Administrativní budova Amsterdam – EIA

Záměrem je výstavba nového administrativního a komerčního objektuv Moravské Ostravě poblíž Nové Karoliny, ohraničen ulicí Poděbradovou, ze severu ulicí Švabinského a ze západu ulicí Brandlovou. Z jihu k pozemku přiléhá dvoupodlažní objekt č. p. 1243 historizujícího charakteru. Původdně se objekt jmenoval „Projekt Poděbradova“.

amsterdam

 

Počet zaměstnanců – administrativa (odhad) 1450
Počet zaměstnanců – komerční plochy (odhad) 15

zastavěná plocha na povrchu:                             2384 m2
(zastavěná plocha vč. podzemních garáží):   (3060 m2)
zpevněné plochy (vč. ploch nad garážemi):   743 m2
plochy zeleně:                                                             100 m2
vodní plochy:                                                              54 m2
celková plocha areálu:                                            3281 m2
počet vzrostlých stromů – nových                    cca 8 ks
vertikální zelená stěna na fasádě objektu až   370 m2
parkovací místa – garáže v podzemí                  143
parkovací místa – na povrchu                                  0

amsterdam

Budova půdorysného tvaru čtverce bude mít 3 podzemní a 7 nadzemních podlaží, max. výška bude činit 25,9 m. Poslední podlaží bude nad částí půdorysu ustupující. V podzemních podlažích budou umístěny parkovací garáže, v parteru komerční (obchodní) prostory a recepce s technickým a sociálním zázemím, v ostatních podlažích budou umístěny administrativní prostory. Na pozemku se nacházejí stávající budovy, které budou demolovány na základě samostatného stavebního řízení. Po dokončení demolic bude pozemek srovnán  a připraven pro novou výstavbu. Lokalita záměru se nachází v blízkosti nového městského celku Nová Karolina.

amsterdam

Do konce 19. století se v zájmovém prostoru nacházely polnosti, na přelomu 19. a 20. století byla dle Situationsplan der Stadt Mährische Ostrau z roku 1900 západním směrem od dnešní ulice Poděbradovy vymezena stávající síť ulic. Přibližně do poloviny 20. století se na řešeném území nacházel hospodářský dvůr s přízemní kancelářskou a skladištní budovou z roku 1896, ke které přibyl roku 1897 objekt koňské stáje. Ze západní strany sousedního domu č. p. 1243 byla přivedena železniční vlečka z protějšího místního nádraží, zrušena ještě před 2. světovou válkou. V jejím koridoru byl poté vytvořen uzavřený průjezd. V současné době se v severní části pozemku podél ulic Poděbradovy a Švabinského nachází pětipodlažní administrativní objekt bývalého krajského skladu lékáren z 50 až 60. let 20. století, ke kterému přiléhá podél ulice Poděbradovy rovněž pětipodlažní činžovní dům z téže doby. Ve zbývající části pozemku se kromě jednopodlažního objektu provozní trafostanice a objektu ústředního vytápění skladů přiléhající k ulici Brandlově nachází pouze zpevněná plocha, využívaná jako soukromé parkoviště.

amsterdam

Vlastní stavba je sedmipatrový podsklepený objekt přibližně čtvercového půdorysu s ustupujícím sedmým nadzemním podlažím a terasou. Prostorové vymezení hmoty je dané původní nedokončeno blokovou zástavbou na pozemku s nutným odstupem od sousedního objektu na jižní straně řešeného území, kde je vymezením prostoru v trase původní železniční vlečky mezi sousedním objektem a řešenou stavbou vytvořen částečně krytý pěší průchod, propojující ulici Poděbradovu s ulicí Brandlovou, a kde je rovněž umístěn hlavní vstup do objektu. Hmotově je objekt řešen tak, aby nepůsobil jako funkční monoblok, ale aby svým pojetím a materiálovým členěním fasád lépe zapadal do městské zástavby. „Cihlová“ hmota nárožního kvádru podél ulic Švabinského a Poděbradovy s proskleným parterem přechází ve vykonzolované třetí až šesté nadzemní podlaží nad hlavním vstupem a vstupní halou a je ukončeno nárožní sedmipodlažní hmotou při Brandlově ulici. Prosklený parter do provozně exponovaných ulic Poděbradovaa Švabinského je využit pro komerční provozy. Tato cihlová hmota ve tvaru písmene L obklopuje jednoduchou krychli o sedmi podlažích s dvouplášťovou skleněnou fasádou. Z ulice Brandlovy je vjezd do garáží ve třech podzemních podlažích. Podzemní garáže jsou řešeny s odstupňovanými mezipatry pro snadnější vertikální pohyb vozidel.

amsterdam

amsterdam

amsterdam

amsterdam

zdroj: EIA

 

Související články


Komentáře

 1. Jiřík :

  Vypadá to jak nějaký konzulát. :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Fred :

  Kdyby tim radeji zastaveli nejakou vetsi proluku, nez takhle zase bourat něco co uz stoji…

  Thumb up 0 Thumb down 2
 3. mm :

  A to se jako bude stavet, nebo to je zase jen nějaká studie, která vyšumí do prázdna. Mě osobně se to moc líbí a do Ostravy to ohromně zapadá, jen aby se to opravdu stavělo.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Martin [msstavby.cz] :

  mm: Tak já nevím, asi když je v nadpisu EIA… Pravděpodobné zahájení 2015.

  Fred: Vzhledem k tomu, že se zájmové území nachází v širším centru města, je vhodné, aby stará zástavba, která se již nevyužívá a nevyhovuje požadavkům dnešní doby, jak po dispoziční stránce, tak co se týče energetické náročnosti, byla nahrazena moderní zástavbou.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 5. thrpst :

  Já bych to bral.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. aldik :

  Zase další proluka? jaasně, však tu máme málo nevyužitých chátrajících objektů (Ostravica, skelet, hotel palace, jatka..) a nebo využité, ale nevzhledné (budova čp naproti ostravici).

