Rekonstrukce Náměstí Republiky

Studie zabývající se rekonstrukcí Náměstí Republiky a přilehlých přestupních uzlů.

Dominantou má být dvoupruhový kruhový objezd s úrovňovým křížením tramvají, silniční dopravy a chodců. Pohodlnější přestupování má cestujícím zajistit snížení počtu nástupišť na tramvajovém tělese a vznik blokové smyčky trolejbusů s konečnou před vstupem do městské nemocnice, úprava zastřešení terminálu ÚAN a vznik podzemního parkoviště..

republiky

vysoké rozlišení: (pdf)

republiky

republiky

Cílem má být zjevně: zlepšení dostupnosti nemocnice s pomocí hromadné dopravy, odstranění nevzhledných a v jistém směru uživatelsky nepohodlných podchodů.

republiky

Na místě dnešní trolejbusové smyčky má vzniknout náměstí s uměleckým zpracováním lva (jeden ze symbolů Republiky), které je ovšem ve třetině přepůleno silnicí na Senovážné ulici.

republiky

repunliky

Původní podchod má být využit jako podzemní parkoviště s kapacitou pouhých 65 míst. (podzemní parkoviště sousední budovy Tieto má 300 míst a v pracovní době je plně obsazeno). Hlavní vjezd má být umístěn před showroom vozů BMW ve směru od autobusového nádraží, ostatní současné vstupy do podchodů budou sloužit pro pěší příchod k vozidlům. Široký výjezd k budově IQ parku / Tieto má být vyhrazen pro pěší a příjezd technických služeb.

republiky

Dalším nepřehlédnutelným navrhovaným prvkem je zastřešení Ústředního autobusového nádraží (dále jen ÚANu), a s tím související úprava komunikací. Zejména si můžete povšimnout zmizení “výstupního” bloku i nových příchodových ramp na lávku přes ulici Místeckou.

republiky

 

republiky

republiky

Prezentovaný návrh vychází ze studie a nikoliv ze stavební dokumentace. Není ještě konečný, pouze se počítá se zrušením podchodu a zhotovením úrovňového řešení. Zpracoval jej Ateliér Filandr.

Více informací doplněných o analýzu řešení najdete u zdroje: mhdzive.cz

Související články


Komentáře

 1. Petr :

  tak zásadní a problémové místo v Ostravě BEZ ARCHITEKTONICKÉ SOUTĚŽE!!! HANBA !!!

  Thumb up  Thumb down
 2. Jan Pastýř :

  Dřív než tento návrh bude realizován, vyhraje Baník Ostrava Ligu Mistrů.

  Thumb up  Thumb down
 3. kostelnik :

  lev z cech v Moravske Ostrave? to jako fakt?
  navic dalnice jdouci skrz namesti a ufo nad uanem? wtf?

  Thumb up  Thumb down
 4. Martin [msstavby.cz] :

  kostelnik: Tak pořád to je náměstí Republiky. Ne Moravské náměstí.

  Thumb up  Thumb down
 5. aggu :

  Socha lva nemá v Moravské Ostravě co dělat. Nejsme v Čechách. Když konšelé vyhlásí soutěž na sochu, on už Róna něco vymyslí ;)
  Druhak, umístit sochu s „republikovou“ tematikou uprostřed trolejbusové točny, to asi nebude dobrý nápad ;) Nehledě na tradici, v Ostravě mají konšelé ve zvyku tam chtít záchodky, což by se mohlo nějakého ministra dotknout… Ta socha by měla stát, aspoň si myslím, uprostřed náměstí, tedy ve středu rondelu. Není problém aby ji tramvaj objela.
  Rondel sám o sobě je určitě dobré řešení. Ale špatné řešení je ta čtyřpruhová dálnice do centra. Ta tam nemá co dělat, stejně má jen pár stovek metrů. Kapacitní napojení z Místecké na Karolinu musí být řešeno jinde, jižněji, někde okolo Trojhalí, kde je víc místa, a kde čtyřpruh vadit nebude.
  A největší problém je fixace mimoúrovňového křížení s Místeckou. Pořád si myslím, že úrovňová Místecká je jeden z velkých boláků centra, v podstatě to je neproniknutelná západní bariéra. Musí jít pod zem spolu s dráhou, a 28. října na zem. Jednoznačně to chce velkorysejší řešení, jen je otázka jestli na to ostravští politici mají, nebo se spokojí jako vždy s drobky a low cost řešením, protože proč dávat Ostravě peníze na kvalitní řešení, že… Kromě toho tady město musí táhnout za jeden provaz s krajem (Místecká je jeho).

  Thumb up  Thumb down
 6. AC :

  aggu: Na to peníze nikdo nedá, tunely se smí stavět jen v Praze a v Brně. Podivejte se na rozpočet těch tří měst. Kdyby nebyly dotace z EU, tak se v Ostravě maximálně seká tráva a to ještě špatně.

  Thumb up  Thumb down
 7. aggu :

  A ještě bych teda slušně poprosil Kaufland, jestli by neráčil zvednout zadek a pakovat se z centra. I se svým mylným názvem.
  Pokaždé se naštvu když jdu z centra pěšky a buď skončím v křoví za Trojhalím nebo v zádeli Kauflandu.

  Thumb up  Thumb down
 8. aggu :

  AC: Nebavíme se ani o tunelu, stačí přesypaný tubus.

  Thumb up  Thumb down
 9. tom :

  Lev může být v Ostravě, když už je tam náměstí republiky, nechápu, proč by tam neměl být. Osobně si ale myslím, že zastřešení uánu je velikášské. Navíc je to plán z skupiny sci-fi. Nemyslím si, že se toho dožijeme. Do té doby by měli zastávky alespoň očistit. To je reálnější cíl.

