Polyfunkční objekt Českobratrská

Zastupitelstvo města Ostravy dnes (27.03.2024) na svém zasedání projednává jako jedno z bodů “ Návrh na pořízení změny Regulačního plánu v lokalitě Orient v Moravské Ostravě“.

Konkrétně se jedná o změnu Regulačního plánu Orient (označení lokality), která byl vydán v roce 2010. K nahlédnutí ZDE. Regulační plán byl pořízen z vlastního podnětu města a stanovuje zejména podmínky pro využití pozemků, podmínky pro umístění a prostorové uspořádání staveb a nahrazoval územní rozhodnutí pro stavbu objektu na nároží ulic Poděbradova – Českobratrská včetně příslušné dopravní a technické infrastruktury.

V období kolem roku 2010 na nároží zmíněných ulic plánovala společnost Skanska vystavět administrativní budovu. Stavbě však (jako mnohým jiným stavbám v té době) nebylo nakloněno tehdejší vedení radnice Moravské Ostravy a Přívoz vedené hnutím Ostravak. Více jsme se k tématu věnovali například v tomto článku z roku 2015.

Kolem roku 2019 byl nárožní pozemek na prodej. Ten nakonec získala společnost STAVYMA INVEST s.r.o.. které zde plánovala vystavět poměrně nevhodný soubor objektů do centra města. Záměr nenavazoval na okolní zástavbu nebo absolutně neměl živý parter.

Ten stejný investor nyní žádá město o změnu Regulačního plánu z roku 2010. Svůj záměr přehodnotil a nyní zde hodlá vystavět polyfunkční objekt. I když soudit dle jedné vizualizace a jednoho schématu je velmi předčasné, může se centrum Ostravy konečně těšit na kvalitní stavbu. Objekt má obsahovat v přízemí komerční prostory. Hmota objektu dotváří blokovou zástavbu, díky čemuž je odhlučněn vnitroblok. Nároží je akcentováno předsazením a vyšší podlažností. Zkrátka městotvorný dům, který zapadá do struktury centra evropského města.

Aby však mohl investor svoje plány nadále připravovat, je kromě samotného stavebního povolení a dalších přidružených úředních činností nutná i změna Regulačního plánu.

Vizualizace pocházející z Architektonické studie jsou součástí příloh jednacího bodu Zastupitelstva města
Autor: Kuba & Pilař architekti

pramen: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Pavel :

  Nemám pocit, že by křídlo objektu v Poděbradově ulici nějak důmyslně navazovalo na okolní zástavbu. Nanejvýš tak respektuje uliční čáru, to je vše. https://www.google.cz/maps/@49.8373099,18.2828668,3a,75y,343.89h,93.38t/data=!3m6!1e1!3m4!1sTJ2vYx4syRLtEE2fO_xivA!2e0!7i16384!8i8192?entry=ttu

  Thumb up 14 Thumb down 15
 2. Roman :

  Pavel:Už před 100 lety se na Poděbradové stavěly i pětipodlažní domy. Ty přízemní domky s patrem tam nemají co dělat. Nemají ani historickou hodnotu.

  Thumb up 28 Thumb down 24
 3. Skeptik :

  Vzhledem k dopravní zátěži poněkud drsné místo pro bydlení.

  Thumb up 30 Thumb down 21
 4. Uvědomělý občan :

  Že by se mělo jednat o kvalitní architekturu, pak asi jednoduché, hranaté paneláky přicházejí opět do módy. Nejzajímavější a nejužitečnější stále zůstává budova Skanska.

  Thumb up 29 Thumb down 10
 5. David.Witosz :

  Skeptik: Zdravím.
  Já tam bydlím +20 let, okna mám přímo do křižovatky, mám to tady rád a spím klidně :) Takže je to o gustu, co je pro Vás ekl, pro jiného může být pohoda. Jen jsem si uvědomil, že jako soused jsem zatím nehodil do žádného projektu v okolí „vidle“. Co jsem to za politika, když neprovozuju „nimby“ strategii. Asi bych se měl nad sebou zamyslet :)

  Hezký den Vám všem.

