OVASTORY #87 – přesvícená jatka

V Ostravě není moc projektů, které by se opravdu povedly a měly by nadregionální význam.

Jedním z takových projektů je i rekonstrukce objektu bývalých jatek, které nyní slouží prostorám PLATO – městské galerii současného umění v Ostravě. Až na stavební detaily v interiéru je to stavba povedená.
Nemile však bylo zjištění, jak je stavba v noci nasvícena. Namísto klasického nasvětlení významných staveb, kdy je použito podsvícení v teplejších tónech barvy světla, je zde použito osvětlení hodícího se na sportovní stadion jen po čas konání zápasu.

Ze strany od budoucí ulice Masná a od ulice Porážková jsou umístěny několikametrové sloupy, které stavbu nadsvěcují. K nasvícení je navíc použito nevhodné bílé LED osvětlení, které má radikální dopad na populace hmyzu ve městě. Což je ještě více paradoxní, když město Ostrava plánuje v okolí jatek vysadit „městskou džungli„, kde by se za jiných okolností hmyzu velmi dařilo. Zvyšování světelného smogu. Zhoršování podmínek životního prostředí. Touto cestou se město opravdu vydávat nemá.

Proč je světelný smog špatně a bílé spektrum nevhodné do městského prostředí se dozvíte ve skvěle zpracovaném videu na kanálu Jirka vysvětluje věci

Vliv bílého světla na hmyz komentuje např. Hynek Medřický

Existuje také webová stránka www.bilesvetlo.cz, kde mimo možnosti zaslání stížnosti na přemíru bílého světla můžete nalézt mnoho vědeckých studií o vlivu bílého světla nejen na živočichy, ale také na člověka.

Nyní k samotným jatkám.

Související články


Komentáře

 1. vojta :

  Děkuji za skvělý článek. Jen doplním, že když už to chtěli nasvítit, což je i ve srovnání s vyspělejšími městy zcela v pořádku, stačila taková ta světla ze země. Obyvatelům plánované Rezidence Stodolní každopádně nezávidím.

  Thumb up 26 Thumb down 0
 2. balde :

  Omloluvám se za sarkastický komentář čtenáři, který psal, že má problém si i otevřít okno, protože mu pak žaluzie nestíní. Protože jsem neviděl reálné nasvětlení, které je opravdu tragické, nejen že použití bílého světla v takovém rozsahu je mega kravina, ale navíc to vypadá strašně blbě :D, kdybych tam bydlel já, tak už to asi ostřeluju vzudchovkou.

  Thumb up 20 Thumb down 0
 3. Luke :

  Před půl hodinou jsem jel kolem autem. Ty světla jsou fakt úlet. Nejenom, že nechápu výšku světel, jejich intenzitu, počet nebo barvu, ale vlastně jsem i přemýšlel, proč by budova měla být vůbec nasvícená? Není na ni odnikud pořádně vidět, panorama netvoří, věžička okolní domy nepřevyšuje, v centru dění budova taky není. Asi mi něco uniká.

  Thumb up 17 Thumb down 3
 4. Jana :

  Luke: A co je na tom nadregionálního. Prosím, nepřehánějme zase. Ve výsledku má Ostrava dvě provinční galerie – krajskou, špatně rekonstruovanou s hrozným okolím a prostorově tak malou, že se v ní nikdy nemůžou trvale instalovat relativně dobré sbírkové fondy. A ta městská? Ta pokud nenajede na firemní večírky s rauty, tak to bude moci zabalit. Už si to jednou uvědomte, Ostrava není turistická destinace a pokud by Jůza nenaháněl do Domu umění školy a neděle nebyla free vstup, zeje to tam prázdnotou. Ostrava má vážný problém, že si hraje na velkoměsto a stále se hledá.

  Thumb up 16 Thumb down 19
 5. paulos :

  Jana: Souhlasím s Janou že Ostrava si hraje na velkoměsto a mezitím ji polovina možná 3/4 produktivní populace utekla do okolních obcí, měst a Brna a Prahy. Místo toho aby město řešilo propojení těchto migračních měst s centrem a to i v noci = podpora kultury a zabavy. Tak se naopak omezuje mhd a vymýšlí se všemožné cypoviny. Ostrava je turistickým cílem tak 2x v roce. Má na to dělat občas firemní akce a Colours. Jenže to není ten směr, který by držel mladé nadějné lidi ve městě. Jinak prvotní výstava Jatek dost průšvih. Myslím že 3/4 lidí modernímu umění, které je třeba okecat nerozumí, otázkou pak zůstává proč toto umění podporovat ?

  Thumb up 14 Thumb down 17
 6. Petr :

  Marginální detail, ale přece: Ulice se jmenuje Porážková (s dlouhým -á na konci), protože nese název podle porážky jatečných zvířat, nikoliv podle nějakého Porážky…

  Thumb up 7 Thumb down 0
 7. kosen :

  Jana: Vám to takhle evidentně vyhovuje.

