyjádří paní starostka, ať vysvětlí, proč nechce oživit centrum, přestože se o to všichni na radnici „snaží“, ať vysvětlí jak je možné, že nově zřízená radnice centrálního obvodu na Nám. E.Beneše nedisponuje žádným parkovacím místem a proč nově přesídlený Úřad práce situovaný naproti bývalého kina Vesmír rovněž nemá pro klienty ani jedno parkovací místo. Třeba zjistíme, že vše je jinak, a nebo na druhé straně s něčím hýbneme. Velice mě proto zajímá, jak dopadne prosklený projekt vedle Domu umění, zda i tato stavba nepadne a především, zda se centrum města umrtvilo pro ostatní stavby a zůstané i v dnešní době s prolukami nezměněné, a nebo se i tady dočkáme něčeho pěkného. Momentálně jak to tak vypadá stojí i 2 etapa Nové Karoliny – výškova budova u sjezdu do centra, tak zbytek domů či staveb, je to náhoda? Může i na tyto stavby mít centrální obvod nějak svůj podíl. Opravdu by mě zajímalo, zda tyto zamítavá stanoviska jsou závislá pouze na centrálním obvodu, nebo jak se tady psalo má rozhodující slovo Magistrát města. Kdyby se 2. etapa Nové Karoliny realizovala, řekl bych si, že schválně brzdí výstavbu konkurence, jen aby se zaplnila jejich výstavba, ale Karolina nepokračuje. Tak nebylo by tedy na čase zeptat se toho nejvyššího, tedy přímo primátora za nás všechny, tedy za nás pravé Ostraváky a přívržence a pak to tady zveřejnit, ať víme, zda se Ostrava konečně pohne ve výstavbě někde dál?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 54. Danek :

  Infoš: za 1)mam to chápat, že stavební předpisy v Praze jsou natolik v uvozovkách zmenšená oproti Ostravě? Nemělo by byt v uvozovkách stavební předpisy menší než v Praze s důvodů že v Praze se staví více než v OV? Za mě chci, aby byly tyto kancelářské budovy postavěny a nevěřím, že zde nelze najít kompromis…aby byli obě strany spokojeny.Ano musíme se držet předpisu, ale musíme i stavět..kvůli lidem,kvůli práci abychom se mohli i jako město rozvíjet, přivedli se nové lidi atd.A poslední věc, nezlob se infoši, jedná se můj názor, připadáš mi na můj vkus dost informovaný a nikdy jsem tě tady neviděl přizpívat…že by stavební Ouředníček MO zachraňující situaci…pravda nebo fikce?

  Thumb up 3 Thumb down 1
 55. Martin [msstavby.cz] :

  mm: Promin, ale my jednáme přímo s investory i ti zde stavět chtějí. Své projekty nenechávají vyšumět.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 56. mm :

  Právě proto by bylo dobré znát názor primátora města. Ostrava není zrovna v pozici, že by si mohla dovolit ztrácet tak významné projekty, které krom samotné nové architektury, zastavění ostudných proluk přinesou i nové pracovní příležitosti.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 57. Martin [msstavby.cz] :

  mm: Ano, na tom také pracujeme. Jen jsem chtěl upřesnit, že investoři netvoří projekty špatně, aby je mohli nechat vyšumět.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 58. mm :

  Tato zamítavá stanoviska ohledně nových staveb štvou každého, proto jsem se snažil podívat se na to oběma pohledy. Někde ta chyba musí být a mě vrtá hlavou, proč se tak centrální obvod a lidé kolem chovají, když vědí, jaká situace ohledně práce a oživení centra tady je. Takže někde musí být ten zakopaný pes a když jsem již zmínil tuto situaci, jak to vypadá s jinými podobnými projekty, které jsem tady zmiňoval, tedy novou stavbu u Domu umění – nehrozí i tady taková situace? Vím, že kolonka Nová Karolina je o trochu vedle, ale i tam se nestaví. Já bych byl hrozně rád, kdyby se centrum města oživilo novými stavbami, ale zatím to tak vypadá, že právě kritizovaná Poruba (jak se zmínil pan chytrý Semerák) bude ve výstavbě dál, než výstavní centrum. Určitě parkoviště je u každé stavby žádané, ale má „několik“ míst parkovného přednost před novou pracovní příležitosti či zástavbou proluky?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 59. mm :

  Krom toho bych byl velice rád, kdyby tento blog, který denně očima sleduji, přestože již dávno nepatřím mezi pravidelné korespondenty, přinášel „lepší“ zprávy než ty „OVASTORY“, které mám strach otevřít a číst, protože se bojím, že dojde k zamítavému stanovisku u některé z dalších připravovaných staveb. Tím chci říci, že by mě potěšilo, kdyby nebyl důvod tyto diskuze vést a naopak se zamýšlet a rozplývat nad novými stavbami, o kterých bych četl raději.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 60. Infoš :

  :D :D :D Ouředníček… To jsi mě pobavil. Já úředníky vůbec nemám rád, protože s nimi neustále řeším stavby a jejich poblbané požadavky, na které většinou ani ze zákona nemají právo a nechtějí si to přiznat. Jsem projektant.
  Praha nemá větší nebo menší předpisy, má je jiné, je jinak strukturovaná co se týče dělení zón pro bydlení, práci atd. Velká část lidí do Prahy dojíždí za prací, nebo jako turisté, má hustou síť MHD, velké památkové zóny, relaxační zóny, atd., atd. Takže má jinak nastavené požadavky na umísťování staveb, nebo výšku staveb a spoustu jiných odlišností od předpisů které platí pro zbytek republiky.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 61. Danek :

  martin [msstavby.cz]: Včera tady tady někdo psal, že napíše Primátorovi, nepíše nebo napíše? Mohl bys tam napsat ty Martine..jménem msstavby.cz…A´t mu tam zase nepíše deset lidí….je třeba dát seznam staveb, které byli zastaveny.Jinak jakmile bude mít někdo vyjadření od p.Macury a dá ho sem.Mám již připraveno něco dalšího.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 62. Danek :

  Infoš: o.k.omluva.Jinak já si tak nějak myslím a budu se opakovat, že pokud tady chceme dostat investice…musíme tak nějak, jim pomoct a držet je v počátcích za ruku.Vysvětlit při projektu, že je třeba více parkovacích míst s důvodů(i když to nese zvyšené náklady),aby bylo dostatek míst pro rezidenty.Na oplátku se třeba investor muže prezentovat na veletrzích
  a podpoří ho město v hledaní nájemců, když tady bude chtít přijít nějaká společnost.Říkám celý život je o vztazích a o lidech.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 63. Infoš :

  Mám pocit že tady vůbec někteří nechápou princip povolování staveb. Územní a stavební řízení vyřizují úředníci kteří nejsou podřízeni primátorovi, starostům, ani nikomu volenému. Volení zástupci mohou maximálně nepodepsat smlouvy které schvaluje rada, jako např. smlouva o právu provést stavbu.. Ale pokud tyto smlouvy nejsou potřeba, protože se staví na pozemcích investora a nedotknou se pozemků města, tak nikdo volený nemá možnost zasahovat do stavebního ani územního řízení!!! Řízení povolují, zastavují, nebo přerušují jen a jen úředníci odboru výstavby, kteří pokud je v pořádku projekt, mají kladná vyjádření dotčených orgánů (hasiči, hygiena, útvar hl. architekta, životní prostředí atd.) a dotčených vlastníků technické a dopravní infrastruktury (ČEZ, OVAK, správa silnic, aj.) tak projekt nemohou zamítnout, pokud jsou dodržené předpisy tak to podle zákona nejde a kdyby to nějaký úředník zkoušel, tak je možné se odvolat na Krajský úřad MSK, což může být pro úředníka i na ztrátu zaměstnání pokud poruší zákon. Ale pointa toho co tu píšu je, že ani Macura, ani Semerák nemají na tyto věci přímý vliv!
  A úvaha jestli má přednost pár parkovacích míst nebo nová pracovní příležitost je absolutně zcestná, protože úředník při daném řízení jen kontroluje správnost všech podkladů, aby byly v souladu se zákonem, když nejsou tak nemůže stavbu povolit, protože jinak je to z jeho strany pochybení. Když je tam málo parkovacích míst, tak to prostě nemůže povolit i kdyby tím zrušil třeba 1000 pracovních míst. Možná vám to připadá postavené na hlavu, mě taky, ale takový je zákon. A chtěl bych vidět vás jako úředníka který povolí stavbu u které nejsou splněny náležitosti podle zákonů, takových trestních oznámení už bylo hodně, většinou to byly uplacení úředníci… A taky z toho vyšlo hodně paskvilů staveb. Jediné co může úředník udělat je „mimo zápis“ neoficiálně poradit aby investor požádal o vyjímku podle nějakého paragrafu a použil takové a makové vysvětlení proč o tu vyjímku žádá. To už se mi stalo, svolal se výbor a ten o vyjímce rozhodoval a nakonec ji schválil. Ale v tomto případě, kdy schází cca 150 parkovacích míst oproti požadavku zákonů, ani vyjímka nemá šanci.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 64. Infoš :

  Co se týče těch prezentací, podpory investorů od města, např. prodejem pozemků atd. naprostý souhlas! Ale na druhé straně si investor musí uvědomovat že projekty musí být kvalitní a musí dodržet předpisy, aby nedal nikomu jakoukoliv záminku ten projekt napadnout, to totiž bývá největší kámen úrazu.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 65. mm :

  Zajímala by mě ještě jedna věc. Např. firma Skanska ten pozemek na ul. Českobratrska koupila a v době, kdy ho kupovala, tak byla seznámena se skutečností, že se jedná o stavební pozemek, na kterém lze stavbu realizovat. Krom toho i v územním plánu se počítalo a stále počítá se stavbou. To znamená, že stejně na tom místě jednou nějaká stavba vznikne, nebude z toho park či parkoviště, tak jak je možné, že se firma stáhne a neodvolá se proti tomu rozhodnutí, které je v rozporu s rozhodnutím z doby, kdy si pozemek Skanska kupovala. Druhou možností přece je, že může projekt trochu poopravit a v případě že i potom by dostala zamítavé stanovisko, může přece na město podat žalobu, protože jako majiteli pozemku mu není možno tento pozemek využít k účelu, pro který ho před časem kupovala. To mi nejde do hlavy. Něco jiného je to u staveb či pozemků, kde nedošlo ještě ke koupi, ale pokud se nepletu, tak ten pozemek firmě Skanska již patří nějaký čas. Pokud tedy budu chtít mermomoci stavět, tak proto udělám všechno a nestáhnu se jen proto, že stavba byla zamítnutá z důvodu pár desítek parkovacích míst. Krom toho, někde musí existovat zápis, že bylo firmě umožněno tuto stavbu provést, avšak termín zahájení výstavby byl posunut z důvodu krize, která tady byla. Možná se pletu, ale já osobně bych to místo viděl zastavěné a nemyslím si, že centrální obvod může stavbu někomu úplně zakázat, když je majitelem pozemku a tento je určen k zastavení. Může samozřejmě investora různě šikanovat, ale ten se může bránit, tak proč se Skanska nebrání, když v pozemku má jednou utopené peníze. Pravda, může pak později panu Semerákovi pozemky prodat za výhodnou cenu, ale to by pak ukazovalo,že firma již neměla zájem tady stavět. A to jak msstavby tvrdí nehrozilo, tak ať se brání, žalobami atd.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 66. Infoš :

  Pletete se v tom že žádný zápis o tom že by Skanska mohla stavět existovat nemusí. Resp. jediný zápis o tom že někdo může někde stavět je stavební povolení a to Skanska ani nezačala vyřizovat jestliže stáhla už územní řízení. Navíc jestli ho stáhla z důvodu že jí MOaP odmítl podepsat smlouvu o právu provést stavbu tak to znamená že stavba, nebo její část musela být na pozemcích města. Tato smlouva se totiž podepisuje když investor chce stavět na pozemku který není jeho a podepisuje se to v podstatě jako souhlas vlastníka pozemku s tím aby tam někdo jiný stavěl. Když to měli podepsat s městem, tak vlastník některého z pozemků na kterém se má stavět musí být město. Stačí aby stavba ležela na cizím pozemku 1 cm2 a už se tato smlouva musí podepisovat, protože jinak stavební úřad nevydá povolení… A jestli to MOaP nechtěl podepsat kvůli nesplnění požadavků zákona – málo parkovacích míst, tak to těžko může úřadu někdo vyčítat, jen se drželi zákona a jak jsem už psal, i kdyby tu smlouvu MOaP podepsal, tak v dalším kroku řízení o povolování by se stavba stejně zastavila pro nesplnění požadavku parkovacích míst.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 67. Martin [msstavby.cz] :

  A teď mi řekněte, jak to třeba dělají v tom Brně.