  Thumb up  Thumb down
 10. aggu :

  tom: Na té střeše nic scifi není.

  Thumb up  Thumb down
 11. Cyril :

  Aha? Někdo se byl podívat v Katowicích na centrum… ÚAN nápadně připomíná „Spodek“, náměstí Republiky se přiblížilo tamtomu rondelu i s tramvajkama, jen namísto Drogowej trasy średnicowej tu máme Místeckou a nové podzemní parkoviště. Nic originálního, nic, co by bylo potřeba.

  1) rondel je určitě lepší než to, co tam je teď
  2) ÚANu odstraní poslední výhodu – horní výstupní zastávky u tramvaje. To samé platí o trolejbusech. Pojedou blíže k nemocnici. Ale odkud – z Koblova? Známe, že. A jak se k nemocnici dostanou blíže lidé odjinud? A co docházková přestupní vzdálenost z tramvaje/ÚANu na trolejbus? Pohodlný přestup mezi tramvají a trolejbusem je snad jenom na Hulvákách. A i tam to není nic moc, vystupovat z tramvaje do silnice je v tom místě celkem o hubu.
  3) skvělý nápad odstranit podchody. Jsou hnusné a nepřehledné. Ale s podchody by měly zmizet i samotné mosty! Místecká nikdy neměla vést skrz centrum, mosty jsou tam úplně na nic.

  A bez architektonické soutěže mi to zase smrdí lácí a betonovými dlaždičkami. Což je vlastně totéž.

  Jo – a pokud vím, tak sice v Ostravě, ale pořád jsme Češi. Většinou. Minimálně Ostrava v Česku je. Lev na náměstí REPUBLIKY je celkem dobrý nápad. Podle názvu tam sedí více než moravská či slezská orlice. Mimochodem – na Slovenskej národnej banke v Bratislavě, na prvorepublikovém bankovním paláci, jsou čeští lvi dodnes a na prsou hrdě nesou slovenský kříž. A myslím, že nikomu trnem v oku nejsou.

  Thumb up  Thumb down
 12. Tomin :

  Studií už jsme myslím všichni viděli mraky a kolik se jich realizovalo, tak proč se nad touto studií pozastavovat. Až to bude podklad ke stavební dokumentaci či architektonická soutěž, tak pak má smysl toto komentovat. Vždy mě zaráží kolik diskuze vyvolají tyto studie pro studie. Jsem od přírody optimista, ale přesně vím, jak by tato studie skončila. Místo lva bude stačit pár balvanů, proč stavět zastřešení na ÚANU, když není potřeba, na co dělat nějaké náměstí u vstupu do centra atp. Všichni víme jak maloměstské myšlení mají naší radní a bohužel i někteří zde diskutující a dokud toto stigma malosti někdo nepřekročí, tak se zase dočkáme v lepším případě low cost řešení.

  Thumb up  Thumb down
 13. Michal :

  Tradiční čeření vody. Jsme v Ostravě, takže šance toto realizovat je nulová.

  Thumb up  Thumb down
 14. Ondra :

  S tím UANem to nechápu – zastřeší ho teď, když slavně vymysleli ty terminály na Hranečníku a Dubině?

  Thumb up  Thumb down
 15. petr :

  Nikde tam nevidím tu lanovku, která se na intrnetu oběvila před několika měsíci :D

  Thumb up  Thumb down
 16. Jp :

  Myslím, že všichni tak nějak tušíme, že ničeho podobného se nedočkáme (s arch. soutěží nebo bez ní). Politici a Projekt 2010 zase veřejný prostor zkrášlí modrými zastávkobudkami, pruhovaným humusem a zámkovkou a jede se dál…

  Thumb up  Thumb down
 17. jarnemec :

  aggu: „A největší problém je fixace mimoúrovňového křížení s Místeckou…“ Přesně, souhlas. Dával jsem to i do našeho komunálního programu: „Vyhlásíme ideové urbanistické soutěže na řešení lokality ohraničené […] na řešením zakrytí železniční tratě a Místecké ulice mezi železniční zastávkou Stodolní a Ostrava Střed, aby nevytvářely komunikační hradbu a lidé tak mohli přirozeně procházet z jedné části do druhé.“

  Thumb up  Thumb down
 18. jirka :

  jo navrch jeto moc pěkny ale nechapu to podzemní parkovaní to chtějí rozkopat celé náměsti.

  Thumb up  Thumb down
 19. Petr :

  Michal: rekonstrukce svinovských mostů také vypadala bez jako vize jak jsem ji poprvé viděl a nakonec došlo na realizaci, shodou okolností stejný autor :)

  Thumb up  Thumb down
 20. jirka :

  když už lva tak at vypada jako živý ane jako vyřezany obrázek.
  jabych dal všechnu mhd dopravu k sobě aby nemuseli lidí tolík chodít ale mato isve výhody.

  Thumb up  Thumb down
 21. Nimrod :

  To je panečku návrh, za mě palec nahoru. Konečně se bude dát je přímo z centra na Vítkovickou! O architektonickou soutěž bych tak moc nestál, je potřeba vyřešit hlavně tu dopravu. Takže spíše dopravní soutěž :-)???

  Thumb up  Thumb down
 22. kostelnik :

  tak jen bych pripomel ze ve statnim znaku nasi republiky neni ten lev sam…
  a namesti republiky se puvodne jmenovalo Senný trh – tak co treba socha kupky sena? :-)

  ale lev je jen kosmeticka vec, tenhle navrh ma horsi faily.