  Thumb up 12 Thumb down 2
 8. Martin [msstavby.cz] :

  Ještě dalších pár detailů ze včera.

  U vstupu je nová cedulka. Papír zatavený v plastu. Cedulka se již samozřejmě odlepuje. Takové balkánské řešení. Otřesné.

  Z celé stavby jde cítit snaha otevřít před volbami. Plno nedodělaných detailů nebo špatně provedených. Namátkou ukážu jen pár.

  Thumb up 14 Thumb down 2
 9. Martin [msstavby.cz] :

  Petr: 😇

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. Vítek :

  Budova bývalých jatek po rekonstrukci působí ponuře a nepřívětivě. Květinové záhony to nezlepší, naopak trávník by umožnil konání venkovních akcí. Ovšem jedná se již o ikonu místních nositelů dotovaného pokrokového umění.

  Thumb up 8 Thumb down 3
 11. David :

  Přesvícená nejsou jen ta jatka ale obecně celá Ostrava a jiná města… v době kdy se má šetřit energiemi je tohle opravdu luxus. Příklad je Kodaň v Dánsku, kde celé centrum přestalo v noci svítit nejen v ulicích ale i na hlavních cestách, a Kodaň je oproti Ostravy opravdu plné město lidí dnem a nocí. Prostě další příklad jak jsou naší zastupitelé neschopní reagovat na situaci „Hned Teď“
  PS: Co se týče zhotovené rekonstrukce – jestli tam se vrátil život? Už i holocaustové musea mají nějaké originální řešení ale toho :(

  Thumb up 8 Thumb down 7
 12. adamous :

  paulos: Tak ja myslim, ze tyhle stavby naopak Ostravu urcite vylepsujou a posouvaji dale, porad je to lepsi, nez ty penize pro*rat nebo nacpat do blbosti. Kazdopadne souhlasim, ze hlavni problem Ostravy je jinde a to je za me slaba nabidka zajimavych firem, obecne nizke mzdy (umerne nizsim nakladum), nejsou zde instituce s nadregionalnim vyznamem apod., Ostrava tak stale pusobi v tomhle smeru pomerne tragicky a bez budoucnosti.

  Thumb up 11 Thumb down 1
 13. Martin [msstavby.cz] :

  AKTUALIZACE. Dnes by mělo proběhnout přenastavení světel. Dle projektu mají více osvětlovat chodníky, ne budovu.
  Dle výpočtového návrhu venkovního osvětlení budou ale stále zelené plochy (louky, trávník, květinové záhony nasvíceny více, jak samotné chodníky kolem jatek. Světle modrá představuje nejvíce osvícené plochy.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 14. Ambry :

  Kritici, napište email na magistrát, že se vám to nelíbí doplněný fotkama a odbornýn komentářem o škodlivosti bílého světla, nejlépe ještě doplněný někým kdo bydlí v přilehlé části města, že nemůže spát. Kritikou na tomhle webu nic nezměníte. A nebo ještě lépe – přijďte s vlastním návrhem, jak by to mělo vypadat. Ale jinak souhlasím s tím, že je to přehnané – hlavně ty stožáry vypadají blbě…

  Thumb up 3 Thumb down 0
 15. Martin [msstavby.cz] :

  Ambry: Ono se to k zaměstnancům magistrátu dostalo…. Bylo tam v jiném komentáři ještě odkazována na normu, ta ale nestanovuje osvícení zelených ploch. Paradoxně jsou chodníky (z mlátu) nasvíceny méně, než budoucí louky, trávníky, či květinové záhony.

  https://twitter.com/vojtaocadly/status/1575136424252276740

  Thumb up 4 Thumb down 0
 16. Martin [msstavby.cz] :

  Martin [msstavby.cz]: Jo a venkovní osvětlení je součástí úprav okolí, ne reko. jatek. Takže kolaudací ještě nemá.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 17. Ambry :

  Ok, tak snad se dobereme nápravy. Chválím za to, že to není jenom o kritice tady, ale směrem k vedení radnice.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 18. Tom :

  Jana: Jste celkem mimo. Dům umění není žádná druhořadá galerie. Prosím ověřte si fakta, než budete psát své hejty.

  Thumb up 12 Thumb down 3
 19. Tom :

  paulos: Takže město má podporovat kluby s noční bary? Aby si mohli mladi bezstarostne parit? To by snad mělo být komerční záležitostí. Pokud umění nerozumím,pak to neznamená,že to tak má většina obyvatel. Plato se zaměřuje na současné umění a pokud pojedete do světových galerii, uvidíte podobne projekty. Asi těžko
  vám tady někdo udělá výstavu impresionistů. Jedině kvalitní projekty mají potenciál rozvinout okolí, kluby a večírky tady nikoho neudrží.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 20. M. :

  Toto je opravdu hnus. Osvětlené by to být vůbec nemělo, tento trend je absolutně zbytečný a šílený. Hlavně v dnešní době, s vysokými cenami energií a údajnou ekologickou aktivitou.
  Jinak Jirka, co vysvětluje věci, má opravdu dobrá videa.