  Thumb up 40 Thumb down 7
 6. Pavel :

  Roman: Ach ano, v šiřším centru Ostravy je mnoho pěkných kontrastů nekvalitní staré jednopatrové zástavby a krásných nových vysokých domů. Těšme se všichni na další z nich. Jako třeba tohle: https://www.google.cz/maps/@49.8386431,18.2820878,3a,90y,253.34h,98.6t/data=!3m6!1e1!3m4!1sUUOMV-pHvshbdfO8LHKrpw!2e0!7i16384!8i8192?entry=ttu.

  Pro ostatní čtenáře: Nejde o počet pater, ale o propojení a návaznost novostavby na okolí, což architekti umí řešit mnoha metodami. Pakliže nerazí nový umělecký sloh neobrutalismu.

  Thumb up 15 Thumb down 3
 7. Skeptik :

  David.Witosz: Bydlím a pracuju u rušné silnice. Klidně nespím, ani nebdím. Natož abych si dovolil mít otevřené okno do ulice, hluk se odráží od protějšího domu. Jinak máte samozřejmě pravdu, vnímání hluku je individuální. Zdravotní následky asi také.

  Thumb up 15 Thumb down 5
 8. Mx :

  Rozhodně lepší, než předchozí návrh. Za mne polyfunkční dům lepší volba. Mít byt u exhalacemi zahlcené magistrály není moc zdravé bydlení. Kdo by si postavil byt vedle D1 z hlediska exhalací? Je prokázán silný vliv (koncentrace splodin) až stovky metrů od samotné silnice.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 9. Jarda :

  Supr by bylo z te cesty udelat jen dvoupruh a ze zbytku udelat na obou stranach cyklostezky a uptostred stromoradi

  Thumb up 21 Thumb down 7
 10. Crazym :

  David.Witosz: Tak to jste dobrý když jste se dostal v jednadvaceti k bytu na Českobratrské 32. Zakládajícím členem SVJ jste v roce 2003 nebyl, takže jste ho asi koupil, to je zodpovědný přístup v tom věku, gratuluji 🙂 Pochvalte se ještě trochu když už víme, že NIMBY syndrom se Vás netýká 🙂

  Thumb up 8 Thumb down 30
 11. Vítek :

  Crazym: před vstupem do politiky asi na tom p. Witosz nebyl asi moc dobře, ve sbírce listin SVJ Českobratrská 32 je uveden jako dlužník!

  Thumb up 10 Thumb down 22
 12. Marian Kechlibar :

  Vítek:

  Schválně jsem si ten zápis našel. Nezmiňuje se tam výše nedoplatku a ing. Witosz se schůze zúčastnil. Nevím, jak můžete odvozovat „nebyl asi moc dobře“, když to taky mohlo být pár stovek.

  Mně se třeba párkrát za život stalo, že mi vypršel trvalý příkaz na poplatky a správcovská firma mě upozornila na vznik nedoplatku až po nějaké době. A s mým příjmem to nemělo společného zhola nic.

  Thumb up 27 Thumb down 1
 13. Raptor :

  „exhalacemi zahlcené magistrály“ :-)) :-))

  Thumb up 5 Thumb down 6
 14. Walter Gropius :

  Uvědomělý občan: Uvědomělý občan by si měl prvně uvědomit, co znamená „panelák“. Že to rozhodně není každá pravoúhlá stavba, ale že se jedná o druh technologie výstavby…

  Thumb up 19 Thumb down 2
 15. David.Witosz :

  Crazym: Zdravím.

  Představte si, vzal jsem si hypoteku, rodice byli pristupitele, teta se strycem jeden rucitel, kolega hornik druhy rucitel.

  Od 18 se prakticky zivim sam (z brigad jsem platil koleje a stravu), pres prazdniny jsem vydelaval na akademicky rok. Splacim jeste dnes, nikdo mi nedal ani korunu.

  Diky za Vas prispevek. Je totiz na nem hezky videt, jak Vase soudy, pri naproste neznalosti zivota jineho cloveka, muzou z Vas udelat … no to si uz doplni kazdy ctenar urcite sam ;)

  Hezky den Vám i čtenářům.