  Thumb up  Thumb down
 23. skelet :

  Cyril: v Ostravě moc Čechů bydlet nebude. Bude tu dost Moraváků a Slezanů. A pokud je to náměstí republiky, tak krom lva by tam měly být i dvě orlice. To jsou zvířátka ze znaku ČR :)

  Thumb up  Thumb down
 24. aldik :

  Zrušení nadchodu? Co to je zase za nová ostravská ‚cypovina‘? Chtějí zrušit podchod i na zastávce Hotelový dům Hlubina a teď čtu, že i tady :O A ta zmínka o podzemním parkovišti- myslí se tím ten nevzhledný plac před nemocnicí? Já jen doufám, že na povrchu je to pak napadne zazelenit a ne že to tradičně zadělají zase betonem :/

  Thumb up  Thumb down
 25. koudy :

  Až na ten čtyřproud je to super. Škoda že to neřeší cyklostezku do centra… To už bych i bulel radostí.

  Thumb up  Thumb down
 26. lucas :

  a co kdyby tam misto sochy lva postavili ten konovozik co stal u radnice ušetřime penize za sochaře

  Thumb up  Thumb down
 27. thvari :

  skelet: Jděte někam s Moravany a Slezany. Naše země se jmenuje Česká republika a já jako její občan a Čech nemám problém se sochou lva – je to jeden z našich státních symbolů, který se nachází mimo jiné v malém státním znaku. Orlici si zapíchněte třeba u vás doma na zahradě a netahejte sem nesmysly typu Moravy, to přenechte brňákům a jiným podivínům.

  Thumb up  Thumb down
 28. S200 :

  skelet: V Ostravě nebydlí moc Čechů? Nenašel jsem data z posledního sčítání lidu, ale asi se to moc neliší od dat z roku 2001, kdy v Ostravě žilo 90 % Čechů, 2 % Moravanů a 0,3 % Slezanů. Víc než Moravanů a Slezanů dohromady je tady Slováků: 3,5 %.

  Thumb up  Thumb down
 29. aggu :

  thvari: Mně je nějaké brněnské tajtrlíkování ohledně Moravy ukradené, jen mně zajímá proč když se mluví o Republice, myslí se jen na českého lva? A orlici bych tam opravdu nepíchal, přestože rondel je na Moravě
  Co takhle socha někoho kdo se o republiku zasloužil? Nebo třeba něco odlehčeného, pocta knedlíku se zelím…I to seno konzumované koněm by nebylo špatné ;)
  Sochy a Ostrava to je vůbec vděčné téma. Masaryk ji nemá dodnes. Komenský má jenom bustu naraženou na hranol u jednoho záhonku…Prokeš, Kryl,…

  Thumb up  Thumb down
 30. skelet :

  S200 + thvari: budu plakati :)

  aggu: nezapomínej, že moravský heraldický znak je moravská orlice. Jinak proč se nepoužívá? Protože většina lidí ani neví co je ve velkém státním znaku, případně co se píše v preambuli Ústavy. Ale k „vážnějším věcem“. Soch je v Ostravě bohužel málo, a ještě míň je v Ostravě vodních prvků.

  Thumb up  Thumb down
 31. Xavier :

  thvari: Brrr, to je strašný komentář. Kdyby Skot řekl v Edinburghu na ulici „jděte někam se Skoty“, asi by bylo nutné danou silnici předláždit, protože by nejspíš bylo hodně dlaždic vytrháno a následně vrženo na něj. Kdyby ke svým slovům přidal „naše země se jmenuje Velká Británie a já jsem její občan“, asi by k tomu kamenování nedošlo, ale kdyby místo toho řekl „Tato země je Anglie a já jsem její občan“, asi by před ukamenováním došlo ještě na lámání údů a vytrhávání nehtů. Je to samozřejmě nadsázka, ale je v tom jasně vidět, že Skotové (ale třeba i Irové) si prostě od svých „utlačovatelů“ nenechali nikdy plně „nasrat na hlavu“ a bojovali za svá práva. Na Moravě a ve Slezsku to ale vypadá jinak – Praha si staví Blanky, tuneluje (za) celou republiku atd., ale co je za její první zatáčkou, to už nikoho z těch „Pánů“ nezajímá. A Moravané a Slezané tomu tleskají a smíří se s tím, že jsme přece jen Ostrava, černé město, které musí mít ve svém centru několik čtyřproudových dálnic a nic se s tím nedá dělat. Tleskejme dál centrálnímu řízení…

  Thumb up  Thumb down
 32. Hynek [msstavby.cz] :

  mimochodem kdo je cilovka pro ten podzemni parking? zamestnanci tieta? a ulevi to komu? kauflandu? (jen si to srovnavam v hlave)

  Thumb up  Thumb down
 33. Ostrosvětosmalt :

  Já jsem určitě proti.To místo je už prostě spackané a je to pouze dopravní křižovatka.Nehledejme tam nic víc. Možná je to nepohodlné,ale současný podchod je HLAVNĚ bezpečnostní prvek k přestupu lidí směřujících do práce či hospod.
  Pokusím si zatipovat – kolik lidí ročně zahyne v současnosti na tomto „terminálu“ – jeden,dva? V novém pojetí to bude možná i 10 ročně chaotickým přebíháním abych stíhal osmičku do Poruby.
  Ve Studénce zařvali lidi a pendolino za miliardu jen kvůli tomu, že nebyl podjezd a tady obětujeme bezpečnost a narvem lidi na semafor.
  Kdo nezná,ať si ráno vyzkouší světelnou u sadu Božky Němcové a bude vyléčený.

  Thumb up  Thumb down
 34. balde :

  To jako trolejbus lidi vyklopí u Nemocnice a oni půjdou 150m nebo kolik to je k přestupnímu uzlu pěšky? NO to si dělají prdel ne?