  Novostavbu administrativního komplexu Titanium 43.000 m2 kancelářských ploch, 5.000 m2 obchodních ploch, více než 400 parkovacích míst. Dle té normy by měl mít projekt více jak přes 1200 stání.

  http://www.titanium-brno.cz/index.php

  To stejné administrativní komplex Trniti. To jsou jen stavby, které mne teď napadly.

  Ostatně i Semerákova budova na Biskupské by měla mít na 4tis m2 kanceláří a 1tis obchodů přes 100 míst. Má však 64 stání.

  O počtu parkovací stání to fakt není :)

  Thumb up 1 Thumb down 1
 68. bapi :

  Infoš: Tak já myslím, že velká část české společnosti si stále myslí, že běžný úředník má spoustu pravomocí a rozhodovací prostor… Ne, ve skutečnosti dělá na jasně vymezeném písečku a prostě si nemůže dovolit rozhodovat podle sebe.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 69. Danek :

  martin [msstavby.cz]: Ještě si kladu jednu otázku. Myslíš že projektanti fa.Skanska,Amsterdamu office,hotelu který se měl stavět naproti Karoliny a pod. jsou natolik hloupí, že hned udělají první chybu a dají tam málo parkovacích míst? Když tyto firmy stavějí v ČR i v zahraničí, já ne. Pokud si i pamatuji tak Amsterdamu byl projekt poprvé kvůli parkovaní a jakmile park. místa vyřešili tak byli zamítnuti kvůli zastínění…nechce se mi to znova hledat….ale tak nějak to bylo, celé mi to smrdí. A dále vyjádření paní z ODS, která vyloženě Semeráka nařkla, že blokuje stavbu Nordiky 2…takže mám to chápat, že kdyby byla na radnici ODS…již je postaveno???V tom případě by to popíralo zprávu od Infoše,který říká, že se stavba s důvodu úřednického výkonu moci nemůže postavit…myslím splněním zákonných požadavků.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 70. Rýša :

  baBi: Nj, ale že by běžný úředník předpisy dělal na jasně vymezeném písečku jen tady v centru Ostravy? A běžní úředníci třeba v tom Brně při povolování staveb, o kterých se tady zmínil martin, už na vymezeném písečku rozhodovat nemuseli?
  Infoš píše, že Praha má jiné předpisy, tož Brno má taky jiné než Ostrava? Než Moravská Ostrava a Přívoz?
  Nebo jen ostravští úředníci musí ctít zákon???
  Nebo je těch zákonů několik a jen Ostrava má nejpřísnější podmínky??? Tedy Ostrava Moravská s Přívozem???
  A zajímalo by mne vysvětlení, proč budova na Biskupské má míň parkovacích,než by měla mít. Nebo jen některé firmy dostanou výjimku???

  Thumb up 3 Thumb down 0
 71. Jarda :

  Projel se někdo po novém obchvatu směr hrabin na kole nebo kolečkových bruslích:

  Thumb up 0 Thumb down 0
 72. Danek :

  Jarda: Sam jsem se ptal pře týdnem, ja jsem nakonec nejel…pršelo.Ale lidi psali, že jeli a super,udělali foto atd.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 73. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: MOaP je prostě žumpa. Amsterdam office řešil kraj a cca týden-dva zpět zamítl ty faily ze strany společnosti Slezské nemovitosti. A tak ted Semrák, vlastně MOaP zkouší přes trafostanici, která se nachází na pozemku, kde má Amsterdam stát. Investor již nervy ztrácí. Přeji mu sílu a pevné nervy.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 74. Martin [msstavby.cz] :

  A k těm stezkám a cyklostezkám atp.

  V Holandsku jsou tyto cyklostezky také podél cest a ví proč. Jelikož tolik cyklistů mezi auty by způsobovalo kolize. Navíc kolo tam má přednost před autem. O tom to je…

  Thumb up 1 Thumb down 1
 75. Danek :

  martin [msstavby.cz]: Jo to si psal i s tím,že pokud to soudně nenapadnou tak by se mělo definitivně stavět…a ono se objevila trafostanice…no vida. No, upřímně objevují se další skutečnosti, že je to děláno záměrně.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 76. Rýša :

  Danek: 19:23 Zajímavá úvaha. Jsem zvědav, jak na to odpoví Infoš. A jak odůvodní brněnské stavby, o kterých se zmínil martin a které nemají požadovaný počet míst. A co řekne resp. napíše o stavbě na Biskupké , která taky nějak dle zákona park. místy vyhovuje. Opravdu jsem zvědav.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 77. Rýša :

  ….park.místy NEvyhovuje.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 78. Danek :

  Nutno přečíst, všichni…a udělejte si obrázek.http://www.mireksvozil.cz/products/promarnene-investicni-prilezitosti/

  Thumb up 1 Thumb down 0
 79. Danek :

  Nutno přečíst všichni 2.díl..http://www.regionbook.com/clanek/2l2q5w51yku8g4o08gw4

  Thumb up 0 Thumb down 0
 80. aggu :

  Danek: Zmínil se Svozil i o tom jak zlikvidoval náměstí okolo katedrály? ;)
  Druhý díl je opravdu výživný…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 81. aggu :

  3. díl http://www.regionbook.com/clanek/ks8p1abxkdss0ow04s44
  http://www.czechfreepress.cz/jana-simonova/semerak-developer-ktery-podporoval-bartu.html

  Thumb up 0 Thumb down 0
 82. FlakY :

  Nebudu tady číst milion komentářů, ale nechápu diskuzi k parkovacím místům. Píše se tam o dopravní obslužnosti a to je: Podle zákona č. 194/2010 Sb. o veřejných službách v přepravě cestujících a o změně dalších zákonů se dopravní obslužností rozumí zabezpečení dopravy po všechny dny v týdnu především do škol a školských zařízení, k orgánům veřejné moci, do zaměstnání, do zdravotnických zařízení poskytujících základní zdravotní péči a k uspokojení kulturních, rekreačních a společenských potřeb, včetně dopravy zpět, přispívající k trvale udržitelnému rozvoji územního obvodu.

  Kdo má v ČR jiné stavební předpisy je pouze Praha, která si je vymohla kvůli velkému historickému centru. Nyní se taky řeší, že to není potřeba a měla by je mít stejné jako zbytek republiky. Je pěkné říkat, že hned vedle je dálnice, ale taky se k té dálnici musíte nějak dostat. Všechny projekty si musí vypracovat zatížení vedlejších ulic včetně křižovatek. A jejich problém byl, že to příjezdovou cestu mají přes obytné domy a po úzkých ulicích. Buď mají opravdu smůlu s místními obyvateli a nebo jim to záměrně někdo ničí.
  Vytvářet konspirační teorii je sice super počteníčko, ale skoro vždy jsou to jenom sny.
  Můj osobní názor: Kdyby to postavili místo bauhausu, tak by neměli žádný problém. PS: Janáčkova je jednosměrná a příjezdová komunikace má zákaz vjezdu. Měli to udělat z Poděbradovy ulice.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 83. Danek :

  FlakY:NO,CB centrum je jakýsi ukázkový příklad.S amozřejmě je to pouze 1 ze staveb o které se mluví. Jsou zde i jiné stavby, které by se měly stavět Amsterdam Office,hotel naproti Karoliny,sídlo ZM,….spíš si nevzpomínám co bylo v posledních letech povoleno.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 84. Rýša :

  http://polar.cz/porady/nas-kraj-neni-na-okraji/nas-kraj-neni-na-okraji-08-10-2015-17-13
  Je tam i rozhovor s primátorem. A jako vždy a jako u každého samé fráze. Samozřejmě nesmí chybět, že Ostrava je tak krásně zelená, vůbec už není černa…..opravdu zajímavý postřeh, který se musí sdělit lidu.
  Slyšel jsem ho poprvé a byl jsem z něho docela zklamaný….
  A tady se doufá, že pan primátor odpoví na dotaz ohledně blokování rozvoje centra. Ano, asi odpoví, ale frázemi…..
  Takže já si žádné iluze ohledně nových staveb v centru, které tady byly uvedeny, nedělám.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 85. aggu :

  FlakY: Možná, kdyby sis ty komentáře přečetl, tak bys aspoň věděl o čem je řeč. Jádro pudla není o veřejné přepravě ani o pražských předpisech, ale o tom, co nebo kdo škodí centru. A taky bys pochopil, že se bavíme o centru, kde jsou ty „úzké uličky“ normální. Uvažuješ zhruba stejně jako politici MOaP – abychom postavili jeden dům v centru, musíme k němu postavit dálnici a místo pro spoustu aut. A protože to „nejde“, dům nepovolíme. Kdyby to šlo zhodnotit jako rozpor se zdravým rozumem, tak bych to ještě, vzhledem k místní tradici, chápal.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 86. Danek :

  FlakY: Před 2lety jsem byl v Katowicích a v roce 2003 tam postavili tuto budovu…obešel jsem jí kolem, vjezd je ze zadní části silnice zhruba stejná jako u nás Janačková.Pozor ale tady se jedná o 125m budovu..kombinace office a hotelu.Budova je super a krasně vyniká..libílo by se mi to tady a proč to říkám, protože tam pracuje 1500lidí a je tam ve třech patrech 560parkovacích míst….tady by jích muselo mít nejmíň 1500 a vjezdem by neprošel.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Altus_Skyscraper

  Thumb up 2 Thumb down 1
 87. Rýša :

  Danek: Tak jak je to vlastně s těmi parkovacími místy? Biskupská taky nesplňuje a stojí. Brněnské stavby, o kterých se zmínil Martin, taky nesplňují počet parkovacích míst a budovy stojí. Stále čekám, co na to odpoví Intoš. Nebo se už tady neobjeví…..?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 88. Danek :

  Rýša: Je to myslím jednoduché,když někdo nebude chtít aby se stavělo…tak se prostě stavět nebude(myslím, že je za tím konkurenční boj). Čtenáři tady dávali několik článků, kde třeba i současní i bývalí zastupitelé jednoznačně nařkli p. Semeráka se záměrného brzdění výstavby v centru. Dále Martin jasně napsal, že u Amedeus office došlo k odvolání ke krajskému úřadu a kraj.stavbu povolil. Takže mohli začít stavět- pokud by se někdo neodvolal…a oni se odvolali Slezské nemovitosti p.Semeráka…kvůli trafostanici….netřeba další důkaz. Jo a Infoš ti zřejmě napíše ze své kanceláře MO
  v pondělí…snad pochopíš co tím myslím.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 89. Danek :

  martin [msstavby.cz]: Martine, týden uběhl jak voda.Já bohužel marodím…..prosím tě nevíš je nějaký posun? Máme již nějaké vyjádření od Macury,díky za info.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 90. Ambry :

