Amsterdam Office centrum

V místě plánované novostavby administrativního centra Amsterdam Office centrum v centru Ostravy byl vyvěšen billboard s nabídkou projektu.

Přesněji na billboardu uvedena kusá informace „Projekt s platným územním rozhodnutím připraven k realizaci“. Bývalý sklad léčit a bytový dům, objekty určené k demolici v místě plánované stavby, během posledních let zpustly a staly se útočištěm pro bezdomovce a jiné sociální skupiny. Občas zde hoří a hromadí se zde odpadky. Jedny z prvních zmínek o projektu pochází již z doby okolo roku 2010.

Vizualizace záměru

Související články


Komentáře

 1. vojta :

  Mám alergii na investory, kteří si něco koupí, naplánují, ale nedotáhnou to do konce. Je mi jasné, že to v Česku není lehké, ale to všichni moc dobře ví…

  Thumb up 26 Thumb down 11
 2. tojejedno :

  ty vybité skla snad v každém druhém okně krásně kontrastuji s Karolínou vždy, když zde člověk stojí na semaforech a ohlíží se kolem.

  Thumb up 23 Thumb down 2
 3. rom :

  Zde vidím velké selhání města – vlastník za budovu odpovídá, je to velké riziko – požáry, nepořádek a hromady potkanů – je to neuvěřitelné, kolik jich tam je. Vele je budova AGEL – nevím, co přesně dělají, zda něco skladují. Co hygiena, hasiči atd.? Město mělo dávno vypisovat tučné pokuty a hnát vlastníka k odpovědnosti!!!

  Thumb up 30 Thumb down 3
 4. vojta :

  rom: Vyčkejte, za chvíli tady bude sto a jeden argument DW, proč s tím nešlo něco dělat dřív, co to komplikuje nyní a jaké problémy to ještě přinese…

  Thumb up 13 Thumb down 22
 5. Vítek :

  Několikrát jsem zaslechl, že investorovi dělá problémy obvod a proto nemůže stavět. Asi je to jinak, chybí buð peníze nebo spiše jistota, že bude jistý platící nájemce.

  Thumb up 10 Thumb down 3
 6. David.Witosz :

  Zdravím.

  Obvod žádné problémy nedělá (mluvím za samosprávu). Naopak vyšel v minulosti vlastníkovi vstříc u pozemku, který byl důležitý pro sjednocení (zadní část od ulice Brandlova). Tyto pozemky byly klíčové, aby se vůbec pohnul do momentu projektu, který vidíme dnes. A co se týče pokut, doporučuji se seznámit s právním řádem ČR.

  V Praze je budova, která je dokonce kulturní památkou. I přes všechny snahy městské části, soukromý vlastník nereaguje a právní řád dává velmi omezené možnosti. Výmluva? No pro někoho kdo nectí zákony možná. Pro nás na městě je to reálný stav, který nezměníte ať tu bude sedět kdokoli.

  Kdysi přesně takto byla zablokovaná budova Ostravice. Trvalo to, chtělo to čas a součinnost. Dnes se dokončuje. Říci tedy, že stav soukromého vlastnictví je chybou města, je pro mne osobně mylné tvrzení. Spíše důkaz nepochopení „jak“ tvrdá a konstantní práce x subjektů-lidí, je takovéto projekty dotáhnout do konce.

  Hezký den Vám všem z pozdního oběda.

  Thumb up 28 Thumb down 15
 7. rom :

  děkuji, nic jiného jsem nečekal

  chápu, že ctíte zákony, někdy je třeba více odvahy a jít na hranu – toto je rozdíl mezi papaláši a prozíravými funkcionáři – ale nic proti tomu, je to každého věc, zda má odvahu nebo ne

  Dotaz – kdy se tedy prosím začne něco reálného dít?!!! předpokládám, že jednáte s investorem, nebo ne?

  díky

  Thumb up 10 Thumb down 25
 8. Dan :

  rom: Muzete nam nejake konkretni kroky, v souladu se zakonem, popsat? Dekuji

  Thumb up 10 Thumb down 2
 9. David.Witosz :

  Dan: Zdravím.
  A) Samospráva může konat max v rovině pravomocí MP (Městská policie).
  B) Státní správa (teď za ní nehovořím, ale co vím) prováděla opakovaně prohlídky objektu za asistence MP (na základě x podnětů). Na budovu je pravomocné rozhodnutí o odstranění stavby, tedy je možná demolice. Při opakovaných prohlídkách nebyl zjištěn stav, který by ohrožoval zdraví a bezpečnost. Max lokální vady, které ale na budovu (určenou k demolici) nemají větší vliv.

  A nyní má zkušenost. Když v poslední době hořely v centru opuštěné budovy, dorazil jsem k samotnému zákroku, následně jsem zjišťoval příčiny vzniku požáru, škody, a pokoušel se v dané věci něco činit. Zatímco u jednoho domu byl vlastník velice sdílný a prakticky do dvou týdnů zajistil budovu dodatečně proti vniknutí, jinde taková rychlost nebyla (upozorňuji, že tady to bylo o vzájemné domluvě a na dobré vůli vlastníka). Stejně tak je na vlastníkovi, zda si pak danou budovu hlídá.

  V tomto případě je dům ve vlastnictví nizozemské investiční skupiny. Bylo by fajn kdyby se tedy tady vyjadřoval její zástupce, protože ten je odpovědný za stav budovy a její budoucnost.

  Hezký den.

  Thumb up 7 Thumb down 8
 10. Vítek :

  David Witosz: samospráva měla konat především při prodeji potřebného pozemku investorovi a smluvně zajistit reálnost projektu. Dobře se vychází vstříc s veřejným majetkem.