  Thumb up  Thumb down
 35. Hynek [msstavby.cz] :

  Ostrosvětosmalt: ja netusim jak se k podobnym statistikam dostat, ale odkud se bere tip, ze tady zahynou 2 lidi rocne? mi to prijde jako nesmysl. a 10 jsou uz opravdu jatka, ja myslim, ze prehledne je to uplne normalne, dik kruhaci se to prirozene zpomali.. pokud ridic nebude mit hlavu mezi kolenama, tak tam nema sanci nekoho usmrtit.. semafory, o kterych tady nikdo nemluvi, s tim nijak nesouviseji. jako ridic k nim nevidim duvod jiny, nez pokud by se tam prirozene tvorila zacpa..

  Thumb up  Thumb down
 36. Hynek [msstavby.cz] :

  balde: na tom se nic nemeni, jen nepujdes podchodem, ale pres prechod, ne?

  Thumb up  Thumb down
 37. Skoroostravak :

  Uff proč mám dojem, že tento návrh vytvořil někdo, kdo přijel na místo autem a prošel si za půl hodiny celé toto bývalé náměstí ? Ty podchody jsou opravdu ostudou Ostravy a to již pěkně dlouho ! Ale že by bylo řešením je zrušit a dostat lidi z podchodů na 2/4 proudou silnici ? :O Také zrušení podchodu k trolejbusu se mě moc nelíbí. Už vidím, jak to tam někdo v zimě nedobrzdí a napálí to do lidí spěchajících na tramvaj. :(

  Zastřešení ÚANU – nevidím jak bude řešeno světlo pod tímto ufem ? I na samotné vizualizaci je pod pokličkou tma. Hlavně by měly ze všech veřejných prostorů v Ostravě a zvlášt na UANU zmizet ty trestuhodné ocelové sedátka, které posílají lidi k uroglogům. (Uan, Svinov atd. všude je nacpali, ale zkuste si tam 15 minut posedět a umrzne vám *****).

  Jak je psáno výše, Ostravě schází nadčasové řešení, které by opět připojilo centrum Ostravy k zbytku města. Místecká jej nadobro odříznula a ve 21. století bychom měli vědět, jak jej znovu připojit. Myšlenka tubusu myslím není vůbec od věci, i když by se mě určitě líbil více tunel :)

  Thumb up  Thumb down
 38. Ostrosvětosmalt :

  Hynek [msstavby.cz]: Když se podívamá zde: http://kamery.ostrava.cz/statistics/Show.aspx?id=8 a zde: http://kamery.ostrava.cz/statistics/Show.aspx?id=7 zjistíme, že Ø je tam provoz 500 aut za hodinu. To není zas tak málo. Protože se bude moci jet nově vlastně všemi směry, je hodně velký magnet – počítám, že se to ještě mírně zvýší. Dále šalina má přednost, interval je cca 5 minut (pokud platí slib z DPO z terminálu Hranečník).
  Stačí si to jen představit. To není dobré řešení.
  Mám pocit, že dlouhou dobu v podchodu odvětrávali metan – ten tam asi ještě bude řadu let. Metan + parkoviště pro auta = bombastický nápad.

  Thumb up  Thumb down
 39. PetrP :

  Mi se přestavba moc líbí, je to dobré řešení stávající situace. Navíc se zprůjezdní odbočení vlevo na ul. Vítkovickou. Zrušení podchodů ok, nyní jsou v hrozném stavu a rekonstrukce by myslím stála balík. Sice s tím parkovištěm… nevím no. Náměstí se lvem ok, jak již někdo psal, jsme Česká republika, tak je i jedním ze symbolů lev, ať se vám to líbí, nebo ne. Tím tuplem, že je to náměstí Republiky (a republika jsme i se lvem!!!). Zastřešení Úanu taky dobrá volba, sice nevím, jestli přesně tento typ zastřešení, ale zastřešit a zcelit určitě… A točna posunutá o kousek k nemocnici? Myslím, dobrý nápad, Městská nemocnice Ostrava je snad jediná nemocnice bv republice, u které nestojí žádný spoj MHD… Byť jen trolejbus, který nejezdí po celé Ostravě, ale i tak posun.

  Thumb up  Thumb down
 40. skelet :

  tak mě tak napadá.. má Ostrava někde sochu odvozenou od svého znaku?

  Thumb up  Thumb down
 41. S200 :

  Ostrosvětosmalt: Interval 5 minut? To možná v pozdních večerních hodinách. Interval tramvají na této křižovatce je ve špičce cca 1 min v jednom směru, čili v obou směrech projede tramvaj co 30 sekund. Mě se tento nápad líbí, obávám se ale, že při současných intenzitách provozu aut a tramvají se to místo ucpe (ale to je třeba spočítat, jen střílím od boku).

  Thumb up  Thumb down
 42. Sanju :

  Náměstí, které diagonálně protíná odbočka na Místeckou, která už je nyní přes den poměrně rušná a na kterou nově bude možné najet i pokud někdo pojede po 28. října ve směru do centra… no moc klidné náměstí to teda nebude.

  Thumb up  Thumb down
 43. Vladislav Židek :

  balde: Nevyklopáí, zastávka bude posunuta asi o deset metrů. Bude u plotu hasičárny, na nákresech je zaznačena červeně.

  Thumb up  Thumb down
 44. Petr Halfar :

  Toho bych se chtěl dožít. Stejně tak jako prodloužené Mostní v Hrabové.