  Tak jak jsem slíbil…
  Napsal jsem zatím „pouze“ email primátorovi. Tak uvidíme, počtěte si, tak to vidím já…
  Zde je text :
  Vážený pane primátore,
  žiji v Ostravě již 14. rokem a pracuji trvale v Ostravě jako stavbyvedoucí u jedné místní stavební firmy.
  Vzhledem k tomu, že moje práce je zároveň i mým koníčkem, zajímá mne nová a moderní výstavba v MS kraji a zejména v Ostravě.
  Určitě i Vy dobře víte, kolik je v Ostravě různých nezastavěných proluk, mrtvých míst, ladem ležících oblastí. V tomto směru jsou nejvíce vidět ty v centrálním obvodu – v Moravské Ostravě a Přívozu. Zůstaňme přímo v Moravské Ostravě – proluky na ul. 28. října a ul. Nádražní, oblast okolo Černé louky, prostor kolem Jatek, Bauhausu, místo po stadiónu J. Kotase a další. Některá jsou přímo ostudou třetího největšího města republiky, jako kdyby právě včera skončila válka.
  Tato prázdná místa je potřeba zastavět tak, aby se do nich vrátil život. Každé město má svůj centrální obvod jako výstavní, v Ostravě tomu tak moc není. Je mi jasné, že Ostrava není Praha, kde by taková místa byla již dávno zaplněna. Do Ostravy se nebudou nikdy hrnout investoři-developeři v takovém měřítku jako do hlavního města. Ostrava ale hodně zaostává ve výrazu centrálního obvodu i např. za Brnem, což je město, se kterým bychom se měli srovnávat. Ale ti, co přicházejí a mají chuť stavět v centru moderní architekturu, tak jsou dle mého názoru různě odmítáni, jsou jim „házeny klacky pod nohy“, různá odmítavá stanoviska, někdy i přímo „šikanováni“, jejich projekty jsou neustále odmítány, jejich snahy jsou zrazovány hned na počátku, až investor třeba ztratí zájem a projekt opustí.
  Poslední velké moderní stavby, které se v Ostravě zrealizovaly, byly Tieto towers, Orchard, NK Park a možná ještě pár dalších. Ano, byla ekonomická krize a některé projekty byly pozastaveny i přímo od investorů. Ale krize je pryč a nové stavby soukromých investorů v centru prakticky nejsou. Současná nečinnost soukromých investorů v centru v době ekonomického růstu je až zarážející. Nabízí se přímo otázka, jestli nejsou jejich aktivity brzděny záměrně. Mluví se i o tom, jestli vedení centrálního obvodu a stavební úřad nemají od někoho v pozadí v „popisu práce“ nové investory do centra nepouštět, všemožně jim dělat překážky v jejich snaze. Aby noví investoři do centra nepřišly vůbec, neboť by stávajícím vlastníkům nemovitostí přišla konkurence, což oni nechtějí. Tito vlastníci jsou prý napojeni na vedení centrálného úřadu. Při odmítavých stanoviscích vedení centrálního úřadu argumentuje nejčastěji „málo parkovacích míst v novostavbě, špatná dopravní dostupnost, rezidenti mají přednost“,… Proto investoři nedostávají územní rozhodnutí, nebo již při jeho přípravě jsou odmítáni a jejich snahy jsou brzděny. Zdá se, že těch co by chtěli v centru stavět není málo, ale jaksi jim to není umožněno.
  Jako příklady uvádím tyto projekty :
  1. CB Centrum – administrativní objekt naproti objektu Nordica – zastaveno vzhledem k nesouhlasu MOaP pro nedostatečnou dopravní obslužnost………..?
  2. Amsterdam office – administrativní objekt na ul. Poděbradova – v řešení jsou neustálá odvolání společnosti Slezské nemovitosti proti územnímu rozhodnutí
  3. Polyfunkční dům na ul. Švabinského – dle sdělení autora návrhu stop od MOaP při přípravě územního rozhodnutí
  4. Polyfunkční dům ul. Gorkého – neumožněn prodej pozemku ve vlastnictví MOaP
  5. hotel Campanile+Premiere Classe – hotel naproti Nové Karoliny, zamítnuto MOaP pro nedostatečný počet parkovacích stání
  6. Polyfunkční dům místo květinové síně Masarykovo náměstí – neumožněn přístup na pozemek od vedení MOaP soukromému investorovi
  7. zašlapaný projekt Laboratorního a vývojového centra na ul. 1. máje – přemrštěná cena za pozemek od MOaP

  Poprosil bych Vás o informace, jak se zmíněné projekty vyvíjejí, jestli se budou realizovat a kdy, jestli jsou ještě aktuální, příp. kde vázne jejich realizace, příp. jestli je MMO s těmito investory v kontaktu a dále s nimi jedná.
  Ostrava má v centru spoustu volných ploch. Má jedinečnou šanci tyto volné plochy zastavět moderní architekturou a pozvednout tím celé centrum. Tuto šanci ostatní města v republice nemají. Ale zastavěných proluk za posledních deset let v centru napočítám na prstech jedné ruky, jestli vůbec jsou
  ( nepočítám Novou Karolinu ).
  Moc bych si přál, aby nová výstavba v centru byla nastartována, ale když vidím, které projekty jsou zašlapávány a některé již navěky ztraceny, tak nevím, jestli to vedení MOaP s oživením centra myslí vážně.
  Některé projekty se chystají k realizaci na příští rok – např. přestavba a dostavba HD Jindřich, skelet na ul. 28. října. Bude zajímavé sledovat, jak to bude probíhat.
  Dále by mne zajímalo, jestli nevíte něco bližšího o realizacích dalších projektů, které jsou v určitém stavu přípravy, nebo již částečně v realizaci :
  1 . Kampus Palace
  2. rozestavěný skelet na ul. Biskupská
  3. Nová Karolina 2. etapa
  4. Polyfukční dům Vaclaw
  5. objekt Palace Sitte

  Myslím si, že nové investory je potřeba udržet a nestavět jim překážky.
  Nová výstavba např. polyfunkčních domů je přece prospěšná celému centru – více lidí pracovně v centru v administrativních budovách + lidí v hotelech = více lidí obecně v centru = více možných obyvatel centra = větší tržby obchodů a restaurací = tlak na založení nových služeb+ poptávka po bydlení v centru = výstavba nových bytových domů = vzkvétající centrum – a tak pořád dokola.
  Doporučil bych Vám navštívit webové stránky http://www.msstavby.cz, kde je spousta projektů nové výstavby uváděných, vč. těch problémových. Najdete tam i odborné názory projektantů a stavařů, které nejsou hloupé, žádné hospodské řeči.
  Pevně věřím, že nám všem, a hlavně Vám na radnicích MMO a MOaP a stavebních úřadech, jde hlavně o rozvoj centrálního obvodu, který by měl být vždy výkladní skříní každého města. Zatím to ale není moc vidět.
  Stále věřím, že se podaří centrum nastartovat, ale již uběhlo hodně času.

  Děkuji za Váš čas, budu se těšit na Váš názor a Vaše odpovědi.

  Přeji Vám mnoho úspěchů v pracovním i osobním životě.

  S pozdravem
  ing. Pavel Ambrož
  Ostrava

  Thumb up 13 Thumb down 0
 91. Danek :

  Ambry: Velmi krásně napsáno, jsem zvědav na následnou odpověď.Ambry jen tě poprosím máš nějaké další info ohledně: 7. zašlapaný projekt Laboratorního a vývojového centra na ul. 1. máje.
  Moc by mě zajímalo, kdo tam chtěl stavět, Martin se o něčem zmínil, že to mělo být za Pul miliardy. Co mělo být předmětem výzkumu atd.díky

  Thumb up 2 Thumb down 0
 92. Adam :

  Ambry: Hezké. Akorát to srovnání Ostravy s Brnem je úplný nesmysl. Ostrava prostě není typické město rozrůstající se ve slupkách a paprscích od historického centra. Ostrava je polycentrická.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 93. koudy :

  Adam: Bohunice v brně jsou co? Nebo Líšeň? Bystrc? Poslouchej někdy mám pocit že jsi chytrá jak radio ale ve skutečnosti váš hovno.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 94. koudy :

  Fakt už mi ruply nervy normálně. Tohle není možné.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 95. Martin [msstavby.cz] :

  Ambry: Mimochodem primátor již asi web zná. Někdo mu „tweetnul“ post s odkazem na msstavby. A názor na mafiánské praktiky MOaP.

  Odpověděl něco ve stylu :“Lesk a bída demokracie. Starostové nejsou mí zaměstnanci.“

  Thumb up 2 Thumb down 0
 96. Rýša :

  Ambry: Díky, že jste to otiskl i tady. Jsem zvědav, jaká bude odpověď.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 97. Hynek [msstavby.cz] :

  martin [msstavby.cz]: to netreba parafrazovat, da se odkazat rovnou.. https://twitter.com/Macura2014/status/654167922898804736

  Thumb up 1 Thumb down 0
 98. Summerboy :

  Ambry: Napsal jste to krasne, moc Vam dekuji za aktivitu! Jsem zvedav, co mu prislusne odbory navrhnou do odpovedi, snad to bude aspon trochu k veci

  Thumb up 1 Thumb down 0
 99. thvari :

  Hynek [msstavby.cz]: Hlásím se ke svému Tweetu, zajímala mě bezprostřední odpověď. To co napsal pan Ambrož je lepší, protože Twitter je omezen na osudných 140 znaků a to deformuje případnou otázku i odpověď, pokud je to téma složitější.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 100. Rýša :

  thvari: To máte pravdu, ale zdá se, že odpověď na Amrbyho email bude něco podobného jako odpovědi pana primátora na Polaru. Jen fráze, jak je Ostrava………..a napsat, že starostové nejsou jeho zaměstnanci, tak to vlastně hovoří za vše. A Ostrava má tedy primátora k čemu?
  Myslím, že s MOaPem nehne nikdo, mají silnou pozici a na případné investory vždy něco najdou….,ale s těmi parkovacími místy je to stejně poněkud zvláštní. Kde se ztratil Infoš? Bylo tady na něho několik otázek.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 101. Danek :

  Rýša: S tím nesouhlasím, pokud je cíleně likvidován budoucí rozvoj centrálního městského obvodu….vlastními prostředky…občané chtějí vědět proč to tak je!!!Potom je třeba i přes media tlačit na aby se stavby rozjely….už jenom kvůli zastavení proluk a zaměstnanosti. 3000prac.míst není málo(opět předpokládám, že by přišli i noví obyvatelé)…podporujeme Zony, ale je je třeba tlačit na služby….orientace na jedno není dobrá.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 102. Adam :

  koudy: Který ignorant by chtěl srovnávat vztah Bytrce k Brnu se vztahem Poruby nebo Jihu k Ostravě? Vážně ne.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 103. koudy :

  Adam: Který ignorant si myslí, že tohle někdo řekl? Jen jsem řekl že Brno si monocentrismus taky neudrželo.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 104. Adam :

  koudy: Aha, Bystrc je centrum :D Jo. A Horní Měchoplupy jsou jedním z center Prahy. To je na doktora tohle.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 105. Martin [msstavby.cz] :

  koudy: Uvedl bych na příkladu, jak to koudy myslí. Před rokem 1989 bylo přes 90% prodejních ploch města v Brně-Středu. Nyní je v centru Brna pod 10% celkové plochy, co je ve městě. Bylo to v nějakém článku.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 106. koudy :

  Myslím to tak jak jsem to napsal Bystrc je sociálně vybavený jako separované město a s Brnem je propjen jednou komunikací. Má vlastní školy, úřady, poštu, rekreační vybavení, obchody apod. Prostě kdyby Brno nebylo tak Bystrc může v pohodě fungovat. Vytváří prostě druhé centrum dění, ikdyž diagonálně odlišné od toho v Porubě jasně. A Bohunice jsou na tom stejně. Navíc mají s Porubou společné to že do jeho území spadá fakultní nemocnice. Stejně tak Brno – Vinohrady. Brno je polycentrické.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 107. Adam :

  koudy: Tak s takovým přístupem je polycentrické každé větší město, čímž ten výraz ztrácí význam. Ale dobře, budeme to hrát po vašem. V tom případě zůstává ten fundamentální rozdíl, že Brno má jedno velké centrum a mnoho nepoměrně menších (což je typický model), zatímco Ostrava má 3 velká centra srovnatelné velikosti oddělená nepřekonatelnými bariérami.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 108. koudy :

  Adam: Souhlas že jsou oddělená ale ne nepřekonatelně. Jestli tedy bereme že Bystrc má pořád centrum tam kde zbytek Brna, nevidím důvod proč by nemohla mít Poruba v budoucnu centrum tam kde zbytek Ostravy. Je to jen o dobrém dopravním propojení. To, že je mezi nimi řeka, dálnice a ne příliš dobře rozvinutá část Ostravy, nemusí hrát prym, pokud se z Poruby do centra člověk dostane pohodlně do těch 15 minut a pokud bude mít důvod, proč tam jet. Tím důvodem by mohly být třeba budovy jako Skanska nebo AMSTERDAM office, protože ty sem dotáhnou další lidi a s nimi pochopitelně i zajímavé služby. Rozhodně bych od Ostraváka, kterým tuším jste, doufal ve víc pozitivismu.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 109. Adam :

  koudy: Víc pozitivismu? Žiju v Porubě a centrum většinou nepotřebuju. A když, tak mi žádným způsobem nepřekáží dojet MHD. Navíc, nevezu se na zde módní vlně urbanistické integrační utopie. Snaha vyrobit z Ostravy jednolité město je podle mě naprosto zbytečná a zcestná, a realizace kroků k tomu vedoucích (než by zůčastněným došlo že směřují k selhání) by byla na úkor realistických projektů. Nechat Ostravu trojměstím, soustředit se na rozvoj výhod současného řešení, a na dopravní propojení v tomto skoro meziměstském smyslu (čemuž například odpovídá koncept Rudné, Severního spoje, a protínající D1), mi přijde jako mnohem pozitivnější výhled. Nevidím potřebu přibližovat části Ostravy k sobě, myslím si že je třeba přibližovat ostatní města moravskoslezské aglomerace k Ostravě, protože to je naše zásadní a unikátní konkureční výhoda. A Ostrava samotná ať je klidně zcela decentralizovaná, to mi příjde jako mnohem modernější a efektivnější koncept pro tak řídké město.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 110. Martin [msstavby.cz] :

  Adam: Prosím o vysvětlení konkurenční výhody v současné roztříštěnosti?

