OVASTORY #24 – dostavby v centru

V polovině ledna proběhla v Ostravě vernisáž studentů pražské ČVUT na téma dostavba proluk v centru Ostravy.

Dostavby v centru

I když se zpožděním, zde je náš komentář. A budeme tvrdí.

Iniciativa na vytvoření studentských prací zabývající se zástavbou proluk vzešla ze strany ČVUT v Praze. Nikoliv ze strany obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, jak se mnoho lidí domnívá. Vernisáž prací proběhla v polovině ledna 2016.

Bohužel již samotná příprava byla ze strany města ostudná. Zdálo by se, že když jste z Prahy, tak jste na ledasco zvyklí. Ale to, co nyní okupuje radnici Moravské Ostravy, to poráží i pražské studenty. Na reakci prostředí, které vládne na radnici MOaP, vznikla tato vtipná koláž:

ovastory

U fotografie se objevují komentáře dalších poznatků studentů:
– „…je to takový to slovo, co nevím co znamená, ale všichni ho používají…městotvorný…“
– „Nikdo nám sem nechodí. Jediní, kdo sem chodí jsou cigání a poláci a ty nemáme rádi. (A dle přiloženého pamfletu nemáme rádi ani pražáky).“
– „Jeste bylo dobry: „jake jsou v tuto chvili politicke kroky k tomu, aby se centrum ozivilo?“ „Nevim“
„Máme zde farmářské trhy……………………………čtyři stánky na Jiráskově náměstí.
(zdroj: https://goo.gl/SH1Z8L)

Vyjádření starostky Bernfeldové (Ostravak):

„Prvotní impulz přišel již v loňském roce ze strany ve­dení školy, která nás oslovila na základě veřejných debat týkajících se oživení centra Ostravy. Spolupráci považujeme za přínosnou i proto, že slibuje nejen odvážná řešení budoucích architektů a urbanistů, ale také neotřelý pohled zvenčí na to, jak by centrum mělo nebo nemělo v budoucnu vypadat,“ řekla starostka Petra Bernfeldová.

Dle tohoto vyjádření by se zdálo, že zástavba proluk je něco nového a ještě se tímto nápadem na obvodě nesetkali. Opak je pravdou. Jelikož většina kauz v ČR postupem času vyšumí a není už zájmem veřejnosti, pojďme si oprášit současné praktiky vedení MOaP.

Zástavba proluk není v Ostravě nic nového a úspěšně probíhala. Tedy než se k vedení dostalo hnutí Ostravak vedené Lukášem Semerákem. Majitelem společnosti Slezské nemovitosti. Tedy developerem ve střetu zájmu.

Jaroslav Kmenta, populární autor, který se zabývá českým podsvětím (Kmotr Mrázek a další), proslavil i tohoto politika za hnutí Ostravak. V knize „Superguru Bárta: všehoschopní“ se mu věnuje na str. 41. Kniha je k dostání i v ostravských knihovnách.

Zde tedy naše odpověď na reakci starostky, že zástavby by byly fajn. Body znázorňují stavby, o kterých víme, že současné a minulé vedení MOaP úspěšně sabotovalo. Investoři by stavěli, ale obvod ne.

ovastory

O bránění výstavby ze strany obvodu jste se mohli dočíst již v naších několika článcích.

 • Zabránění výstavby bloku obytných domů ZDE.
 • Bránění výstavbě polyfunkčního domu u Domu Umění. Kauza medializována i v jiných médiích ZDE.
 • Amnézie radnice Moravské Ostravy ZDE.
 • Kauza CB centrum ZDE.
 • Zástavby proluky Gorkého ZDE.
 • Zástavba proluky bytovým domem ulice Nádražní ZDE.

K dalším zablokovaným projektům patří hotel Campanile, administrativní a polyfunkční domy, soukromá klinika plastické chirurgie atp. Stavby byly zamítány z pochybných důvodů. Nikdy tam stavba nestála. Na pozemku se nachází velmi důležité 3 parkovací stání, zápach z kuchyňského odlučovače tuků, stavba není lukrativní pro centrum, špatné dopravní napojení, málo parkovacích míst (normou však splněny). Jak jsme již mnohokrát upozorňovali, v zamítnutých projektech mohly vzniknout tisíce pracovních míst, hotelová místa, bydlení.

Bytový dům u Jatek

Zatímco MOaP brání výstavbě investorů (konkurence), vytasí s plánem na výstavbu bytového domu u zchátralých Jatek. Jako jeden ze záměrů na oživení centra. Jeden malý bytový dům opravdu město nespasí. Je zajímavé, že je vybrána parcela, o kterou se v minulosti zajímala společnost Slezské nemovitosti. Vybízí se otázka, zda-li se jako v případě polyfunkčního domu na Biskupské ulici (více ZDE) nesnaží developer Semerák skrz město realizovat své „sny“ a vytáhnout peníze z městského rozpočtu. Radíme mu ať si najde jiný píseček, kde bude realizovat své „sny“ a nebere si za oběť centrum Ostravy.

Dále k bytovému domu u Jatek. Zatímco na podzim roku 2015 byly architektonické soutěže jen pro Piráty…

ovastory

V lednu se objevila zpráva, že obvod chystá veřejnou architektonickou soutěž na tento bytový dům. Je březen a nikde jiná zmínka o soutěži.

ovastory

(zdroj: https://goo.gl/TUzUfb)

Ohledně podivných praktik MOaP byl na twitteru dotázán i primátor města Ostravy. 8.10. 2015

 

A náhle 25.11. 2015, po převratu, který se stal na ostravském magistrátu, je neutrální vyjádřeni primátora jasné. Přece nepůjde proti někomu, s kým zákulisně plánuje puč ve vedení. „Lesk a bída demokracie“.

ovastory

 

Související články


Komentáře

 1. nototo :

  Ten primátor by měl jít od valu, arogance a neschopnost z něj přímo číší, autorita žádná, ale se Semerákem jsou dobří známí…

  Thumb up 4 Thumb down 3
 2. aggu :

  nototo: Co má s obsahem článku primátor společného? Ostrava má malé radnice a ty své kompetence. Být primátorem, s fleku bych ve městě velikosti Ostravy všechny malé radnice zrušil. Jsou zbytečné.
  Palec nahoru za takové články. I dva palce. A middle finger na MOaP.

  Thumb up 7 Thumb down 4
 3. riltr :

  to už je trošku paranoia, ne?

  Thumb up 3 Thumb down 4
 4. Martin [msstavby.cz] :

  riltr: A v čem?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. riltr :

  vyzývám webmastery msstavby.cz, aby kandidovali v příštích volbách a do 5 let budeme mít z Ostravy druhou Šanghaj

  Thumb up 2 Thumb down 6
 6. Martin [msstavby.cz] :

  riltr: Minimálně nebudeme mít za sebou pochybnou minulost s kmotry v Praze a nebude si přes nástroje veřejné radnice podporovat realitní impérium :)

  Mimochodem hezká odpověď na otázku.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 7. rasta :

  Předvolební kampaň nenápadně začíná. Retardi už jsou i před radnicí, né jen v ní… http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/retardery-pred-radnici-maji-zabranit-urazum-20160311.html

  Thumb up 1 Thumb down 1
 8. Hynek [msstavby.cz] :

  rasta: to uz hranici se streetartem :)

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.