  Thumb up  Thumb down
 45. vlabra :

  Návrh vypadá hezky, ale stejně jako někteří diskutující tam nějak postrádám ten pestupní terminál. To se bude skvěle přestupovat, když posunou trolejbusy a místo podchodu tam dají 2 úrovňové přechody

  Thumb up  Thumb down
 46. Pecha :

  Za kruháč určitě plus, ale s přechody pro chodce si dělají prdel ne???? Jako fakt??? Tady půjde rozhodně hustota provozu nahoru a když započteme tramvaje, přeji hodně štěstí. Přes tu křižovatku jezdí 9 tramvajových linek. Podívejte se někdy ve špičce, 3-4 tramvaje za sebou.

  Přestupní terminál si asi hraje na schovku, protože ho tam opravdu nikde nevidím.

  Co dodat k UANu- Ostrava má asi dost peněz, aby jednou za 10 let přestavovala autobusák.

  Thumb up  Thumb down
 47. petr :

  Opravdu nechapu, jak v dnesni dobe muze radnice planovat podobne velky zasah do mesta a nevypsat architetonickou soutez!!!! to je neco neskutecneho

  Thumb up  Thumb down
 48. PetrP :

  Článek z Deníku… Semerák tam říká něco i o výstavbě parkovacído domu na paskovišti u nemocnice… Jinak výstavba asi 2018…

  http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/namesti-republiky-se-ma-stat-opravdovym-namestim-20160308.html

  Thumb up  Thumb down
 49. Hynek [msstavby.cz] :

  petr: tak ona je otazka, co je „dnesni doba“
  tady 2013:

  „Vedení města si je problému dobře vědomo. Řešení se již nějaký čas hledá a v současnosti má město k dispozici hned dvě studie, které by měly Frýdlantským mostům dát novou a výrazně atraktivnější podobu.“

  „Chtěli jsme si prověřit, zda v současné době neexistuje nějaké jiné řešení, které by občanům jeho používání zjednodušilo, zpříjemnilo a odstranilo bariéry, které se v něm za tu dobu nahromadily. Samozřejmě se nabízí i otázka, zda je vůbec dnes mimoúrovňový podchod ještě potřebný,“ vysvětluje existenci dvou různých studií Cyril Vltavský, hlavní architekt města Ostravy.“

  + „Realizace opravy Frýdlantských mostů je jednou z našich priorit. Vzhledem k finanční náročnosti stavby bude ale nezbytné financování z rozpočtu města,“ řekl místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu Dalibor Mouka.

  http://goo.gl/ay5rRg

  Thumb up  Thumb down
 50. rasta :

  A proč neupravit podchod a neudělat nahoře náměstí s kruháčem? Trochu nerozvážné pustit pěší do stále zhuštěnějšího provozu. Spíš jde o to, aby se zase obvod nemusel starat o údržbu, ale na to se dá přece vydělat komerčním využitím. Já nevím, na co tam ten Vltavský sedí. Oni budou prověřovat řešení? Jak, kde a zase kolik do toho vrazí??? Studie, ze kterých z 99 procent nic není. To je takový problém zadat jasná kritéria do soutěže a postupovat dále. Ten útvar už je zralý na defenestraci, za to co předvádí. Připadá mi to, že ti lidé jsou úplně odtrženi od reality města pro které mají fungovat.

  Thumb up  Thumb down
 51. Crazym :

  PetrP: Tak doufejme, že tem mamlas Semerák poté co dostaví ten „levný“ parkovací zázrak donutí všechny zaměstnance města včetně MP tam nechávat svoje vozidla když jdou na šichtu a ujít těch pár metrů do práce pěšky. :-)
  Ale co se rozčiluji, Semerák může být po dalších volbách minulost :-) Jen se bojím, že poloprázdný parkovací dům tam po něm zbude.

  Thumb up  Thumb down
 52. balde :

  s tím porkovacím domem souhlasím, je v dobre docházkove vzdálenosti přimo do centra nebo na mhd

  Thumb up  Thumb down
 53. rasta :

  On ani neexistuje plán rozvoje starého centra. To se sem tam někde něco vymyslí a vyrobí studie do šuplíku a pro jednu zprávu v MSD. Před volbami plno plků o estetizaci, zkrášlování, humanizaci, ale skutek utek. Výsledkem polovičaté a průměrné věci. Jméno Semerák a Vltavský je antonymum pro veřejnou službu občanům. První je realiťák zaměřený na zisk, druhý člověk bez vize…

  Thumb up  Thumb down
 54. Hynek [msstavby.cz] :

  Crazym: ja bych trosku volnil tempo. ze tu martin kritizuje nektere jevy, neznamena, ze bychom tu meli jet afektovane diskuzi na urovni kdo je mamlas.. :)

  na muj vkus je ten parkovaci dum taky trosku z ruky, ale nevim. i tam je to oblozene autama vsude, takze prosim. trochu nevim, jestli nahodou nebude suplovat neco, co si ma poresit primarne tieto pro sve zamestnance.. to je stejna story jak s orchardem na fifejdach..

  Thumb up  Thumb down
 55. Martin [msstavby.cz] :

  Já bych se chtěl zeptat, těch kteří píšou, že se sníží bezpečnost s začne docházet ke kolizím. Vás maminka ( i když může být už ve vysokém důchodovém věku ) pořád vodí přes cestu?

  Jak by nová podoba fungovala. Asi tak jako i na jiných místech v Ostravě, ČR, světě. Hodně podobná stavba je v Hrabůvce. Zastávky J. Kotase. A smrtelné kolize každý den tam teda nejsou. Nepotřebují se podchody….

  K tomu, že vznikne další semafor… Nyní na místě semafor je. Nově právě nebude.

