Revitalizace smyčky náměstí Republiky

Polož laťku na zem, pak ji přeskočíš. Tímto heslem se řídí tvorba veřejného prostoru v Ostravě.

„Revitalizací“ zeleně prošla trolejbusová smyčka náměstí Republiky v centru města. Původně zelené plochy byly vysypány štěrkovou mulčí s velmi zvláštně, pouze v některých místech, vysázenými rostlinami. Některé plochy byly zcela vysypaná pouze štěrkem (zeleň se umístí před zasypáním štěrkovou mulčí).

Původní stav nebyl zrovna stav, který by vyhrával krajinářské soutěže. Nicméně můžeme vidět zeleň uvnitř smyčky a částečně mezi smyčkou a ulicí 28.října (tramvajový provoz).

Nově byly zelené plochy vysypány výše zmíněným štěrkem. Realizace se ani nepřibližuje extenzivním záhonům. Jak použitým druhem kameniva, tak jeho barvou, mocností… Realizace se pak už vůbec nepřibližuje běžným realizacím v jiných městech.
Za povšimnutí také stojí to, že smyčka má poměrně zničené obrubníky. To opraveno nebylo a jen bylo přidáno více štěrku, který se tak volně vylévá do prostoru smyčky. Štěrk v pásu podél ulice 28.října je výše, než chodník a jednotlivá zrna se tak na chodník roznáší.

Pozemky jsou v majetku DPO a Magistrátu města Ostravy, svěřené obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

Jak vypadá prostor s kamenivem, které je výše jak přilehlý chodník můžeme rovněž vidět na smyčce. V roce 2021 byl realizován v rámci dotačního programu na revitalizaci veřejného prostoru města Ostravy projekt „Komunitní náměstíčko Červený kříž“. Díky štěrku, který postupně mizí, můžeme spatřit i geotextílii, které se již dlouhá léta nedoporučuje používat.

Pro inspiraci nemusíme daleko. Hned přes ulici 28.října se nachází příjemně udržovaná zeleň v okolí výškové administrativní budovy. Prostor mezi ulicí a budovou vypadá takto.

Obdobné prostory se pak řeší zcela jinak. Gmünd, Paříž, Kopřivnice…

Netřeba smutnit, plánuji se obdobné investice. Třeba v listopadu 2023 na Karolině….

Související články


Komentáře

 1. Bronislav Ceh :

  Je to hnus. A proč proboha na těch zajímavých hodinách jsou ty nechutný reklamní plachty!

  Thumb up 43 Thumb down 0
 2. Patrik :

  Humus, odpad, k zblití. Z 90% je prostě Ostrava hnusná co se týče veřejného prostoru. Levné, odfláknuté, nemám slov. Zamyslete se už ve vedení obvodů a na MMO nad sebou.

  Thumb up 48 Thumb down 2
 3. Vítek :

  Jedná se o součást „rychlých zásahu na tř. 28 řijna“ , jeden z projektu MAPPA. Alespoň víme, jak se to dělat nemá.

  Thumb up 41 Thumb down 0
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Vítek: Tím si nejsem jistý. Pamatuji, že DPO vypsal zakázku na obdobnou úpravu více míst po Ostravě, kde má své pozemky. Bohužel jsem již nedohledal a nevím, jak to dopadlo.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 5. Vítek :

  Martin: asi mi to jen splynulo, blíže jsem to nesledoval.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. Martin [msstavby.cz] :

  Vítek: Je to složité. Pravdou je, že v situaci jsou zde uvedeny „plocha pro zahradní výsadbu“
  https://mika-svoboda.cz/projekty/urbanni-akupunktura-nastupiste-na-namesti-republiky-v-ostrave/

  Thumb up 3 Thumb down 0
 7. Zelinář :

  Jak psal Patrik, z 90% veřejný prostor v Ostravě je děs, ale za mě asi lepší než ten trávník který tam byl a to z prostého důvodu: jakákoliv údržba veřejné zeleně v Ostravě prostě není, nefunguje, neumíme to, nemáme na to prachy ani lidi. Takže tato řešení, kdy z toho udělám prostor, který není třeba udržovat je za mě lepší, než to, co bylo. Tráva neporoste, sekat to nebudou muset a akorát to 1 do roka dosypou. Poslední dobou se to děje na více místech a já tomu dávám palec hore. Takhle bych vyřešil i všechny ostrůvky , pruhy a různé patvary městských a krajských cest, akorát místo štěrku bych tam dal betonové tvárnice a problém s údržbou zeleně by byl „navždy“ vyřešený.