  Thumb up 15 Thumb down 1
 11. rom :

  David Witosz:

  a nemyslíte, že by bylo vhodné oficiálně vyzvat jménem obvodu vlastníka (jak jednatele, tak skutečného vlastníka v Nizozemí), ať s tím něco dělá – může se k tomu postavit jak chce, ale aspoň se něco bud konta.

  toto je přesně to uvažování….

  Thumb up 7 Thumb down 2
 12. Meechee :

  David.Witosz: Jak bylo uvedeno výše. Samospráva především nemá prodávat takto „viditelný“ majetek neprověřeným investorům, kteří nepředloží hotové investiční záměry, ideálně s hotovými projekty a nepředloží záruky financování s reálným termínem realizace pod sankcí citelné pokuty při jeho nedodržení, případně zpětného převodu majetku zpět do vlastnictví města. Přesně ve stylu – ber nebo nech být. Smluvně to upravit lze a zákonné prostředky český právní řád také zná (to jen k případnému, že „to nejde“). Pak, když je majetek v rukou spekulantů, kteří následně vydírají město, nebo na to z vysoka kašlou, je už opravdu těžké s danou věcí cokoli dělat. Jde o to, že politik, který myslí dopředu, jde mu o dobrou věc a je ochoten udělat něco víc, než jen prodat a za utržené peníze opravit kus chodníku a nechat se od místních poplácat po zádech, takovou situaci, jako se stala v tomto případě, prostě nedopustí. Teď nemluvím konkrétně o vás, ale o obecném přístupu …

  Thumb up 14 Thumb down 0
 13. Dan :

  David.Witosz: Ano vím, reagoval jsem na rom:. Me by zajimalo, jak muze soucasne vedeni, ktere nemelo s prodejem pozemku nic spolecneho (holt cyklicky se menici politici) nyni neco udelat.

  Sam mam zkusenosti s timto chovanim investoru. Zajimaly by me tedy konkretni rady nekterych „kriklonu“. Ale prosim, uz ne obdobi znarodnovani.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 14. Řek Zorba :

  Podle veřejných listin a informací zde na MSstavby

  Nákup budovy: 11/2008
  dílčí rekonstrukce

  Demolicni výměr někdy 2012-2013 (umíte dohledat přesně?)

  EIA: 02/2013

  zadost o územní rozhodnutí: 23.6.2014
  Pravní moc územního rozhodnutí: 2.6.2015

  Doba na uvolnění podmínek pro scelení pozemku
  koupě malé budovy od ČEZ: 03/2018
  dokup pozemku pod budovou Čez od OVA: 10/2019 (od kdy řesěno ví DW?)

  zadost o změnu UR: 10.6.2021
  Právní moc UR: 16.6.2022

  nepřijde mi, ze by se investor nesnažil nebo něco extra zdržoval. Když mezi každým krokem vezmu v potaz projekci a vyjadrovačky.

  Ve všech řízeních ale námitky a odvolání JUDr. Semerák.

  Thumb up 29 Thumb down 5
 15. vojta :

  Řek Zorba: Semerák, Semerák a zase Semerák. Největší problém Ostravy.

  Thumb up 28 Thumb down 4
 16. David.Witosz :

  Řek Zorba: Zdravím a bravo !!! Vy jste partner pro diskusi. Doopravdy všechna čest. Potkat někoho kdo dokáže využít svobodný přístup k informacím, aby si udělal názor …

  PS Pokud se potkáme někdy živě, přihlašte se, máte u mne pivo.

  Thumb up 9 Thumb down 10
 17. paulo :

  Další hnusná budova v centru města. :(

  Thumb up 4 Thumb down 15
 18. ELB :

  Řek Zorba: Já vás tedy zvát na pivo nebudu, jestli se neurazíte :) Ale díky za informační přehled. Mohu se zeptat, jakého typu byly ty vámi zmíněné námitky pana doktora. Byly podle vámi zjištěných informací účelové, nebo k věci ? Díky za případnou odpověď.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 19. Řek Zorba :

  ELB: to nedokážu asi posoudit, zda jsou námitky legitimní. Školy na to nemám…. Ale dle textu šlo ve zkratce o: Zastínění budov na jižním sousedství pozemku, založení hluboko pod základy existujících staveb v okolí, možné ohrožení existujících staveb požárem nové vysoké budovy, možné poškození kulturní památky v sousedství, spodní voda, zatížení dynamickou dopravou….

  Thumb up 11 Thumb down 2
 20. ELB :

  Řek Zorba: Děkuji za doplnění informací … no, je to opravdu pestrá paleta námitek …

  Thumb up 5 Thumb down 0
 21. aggu :

  Řek Zorba: Za použití argumentu „zastínění budovy“ v městském prostředí by se mělo pachatele poslat na půl roku loupat cibuli do ponorky. Doufám, že nové ostravské městské předpisy už podobné hrátky s osluněním nebudou obsahovat.
  Za použití pojmu spodní voda by se měl tento trest zdvojnásobit. Nehledě na to, že je zcela irelevantní, to je stejné jako by si někdo stěžoval že kolem stavby bude foukat vítr.
  Návrh založení novostavby v proluce mezi menšími objekty zvládne každý student vyššího ročníku studia zakládání staveb.
  Semerák není ostravak.

  Thumb up 15 Thumb down 10
 22. Crazym :

  Dalo se to čekat ne? https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/pozar-centrum-ostravy-podebradova-20230925.html

  Thumb up 2 Thumb down 0
 23. Michal :

  Podruhé, ne-li potřetí. Žádné velké překvapení.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 24. Patrik :

  Jak dlouho se budeme na toto obludné ohořelé monstrum dívat?

  Thumb up 2 Thumb down 2
 25. Martin [msstavby.cz] :

  Reportáž https://www.facebook.com/watch?v=1717428585426534

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.