  Decentralizovanost není synonymum pro moderní město. Nyní je potřeba v tomto roztříštěném městě mnohem více času na přepravu a dostání se z různého místa na jiné. Současný stav je vhodný pro automobily. To ale moderní není. Jen jde do ovzduší více nečistot, jelikož se v Ostravě musí dojíždět větší vzdálenosti. Naštěstí Ostrava netrpí kolonami.

  Já v Porubě studuji. A jsem rád, když z ní vypadnu. Jako mladý člověk zde nemám společenské a kulturní vyžití. Ani pořádné obchody. Poruba je jen sídliště s pár bloky Sorely, co se podél pár ulic tváří jako město.

  Thumb up 7 Thumb down 7
 111. koudy :

  Adam: Jsme u podstaty. Vám vlastně to že tu máme málo cyklistů a mnoho aut nevadí. Mi ano! Pokud mají efektivně fungovat všechny části města bez strádání, musí být efektivně propojené, protože centrum teď nedostatkem lidí trpí. Jestli to vám je jedno tak jsme u kořene. Mi to jedno jednoduše není.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 112. aggu :

  Adam: To že vidíš na sat snímku Ostravy 3 šedé fleky ještě neznamená, že ty tři fleky představují „centra“. Až centrum nějak definuješ, pak je můžeš začít počítat…
  V Porubě jsem vyrostl, ale ani za komančů, jako děcko, mě nikdy nenapadlo, že Poruba má „něco-jako-centrum“. Nemá, a nikdy neměla. Kde by asi tak bylo? Na Alšáku? U Rondlu? Vozovna? Je to sídliště, nic jiného.
  O jižáku se ani nemá cenu bavit. Levné postele, nic jiného.
  Centrum je u mně tam, kde se schází lidi, kde je kultura. V centru jsou takových míst desítky. Je tam katedrála, řeka, nejstarší hospoda. V Porubě se lidi scházejí u Kauflandu a na jižáku nikde.
  Když byla akce Ostrava jinak, kde se sešlo nejvíc lidí? Tam je centrum. A nikde jinde.

  Thumb up 5 Thumb down 3
 113. skelet :

  Centralizaci se podaří provést jedině pomocí zlepšení dopravy. Jinak jezdit odkudkoliv kamkoliv je prostě opruz. A na rozdíl od Koudyho si nemyslím, že něco vyřeší cyklostezky, cyklozony a další moderní fičury. To vyřeší částečně problém, tak na půl roku, maximálně. Ostravě ke „štěstí“ chybí lepší koncept hromadné dopravy. Přímější linky, rychlíkové spoje (a lá kdysi R65, R31) atd. Ale jet MHD z Poruby k zoo nebo na Dubinu? Pokud mi nehrozí, že bych po té nafoukal, tak auto je prostě rychlejší spojení.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 114. Tomas T. :

  skelet: Nechci se tady dohadovat, ale o kolik bylo vice lidi na Ostrava jinak v centru nez v hrabuvce a nebo porube? Mate cisla? Protoze ja byl letos v centru a musim rict ze pro me to byla hodne slabota.

  aggu: Zcela souhlasim.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 115. skelet :

  Tomas T.: nejsou reakce naopak?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 116. koudy :

  skelet:Souhlasím že MHD potřebuje pomoct. To je ale diskuze pod celý jiný článek. A nápadů jak na to bych taky pár měl.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 117. Adam :

  martin [msstavby.cz]: Jen vaše urbanistická dogmata. Společenské a kulturní vyžití? Aha, asi nejsem dostatečný exot.

  aggu: Nepochopil.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 118. koudy :

  Adam: Je to dogma! Města které tohle splnily jsou všechny do puntíku města, ve kterých chtějí žít mladí! O kterých se mluví! Které prostě žijou a jsou krásná! Jestli nechcete dogmata tak musíte tohle město dostat na úroveň kdy bude schopné je určovat. A vsadím se o milion že kašláním na centrum a propojenost to nebude.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 119. severák :

  Severák je sice krutý, ale přejde a nenadělá škody. Semerák je krtutý vůči investorům a centrum města má z toho škody. Semerák nehledí na město, ale hledí jen své zájmy.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 120. Ac :

  severák: Celkem by mě ty jeho zájmy a motivace zajímaly. Jedna z možností je, že je to trojský kůň typu Petera, ale třeba se pletu (doufám že se pletu).

  Thumb up 0 Thumb down 0
 121. Martin [msstavby.cz] :

  Adam: Tak mi napiš společenské vyžití v Porubě? Kde jsou divadla, galerie, kavárny na úrovni?

  Nebo mám svou otázku podat tvým stylem aka zakomplexovaný vyučující z všb, aby mi bylo odpovězeno bez označení exot?

  Thumb up 0 Thumb down 5
 122. Adam :

  martin [msstavby.cz]: Takovým způsobem společensky vyžívá minimum lidí. Takže exot oprávněně. Já jsem méně exotický, takže nabídka sportu, hospod, restaurací, a vlastně i samotná přítomnost tisíců studentů (pozn.: z nichž většina nesdílí vaše kulturní hodnoty, ale moje ano) jsou pro mě dostatečným rezervoárem společenského vyžití. Možná jsem se narodil do příliš chudé rodiny, než abych měl jakýkoliv zájem o kavárny, galerie a divadla. Kávu nepiju a nikdo z mých přátel kavárny nenavštěvuje. Divadlo z principu neumožňuje mluvit s lidmi, se kterými tam jdu, takže z mého pohledu je to spíše asociální vyžití, o což nestojím. A mojí galerií je noční obloha (kterou má mimochodem Poruba znatelně tmavší než zbytek Ostravy), takže ani přítomnost observatoře mi nijak nevadí.

  Většina fikce, v jakémkoliv odvětví umění, mi přijde spíše hloupá a nudná ve srovnání s tím, co nabízí realita.

  Thumb up 6 Thumb down 5
 123. Crazym :

  Zase si dělá PR :-)http://moravskoslezsky.denik.cz/online-rozhovor/on-line-rozhovor-se-starostkou-petrou-bernfeldovou-20151016.html Tak co, jdeme do ní a tentokrát hromadně? Mohla by být sranda :D

  Thumb up 3 Thumb down 0
 124. Danek :

  Crazym: To není PR…jsem přesvědčen že se jedná o reakci na naše nalehaní.Takže pište otázky, pokud by se ze strany MO nerozjela výstavby je myslí žádoucí odstoupení této garnitury. Jinak je již nějaké vyjádření ze strany primátora???

  Thumb up 0 Thumb down 0
 125. thvari :

  Crazym: Buďte, prosím, při pokládání dotazů slušní. Já se zeptal, tedy uvidíme.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 126. Martin [msstavby.cz] :

  Adam: Já jsem se ptal, kde mám v Porubě kulturní vyžití, ne že kávu nepiješ. Tvou odpovědí tedy je, že není. Teda je v podobě oblohy, také rád pozoruji oblohu, ale tím nekončím.
  Myslím, že mnoho lidí jde do divadla kvůli programu divadla, ne si tam pokecat.

  Není to o tom, jestli se někdo narodil do chudé rodiny, nebo ne.
  Takže pokud si chci dát kvalitní kávu, vidět nějakou výstavu, či projekci, tak jsem exot? Tleskám.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 127. skelet :

  kaváren je v okolí Hlavní třídy okolo pěti, čajovny cca tři. Galerie jedna. Divadlo (kulturák) se stále přestavuje, a přestavovat navždy bude. Kino nula.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 128. Martin [msstavby.cz] :

  skelet: Na sedmdesáti tisícové sídliště nic moc. Taky mi jde o úroveň daných podniků.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 129. koudy :

  Já trochu nechápu to, že řešíte jestli je nebo není důvod jezdit z Poruby do Centra. Vždyť je očividné že porubáci pořád jezdí! Spíš bych řešil to, aby se tam dostali pohodlně a moderně (i bez auta). A pro ty co ten důvod nemají, ten důvod najít protože centrum je prostě hezké a taky neříkám že tam musí zrovna každý den ale čas od času se tam stopro podívají a typnul bych že i ty se tam, Adame, čas od času přecejen podíváš. Kam třeba jezdíš nakupovat oblečení?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 130. skelet :

  martin [msstavby.cz]: Proto píšu v okolí Hlavní třídy.. jestli je něco i jinde nevím, nepátrám potom. Už jsem přece jen ve věku, kdy ocením spíše restauraci, než kavárnu. O úrovni čehokoliv můžeme sáhodlouze debatovat u čehokoliv. Sto lidí, sto chutí.
  koudy: jistěže Porubáci do centra jezdí, proč by nejezdili, když zatím ještě stojí. Ale ať se to někomu líbí nebo ne, tak prostě Poruba je od centra hodně daleko a je na něj napojena jen tou silnicí. Žádné přirozené napojení se zde nekoná. Přirozené centrum Poruby je Hlavní třída.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 131. koudy :

  skelet: Takže to propojení vlastně nemáme chtít?

  Thumb up 0 Thumb down 1
 132. skelet :

  a píšu to snad někde? :D

  Thumb up 1 Thumb down 0
 133. koudy :

  skelet: No zní mi to tak. Říkáš že jsou propojené jednou cestou až je nejde přirozeně propojit. Jako dalo by to práci, ale podle mě je tohle přesně to o co se máme snažit. Kam jinam vkládat naši snahu než do zefektivnění Ostravy? Jen tak se stane zase atraktivní pro firmy které budou skutečně ve městě a ne v obchodních zónách.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 134. skelet :

  koudy: Čteš něco co tam nepíšu. V současnosti je Poruba s Ostravou spojená jen Rudnou, Svinovskými mosty a v budoucnu Severním spojem (dálnici vynechávám). Ale prostě tam žádné přirozené napojení ulicemi a uličkami není. Je „Poruba“, pak dálnice, území nikoho a „Ostrava“.
  Můžeme zefektivnit dopravu, ale to tu píšu dlouhodobě.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 135. koudy :

  skelet: Ok. tak teď už souhlasím.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 136. thvari :

  koudy: skelet: jak byste konkrétně zefektivnili dopravu? metro? nadzemka?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 137. koudy :

  thvari: Zatraktivnil bych MHD. A mám na to už celkem promakanou myšlenku (nic drahého opět – snažím se myslet co nejlevněji). Jen kdyby mě tak někdo poslouchal. Vytvořil bych ty „moje“ cyklostezky. Ale né ty drahé. Ty, které se staví pomocí barvy a sloupků (alespoň dočasně). Investoval bych do systému předností tak, aby tramvaj nikdy nestála na červenou. Ne že jakmile dojede tak dostane zelenou ale v době kdy jede tak už s tím semafor bude počítat. Tím bych každopádně začal. Dále bych investoval například do vytvoření inženýrských sítí v zemi nikoho. To už by dalo větší práci, ale u odry by mohla vzniknout krásná, moderní a poměrně luxusní čtvrť. Tvořil bych raději bytové bloky, nikoliv však devlopingem ale rozprodáním různým majitelům tak, aby každý dům byl nějak originální. To už je běh na dlouhou trať. A ano není to návrh na změnu efektivity dopravy. Mohl by ale zpomalit suurbanizaci a to už návrh je.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 138. skelet :