  Thumb up 3 Thumb down 23
 8. Tom :

  Martin [msstavby.cz]: Nevím jestli je to konkrétně ono, ale k takovéto úpravě dochází na tramvajových zastávkách v Hrabůvce – Poliklinika a Kostel. Kromě těchto záhonů, které tam realizovali před zimou, tam nyní dochází k obnově zábradlí.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. Martin [msstavby.cz] :

  Zelinář: To není ale pravda. Aby ty „extenzivní záhony“ nějak vypadaly, musí se vyplévat a uklízet. Což jde ze štěrkové mulče poměrně těžko.
  Dle slov vedení technických služeb pak náklady na m2 plochy jsou několikrát násobně nákladnější než prostý trávník. Čím víc takových ploch bude, tím méně peněz a času bude na zbytek veřejné zeleně. Je to neudržitelný stav.

  Thumb up 24 Thumb down 0
 10. Malina :

  Je to děs, stejně jako okolí ÚMOb Jih a ulice Horní. Na jedné straně se s velkou slávou instalují do kolejiště rozchodníky a na straně druhé se zruší travnatý pás a nahradí štěrkem.

  Thumb up 30 Thumb down 0
 11. panakis :

  Fuuuuuuuj.

  Thumb up 11 Thumb down 1
 12. O. :

  Udrzba zelene (parky i travniky) je v Ostrave naprosto tragicka, ale toto „reseni“ je jeste o dalsi level nize. Celkove ten verejny prostor, mimo par mist, ktre slouzi jako lokalni namesticka nebo bulvary a kterymi se mistni radnice chlubi, je v Ostrave tragicka. Chodniky na sidlistich: stary popraskany asfalt, misty kousek nejake dlazby podle vzoru jak zrovna urednika nebo zhotovitele napadlo, misty tankodrom, sem tam asfaltova zaplata. Jako v nejake rozvojove zemi. Mozna kdyby se mistni urednici rozhodli ten zanedbany verejny prostor dat do poradku, a mozna kdyby se napred obratili treba na mistni stavebni fakultu, at jim zkusi poradit jak na to… Asi bych to jako obcan Ostravy ocenil vice, nez dalsi vizualizace mrakodrapu (i kdyz tomu projektu fandim, tak bych si na jeho realizaci nevsadil). Fakt bych byl rad, aby verejny prostor u nas vypadal treba jako v Rakousku, a tim myslim ne jenom na hlavnim namesti, na hlavni tride a kolem uradu, ale vsude.

  Thumb up 21 Thumb down 2
 13. Vítek :

  O: bohužel celý problém je ekonomice, prostě není dost peněz na údržbu veškeré ho majetku obce. I ostatní vlastníci mají problém. Řešen asi není jednoduché. Velmi nákladné a komplikujicí správu majetku je třeba 23 obvodu!!!

  Thumb up 3 Thumb down 5
 14. rom :

  jména!!!!

  na co je MAPPA – na studie atd.?

  kdo za to může???

  Thumb up 12 Thumb down 0
 15. Crazym :

  Tvl, proč jsou na té objednávce ty cenzurní zásahy? To si někdo myslí, že IČa, DIČa firem a magistrátu či jméno vedoucího odboru hospodářské správy nebo mail na magistrát nejdou zjistit z veřejných zdrojů? To je sranda kam jsme se s tou předposrαností po třiatřiceti letech dostali :D Tak hlavně, že tam máme datovou schránku…
  Jinak k tématu: https://www.youtube.com/watch?v=XDJEPjvbbs4

  Thumb up 8 Thumb down 1
 16. petr :

  Čekám kdy přijdou obvyklé výmluvy na to, že „to není našeho obvodu, za to odpovídá magistrát“, popřípadě naopak. Politiky si platíme za to, aby řešili věci veřejné a především nalézali kompromis. Pokud se ví, že domluva ohledně údržby veřejného prostoru je obtížná, tak si sakra naši milí zástupci sedněte k jednomu stolu a snažte se najít společné řešení. Nevymlouvejte se na to, že nejsou peníze – těch má Ostrava dost, jen je třeba opět nastavit priority, společně je vykomunikovat a v rozpočtu příslušnou částku vyčlenit.

