Instalace zelených fasád v Bruntále

Budova bruntálského Centra sociálních služeb pro seniory Pohoda se v minulých týdnech zazelenala. Zřízení zelených fasád je součástí výzkumu inovativního regulovatelného systému zateplení a ochlazení budov ekologickým způsobem.

Soukromá společnost Strommy Company s.r.o. v rámci svého oddělení vědy a výzkumu zkoumá od roku 2019 ve spolupráci s výzkumnými organizacemi a vysokými školami možnost využití zelených vertikálních fasád a zelených střech v rámci systému zateplení a ochlazení obálky zejména starých panelových domů.

Systém zelených fasád a střech je zkoumán na třech instalacích, a to na výzkumné věži v rámci areálu zahradního centra Gardenpolis Bruntále, dále na výzkumné stěně průmyslové výrobny haly ve Zlatých Horách a konečně na stěnách panelových domů na objektech Centra sociálních služeb pro seniory Pohoda Bruntál.

Město Bruntál poskytlo společnosti plochy na panelových domech centra Pohoda do pronájmu v rámci doby trvání výzkumu. Projekt ale není městem Bruntál nijak spolufinancován.

Bruntál se tak stává jedním z mála měst v ČR, kde jsou zelené fasády instalovány a zkoumány. Projekt také skvěle zapadá do právě zpracovávané studie Bridging the Gap – Vize města Bruntálu 2070 pod vedením světově uznávaného krajinářského architekta Herberta Dreiseitla

Zelené střechy a zelené fasády obecně přispívají ve městech k odstranění tepelných ostrovů, ochlazení střech a fasád v létě a prostřednictvím nově vyvinutého systému zateplení a ochlazení obálky budov vytvoří prostor, který snižuje hlučnost prostředí, zachycuje a snižuje prašnost a vytváří řadu pozitivních vlivů,“ řekl Michael Svoboda ze společnosti Strommy Company s.r.o.

Upřesnil, že mezi pozitivní vlivy patří snížení teploty v rámci městského mikroklimatu, zvýšení absorpce dešťové vody, filtrování škodlivých látek z ovzduší a zlepšení kvality okolního prostředí, zvýšení vzdušné vlhkosti v okolí. Dojde také ke zlepšení izolačních vlastností budovy a snižování energetických nákladů na vytápění a chlazení. Zeleň je současně prostředím pro hmyz a jiné živočichy, což posiluje místní ekosystémy a podporuje biodiverzitu v urbanizovaných oblastech. Přítomnost zelených ploch na budovách také zlepšuje estetiku města a má pozitivní vliv na psychický stav obyvatel.

Na panelových domech Centra sociálních služeb Pohoda bude probíhat v dalších letech měření hlučnosti, prašnosti a pomocí termokamery na dronu měření vlivu zelených stěn a střech na okolí panelových domů a následné porovnání s domy bez této instalace,“ upřesnil další postup Michael Svoboda. „Těšíme se, že můžeme být součástí tohoto inspirativního projektu, který má potenciál radikálně zlepšit naše město pro budoucí generace,“ dodal.

zdroj: mubruntal.cz

Související články


Komentáře

 1. Dan :

  Tohle je hodne zajimave! Jsem zvedavy na vysledky. Nezatepleny panel a zelen v lete.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 2. riltr :

  pecka !!!

  Thumb up 3 Thumb down 0
 3. ELB :

  Zajímavé přiblížení panelové zástavby myšlence Le Corbusierova zářícího města s výhledem na slunce, oblohu i zeleň … a ještě třeba doplnit na střeše společný prostor pro nájemníky. Možná bychom byli překvapeni, že i panelová zástavba by mohla být hezkou částí města.

  Otázka pro odborně zdatné: V článku se uvádí, že zelené fasády přispívají ve městech k odstranění tepelných ostrovů a k ochlazení fasád v létě. Lze v současnosti nějakým typem zelené fasády docílit i opačného efektu, tedy zateplení ? Mám na mysli srovnatelné výsledky s dnešními standardními typy zateplení fasádním polystyrenem nebo minerální vatou ? Nebo musí být zelená fasáda vždy jen doplňkem tohoto standardního zateplení ?

  Thumb up 7 Thumb down 0
 4. abc :

  Nic proti čmárání prstem po kapesním telefonu, ale ve čtvrtině 21. století by to kromě chytrých mobilů už chtělo důsledněji směřovat k chytrému stavebnictví, aby v létě ve městech nebylo vedro k zalknutí, aby se domy nemusely draze vytápět ani ochlazovat. Stejně tak k chytré dopravě, aby dopravní prostředky nemuseli řídit chybující lidé, ale to sem nepatří.

  Thumb up 1 Thumb down 5

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.