  Nejdřív je třeba si odpovědět, proč vlastně lidi raději jezdí autem? Je to až nměkolikanásobně dražší, není kde zaparkovat, stresují se.. Navíc, když z nedávných událostí v Ostravě víme, že ani ty diskriminační podmínky nepomohou, a doprava se přelije jinam (noprava Svinovských mostů, oprava Mariánskohorské atd). Tedy proč?
  1) rychlost – řidič volí co nejrychlejší trasu a nezdržuje se zastavováním co 200metrů na zastávkách
  2) pohodlí – relativně pohodlná sedačka, nikdo se na mě nemačká, nemusím poslouchat telefonisty,ale HLAVNĚ mám tam zachvilku teplo nebo chlad
  3) čistota a pocit bezpečí – i když to jsou z velké části mýty a legendy.

  ad1) MHD tomu může konkurovat narovnáváním linek, omezení přestupů, zaváděním expresních linek s minimem zastávek (pamětníci si vzpomínají např. na linky R31, R65). Bohužel dosud se konal pravý opak, viz. například linka 46, kde se z přímé linky stala linka okružní.
  ad2) zde může MHD konkurovat asi jen odhlučněním vozů, používáním topení (hlavně problém tramvají) a zavedením klimatizace. Co si budeme povídat, opět se tomu tak neděje.. nové tramvaje skřípají, netopí ani když topí, o klimatizaci si můžeme nechat zdát. A přitom vůbec nejde o to, aby se vůz vytopil/vychladil na pokojovou teplotu. Bohatě bude stačit, když v létě tam nebude jak v krematoriu a v zimě jak v chladničce. Bohužel za telefonisty a baťůžkáře DPO nemůže, za to si může společnost sama.
  ad3) zde je to většinou o mýtech a legendách nebo mám prostě kliku. Ale i tak není nic příjemného jet s bezďákem, agresivním ožralou nebo prostě cvokem co si mlátí hlavou o madla. Co s tím těžko říct.. posílení revizorů? zavedení průvodčích?

  a jako bod čtyři je třeba udělat z MHD kůůůl záležitost. Tak trošku vymýt lidem mozek jako to dělá Apple :)

  A na závěr.. současném DPO scházejí dlouhodobě řidiči. Řidiči jsou tedy v současnosti přetažení a začíná přibývat drobných nehod. De facto se čeká na nějaký velký průser, který probudí generální ředitelství DPO a magistrát.
  (a vtip na závěr – když řidiči chtějí dostat přidáno, tak se na to hned nalepí všichni zaměstnanci včetně kancelářských krys. Je to tedy pak zamítnuto jako finančně neúnosné. Když se řidiči dotazují, proč nepřidají aspoň jim, tak nastane dlouhé ticho, a pak se dozví nějaké chytré zdůvodnění).

  Thumb up 2 Thumb down 2
 139. Crazym :

  skelet: Já nemohu odpovídat za jiné ale za sebe mám jednoduchou odpověď: Protože chci! :DD

  Thumb up 2 Thumb down 0
 140. jrov :

  skelet: Využití MHD v takových městech jako je Ostrava (které je shlukem obvodů propojených 4 proudými silnicemi, kdy nejdelší zácpa je na „5 minut“ – nepočítám aktuální omezení na Místecké), je pouze pro ty co :
  a) nemají auto
  b) chtějí si vypít a nechtějí jet taxíkem/drinkem
  c) nemohou /nechtějí si dovolit jezdit autem, tam kde podobnou cestu supluje MHD např. cestou do práce

  MHD v Ostravě rozhodně neposkytuje tu zásadní výhodu a to je rychlost, jak sám píšeš a defakto ani nemůže – neexistuje tady jediná linka, kde by za jakýchkoli okolností bylo rychlejší jet MHD než autem.

  Rychlost si nekoupíš za peníze, ale jsi ochoten omezit svůj komfort výměnou za rychlost.

  Proto ve všech velkoměstech není MHD sociální doprava, ale rychlá (ne komfortní) možnost cestování… V Římě jezdí autobusy v hrozném stavu a nikdo to neřeší – protože autem by se zbláznil…

  A jestli bude a nebo nebude klima (lepší topení) v MHD – neovlivní počty cestujících v MHD v rámci Ostravy…

  Thumb up 3 Thumb down 0
 141. skelet :

  Nejsme v rozporu.. současné „vyhlídkové“ linky jsou za trest. S tím komfortem pravdu nemáš, relativně nedávno byl nucen DPO zařadit autobus s klimatizací, který nasadil na lince směr Hlučín. Tento autobus se stal na oné lince nejvytíženější. Cestující upravili svůj časový rozvrh tak, aby jeli klimatizovaným vozem. Nikoliv klasickými rozpálenými vozy.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 142. koudy :

  jrov: v některých městech je ale MHD lifestyleová záležitost a to by u nás fungovat mohlo.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 143. Adam :

  martin [msstavby.cz]: Ano, statisticky jsou to silně minoritní zájmy.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 144. jrov :

  skelet: Ano v zásadě se shodujeme, akorát poukazuji na to že největší motivací využít MHD je úspora času – což v Ostravě lze drobně vylepšit (např. inteligentním řízením dopravy s preferencí kolejové dopravy, přednostní pruhy pro MHD – ul. Místecká), ale pořád je Ostrava příliš „roztahaná“ na to, aby získalo MHD výraznou časovou převahu, resp. alespoň srovnalo krok.

  Klimatizace / topení (nejsem proti) , ale nepovede k výraznému nárůstu cestujících. Zmiňovaná linka pouze dosáhla toho, že lidé kteří mají čas jeli později/dříve . Je logické, že lidé raději pojedou klimatizovaným vozem – ale pořád se bavíme o stejných lidech, kteří by jeli MHD i bez klimatizace …

  Tady je namístě otázka, zda-li je při dnešní masivní dotaci jízdného ze strany města vhodné v našem klimatickém pásmu plošně investovat do klimatizovaných vozů…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 145. Adam :

  koudy: Stavět v záplavové zóně – vážně? Dát tramvajím absolutní a okamžitou přednost na semaforech – za současné frekvence průjezdu tramvají naprostý nesmysl na mnoha křižovatkách. Možná tomu nerozumíte, ale už za současného stavu je synchronizace semaforů extrémně náročný matematický problém, který stojí na pravidelném rytmu semaforů. Pokud tohle nabouráte, výsledkem by bylo chaotické chování systému. Cyklopruhy – no tak fajn, ale s naprosto nulovým dopadem na celkový obraz dopravy.
  Vždyť i já, přestože si nemyslím, že bychom to potřebovali, zvládnu vymyslet rozumnější způsoby, jak dosáhnout vašeho cíle. A prvním krokem je uvědomit si, že aut se nezbavíte. Doufám, že takový utopista jako vy se nikdy nedostane k rozhodovacím pravomocem.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 146. skelet :

  Ano, ta rychlost je nejzásadnější. Proto jsem ji taky napsal jako bod č.1. Narovnáváním tras a především zavedení expresních linek se ten náskok individuální dopravy dá srazit.
  Příklad: trasa Alšovo Náměstí – průmyslová zóna Hrabová trvá autem 16minut, autobusem nyní 43minut. Tedy dvojnásobek dojezdového času. V reálu to znamená, že do toho auta sednu vždy (nežiji proto, abych pracoval, ale pracuji, abych žil).
  Když se mrknu na mapu, tak to znamená „vyhlídkovou“ s 24 zastávkami. Narovnej tu trasu, ořež zastávky na 1/2 a dostaneš se reálně na hodnotu 25-30minut. Pak budu jako řidič uvažovat jestli se mi těch deset minut navíc nevyplatí, když je stejně probendím parkováním (plus trojnásobné náklady oproti měsíčníkům).

  Thumb up 2 Thumb down 0
 147. skelet :

  mimochodem ta přednost tramvají funguje i dnes. Již dnes jsou semafory seřízeny tak, aby maximálně protlačovaly tramvaje skrz křižovatky.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 148. Danek :

  on-line rozhovor plyne a zatím ani jeden dotaz na stavby o kterých jsme psali, snad se někdo zeptá.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 149. Trap :

  skelet: A nebo na to jít obráceně zpomalit auta – na všechny komunikace(i 4 pruhy) ve městě dát max. 30 km/h. MIMO veřejnou dopravu.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 150. skelet :

  jistě… místo snahy o zlepšení dopravy ji zhoršíme. A sousedovic kozu otrávíme.. však já taky kozu nemám, tak proč by ji měl mít on.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 151. Danek :

  Danek: Opět rezidenti mají přednost, jako nějaká modla.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 152. Trap :

  skelet: Omlouvám se , že to tak vyznělo. Někteří si vybírají MHD z důvodu uzávěrek ( např.Místecká) nebo velkých kolon např Vodárna.Důvod zpomalení cestování autem nikoliv zrychlení MHD. Jestliže se postaví Severní spoj a dodělá prodloužená Rudné , tak veřeejné dopravě směr Poruba – centrum nepomůže ani preference veřejné dopravy na křižovatkách

  Thumb up 1 Thumb down 0
 153. skelet :

  Prodloužená Rudná se Porubáků prakticky netne. Akorát jim uleví od „Opaváků“. Jinak bude platit stále to stejné. Tyto nové komunikace může využívat DPO i pro expresní spoje. POchopitelně sebelepší MHD nesrazí automobilovou dopravu na minimum. To prostě nelze (tedy lze, a to dosti restriktivně).
  Jinak ta móda třicítek je strašná blbost. Každý kdo řídí auto ví, o čem mluvím.. pocit falešného bezpečí, který v reálu vede k větší nehodovosti.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 154. Vašek :

  Pokud jednorázové cestování MHD vyjde dráž, než cesta autem, tak se asi nemá smysl o ničem bavit….

  Thumb up 0 Thumb down 1
 155. skelet :

  Je o čem se bavit, protože to je úplně jiná kapitola..

  Thumb up 1 Thumb down 1
 156. koudy :

  Adam: Neřekl jsem ani jednou že se chci aut úplně zbavit. Chci je jen omezit. Nebo ani ne omezit, jen je prostě přestat dávat na první místo. Centrum plné aut je ohavnost. Jistě nějaké tam být musí a klidně i můžou. Ale ne na ukor vstupu do katedrály nebo divadla. Nedej bože na úkor chodců. Když těch parkovacích míst nebude tolik, třikrát víc si rozmyslím jet autem, než kdyby to mělo být MHDčkem rychlejší. Čili znova a ve zkratce: Mě vadí že auta mají takovou prioritu. Mají být druhotná. Sloužit lidem. Ne jejich život ovládat. Potažmo aby se v uvozovkách kvůli nim v centru nemohlo stavět.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 157. thvari :

  Tak aktuálně z odpovědí na http://moravskoslezsky.denik.cz/online-rozhovor/on-line-rozhovor-se-starostkou-petrou-bernfeldovou-20151016.html

  Ústy p. Bernfeldové: Důvod zamítání kvůli park. místům je očividně ten, že např. Orchard jich nemá dost a zaměstnanci pak parkují na sídlišti a zabírají pak celý den rezidentům park. místa.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 158. skelet :

  koudy: nesmysl, takhle lidi nefungují.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 159. Rýša :

  thvari: Takže jestli jsem správně pochopil, za starostování Bernfeldové by nestál v Ostravě ani Orchard. možná ani Nordica. Ale hlavně by bylo spousta parkovacích míst. Myslím, že Ostrava může být na tuto starostku hrdá a doufám, že jednou bude po ní pojmenována i nějaká ta „věčná“ ostravská proluka v centru.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 160. thvari :

  Rýša: Za mě asi takhle – Samozřejmě chápu tu frustraci lidí na Fifejdách nebo kde že to je, že nemůžou zaparkovat. Ale je to polovičatá odpověď, prtž odmítnutý projekt byl v samém centru města. I tam je domů hodně, ale jtak buď bydlím v centru se všemi výhodami a nevýhodami, co k tomu patří, nebo se odstěhuju někam na kraj Poruby a můžu tam i se třemi osobními vozy parkovat do aleluja. Navíc Orchard není jediný strůjce problému, protože komunisti rozhodně nestavěli sídliště s ohledem na auta, která si tehdá oproti dnešku mohl dovolit jen málokdo. Ale celé sídliště těžko přestavíte. A blokovat stavby, a tím pádem rozvoj města, kvůli tomu, že tam budou lidi kolem jezdit auty a pak parkovat, to je opravdu divné. Kdo se tak v životě rozhoduje, že jeden jediný mínus (parkování) převáží několik kladných věcí (prac. místa, zastavba proluky, estetika, rozvoj, více lidí ve vylidněném centru, návazně větší tržby a více peněz v centru)?