  Thumb up 42 Thumb down 5
 16. Vítek :

  Marian Kechlibar: Je vcelku jedno jak velký dluh byl, ale svědčí to o vztahu člověka k povinnostem a společenství ve kterém žije. Buď na tom byl špatně finančně nebo morálně. Je zvláštní, že člověk, který si není schopen pohlídat běžné osobní věci najednou zvládá několik politických funkcí zároveň.

  Thumb up 6 Thumb down 33
 17. Jan :

  Teď ještě postavit bytový dům „Křivovatka“ naproti u Konzervatoře a bude to super. :) Nemá někdo info, jestli se to už někam posunulo?

  Thumb up 12 Thumb down 1
 18. Jan :

  * „Křižovatka“

  Thumb up 3 Thumb down 0
 19. balde :

  s tou Českobratrskou by se taky mělo něco udělat

  Thumb up 5 Thumb down 1
 20. Crazym :

  David.Witosz: Taky zdravím ale nechápu tu reakci. Vždyť Vás chválím za ten přístup, takhle zodpovědných v tom věku moc není. Vy ale zřejmě nejste pochopit psaný text což je mi divné při vašem vzdělání 🤦‍♂️ Takže by mě tedy zajímalo co že to ze mě může udělat když vám pogratuluji k zodpovědnému přístupu k bydlení v tom věku?
  A to, že jste si uvědomil nejen jako politik, že neprovozujete NIMBY strategii a do ničeho jako soused neházíte vidle radši už nebudu komentovat, to hovoří samo za sebe a opravdu to stojí za zamyšlení, takže to klidně udělejte 😀

  Thumb up 3 Thumb down 20
 21. LK :

  Crazym: vzhledem k 20 palcům dolů to právě většina (včetně mě) pochopila jako výsměch. Problém psaného slova – špatně se zachycují emoce a text vždy vyzní hůře, než kdyby stejná slova byla řečena.

  Thumb up 19 Thumb down 2
 22. Monty :

  Samá krychle v Ostravě.To nejsem sice architekt,ale tohle jim nakreslím taky a hezčí.Co se zbláznily ty krychle cpát do centra? Nakonec to bude vypadat jinak ne se prezentuje.Objektivní potíže to zdůvodní.Takový humáč.Respekt k původní zástavbě nula.

  Thumb up 10 Thumb down 18
 23. Marthin :

  Skeptik: Už mne opravdu nebaví, jak Češi vždycky hledají důvody, proč něco nejde místo způsobů, jak by to jít mohlo. Nešlo by pokoje jako koupelnu, kuchyň, obývák umístit na stranu domu směrem k silnici a spací místnosti směrem do dvora? Pokud má být dům polyfunkční (to jen podporuji), nešlo by dát v nižších patrech směrem k silnici kanceláře a byty do pater vyšších a směrem k vnitrobloku? Když si vezmu příklad mé oblíbené Kodaně, slavný BLOX je multifunkční budovou v samém středu města, kterým dokonce projíždí silnice, přesto kombinuje mnoho funkcí včetně bytů. https://www.youtube.com/watch?v=7kW2ORzYjf8
  David.Witosz: Mohu se zeptat, zda bude mít město v podmínkách napojení bezejmenné ulice kolmé na Janáčkovu uprostřed vnitrobloku na Českobratrskou a průchod domem alespoň tak široký, jako je průchod v podloubí konzervatoře? Bylo by dobré proměnit ostravskou krizi proluk v příležitost a zachovat prostupnost bloků budoucích domů.

  Thumb up 20 Thumb down 0
 24. Pavel :

  Monty: Čiší z toho snaha vytřískat z metrů čtverečních co nejvíce metrů krychlových, tj. kvantitu, ne kvalitu. Stačí se přitom mrknout o křižovatku dál (ČB × Nádražní), jak jinak lze vyřešit třeba nároží.