  A jestli mám jít do extrému. Žádné podchody ( pouze k oblouku ). Žádná červenobílá zábradlí, žádné žluto-černé pásky na každém výstupku, či sloupu. Doprava aut a lidí o hodně vyšší. Jen bez tramvají. https://www.google.cz/search?q=Place+Charles-de-Gaulle&biw=1777&bih=861&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwidu8Sn77PLAhWmJJoKHSHgDNcQ_AUIBigB&dpr=0.9

  Thumb up  Thumb down
 56. Adam :

  Současný stav s předimenzovaným tunelem pro pěší je k ničemu, ale poslat všechny lidi na silnici, ehm. Když už tam podchod je, úplně se ho zbavit v místě, kde z tramvaje vystupuje typicky poměrně početná skupina lidí, která se nejednou přesouvá jinam, je hloupé. Tohle není o bezpečnosti (pokud by lidé používali mozek a dodržovali pravidla, bylo by bezpečné každé řešení), je to o rychlosti. I na jiných místech, která nejsou uzlem, nejsou ani zdaleka tak frekventovaná, je zásadní, a de facto jediné zdržení pro chodce i vozidla, vzájemné křížení trasy. Plus, na tomto konkrétním místě bude naprosto nemožné postavit dostatečně velký ostrůvek odpovídající množství lidí, kteří na něj najednou budou chtít vstoupit. Další zdržení. Navíc je tu největší tramvajový provoz v celém městě, a jelikož má tramvaj před chodcem přednost, další zdržení. Tento návrh je proto silně dehumanizující. Vy všichni, kteří se chvástáte, že chcete město pro lidi, byste se logicky měli bouřit proti.
  Rozumné by bylo zachovat krátký podchod pod 28.října řešící přesuny lidí z tramvajových zastávek na vnější okraj křižovatky. Ve zbytku a okolí si klidně nadělejte co chcete (mimochodem, rozmístění stromů v návrhu je naprostý výsměch, ale co s váma umělci), tam na tom nezáleží.
  Pro konstantní proud lidí (který původní projektanti ve výhledu po právu očekávali, nicméně to nenastalo tady ani nikde jinde v Ostravě) se hodí to, co tam stojí teď. Pro krátké dávky lidí úspornější podchod. Pro sporadický pohyb jednotlivců se hodí úrovňové řešení. Realitě Náměstí Republiky odpovídá druhá varianta.

  Thumb up  Thumb down
 57. aggu :

  Na Karolině o zastávku dál je provoz tramvají úplně totožný. Počet pohybujících se lidí je násobně větší. Řešení dopravy je úrovňové. Počet lidí přepůlených tramvají nula. Ehm.

  Thumb up  Thumb down
 58. balde :

  aggu: ehm že by to bylo těmi semafory?

  Thumb up  Thumb down
 59. Hynek [msstavby.cz] :

  balde: kolik mrtvych tak tipujes denne treba tady (amstr)?

  a tady (brno)?

  tady (jerusalem)?

  vazne je vsude nutne delat koridory jak pro kravy a semafory, aby clovek vubec nezasahoval do prostoru, kde jsou dopravni prostredky? (tohle neni kruhac s autama, ok, ale vybral jsem to, pac tady nikde neni zadne znaceni a prekvapive clovek vi, kde a kdy se pohybovat muze.. nehlede na to, ze takova tramvaj se brzdi o dost hur, nez auto..)

  Thumb up  Thumb down
 60. thvari :

  Hynek [msstavby.cz]: a co Kulaťák v Praze? i když ten je vlastně částečně podpodchodovaný. ale jen částečně.

  Thumb up  Thumb down
 61. Tomáš :

  Tohle jako vážně? To fakt vymyslel nějaký architekt co nepřemýšlel nad souvislostma ne? Ale jak řekli jiní stejně tohle nikdy neprojde takže no stress. Jen tak ze zájmu v Ostravě se zrušilo několik dvoupruhových kruhových objezdů z důvodu veliké nehodovosti a nepřehlednosti a tak si nějaký chytrák vymyslel, že jej hodí do centra, a ještě s tramvajema kde se ani na ten kruháč nevejde a aby tomu nebylo málo si tam ještě hodí přechody pro chodce to bychom trhali pěkně rekordy :D :D

  Thumb up  Thumb down
 62. rasta :

  Situaci na fotkách z jiných měst můžeme srovnávat s ul. jako Nádražní. Takhle mohla nebo měla vypadat po rekonstrukci. Provoz na křížení si podle mne vyžaduje v takové hustotě provozu a pro ochranu chodců zachování podchodu. Kruháč nad ním, proč ne. Ten je zase „bezpečnější“ pro vozidla.

  Thumb up  Thumb down
 63. Jarek :

  Páni architekti od stolu nakreslí cokoliv, samotná realizace je potom ale pasqvil.Takže doufám, že na tuto bezpodchodovou zhovadilost na Frýdlantských mostech dlouho nebudou prachy, potom příjde nová generace architektů, a nakreslí něco poplatné dnešní době, kdy každé urovňové křížení čehokoliv s čímkoliv je jen o zpomalení dopravy jak MHD tak IAD + zvýšení rizika střetu.Zdárný příklad dobíhající skákající lidi pod tramvaje a auta na Karolíně, tím, že se tam jezdí krokem, tak krom popadaných lidí v tramvaji ještě nedošlo myslím k nějakému smrťáku.

  Thumb up  Thumb down
 64. aggu :

  „Ochrana před zvýšením rizika střetu“. Jedna z největších blbostí.

  Thumb up  Thumb down
 65. Tom :

  Proboha, takže oni chtějí zrušit plně funkční místo, kde se podchody dalo dojít naprosto v pohodě, bez nutnosti řešit ostatní dopravu, KAMKOLIV a nahradit to dalším zmršeným obrovským kruháčem?

