Přístřešek náměstí Republiky

V Dubnu roku 2021 MAPPA Ostrava představila rychlé nestavební zásahy do městského prostoru, které vzešly z veřejné soutěže.

Jedním ze zásahů je i úprava přístřešku u trolejbusové zastávky na náměstí Republiky. Již před zásahem prošel přístřešek úpravou, kdy byly dementovány svislé plechy, které hrozily odpadnutím. Původní nosná konstrukce zastřešení byla natřena červenou barvou. Pochozí plochy měly být plně modré. Zde se však realizace rozchází a nově zde můžeme vidět modré puntíky.

Autorem úprav tohoto prostoru jsou Mika Svoboda architekti.

Aktuální stav:

V okolí podchodu byla také odstraněna náletová zeleň…

Ostravská MAPPA se vydala cestou poměrně nepřehlédnutelných a diskuzi vyvolávajících rychlých nestavebních zásahů ve veřejném prostoru. Obdobné malé zásahy provádí KAM (Kancelář architektury města Liberec). Malé městské zásahy je strategie Kanceláře architektury města Liberec, která si klade za cíl zkvalitnit veřejný prostor formou drobných úprav. Vedle dlouhodobých projektů KAM chceme relativně malými zásahy s nízkými finančními nároky oživovat centrum města. Často se jedná o malometrážní změnu povrchu, dosazení zeleně, doplnění o kvalitní městský mobiliář.

Strom obehnaný betonovou palisádou, která bránila přítoku dešťové vody.

Namísto nevkusného stánku platan.

Zpevněné plochy na Švédské nahrazeny propustným povrchem a novými stromy.

Další úpravy.

Související články


Komentáře

 1. Vítek :

  Místo těchto architektonických zásahu bych přivítal odstranění zapomenutého schodiště na straně výstupu z trolejbusů!

  Thumb up 11 Thumb down 0
 2. Petr :

  Srovnání s Libercem ukazuje, že když dva dělají totéž, není to totéž. Problém Ostravy je hlavně v tom, že chybí lidi, kteří by měli vizi a byli ochotni ji protlačit. Proč se utrácí za koncertní síň, když je o 100 metrů vedle tenhle vřed zvaný Frýdlantské mosty, který potřebuje vyřešit mnohem urgentněji? Místo diskuse a odvahy bouchnout do stolu a říct „dost, tohle zbouráme a uděláme to úplně jinak“ se tady malujou modré puntíky na rozbité chodníky a tváříme se, že to je super.

  Thumb up 41 Thumb down 6
 3. tommtomm :

  Směšně, tedy spíš smutné, hodně smutné. Chápu dočasnost řešení, ale tady mi přijde, že spíš poukazují na ubohost, s jakou je pečováno o veřejný prostor (Jinak už je evergreen sledovat rozpor mezi pohádkovými vizualizacemi a konečným odrbaným řešením). Je to takové, to naše vesnické, čím horší „pastouška“ tím „veselejší“ fasáda. Všimli jste si, jak na fotkách razí původní kamenný obklad schodiště, jak velkorysost původní realizace bere dech? A přitom by se stačilo jen se řádně starat. Liberec je stokrát lepší příklad „drobných“ kvalitních intervencí do prostoru.

  Thumb up 29 Thumb down 1
 4. Pat :

  Chápu , co je cílem těchto “ rychlých zásahů “ , ale celé mi to připadá , jako hodně neefektivní vyhazování peněz …

  Thumb up 22 Thumb down 0
 5. Patrik :

  Ostrava humus, to samé u Palace.

  Thumb up 8 Thumb down 5
 6. thvari :

  Ta inspirace z Liberce je moc fajn. Připomíná mi to některé trošku větší úpravy v Ostravě jako piazzetu nebo nábřeží, které se nám taky povedly. Uvidíme, jestli to do budoucna půjde i v menším rozsahu. Osobně vůbec nerozumím, co je a není nestavební zásah, protože jestli jsou schopni to na té Švédské udělat jako nestavební zásah, pak nerozumím, proč celé naše náměstí E. Beneše nejde udělat okamžitě jako nestavební zásah, když je to v principu úplně to samé, pár stromů a nějaký mlat a povrchy.

  Thumb up 10 Thumb down 0
 7. Martin [msstavby.cz] :

  thvari: Zrovna na Švédskou byl projekt. Ale výměna povrchu a výsadba (pokud nejde o přeložky sítí) je drobná věc, která ale hodně lokalitě pomůže.