  Thumb up 4 Thumb down 0
 161. koudy :

  skelet: Z tramvaje rovnou do práce nebo 20 minut parkovat? Netvrď mi že pak by se ti MHD nevyplatilo

  Thumb up 1 Thumb down 0
 162. Rýša :

  thvari: Parkovací místa. Víte, myslím si, že je to jen zástupný problém, který se momentálně hodí na výmluvy, proč nebyly stavby povoleny. Spíše věřím tomu, že stavby byly zamítnuty úplně kvůli něčemu jinému. Však to tady na diskuzi několikrát bylo zmíněno, proč a kvůli komu. Vidím to asi tak, že pokud bude na radnici stejné osazenstvo, stavět se v centru nebude. Vždy se to svede na parkování nebo nějaký vzrostlý stromek.
  Bernfeldová v nicneříkajícíchodpovědcíh zmínila i Tieto, takže by nestála ani tato stavba.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 163. Martin [msstavby.cz] :

  DOTAZ: Jela jste někdy centrem Ostravy na kole?
  Na kole osobně nejezdím, ale vnímám potřeby cyklistů. Konkrétně před naší radnicí najdete stojan na kola.

  Je tam stojan, taky dobrý… Proč je tak hloupá…

  Thumb up 5 Thumb down 0
 164. skelet :

  koudy: vycházíš z poměrně špatného předpokladu, že centrum je nenahraditelné. Není, ani omylem.. (určitě ne v současnosti a blízké budoucnosti).
  Musíš naopak vycházet z předpokladu, že lidé jsou pohodlní. Jsou pohodlní rezidenti, jsou pohodlní zaměstnanci, jsou pohodlní podnikatelé, jsou pohodlní zákazníci. Z toho musíš vycházet, nikoliv z toho, že nemáš rád auta. Tu pohodlnost lidí (všech, přičemž nároky všech se liší) a potřebami města (omezit individuální dopravu) musíš vybalancovat. Ale u tebe to tak nevnímám. U tebe vnímám, že něco nechceš, a proto to nebude. Z psychologie davu víme, že pokud něco uděláš direktivně a dav má alternativu, tak dav odejde jinam.
  No a v Ostravě tu alternativu máš, protože v Ostravě asi neuslyšíš „ty *, ty máš kancl na Masarykáči?! To makáš asi v hodně prestižní firmě!“
  martin [msstavby.cz]: souhlas

  Thumb up 2 Thumb down 0
 165. Danek :

  Já jsem podával dotaz, že v Praze paní primátorka Krnačová přišla s tím, že chce v centru Prahy vytvořit podnikatelský inkubátor: To se mi velmi líbí a proto jsem podal dotaz, zda se o něčem takovém neuvažuje v nějaké budově(napadla mě ta prázdná budova na 28.října vedle bývalého mekáče) v centru Ostravy? Bohužel můj dotaz nepřišel na řadu. Jinak projekt je podpořen dotacemi z EU.To by centru prospělo.Co vy na to?
  Jinak dávám odkaz: http://goo.gl/nvjY9s

  Thumb up 1 Thumb down 0
 166. koudy :

  skelet: Já se právě té náhrady obávám a snažím se to zachránit.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 167. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek „ON-LINE rozhovor se starostkou Petrou Bernfeldovou“ na denik.cz: http://goo.gl/HQ5wwG

  Thumb up 0 Thumb down 0
 168. Danek :

  Nedávno vyšel článek že VŠB je nejlepší česká univerzita.301-350 na světě. Ted čtu že jiná agentura vydala žebříček pro východní Evropu a světe div se VŠB je nejhorší česká univerzita. Před VŠB je i dokonce univerzita ve Zlíně,to je i na mě moc.http://www.novinky.cz/veda-skoly/384055-ceske-univerzity-hodnoceny-jako-jedny-z-nejlepsich-ve-stredni-a-vychodni-evrope.html

  Thumb up 0 Thumb down 3
 169. Crazym :

  Danek: Bude tě muset napadnout jiná budova :-) Ta o které píšeš je v soukromých rukou. I když, je pravdou, že nakupovat za veřejné peníze tihle postsoudruzi umí, jen si to zdůvodnit a najít toho správného šťastného majitele ale to taky vlastně umí, takže šance tu je. Ježišikriste, teď mi to došlo a doufám, že to tady nečtou, protože to by mohl být návod a jak by zmerčili hlas lidu…. :DD

  Thumb up 0 Thumb down 0
 170. thvari :

  Danek: Tohle je nějaká pitomost, jakou vypovídající hodnotu má, že je UK třetí v nějakém pseudoregionu východní Evropy? Ten žebříček, kde byla VŠB tak dobře umístěná je nesčetněkrát prestižnější.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 171. LK :

  Danek: jde o žebříček, který vyšel teprve podruhé, není prestižní a je velice zajímavé, jak Ostravská univerzita může být VŠB. Takže otázkou jako vždy je jaké parametry se braly do hodnocení. Zajímavé je taky to, že na novinkách se o výsledku VŠB v prestižním žebříčku nepíše, ale o jiném žebříčku (který je vydán teprvé podruhé), kde je nejlepší Pražská univerzita se píše ;-)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 172. Infoš :

  Nevím jestli se mi to zdá, nebo se tady ta diskuze zvrhla jen v nesmyslné útočení na každého kdo má byť jen trochu jiný názor… Padly tu nějaké otázky kam jsem se ztratil, no a upřímně, přestalo mě to bavit se toho účastnit, protože tu nikdo nějaké argumenty moc nebere a každý má svou vlastní, neochvějnou a jedinou pravdu. Snažil jsem se jen ze svých zkušeností vysvětlit že projektování a následné povolování staveb prostě má nějaká specifika a limity v podobě organizace stávající zástavby, infrastruktury a hlavně zákonů a stavebních norem. No a reakce byla jen obvinění že jsem agent MOaP.. Nemám toto zapotřebí, rozvoj Ostravy sleduji, rád se budu účastnit nějaké diskuze, ale jen takové která bude mít nějaký smysl a vývoj kupředu, ne to co se tady u každého druhého článku v komentářích objevuje. V první řadě si uvědomte že aby nebyl v rozvoji města chaos, aby nevznikaly paskvily (jako např. otřesná fialová ohyzdnost v zástavbě proluky na 28. října a spousta jiných..), tak je třeba dodržovat VŠECHNY požadavky vyplívající z předpisů, ne srovnávat co mají v Brně a Praze a Krakově, nebo co tu ještě padlo za města. Pokud se nebudou připravovat projekty kvalitně, nebudou dodrženy VŠECHNY požadavky, včetně požadavků na infrastrukturu, parkovaní atd., tak tu budou vznikat stavby které nejen že veřejnému životu neprospějí, ale uškodí mu.
  Kdyby tu stavbu povolili, postavili a potom se přišlo na to že zaměstnaci nemají kde parkovat a obsadí všechna dostupná volná místa v MOaP a na Fifejdách a ukázalo se že kvůli tomu nemají kde zaparkovat lidé kteří tam bydlí, tak byste se tu všichni mohli posrat jaktože to na radnici MOaP vlastně povolili. Sám jsem bydlel přímo v centru a parkovací kartu mi odmítli vydat protože už jednu měl majitel bytu ve kterém jsem byl v podnájmu a platit za druhou 16 tis. jsem odmítl. V centru je pár míst které nejsou na parkovací kartu a věřte mi, bylo to hodně unavující hledat každý den místo na zaparkování. V centru prostě není dost míst ani pro lidi kteří tam bydlí teď, nedivím se nikomu že se tam nechce přestěhovat a bydlet tam, protože to už by pak bylo lepší auto raději prodat. I proto jsem se z centra odstěhovat na Slezskou. Takže já se vůbec nedivím úředníkům že to nepovolili, parkovací místa jsou totiž v centru Ostravy obrovské téma.
  A ještě pro rýpaly, proč jezdím každý den autem? Protože to po dálnici mám do Poruby 15 minut. Smradlavou MHD s bezdomovci hodinu! A pro mě je prostě důležitější strávit cestováním do a z práce místo 2 hodin v MHD jen 30 minut v autě.

  Thumb up 5 Thumb down 3
 173. Hynek [msstavby.cz] :

  Infoš: takove jsou vsechny internetove diskuze, ja bych to nebral tak vazne.
  tady si to precte 100 lidi, 80 nad tim vic zapremysli, 10 to opalcuje, 3 neco napisou.. byla by chyba z tech 3 reakci neco uvozovat (ted mluvim obecne – navic tvoje posty maji vesmes kladne hodnoceni, takze neni moc o cem hovorit)..

  kazdopadne bych se nenechal odradit, hlavne pokud ma nekdo o vecech vetsi objem informaci nez ostatni, je urcite deviza (i pro nas. jak se rika „haters gonna hate“, nekomu se nezavdecis nicim)!

  Thumb up 1 Thumb down 0
 174. Danek :

  Hynek [msstavby.cz]: Mám za to, že Infoš má pravdu a já s ním souhlasím.Jelikož jsem kdysi pracoval u společnosti která pronajímá nemovitosti v centru, tak i vím, že je tam nedostatečný počet parkovacích míst pro rezidenty.Mimochodem ten samý problém je v Porubě na jihu na Fifejdách atd.Pak by mělo připravit obvod s městem investiční záměr ne vybudovaní garaží pro tyto rezidenty.Kde by měli v rámci bydlení v centru zvýhodněné parkovaní.Druhá věc je umožnit výstavbu nemovitostí v centru za podmínek vybudovaní dost.počtu park.míst.Tady je zřejmé že musí jít o nějaký kompromis. který by nevybočoval s tím jak tyto stavební společnosti staví v jiných městech.Všechno je domluvě.Přidej jedno patro třeba 30-40míst v podzemním parkovaní a můžete začít stavět.Nicméně si nemohu pomoct a souhlasím s Martinem, tady je jiný příklad, zde jsou cíleně tyto stavby zastavovány.Je za tím konkurenční boj.Důvodů je několik…od obvinění bývalých radních až třeba soustavné blokovaní společnosti Slezské nemovitosti stavbu Amsterdam office centrum.A poslední věc…dáváme peníze do průmyslových zon, aby zaměstnali lidi a když tady příjde společnost, která chce stavět sama s tím, že si nájemce sežene…defakto nic nás to nestojí…tak je odmítneme a budeme jím házet klacky pod nohy!!! Třeba stavba výzkumného centra na 1.máje s důvodů vysoké ceny pozemku.Každé město se pere aby u nich byl v co největší míře výzkum(potažmo inteligence) a my je pošleme pryž nesmyslnou cenou pozemku, proboha co se to tady děje?