  Thumb up  Thumb down
 66. Jiřík :

  A kolik lidí je ročně okradeno v podchodech ? Který páchne urinací turisti se tam bojí chodit. U kruháče budou semafory a budou řídit dopravu, ta bude plynulejší bude tam i násměstí pro lidi, které tam původně odjakživa vždy bylo. Podle mě by se mohl zachovat podchod od Tieta. Jinak podchody zůstanou v zadní části traktu u místecké.

  Thumb up  Thumb down
 67. Jiřík :

  Nehledně na to že při procházce na Vás padají kousky betonu a ostatních objektů.

  Thumb up  Thumb down
 68. MichalF :

  Jiřík: Takže v překladu asi takto: sereme na údržbu a opravy tudíž zbořmě podchody. Je to stejný případ jako s budoucím rušením podchodu u Hlubiňáku, od té doby co postavili finančák na něj nikdo pořádně nešáhl. Já chápu smysl podchodů v tom aby se lidé dostali bezpečně přes komunikaci a aby nebyla narušena plynulost dopravy nad tím podchodem, samozřejmě že to sebou nese i nějaká rizika, ale i z podchodu se dá udělat kultivované a žijící místo když se chce. Za mě by byla ieální varianta s kruháčem i zachovanou funkčností podchodů.

  Thumb up  Thumb down
 69. Rýša :

  Tom: Taky se divím. Stačilo by jenom prostě podchody udržovat. Ale v Ostravě se neudržuje skoro nic. Ten kruháč, jestli bude, bude taky zanedbaný. Podchody se ale neudržují ani v Praze – a neruší se.
  V obchodních centrech, na parkovištích, v MHD, na ulicích, náměstích je okradeno není asi podle Jiříka ročně okraden nikdo :-). Páchne to tam urinací, ale za to může město, že neudržuje veřejné prostory. Na chodnících a v parcích zase často šlápnete do lejn všech rozměrů a barev.
  A když už jsme u toho neudržovaného podchodu NR – jak by asi vypadaly ostravské podchody, kdyby pod městem vedlo metro :-). Tak bychom časem kvůli krádežím a zápachu rušili?

  Thumb up  Thumb down
 70. sa_mr :

  A co to vyřešit tímto způsobem, jen pro lidi?
  http://architecturelab.net/worlds-first-suspended-bicycle-roundabout/

  Thumb up  Thumb down
 71. D-r :

  sa_mr: To asi v jinem životě:-).

  Thumb up  Thumb down
 72. samr :

  D-r: Myslím si, že je to odpovídající náhrada za podchody a mnohem bezpečnější než přechod a semafory. Proč by se měla Ostrava ZASE spokojit s něčím průměrným možná až podprůměrným? Toho už tady máme na rozdávání.

  Thumb up  Thumb down
 73. thvari :

  samr: v holandsku tak nějak žiju a byl bych moc rád, kdyby se tu čr v některých věcech (zvlášť v řešeních veřejného prostoru) inspirovala. akorát zatím v ostravě ani nejsme schopni vybudovat samostatné cyklostezky a místo toho se načmárá červená barva na chodník.

  Thumb up  Thumb down
 74. sa_mr :

  thvari: To je pravda, v hodně ohledech se můžeme ze západních zemí a měst inspirovat, ale to by museli místní lidé chtít změnu. Problém bude v tom, že mnohé obyvatele Ostravy to město ani nezajímá a je jim jedno co se v něm děje. Problémů má Ostrava a přilehlé oblasti spoustu, nejen cyklostezky, ale to všechno je mapováno tady na webu dost podrobně.

  Thumb up  Thumb down
 75. rasta :

  Problém bych neviděl v tom, že se lidé nezajímají o své město. Problém je v tom, že si při volbách málo uvědomují důsledky toho, koho volí. Masáže billboardy a podpásově vedené kampaně dokáží hodně. Ale ve výsledku je to stejně jedno, protože povolební koalice semelou veškeré smělé plány a ideály. To je ta špinavost politiky, která zasahuje bohužel do všeho. Základem by ale měla být profesionalita na úřadu hl. architekta a stavebních odborů jednotlivých radnic

  Thumb up  Thumb down
 76. aggu :

  Ostravákovi asi nestačí posměšky kvůli tomu, že chce zachraňovat centrum vláčkem pro turisti. Nyní zvyšuje level a „hraje si s myšlenkou“. Chce u podchodu nad Náměstím Republiky připevnit cedulku „ostravské metro“. Pravděpodobně proto, abychom i my tady v Ostravě byli světoví.
  http://www.rozhlas.cz/ostrava/aktualne/_zprava/ostrava-chce-zkultivovat-podchod-pod-frydlantskymi-mosty–1618670
  A aby to bylo dokonalé, podchod v noci ho zavře.
  Řešení projektanta, schovat auta pod zem a lidi nechat chodit po náměstí má smůlu, protože Semerák si hraje. S třetím největším městem Česka.

  Thumb up  Thumb down
 77. Ac :

  A přitom stačí tak málo, stačí se nazvat Ostravák a můžete být klidně i pražák nebo brňák a lidi vás volí.

  Thumb up  Thumb down
 78. jp :

  Co říkáte na tu plastovou imitaci zeleně, která bude od Karoliny až po Náměstí republiky ? http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/konec-strachu-a-spiny-frydlantske-mosty-se-v-lete-zvelebi-a-zazelenaji-20170619.html

  Thumb up  Thumb down
 79. MM :

  jp: V Praze mají živou trávu, my budeme mít kopii. Jo a za 5,5 milionu. Kraj razovity…

  Thumb up  Thumb down
 80. acdlcia [msstavby.cz] :

  jp: MM: Žádná plastová imitace zeleně tam nebude. Z recyklovaných plastů bude pouze ta podkladní vrstva do které pak bude nasazen Rozchodník a to je opravdu živá existující rostlina. Diskutovalo se tu o tom již dříve tak si to najděte.