  Thumb up 6 Thumb down 5
 21. zwan :

  bohužel tyhle ty bilý studený mrd+ky dávají všude….martinov + centrum a dost hlavně v obytných zonách

  Thumb up 4 Thumb down 0
 22. paulos :

  Tom: Ne město má podporovat určitě i umění. Nejhorší vřed Ostravy je pro mě Stodolní. Naopak třba centrum Pant je skvělá věc. Fandím proměně Ostravy i centra, snad se tím rozvoj nastartuje i v nejbližší době. Zároveň jsem realista a znám X příběhů mých přátel i spolužáků ze střední z Ostravy. 3/4 lidí tady v kraji nezůstala a pokud, tak se z Ostravy odstěhovali za město a dojíždějí. Bohužel dojíždění autem znamená: práce, market, dalnice, domu. Tito lidi už horko těžko budou součástí Ostravy i když v ní pracují, hypotéka na barák na vesnici se těžko splácí. Stejně tak jako si po práci nedají pivo s kolegou a nenakoupí mezitím v místní pekárně, protože jim nejede domů žádný spoj. Ostrava je město aut, Praha je město veřejné dopravy. :) :(

  Thumb up 7 Thumb down 8
 23. Obcan :

  Dekuji moc redakci za snahu, ale jatka sviti kazdy den vesele dal, az do sedmi rano. Jenom ohnuli svetla vice k zemi, ale to vice tmy nevykouzli. Pritom v noci tam je mrtvo, tak pro koho sviti? Mozna by si ty stozary mohli na radnici namontovat pred sve domy, kdyz se jim to bile stadionove svetlo libi.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 24. Martin [msstavby.cz] :

  Obcan: Došlo jen ke sklopení světel. Údajně se čeká na krytky.

  Nicméně již v projektu osvětlení je ze stožáru mířeno tak, že paradoxně svítí nejvíce na trávníky a zeleň. Viz Martin [msstavby.cz]:

  V kontrastu s tím je zajímavý projekt osvětlení parku v Petržalce.

  „Pred dvoma týždňami sme rozsvietili úplne prvý úsek od Bosákovej po Jungmannovu, týždeň na to už po Hálovú a od minulého týždňa je promenáda osvetlená až po Pajštúnsku. A svetlá inštalujeme popri tomto obľúbenom chodníku ešte ďalej. Už čoskoro rozsvietime všetkých 210 nových svietidiel na takmer 6 km úseku – od Bosákovej až po Antolskú. Som veľmi rád, že tento skvelý priestor v našom meste sa tak vďaka osvetleniu stáva funkčnejším a konečne ho budeme môcť bezpečne a naplno využívať aj po zotmení. Prechádzky, beh, alebo jednoducho cesta z práce tak sú už teraz bezpečnejšie aj po Večerníčku.
  Tým, že ide o prírodné prostredie, inštalujeme tu svietidlá s teplejším svetlom a mäkkým jasom 2200K, ktoré je šetrnejšie k okolitému prostrediu. Svietidlá zároveň majú krivku svietivosti prispôsobenú tak, aby účinne svietili tam, kde majú – teda na chodník a aby zároveň zbytočne nesvietili do okolia.“

  Fotografie v odkazu. https://www.facebook.com/photo/?fbid=646830060132446&set=pcb.646831850132267

  Thumb up 5 Thumb down 0
 25. Jana :

  Martin [msstavby.cz]: Víte, pane Martine, kromě toho osvětlení to Ovy vždy zabije detaily, jako např. nově rozmísťované značky „PĚŠÍ ZÓNA“ apod. Tomuhle projektu, rozuměj Jatka, od začátku nefandím. Je to místo velkého utrpení a zabíjení, nehledě na to že to okolí je natolik narušeno, že deset kvalitních výsadeb to nespasí. Stačí se podívat z horního patra rekonstruovaných Jatek a vidíte pouze paneláky, paneláky a možní ještě brutálnější OC karolína.

  Thumb up 3 Thumb down 11
 26. Obcan :

  Marne cekam, ze nekdo to osvetleni redukuje nebo nejlip stozary demontuje, ale radeji se sviti a sviti, bez ohledu na plno svetel okolo. Jeste dodam, ze kdyby si nekdo chtel udelat peknou fotku zepredu, ma smulu, hned pred vstup totiz dali znacku pesi zona.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 27. Martin [msstavby.cz] :

  Obcan: Stadionové nasvícení Jatek je tabu téma, u kterého se nekonkrétně odkazuje na normové údaje osvícení veř. prostor.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 28. kolemjdoucí :

  Vypadá to, že směrem ke Stodolní ještě nějaká lampa přibude :D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 29. Obcan :

  Tak hlavni je, ze uz je to aspon poradne odstinene. Ted sice sviti na travu ale v byte je to daleko lepsi.

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.