  Thumb up 8 Thumb down 0
 175. thvari :

  Danek: Oukej, chápu, že problém s parkováním na za kom. postavených sídlištích, kdy člověk dojíždí za prací, je problém. Ale proč je to problím v centru? Nemá být výhoda centra v tom, že všude pohodlně dojdu, včetně práce, nákupů, a auto tak vlastně potřebuju jen na to, když chci vypadnout z města? Sám nevím – je to otázka, na kterou mě zajímají další názory.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 176. Danek :

  Dnes jsem jel do polského Sosnowce a projížděl jsem dálnicí Katowicemi. Na to že se jedná zhruba stejně velké město ze stejnou historií. Několik poznatků jsou nesrovnatelně před námi. Kvalita dálnice nesrovnatelná v každém směru tři pruhy…rovná kvalitní, podel celého města protihlukové zábrany. Podél dálnice výškové stavby(kanceláře, bytové komplexy, skladové prostory), nově jsem viděl stavět office budovy řekl jsem si, ach jo. Tady nám to stojí. Řešíme pár parkovacích míst. Jestli bych mohl srovnávat Ostravu s Katowicemi…tak oni jsou úplně někde jinde a ptám se kde je chyba…proč nemáme v čele města vizionáře, který by to tady rozjel? Zřejmě další Prokeš už se nenarodí.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 177. aggu :

  Danek: Porovnáváš neporovnatelné. Katowice jsou centrum 4mil. aglomerace, Ostrava jen 0.8mil.
  Na druhou stranu, Katowice mají to nejhorší ještě před sebou, Ostrava už za sebou.
  Úplně nejlepší by bylo začít víc spolupracovat. Na papíře to jde – http://www.khkmsk.cz/tiskove-zpravy/seskupeni-tritia-napomaha-rozvoji-prihranicni-spoluprace.aspx.
  Praxe je taková, že když se třeba zavádí přeshraniční železniční linky , ostraváci musí v Bohumíně přesedat. Oops. Zatímco mezi Ostravou, Žilinou a Katowicemi už dávno měly pendlovat elefanty.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 178. Michal :

  Katovice mají to nejhorší ještě před sebou a Ostrava za sebou?
  Tradiční aggu žvást.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 179. Rýša :

  Danek: Po dálnici na polské straně se jede vlastně normálně – dálničně. Pak přejedete hranici a jedete po české klasice – bohužel v tom špatném slova smyslu.
  Michal: Taky tomu nerozumím….ledaže tím je myšleno, že ostravští radní v budoucnu hodlají kandidovat na katovickou radnici….

  Thumb up 1 Thumb down 3
 180. Ac :

  Michal:
  V Polsku není pragocentrismus (utlumování ostatních regionů na úkor hlavního města, Praze stav v Ostravě vyhovuje, RUD, pražský daňový ráj apod.)
  V Polsku jsou z velké většiny doly státní a stát je mohutně dotuje x Pokles zaměstnanců v privatizovaném OKD z 113000 na 10000
  V Polsku je významně jiný (benevolentní) vztah k životnímu prostředí, nízké nebo žádné limity vypouštěných škodlivin (není potřeba investovat do modernizace, filtrů a podobně)

  Thumb up 4 Thumb down 1
 181. Janek :

  Jel jsem nedavno do Krakova. Mezi Katovicemi a Krakovem na asi padesati kilometrech dve mytne brany, na kazde zdrzeni asi 1/2 az 3/4 hod. Tak to teda radeji nasi ceskou houpavou dalnici, nez jet 50 km hodinu a pul a zaplatit za to 20 zlotuvek.

  A v necem bych souhlasil s Aggu, ze Katovice maji jeste to nejhorsi pred sebou. konkretne jde o to, cim se tam topi, co tam spaluji v domacich kotlech, to je neskutecne. Pro Polaky nema naprostou zadnou hodnotu jaky vzduch dychaji, coz je vsak pro vetsinu civilizovanych lidi v zapadni Evrope mnohem dulezitejsi nez nejake mrakodrapy kolem dalnice..

  Thumb up 2 Thumb down 2
 182. balde :

  v Praze to nejsou zastupitelé ale památkáři aobyvatelé, kteří zase z Prahy dělají skanzn, a to tm ccou svět jo architekti http://video.aktualne.cz/dvtv/jiricna-domy-bouram-nerada-architekt-ma-vetsi-odpovednost-ne/r~6141485a798211e5adcb0025900fea04/

  Thumb up 0 Thumb down 1
 183. Danek :

  Na Pragocentrismus kašlu.(jsme neuspěšnějším regionem v čerpaní investic,ale můžeme investice znásobit) Nebo co mají nebo nemají Katowice za sebou nebo přes sebou. Nebo jaká je nebo není aglomerace. Jde o to vytěžit z možnosti maximum. Již jsme tady řešili porovnaní těchto měst v minulosti. Ostatně lze se do měst,které prošli přeměnou s průmyslu na něco jiného podívat. Není třeba nic složitého vymýšlet. Opět říkám Katowice se přetvářejí ve finanční centrum země byly postaveny výškové stavby , Office parky a postupně tam přicházejí i firmy světového významu třeba IBM, Intel atd. Proč tedy není vůle se orientovat stejným směrem. Tlačit na statní instituce, použít státních prostředků a fondu EU.V Katowicích se postavilo obrovské kongresové centrum…ptám se, nikdy jsem neslyšel o tomto nápadu od zástupců města Ostravy, vy ano? Jo, kongresová turistika táhne(zájem o Ostravu v této oblasti dle infa co jsem přečetl je min.velký)…oživení pro hotely,služby atd. Je to o nápadech a jejich realizacích . Musíme se orientovat na výzkum a vývoj,datová centra(mimochodem na datová centra máme nejlepší dotační pol. ze všech regionů).Jedná(hejtman Novák) se o česko-činském techn.parku v Mošnově…proč jej nedostat na Zárubek a propojit s městem jako v činském Suzhou(mimojiné jsme partnerská města).Jinak koukněte na prezentaci Katowic:https://www.youtube.com/watch?v=G8okWyzMLRk

  Thumb up 3 Thumb down 1
 184. balde :

  Danek: tak to je mega rozdíl oproti propagaci Ostravy, a i přesto, že na videu nebudou ukazovat negativní věci tak mě to fakt nadchlo.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 185. Danek :

  balde: A to upozorňuji, že většinu těch kancelářských budov, hotelů včetně 125m hotelu Qubus hotel dokázali vystavět v letech, kdy se u nás vymlouvalo na tzv.krizi!!!http://www.qubushotel.com/en/hotels/katowice/5/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 186. Rýša :

  Danek: Tak to video mne docela zaujalo. Jak napsal balde, obrovský rozdíl v propagaci Ostravy a Katovic. Při sledování mne napadlo jediné: Ostrava zaspala a jaksi se pořád nemůže docela probudit. V Katovicích jsem nikdy nebyl, video mne zaujalo, asi tam zajedu v předvánočním čase. Není to tak daleko. Stará část města působí příjemně a nové stavby jsou zajímavé. A co mne zaujalo taky – zeleň. Tak nejen Ostrava je zelené město. Danku díky.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 187. Rado :

  Návštěvu Katowic vřele doporučuji, obzvláště to, co vzniklo před nádražím, stojí za shlédnutí. Klip na mě rovněž působí svěže, to není ta trapnost rvát tři vykřičníky do každého videa, nehledě na to, že to logo působí dost uboze. Řekl bych zase rarita, která nemá moc pochopení a vytvořit něco podobného ve světě, tak ten designér letí jak špinavé prádlo. Jinak v čem je asi takový největší rozdíl? Řekl bych v tahu na branku. Už dlouhou dobu sleduji, že když Polákům o něco jde, ukázat se, tak se dokážou a docela pravidelně vyšpičkovat k velkým výkonům. U Ostravy vidím stále takové hraní já jsem z té partaje, já z té a nikdy se nikam nic nehne. Ostrava má velký potenciál, jenže zatím všechny snahy působí hodně nesměle a lacině. Obzvláště v architektuře, to je Ostrava stále zaseknutá v 80. letech. Je šance na něco nového a ono to dopadne jako pokaždé, vždycky blbě.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 188. valach jak poleno :

  Ano je pravda, ze v Katovicích je vsechno monstrozni a je tam velka snaha transformovat mesto z tezkeho prumyslu na financni centrum s vedou a vyzkumem, ale…byl jsem tam loni, vse sedive, fasady domu cerne jakoby uhelnym prachem, obrovska bezutesna sidliste a vzduch pocitove horsi nez u nas. Zelen jsem tam prilis nevidel, spousta brownfildu. Ostrava je mnohem barevnejsi, veselejsi. Katovice proste jsou i nejsou dobry priklad, ja bych se orientoval spis na brno a blavu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 189. Danek :

  valach jak poleno:Máš pravdu Ostrava za mě je daleko hezčí město. Upozorňuji, mým cílem bylo neukázat krásy města Katowic,ale jelikož je tohle je web o stavbách chtěl jsem poukázat na rozdíly mezi dvěma městy podobného charakteru a minulostí, které se přetváří v něco jiného. A jakým směrem se může Ostrava ubírat a inspirovat….A za sebe si kladu otázku proč to nejde u nás? Ják píše valach Katowice se snaží tranf.z těžkého průmyslu na město finanční a výzkumné centrum a mezitím co my jsme tady nezačli stavět ani druhou etapu Karoliny….tam roste office, bytová zástavba,kongres.stavba atd.jako houby po dešti.Mimochodem cca.před rokem jsem četl o Katowicích článek…jedno z nejbohatších měst Polska a jedna s nejnižších nezaměstanností cca.4,8%…dnes počítám ještě s nižší. Ostrava dnes asi 10,3% čili víc jak dvojnásobná…tak proč se neinspirovat tím co jinde funguje.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 190. Adam :

  Tak k těm nesrovnáním.
  valach jak poleno: Ne, Ostrava nemá s Brnem ani Bratislavou nic společného. Ani brno, ani Bratislava se netransformují z těžkého průmyslu.
  Danek: Katovice mají v Polsku úplně jinou pozici, než Ostrava v ČR. Katovice jsou součástí oblasti (mimochodem 2,5 milionu lidí v konurbaci), kterou rozvinuli a vypiplali ještě Němci, a proto je historicky relativně bohatá a např. přitahuje zaměstnavatele. V Polsku jsou místa odkud přitahovat lidi a peníze do Dolnoslezské metropolitní oblasti. Ostrava je na tom, jak víme, úplně jinak – v ČR není místo odkud bychom mohli brát. Já si myslím, že pokud bychom mohli očistit samotnou transformaci průmyslu od vedlejší vlivů a efektů, je Ostrava mnohem dál, než Katovice.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 191. Danek :

  Adam: Adame já nepopírám, že nemáš pravdu.Je to ale důvod k tomu jak si zdůvodnit proč to nejde tak nebo onak? Je důležité se inspirovat a snažit po tom jít.Myslíš, že kdyby představitelé Ostravy přišli s projektem finančního střediska a připravili jej tak aby byl životaschopný s financováním ze státního a fondu EU…nemél by nárok na úspěch?Jestli sis všiml tak vláda součestné koalice lítá po celém světě a sonduje možné investice.Město je prezentováno a veletrzích na posledním Expo Realu(by mohlo přijít až pět nových investorů do Mošnova), na radnici se střídal velvyslanec za velvyslancem.
  Jde o to vůbec přijít s tímto projektem…a dalšími a uskutečnit je.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 192. S200 :

  Adam: Jen pro upřesnění, Katowice leží v Horním, nikoli Dolním Slezsku.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 193. Danek :

  Našel jsem tento článek o logistice v Polsku.Čtěte hlavně pod nadpisem Polská nátura a kvalitní dálniční sít….je tam mimojiné porovnaní Katowic s Ostravou.Řeč o ceně pozemku, developerech,přípravě staveb.http://logistika.ihned.cz/c1-64179640-polsko-je-na-ceste-stat-se-logistickym-srdcem-evropy

  Thumb up 0 Thumb down 0
 194. Adam :

  S200: No jo, nikdy se nestrefím.
  Danek: S tím více měně souhlasím. Ale ta atmosféra chudého špinavého kraje postiženého exodem mladých a kvalifikovaných lidí je dost velká překážka k tomu, aby jakýkoliv větší projekt byl životaschopný. Pokud by pověst kraje a aglomerace byla na úrovni odpovídající realitě, nemám nejmenších pochyb, že finanční, výzkumné a technologické projekty by tu přistávaly ve slušném množství a bez problémů by se chytaly. Já jsem pro. Ale budou to blokovat chamtiví jednotlivci, nezodpovědné městské části, i občanské iniciativy založené na lživých premisách. Tak jak je tomu u mnoha menších i větších projektů dnes. Obecně, zdá se mi, že se během bankovní krize vytratila ta snaha „dohnat“ západní Evropu a být tou nejlepší postkomunistickou zemí. Přitom právě teď máme pár let, kdy budeme růst rychleji, a MS kraj by z toho měl teoreticky těžit nejvíce. Ale realita tomu nenapovídá.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 195. Rado :

  Danek: Odpověď je ale v tom článku, co táhne polskou ekonomiku a proč to funguje. Je třeba si uvědomit to, co dělala naše vláda v době krize a co dělala polská? Pokud si dobře pamatuji, u kormidla našich financí byl mistr světa amoleta p. Kalousek, který znal jenom škrty a de facto výrazně utlumil spotřebu českých domácností. Všude šířil nejistoty a v Polsku se děl opak. Jak je v článku napsáno, Polsku držela a drží domácí výroba a spotřeba, u nás to bylo a je skoro zatím stále jak sprosté slovo, spotřeba domácností zde není jako v Polsku. A potom tu máte to, co sleduji u Poláků delší dobu. Větší profesionalitu a tah na branku. Co jsem byl v kontaktu s polskými firmami a institucemi, tak jejich jazyková úroveň angličtiny byla mnohem lepší. Proč? Protože si to zaměstnavatel uvědomoval a od nižšího managementu posílal zaměstance na kurzy angličtiny, u nás je to povětšinou sám sobě si. Prezentace perfektně vytvořené a zejména to, že každý Polák je odmalička „handlarzem“. Když cítí příležitost, tak si za tím jdou a nedělají opičky jako u nás. Proto se třeba bojím, že zde bude kraj s Mošnovem tak dlouho otálet, až to vyfouknou Poláci, jako že i bez pusy plné keců rozjeli letecké cargo, což v ostravském případě byly jenom řeči na puse, že by snad něco mohlo být, hlavně že máme dlouhou dráhu a spol., to je v byznysu opravdu to podstatné….