  Thumb up  Thumb down
 81. Martin [msstavby.cz] :

  acdlcia [msstavby.cz]: je to systém, který ještě nikde jinde nefunguje. Rozchodník má mít jen 1 cm. Celkem by mě zajímalo, jak se tam udrží dešťové srážky, když jsou Frýdlantské mosty v solidním sklonu.

  Thumb up  Thumb down
 82. Jp :

  acdlcia [msstavby.cz]: Tak pardon, ze jsem nenapsal „zelené pásy vypadající jako pažit, avšak vyrobené z recyklovaných materiálů z automobilového průmyslu.“ To se nemuzu zeptat, co si o tom ostatni mysli ? Sam si to neumim moc predstavit, Martin pise, ze to nikde jinde nefunguje, ale koukam, ze i v laickem dotazu nekteri vidi neexistujici kritiku, jinak si tu reakci neumim vysvetlit.

  Thumb up  Thumb down
 83. Moon :

  Jp: a co takhle číst dále?

  „„Ze syntetického recyklátu bude absorbér v tramvajové dopravě použitý vůbec poprvé,“ řekl Deníku její jednatel Jan Eisenreich, podle něhož ale testy ukázaly, že by díky pásům, do kterých budou zasazeny také rostliny, mělo dojít k utlumení vibrací a hluku až o šest decibelů.“

  Thumb up  Thumb down
 84. Danek :

  Dobrá zpráva vývojové centrum Siemensu v Ostravě.Cca.600pracovních míst.http://ekonomika.idnes.cz/siemens-cr-elektromotory-investice-rozsireni-zavodu-pfq-/ekoakcie.aspx?c=A170619_153038_ekoakcie_fih

  Thumb up  Thumb down
 85. MM :

  acdlcia [msstavby.cz]: Moje chyba, nepochopil jsem, že tam bude živá rostlina. Každopádně, když se dívám jak vypadá tak jsem pochopil, že taková rostlina se nedá jen tak posekat. Pak je otázka co ten prach a odpadky s rostlinou udělají, kdo a jak to bude čistit.

  Obecně nerozumím tomu, když něco funguje v zahraničí nebo i u nás, proč to zkrátka neokopírujeme. Klasický travnatý pás na Výškovické by byl ideální. Nevím proč se u nás musí zkoušet novoty, když nefunguje ani to, co je běžné jinde.

  Thumb up  Thumb down
 86. MM :

  Danek: Výborná zpráva, ale je otázka kdo tam bude dělat. Nejsou lidi a hlavně nechtějí pracovat za pár korun. Například Siemens v Ostravě platí v kanceláři bídné peníze. Konkrétně centrum účetních služeb, klasická účetní/fakturantka s vysokoškolským titulem si přijde na cca 16 tisíc :-( .

  Thumb up  Thumb down
 87. Davidb :

  Martin [msstavby.cz]:
  Protože třeba obyčejná tráva se musí sekat, a nezadržuje vodu.
  V článku si přečtete třeba: zadržuje vodu a pozvolným odpařováním přispívá k ochlazování kolejí, pohlcuje prach apod.
  MM:
  Asi to prostě vodu nasákne- myslím ten spodní černobílý materiál, a pak se bude pomalu odpařovat.
  I když to by asi zvětšovalo svůj objem, ne?

  Thumb up  Thumb down
 88. Davidb :

  Omlouvám se dal jsem naopak jména.
  To horní patří k MM, to spodní k Martin [msstavby.cz].

  Thumb up  Thumb down
 89. SpinJ :

  A nebude to z toho recyklátu spíš kvůli útlumu? Obecně se kaučukové izolace používají k tlumení. Nevím jak je na tom s útlumem zemina, ale tipl bych že hůř.

  Thumb up  Thumb down
 90. Danek :

  MM: No má přijit vývojovka…tam určitě nehrozí nizké platy.Spíš by mě zajímalo, kde se dané výzkunmé středisko bude nelezat.Kde a v jaké budově….nemá někdo info?p.s.ten plat učetní jak si psal je maras..s tím souhlasím. Ale třeba včera jsem četl článek ,že nějaká IT firma v OV hledá učetní na klas.prac poměr.Čili danná osoba muže obratem přestoupit.

  Thumb up  Thumb down
 91. nototo :

  Tak jsem se prošel humanizovanými Frýdlantskými mosty… Trochu lepší podobu má pouze podchod pod zastávkami, jakmile jde člověk k ÚANu, je to stále stejný hnus a kamery v tomto směru stejně nejsou, takže ti nevychovaní tam hned po nákupu z Kauflandu nadále dělají nepořádek.

  Thumb up  Thumb down
 92. nototo :

  Slibovali, že dodělají i ten podchod ke Kauflandu, a stále nic. Hlavně že měla být celá akce hotová už v létě. Kromě toho se chlubili, jak podchod poctivě čistili, ale pokud se podíváte třeba do podstropního mřížoví, uvidíte tam naházené odpadky, a v křoví se už opět válejí lahve od vína.

  Thumb up  Thumb down
 93. Moon :

  nototo: No, slibovali toho spoustu. On přístřešek na Elektře už taky měl být dávno, pak se to posunulo na léto, pak na podzim… A stále nic. :))

  Thumb up  Thumb down
 94. Hynek [msstavby.cz] :

  Moon: prsi snad?

  oh…

  Thumb up  Thumb down
 95. Pezos :

  Do podchodu? Ano, prší… ;-)

  Thumb up  Thumb down

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.