  Thumb up 11 Thumb down 1
 17. O. :

  petr: Vítek: Taky si myslim, ze prachy jsou, ze to je spis o prioritach. Dotujeme vsecko mozne… Jak moc potrebujeme dotovat sdilena kola (jsem jejich spokojenym uzivatelem)? Profesionalni sportovni kluby, resp. sport dospelych celkove? Kolik kultury musime dotovat (jsem navstevnikem ruznych kulturnich akci)? Pro mne ten verejny prostor, ve kterem se dennodenne pohybujeme by mel mit nejvyssi prioritu. Neocekavam barevne fontany na kazdem rohu, ale to v cem zijeme je misty opravdu humus. Akorat uz si to ani neuvedomujeme, protoze jsme tim obklopeni porad. Rad zaplatim realnou cenu za veci co pouzivam (doprava, kultura, sport, …), ale opravu chodniku a udrzbu zelene na sidlisti si asi nezaplatim. Takze je to fakt o prioritach, do ceho investovat. (a to nemluvim o poblouznenych napadech utracet verejne finance za vystavbu novych bytu pro socialni bydleni a pravidelnem vyplaceni socialnich davek dalsim lidem, kteri by se tam nastehovali.)

  Thumb up 10 Thumb down 3
 18. zerdě :

  hm, Ostrava má roky problém s tím, že neví co se sebou udělat, většina úprav dopadne tak, jako bych je udělal já, od třetího největšího města v repubice bych však čekal více

  Thumb up 16 Thumb down 0
 19. Pavel :

  Ostrava = mrtvé město a tomu odpovídají i ty betonové a štěrkové plochy, které budou zase zvyšovat okolní teplotu. Řešení s použitím zeleně je pěkné, ale nesmí dopadnou jako na kruháči u RBP, když přes rozbujelou vegetaci, nejsou vidět děti přicházející k přechodu – ale to je o výběru rostlin a výšky jejich růstu. Bohužel dnes jsou politici i v komunílní úrovni dost často odstřižení od reality a používají jednoduché hesla a tím Ostravu zabíjejí. ( a nejen tu )

  Thumb up 14 Thumb down 5
 20. Hans :

  Vždycky si říkám, že nový veřejný prostor přece nemůže být horší než stávající. Bohužel, v Ostravě jsem vždycky nepříjemně překvapen opakem.

  Thumb up 19 Thumb down 0
 21. JohnnyKrabák :

  Už si přelepili ty ekočističe chodníků na „Zvyšujeme prašnost!“?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 22. ina :

  Jeden plusový bod za ulici Sokolská a kruhový objezd na Prokešově náměstí. Je to už letitá realizace, vypadá každý rok dobře a nebyl ještě v té době vynalezený štěrk.
  Proč se uvádí plochy vysypané štěrkem jako travní porost, je mi záhadou.
  Chtělo by to nějaké rozumné návrhy, jak zabrzdit sypání štěrku po Ostravě. Hysterické výkřiky hnus to nikam neposunou, ale dajaká páka by mohla existovat. Nebo může město vyplatit 95000.- za zfušovaný projekt bez toho, aby nesl někdo zodpovědnost?

  Thumb up 9 Thumb down 0
 23. M :

  Totální humus tohle! Kde je ten David Vitosz, aby se zase mohl vymlouvat že on nic, to ti druzí?

  Thumb up 8 Thumb down 2
 24. Martin [msstavby.cz] :

  M: Nikde. Pravděpodobně jde opět o akci Magistrátu, který takto bez konzultací a předchozích domluv tento typ „zkrášlení“ umisťuje všude po Ostravě.
  Vtipné je, že i nyní po volbách zeleň na Moravské Ostravě řeší ANO…

  Thumb up 3 Thumb down 1
 25. Martin [msstavby.cz] :

  Tom: Tam jsem si toho taky všiml. Pak na Rudné, před radnicí Jihu apod. …

  Thumb up 3 Thumb down 1
 26. adamous :

  Podobný humus vznikl na Horní na Jihu kousek od radnice. Ten neudržovaný, vyšlapaný travní porost, který tam by předtím vypadal 100x lip.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 27. Patrik :

  Tohle mi fakt nedá spát, jak už se píše výš, za tohle by měl někdo nést zodpovědnost, jak je možné vynaložit náklady za takový odpad a zhoršení stavu, protože to lepší není. A měla by se zjednat co nejdříve náprava. Člověk by řekl, že to tu je jak na Balkáně, ale i tam už mnohdy jsou dál než tady v Ostravě. Asi se chceme stát měřítkem totálního nevkusu, hnusu, odfláknutosti a podobně.

  Thumb up 11 Thumb down 0
 28. David.Witosz :

  M: Zdravím.