  Thumb up 1 Thumb down 1
 196. Baraba :

  Rado: Bohužel, ať jsou Poláci jací jsou, vždy se uměli patřičně prodat a najít si to své….. U nás to jsou opravdu jen řeči snaha být důležitý… Slyšíme pořád: zlaté české ručičky, srdce Evropy, jasné centrum všeho, skvělá historie, zdravé kořeny….. škoda že tomu nevěří skoro nikdo jiný ve světě. Velká škoda když se píše: „a zadruhé je to ideální poloha ve středu Evropy“ u Polska a ne u ČR nebo SR.

  Zkrátka pokud se u nás nestabilizuje právní řád (vzpomeňme si kolik změn se provedlo třeba v OZ ještě dříve, než vešel v platnost, kolik zákonů a vyhlášek platí jen rok, dva a pak dochází k naprostému zvratu, kolik zákonů, vyhlášek a daňových předpisů týkajících se podnikání se za posledních pět let změnilo a pořád se mění) nevyloučí se naprosto běžné protěžování osobních zájmů a neskrývaná korupce veřejných činitelů, nezruší se úřednické obstrukce a nesmyslné papírování, tak většina firem si při volbě ČR x Polsko raději vybere poláky.

  Spousta podnikajících kolegů raději odstěhovali firmu z ČR, aby nemuseli snášet zdejší situaci. V Polsku , Bělorusku na Slovensku i jinde je rádi uvítali….

  Ale to sem nepatří, zkrátka a dobře naše generace se asi už zlepšení situace nedočká a doufám, že pak už nebude na vše pozdě….

  Thumb up 3 Thumb down 1
 197. Danek :

  Nedávno jsem četl článek o evropských fondech a jejich využití v praxi.Bylo tam porovnaní čerpaní dotací z EU u nás a v Polsku.V jednoduchosti novinář popisoval, jak u nás jsou prostředky čerpány někdy absolutně neefektivně nebo datace nejsou vyčerpány v plné výšši. Naproti tomu v Polsku jsou dotace čerpány na pilotní projekty ekonomiky..tzv.infastruktůra, školství, věda, výzkum…prostě se využivají dotace na to,aby jim to v budoucnu vydělávalo peníze. Otázka je proč to nejde u nás.Jinak máme už vyjádření primátora ke stavbám v Ostravě nebo se spokojíme s vyjádřením starostky MO v deníku.Nerad bych ,aby to vyšumělo do ztracena.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 198. Franta :

  Přátelé, zkusme přestat hloupě kecat a pojďme se té chobotnici(Hnutí Ostravak) postavit. Dopředu avizuji, že je to netvor otrlý, bohatý, chytrý a hlavně prohnaný. Police ČR, stejně jako státní zastupitelství, je zatím hluchá a slepá. Potřebuje předložit důkazy na stříbrném podnose. Věřte mi z mých zkušeností, že sami hlavou zeď neprorazíme a oni jednotlivé ataky populisticky odrazí a ještě z nás udělají pitomce. Mají však ale jednu velkou slabinu. S výjimkou pana doktora není mezi nimi mnoho chytrých lidí. To známe z historie. Vůdcové se neobklopují chytrými a odvážnými, ale poslušnými. Jsem přesvědčen, že pokud spojíme své síly, do půl roku je z radnice donutíme odejít. Navrhuji setkání všech odpůrců tohoto zločineckého hnutí a projednání účinného postupu proti němu.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 199. thvari :

  Franta: stačila by jednoduchá „demonstrace“ – něco, co uvidí a uslyší širší veřejnost

  Thumb up 0 Thumb down 0
 200. Michal :

  Širší veřejnosti, té ostravské především, jsou tyhle stesky naprosto u prdele.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 201. Franta :

  Příteli, to se mýlíš. Takovými metodami pravda a láska nad lží, nenávistí a jejich podvody nezvítězí. S nimi v rukavičkách jednat nelze.
  Jsem jejich bývalý zaměstnanec, takže vím co píši. Na ně budou platit ještě tvrdší a zákeřnější metody, než používají sami.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 202. AC :

  Nominujte a hlasujte http://www.antiostravak.cz.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 203. Martin [msstavby.cz] :

  +článek na denik.cz: „Zástavba proluk? Tomuto trendu se u nás moc nedaří“ http://goo.gl/6O8X3e

  Thumb up 1 Thumb down 0
 204. Danek :

  martin [msstavby.cz]: Víš co mě Martine vytočilo?Že v článku je uvedeno, že v oblasti spadající do oblasti MOaP defakto nechce defakto(zmíněna jen jedna stavba)nikdo stavět a my tady máme kupu staveb…které jsou kvůli rozhodnutí stavebního úřadu u ledu.Jinak nevíš jak vypadá to odvolaní Slezských nemovitostí kvůli trafostanici…jak si psal.Posunulo se něco obledně Amsterdam office?díky

  Thumb up 0 Thumb down 0
 205. Ambry :

  Tak odpověď primátora na můj dopis ohledně problémů s novými stavbami v Ově zatím nemám…
  Asi týden po mém emailu ( zveřejněno 14.10. ) mi napsal, že „ve Vašem dopise kladete hodně otázek, na které je potřeba připravit důkladně odpovědi, zástavbou proluk a novými stavbami se zabýváme se vší vážností. Vašemi podněty se zabýváme, budeme Vás informovat“.
  Tak zatím asi takto a na další reakci primátora čekám….A Vy všichni určitě taky!
  Až bude, uveřejním.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 206. skelet :

  reakce facebookové stránky Ostravaka na přednádraží:

  „Divné.
  České dráhy, podnik řízený státem, ve svém čase, kdy vládla ODS a ČSSD prodávaly, za zvláštní ceny svůj tzv. zbytný majetek. Nemovitosti.
  Příkladem je Přednádraží , z kterého se i za přispění vládní politiky stalo ubytovací ghetto např . ze Slovenska vyexpedovaných nepřizpůsobivých. Příběh podnikatele , vybírače státních dávek a konce lokality známe. Je zvláštní, že České dráhy, které vlastní veškeré okolní pozemky, krom pozemků pod prodanými domy a které před časem deklarovaly potřebnost území, na možnost nákupu a zcelení nereagovaly. Řeší milionové zlaté padáky svých vládou delegovaných šéfů. Máme nového šéfa dopravy delegovaného za změnu slibující ANO. ANO Ostravské Hlavní nádraží je stále beze změn, stále nabízí služby sedmdesátých let. Stejně tak řeší klíčové pozemky, deklarované, jako potřebné. Nekoupí je České dráhy, ale koupí je soukromá firma za šestset tisíc. Dráhy tak ztratily možnost logického zcelení svého pozemku a jsou tím pádem v šachu. Profit je na cestě.
  Problémy s lokalitou, které jsme řešili,kdy jsme byli pod tlaky médií, státem placených neziskových organizací, vládních zmocněnců a dokonce ambasády USA, jsme vyřešili. Tvrdě, dle zákonů této země. Nyní jde pouze o bussines , kdy stát v nejlepším případě zaspal. Ostrava je daleko a pan Babiš resp. jeho ANO řeší jiné problémy. Ale příští rok jsou opět volby, krajské, tak koblihy budou.“

  http://ostrava.idnes.cz/zanik-romskeho-ghetta-prednadrazi-v-ostrave-fmb-/ostrava-zpravy.aspx?c=A151029_2201806_ostrava-zpravy_jog

  Thumb up 0 Thumb down 0
 207. MM :

  skelet: Ostravak je jak ANO. Všichni dělají všechno špatně, všichni kradou, mají nekompetentní lidi atd., jenom oni makají, nekradou a mají samé odborníky. V momentě kdy je začnete konfrontovat s fakty Ostrava i ANO řvou na celé kolo, že je to lež. Jejich politika vlastně žádnou politikou není. Oni dělají vše nejlépe, když se provalí průser tak je to lež. Ostatní jsou podvodníci. Bohužel to našemu voliči stačí, aby tyto strany vládli žebříčkům popularity :-( Je neuvěřitelné, že Ostravak napíše takový text přitom v centru vládne už druhé období a výsledky jejich činnosti nejsou vůbec vidět. Opravdu zoufalost :-(

  Thumb up 4 Thumb down 1
 208. MM :

  MM: Sory za vládli, samozřejmě vládly :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 209. thvari :

  MM: a vede je podnikatel, který ve střetu zájmů, prtž si z veřejných věcí dělá (nebo snaží se dělat) soukromý byznys

  Thumb up 1 Thumb down 1
 210. aggu :

  Ať už jsou motivy Semeráka a jeho „hnutí“ jakékoliv, a spekulovat můžeme do aleluja, jedno je jisté. Jsou už dvě volební období zodpovědní za centrum a za tu dobu nepohnuli s podstatnými věcmi ani o milimetr. Za negativa se vinni necítí, a odkazují na magistrát. Už v prvním období se snažili imitovat „válku“ s magistrátem, v tom druhém v té frašce pokračují. Tam kde pomoci můžou, dělají opak (developeři, nájemci nebytovek…).
  Všechno cenné, co v centru vidím, vyrostlo odspodu, od lidí. Navzdory. Takže jedno je jisté. Jestli se má centrum rozvíjet, musí Semerák odejít. Nejsou za nimi žádné výsledky a 8 let už je hrozně dlouho.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 211. Danek :

  Je to tady?http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/brani-moravska-ostrava-nove-vystavbe-v-centru-20151118.html

  Thumb up 0 Thumb down 0
 212. Martin [msstavby.cz] :

  Když jsme u kanceláří…. Fond Hartenberg koupil za více jak 1mld. kč The Orchard. V komplexu by také měla vzniknout klinika umělého oplodnění Reprofit. http://archiv.ihned.cz/c1-65366060-babis-koupil-nejvetsi-kancelare-v-ostrave

  Thumb up 1 Thumb down 0
 213. Danek :

  Nyní čtu tenhle článek http://www.denik.cz/bydleni/embargo-vyskove-stavbe-santovka-tower-roste-nadeje-urady-vychazeji-vstric-30160830.html a kladu si otázku jak je možné, že v Olomouci …3*menším městě než Ostrava budou stavět již druhou výškovou stavbu.tady nic-Tady se stavby odmitají CB centrum, Amsterdam office,Hotel naproti Karolině,Vaclaw atd…..co se to krucinál tady děje???proč se nestaví na Karolině.kde jsou ohlašeny investice na Mošnově?První vysledky měli být na jaře..taky co se děje???

  Thumb up 4 Thumb down 0
 214. bapi :

  Danek: Vy věříte v další stavby na Karolině? Já teda dost pochybuji. Další hotel? Další kanceláře? Hmm. To spíš ty byty. Možná.

  Thumb up 0 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.