  Thumb up 11 Thumb down 7
 25. Roman :

  Pavel: On je v tom návrhu solitérní výškový dům, jako uvádíte v příkladu? Nevšiml jsem si. Ono se stačí podívat, jak to vypadá naproti plánovaného objektu. https://www.google.com/maps/@49.8372247,18.2829293,3a,90y,231.16h,119.99t/data=!3m7!1e1!3m5!1sBGtH-Z4se2k9n8a3T9M0IQ!2e0!6shttps:%2F%2Fstreetviewpixels-pa.googleapis.com%2Fv1%2Fthumbnail%3Fpanoid%3DBGtH-Z4se2k9n8a3T9M0IQ%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D91.06555%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i16384!8i8192?entry=ttu

  Nebo jinde v v tom bloku. Čtyři patra tam jsou absolutní minimum.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 26. Pavel :

  Roman: On někdo protestuje proti počtu pater? Nevšiml jsem si. Ono si stačí text pořádně přečíst. Možná taky si vyjasnit rozdíl mezi slovy „patra“ a „podlaží“. Na záběru, který jste vybral, čtyřpatrový dům nevidím ani jeden. Což neznamená, že novostavba by jich nemohla mít třeba i víc.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 27. Roman :

  Pavel: ne, ale je hloupost napojovat dům na objekt, kde je Canis. Ten dům tam nemá co dělat.
  Netvrdím, že na záběru je čtyřpatrový dům. Ale že tohle je v té lokalitě minimum.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 28. Pavel :

  Roman: Pod pojmem „napojit“ ale nemám na mysli „postavit stejně vysoký“. Jde o navázání pohledové, optické a opravdu existuje spousta možností, například odlišení nižších pater od pater vyšších (ta nižší patra budou opticky navazovat na sousední objekty), využití nějaké římsy, terasy, ochozu/pavlače, schodiště, stupňovité odsazování vyšších pater, atd. atd. A nejde jen o barák s pracovními oděvy, ale hlavně o protilehlý dům s historickou fasádou. Novostavba mu může nastavit zrcadlo a opět svým vnějším členěním může na něj reagovat. Ale není patrný ani náznak pokusu o něco takového. Mimochodem, dokážete vysvětlit, v čem je vlastně tento poslední návrh lepší než ten původní?

  Thumb up 9 Thumb down 2
 29. Roman :

  Pavel: Jak si představujete materiálové a pohledové navázání na ty zmršené baráky? Příkladem buď Canis. Tam není nic, pozitivního. Od členění fasády až po její barvu. Pokud by měla novostavba reagovat na své sousedy, kteří tam za pár let nemusí být, tak mi z toho vychází paskvil.

  V čem je lepší tento návrh než ty tři věže? Vždyť to působí jako uzavřené ghetto. Minimálně živý parter. Nerespektování uliční čáry a blokové zástavby. Tohle se hodí někam na doplnění sídliště. Ne do centra města.
  A pokud máte na mysli původní návrh administrativní budovy, tak ten má stejné principy jako současný návrh.

  Thumb up 4 Thumb down 7
 30. Pavel :

  Roman: Ano, myslel jsem původní návrh z roku 2010. A ani já ten nynější nevidím o nic lepší. Co se týče různých chajdaloupek, které zatím stojí na Poděbradově ulici, tak za 80 let od války a 35 let od pádu bolševiků se žádné výrazné proměny natož důstojné náhrady nedočkaly, takže buďme realisty a berme Poděbradku takovou, jaká je a reagujme na ni.

  Thumb up 9 Thumb down 7
 31. Mx :

  Roman: Neříkám, že je to kdovíjaká pecka, ale na Váš dotaz: lepší je tento návrh v tom, že nevypadá tak strašně moc jako paneláky, jako ty předchozí 3 věže. A ty cihlové obklady vytvářejí podle mě skvělý dojem. Vzhledem k jejich vysokým cenám se však dá pochybovat o jejich použití, to už jsme na vizualizacích zažili mnohokrát.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 32. Roman :

  Mx: Na tohle jsem se neptal já.

  Pavel: Reakcí ale přece nemůže být výstavba objektu odpovídající okolní zmršené architektuře.

  Thumb up 0 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.