  Vždy jsem razil názor, zvyšovat informovanost. Mnozí co mne znají osobně ví, že rád vysvětluji problematiku, pokud se kolem ní pohybuji. Dělám to pořád a budu. Bohužel zde na webu se to u některých jedinců přetransformovalo v to, co zde předvádí pan anonym „m“ aneb „za vše může Witosz“ :) Klasické za dobrotu na žebrotu. Já odpovídám a odpovědní sedí v ústraní tiše, výsledek je, že to „slíznu“ já. Proto od posledně radím všem jako pan „m“, obraťte se na lidi kteří mají tyto věci v gesci ať Vám odpoví.

  A speciálně pro Vás drahý anonyme, který nejste schopen se podepsat více než písmenem a k tomu komolíte mé jméno … aby to nevypadalo, že se vymlouvám, zde máte linky cca za posledních půl roku, kde je práce kterou v gesci mám, za kterou jsem odpovědný nebo jsem ji já osobně pořádal. Na tyto témata Vám rád odpovím, mám je nebo měl jsem v gesci.

  Dům který začínáme
  https://www.msstavby.cz/jungmannova-997-7-2-01-03-2023/
  Akce kterou procesuji
  https://www.msstavby.cz/na-stodolni-budou-omezena-auta-17-01-2023/
  Dokončená stavba, perla Přívozu
  https://www.msstavby.cz/bd-u-tiskarny-foto-vystavby-02-01-2023/
  2 podniky jsou z portfolia nájemců MOaP, který mám v gesci
  https://www.msstavby.cz/nove-podniky-v-centru-ostravy-29-02-01-2023/
  Další dům který se začíná
  https://www.msstavby.cz/rekonstrukce-bytoveho-domu-tolsteho-1809-12-21-11-2022/
  Dokončený dům s novými podkrovními byty
  https://www.msstavby.cz/jungmannova-8-3-25-10-2022/
  4 podniky jsou z portfolia nájemců MOaP, který mám v gesci
  https://www.msstavby.cz/nove-podniky-v-centru-ostravy-28-15-08-2022/
  Akce kterou jsem na své náklady pořádal v centru PANT jako předseda komise dopravy na městě
  https://www.msstavby.cz/zeleznicni-uzel-ostrava-predstaveni-projektu-11-08-2022/
  https://www.youtube.com/watch?v=4ze4U1tjoYQ

  Myslím, že témat co mám v gesci pro Vás do aleluja ;)

  Hezký pátek Vám všem.

  Thumb up 13 Thumb down 3
 29. Nuny :

  Martin [msstavby.cz]: Dalsi humus je krizovatka Rudná x Závodní, hlavne, jak tam vysadili jakesi chcipacky, co neprezili prvni zapas Baniku po vysadbe.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 30. tjov :

  David.Witosz: pane místostarosto Moravské Ostravy, Vám se toto líbí ?
  Tohle si má občan představit pod FAJNOva – 200m od stavby koncertní síně za miliardy?

  Detail dělá celek a tenhle „estetický zásah“ je naprostý úlet . A to neřeším technické provedení, kde na smyčce chybí desítky bm obruby a štěrk se bude sypat i do komunikace 28. října .

  Thumb up 15 Thumb down 0
 31. David.Witosz :

  tjov: Zdravím.
  Ne, nelíbí. Považuji to za aušus. Tento můj názor je všeobecně mezi kolegy znám. Takže za mne asi takto.

  A jinak dnes asi zveřejním výkop mého podcastu, který jsem nahrával 6.2.2023 a je právě na téma údržba. Mám tam zajímavého hosta :) a pokud si najdete čas, myslím, že Vám může tento podcast na mnohé odpovědět.

  Hezký den.

  PS Když co, hodím sem pak link, pokud je zájem.

  Thumb up 17 Thumb down 5
 32. Matěj Šusta :

  Pavel: jaký je problém s tím, že není vidět přes kruhový objezd? Já měl vždycky za to, že přes kruháč se má jezdit pomalu, což tady v ČR málokdo dělá. Takže zvýšený střed kruhového objezdu dobře slouží jako zpomalovač.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 33. Martin [msstavby.cz] :

  Matěj Šusta: Že řidiče neosvětlují auta, která jsou přes kruháč, je v pořádku. Jenže vysoké traviny jsou i v ostrůvcích u přechodů a nejdou za nimi vidět lidi čekající na přechod. Hlavně děti.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 34. Anonym :

  David.Witosz: Měl jste minulé volební období na starosti veřejný prostor na Moapu, tak si tady na nic nehrejte. Nejlepší je, jak si hrajete na mistra světa a neumíte přiznat byť jen jedinou chybu. Voliči už vás nezvolí, ale bohužel Ostravě to nepomůže. Jste papaláš.

  Thumb up 9 Thumb down 12
 35. David.Witosz :

  Anonym: Drahý anonyme.