  „KAM chceme relativně malými zásahy s nízkými finančními nároky oživovat centrum města. Často se jedná o malometrážní změnu povrchu, dosazení zeleně, doplnění o kvalitní městský mobiliář.“

  Thumb up 6 Thumb down 0
 8. adamous :

  Indie

  Thumb up 8 Thumb down 0
 9. Jana :

  To je pořád dokola. Stromečky kolem katedrály opět suché, v „lepším“ případě zlomené nebo chybí (rozuměj odstraněny). A co říkáte na novou budovu Fakulty umění Ostravské univerzity? Pan doc.Ing.arch. Mrva zachraňuje nezachranitelné. Při pohledu / průhledu ze Smetanova náměstí děs a při pohledu od Pavilonu A děs na entou. Celé to tam působí jako rozhozené kostky. Shrnutí. Humus!!!

  Thumb up 5 Thumb down 8
 10. O. :

  Stary, hnusny pristresek nad podchody odstranit a nahradit novym, „lehkym“, vzdusnym, kvalitnim. Misto debilnich puntiku udelat kvalitni dlazbu. Podchod revitalizovat, nebo aspon umyt. Co je na tom sakra tak sloziteho?
  Drobne zasahy v Liberci super, palec hore, u nas to vypada, ze MAPPA je spis dalsi banda kecalku a darmozroutu, uz ji tu mame nejaky ten patek a vysledky nejak nejsou videt :( Skoda.

  Thumb up 13 Thumb down 2
 11. Simona :

  Úplně to místo dostalo jiný šmrnc!!! Díky za zvelebování městského prostoru! …ironie included…

  Thumb up 11 Thumb down 0
 12. Tom :

  Toto místo bylo hnusné vždy, už roky poslouchám, že je třeba ho opravit. Osobně doufám,že dojde k úplně novému,kvalitnímu řešení bez pochodů a jiných bariér. Taky nerozumím tomu, proč to někdo dává do souvislostí se stavbou nové koncertní haly. V Ostravě chybí pořádná architektura jako sůl a jen opravy chodníků to nezachrání,navíc takto město přišlo o Černou kostku. A vydite někde ty stovky milionů,které minulá vedení místo do stavby knihovny ‚investovalo‘ na vhodniky a záhony. Údržba městského prostoru musí být soustavná a samozřejmá záležitost, to v Česku obecně není a je to stále dozvuk socialismu, který nechal zchatrat vše historické a jen lepší asfaltové chodniky.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 13. LabBrab :

  Tom: Jen si dovolím upozornit, že stavba knihovny je investicí kraje a nikoliv města, tudíž ty stovky miliónů se v rozpočtu města nijak projevit nemohly.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 14. petr :

  Tom: měšec s penězi není bezedný, takže to rozhodování je ve zkratce buď bude koncertní síň, nebo budou nové chodníky

  Thumb up 6 Thumb down 1
 15. aldar :

  Psal jsem o tom už několikrát. Je nutno:
  – Podchod zrušit dostat lidi na terén, na slunce a ne je nutit procházet už 50let špinavou dírou. Přístupy do podchodu nesplňují Stavební zákon pro
  přístup imobilních. Dodnes chybí podchod pod ul.28.října od Tieta.
  Vytvořit úrovňové přechody pod světelnou signalizací tak, jak jsou v okolních zastávkách.
  – Podchod využít pro parkování vozidel a technické zázemí.
  – Na terénu vytvořit normální vstřícnou křižovatku nebo rondel (který se mimochodem opravdu vejde – jen se musí chtít…)
  – Vytvořit místo smyčky trolejbusu opravdové „Náměstí republiky“
  – Zrušit jedno nástupiště tramvají – bohatě postačí dvě.
  – do všech částí vytvořit bezbarierové přístupy (33let od revoluce a dodnes nejsou!)
  – Vytvořit opravdové autobusové nádraží místo stávajících zastávek umístěných tam, kde zrovna zbylo místo s kvalitním vjezdem a výjezdem.
  Poté je možno dostat „Náměstí republiky“ na slušnou úroveň, po které asi všichni touží.

  Thumb up 6 Thumb down 4
 16. Martin [msstavby.cz] :

  Ještě k Liberci. Otevřeli nové veřejné WC.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 17. Martin [msstavby.cz] :

  Martin [msstavby.cz]: Sry, je to vizualizace teprve :D

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.