  Za 1) Když jsem měl toto v gesci, sundala sw ze střechy nebezpečná krytina, OK a.s. natřeli konstrukci, zavěsili nová světla, TS MOaP daly na chodník nový asfalt, přibyly nové lavičky. O tom všem jsem věděl, bylo to koordinováno. Co se tam děje nyní je v gesci dotyčných, opět opakuji, běžte se jich zeptat.

  Za 2) papaláš – význam

  (expresivně, hanlivě) vyšší veřejný činitel, zejména když nestydatě zneužívá svou funkci k osobnímu prospěchu.

  Pokud víte o tom, že někde zneužívám svou pozici k osobnímu prospěchu, sem s tím. Jinak tady mlátíte prázdnou slámu nebo si pletete pojmy.

  Tolik k Vašemu příspěvku a hezký den.

  Thumb up 7 Thumb down 4
 36. Johnny :

  David.Witosz:

  Je to krok stranou od původní debaty (ano, sdílím výhrady k argumentaci některých diskutujících), ALE:

  1. Úpravy, o kterých píšete, byly zrovna iniciovány MAPPA jako součást „drobných zásahů“. Je škoda, že nátěry starých konstrukcí a výměna problematického osvětlení nejsou běžnou součástí údržby obvodu, ale „speciální operací“.

  2. Co kdo má a nemá v gesci je sice relevantní informace, nevyvazuje to ovšem nikoho z radnice z kolektivní odpovědnosti – každý člen kolektivní správy nese díl odpovědnosti za diskuse, témata do diskusí, hlasování etc.

  Za mě je tedy relevantní říct: Protože to považuji za aušus, snažím se tato témata na radnici otevírat a přesvědčit ostatní, abychom to dělali lépe; dělám to tak a tak, je to v zápisech etc. etc.

  Pokud toto říct nelze, je třeba odkazování na gesci někoho jiného považovat za alibistické, neboť narozdíl od úředníků, kteří mají agendu stanovenou, jsou volení zástupci odpovědní politicky, a cokoliv, co lidé potřebují řešit, je automaticky jejich agendou.

  Vaši pozici tedy považuju za „mezi slepými jednooký králem“, protože takto aktivně by měli komunikovat s veřejností všichni volení zástupci, cením si toho, že Vy to děláte, a doufám, že tyto výhrady budete vnímat jako konstruktivní (a ne jako motivaci takovou komunikaci ukončit).

  Thumb up 9 Thumb down 0
 37. David.Witosz :

  Johnny: Zdravím.

  Špatně jste to pochopil. Já se nikde nevymlouvám a taky nehovořím, že je mi to šumák. Jen to jen nehodlám zde komentovat za odpovědné, protože to končí vždy jako nyní.

  Opět a zase z odpovědných zde nikdo nekomentuje = neodpovídá (možná max ukryt jako anonym) a jediný kdo je zde popotahován jsem já který za to nenesu odpovědnost, protože jsem tenhle aušus se štěrkem nerealizoval.

  Věřím, že po tomhle mne ostatní čtenáři pochopí v mém závěru, že odmítám již jakkoli reagovat na výhrady k věcem za které nenesu odpovědnost.

  Dotyční nechť investují svůj čas na kladení dotazů těm, kteří tyto věci na odpovědnost mají.

  Děkuji za pochopení a klidnou neděli.

  Thumb up 10 Thumb down 2
 38. M :

  David.Witosz: klídek, klídek. Je to snad zakázáno mít na internetu přezdívku? Nebo se musíme všichni podepisovat pravým jménem? A ještě k tomu adresu…? Vypadáte pěkně napruzeně, stalo se něco? Je špatné chtít slyšet váš názor?
  Za tyto věci nesete zodpovědnost, tak jako každý jiný, kdo tam na sedí a rozhoduje. Ale jsem rád, že dokážete přiznat, že se vám to nelíbí a že tady chodíte diskutovat. Mohlo by to tak dělat více politiků. Např. Unucka a jeho trapné výkřiky na Twitteru ohledně nového kampusu…

  Thumb up 7 Thumb down 1
 39. PavelM :

  Za mě ten štěrk není špatný nápad, lepší než zahnojená „zeleň“, ale to, jak se sype na vedlejší chodník, čímž jej fakticky zužuje je hnus. Ani esteticky ty okraje dobře nepůsobí.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 40. ELB :

  Svérázná ostravská verze zenové zahrady :) Uprostřed smyčky by ještě mohl usednout umělohmotný Buddha z Hornbachu …

  Thumb up 4 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.