  Thumb up 0 Thumb down 1
 7. Dali :

  No ono je to tak, že už skončil socialismus (zhruba před 23 lety) a každý pozemek či stavba ma svého vlastníka. A mám-li parcelu tady, nemůži si stavět nebo něco opravovat na pozemku souseda, či v nejaké hezké proluce, jak tady píšete. Tam to zase vlastní někdo jiný, má s tím jiné záměry a pokud to neprodává, tak to asi prodat nechce.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 8. johny :

  Vic by se to hodilo na jine misto, treba ke krizovatce u Karoliny.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 9. LP :

  Dali: Naprosto souhlasím, ale obávám se, že řada čtenářů toto nedokáže pochopit…
  Každopádně se ale jedná o povedený projekt, a budu jedině rád pokud bude realizován. Své nájemce si jistě najde a pomůže tak rozvoji celé oblasti… Holt se musíme smířit s tím, že centrum už nebude kolem masarykáče, ale kolem poděbradovy ulice…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 10. Fred :

  Proc do toho proboha tahate socializmus? To podle vas clovek nemůže rict vlastní názor, ze by se mu ta budova libila spis nekde, kde by zaplnila diru ve vystavbe?

  Thumb up 0 Thumb down 2
 11. Tomas T. :

  Nevíte jak je na tom Stin? byl predstaven navrh, ale pak se o tom nejak prestalo mluvit.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. mm :

  martin [msstavby.cz]: Že je v nadpisu EAI neznamená, že se bude stavět, alespoň já to podle nějakého nadpisu nepoznám, proto jsem se upřímě zeptal, nic víc. V roce 2015 tady bude MS v hokeji, bylo by fajň, kdyby hodně staveb tady bylo již realizovaných, aby se Ostrava ukázala v té lepší stránce. Krom toho, ta stavba tady hodně zapadá. Centrum už dnes opravdu není jen Masarykáč, ale i to okolo, tedy Poděbradova, Českobratrská atd, je fajň, že se rozšiřuje, ale chtělo by to opět dostavět i nějaké proluky.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. marian :

  pěkné to je, líbí se mi to dost.
  bohužel ale myslím, že za současného stavu na trhu s kancly v ov by to byl velký risk tohle stavět bez předjednaného nájemce.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. LP :

  marian: Možná ani ne, aktuálně je toho víc, ale podle mne ne na dlouho. Když se firma rozhodne přestěhovat je pro ni komplikované čekat rok nebo dva než se postaví nové prostory a tak pro hotové projekty budou nájemci vždy. Navíc je problém že většina těch prázdných prostor je spíše předražená než že by o ně nebyl zájem…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 15. Martin [msstavby.cz] :

  Tomas T.: Pracuje se na projektové dokumentaci http://goo.gl/ugR6l5 .
  mm: Když je v nadpisu EIA, znamená to že stavba je v určitém procesu schvalování. Rozhodně EIA neznamená: „zase jen nějaká studie“ .

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Dan :

  V Ostravě je těch administrativních budov už pomalu jak paneláků.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. PetrP :

  Dan: Tak to jste myslím hoodně přestřelil…
  Jinak budova se mi moc líbí, snad se to bude realizovat, oblast kolem Poděbradovy ul. začíná velmi vzkvétat.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. mm :

  martin [msstavby.cz]: Díky za vysvětlenou, to jsem třeba opravdu nevěděl a určitě jsem nebyl sám. Takže teď se na to více zaměřím.
  K „Danovi“ bych jen řekl, že je třeba mít více budov, jelikož každá disponuje něčím, co dokáže nalákat budoucího zájemce. Kdyby měl zájemce vybírat jen z jedné či dvou budov, možná by tu nikdo nešel, proto je třeba mít na výběr několik budov v několika různých provedeních. Je to tak všude, v Praze nevyjímaje. A za další, právě tyto budovy dokáží v současné době Ostravu vylepšit na její image. Takže, když se budou stavět další, bude to jenom ku prospěchu a já nevěřím tomu, že by se časem nezaplnily.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. Danek :

  Nevíte někdo zda budova bude určena k pronájmu nebo se napřímo staví jako konkrekní sídlo jedné firmy?tzv.Firma si staví svou budovu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. Dan :

  PetrP: Samozřejmě to bylo obrazně řečeno jen abych vyjádřil, že jich je poslední dobou až dost.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 21. Balde :

  k tomu ze je v Ostravě hodně kancelářských budov – nevěřím že by ti developeři stavěli něco z čeho se jim ty peníze nevrátí, stavby v řádu desitek milionu se nestavi jen tak na nahodu, a řekne me si až se ta ekonomika trochu nastartuje jestli je to malo nebo hodně.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. marian :

  Balde: nepřeceňujte developery,beztak staví za peníze od bank. a ty bych nepřeceňoval už vůbec – viz současná krize.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 23. lawfin :

  Opravdu absurdní, jakých názorů se člověk tady dočte. Od pochybení, zda nejde o studii až po názor zda je potřeba stavět novou kancelářskou budovu… Opravdu směšné. Doporučil bych vám pročistit si oči a podívat se, co vlastně Ostrava je. Pro připomenutí jde o 3. největší město republiky, ve kterém mají investoři ( dle uveřejněných projetů zde na webu, avšak je toho mnohém více ) chuť investovat a stavět nové domy.
  Ovšem pokud je lepší mít centrum podobající se periferii… Není nic špatného na tom, že stará zástavba ustoupí nové. Činžák s 10 byty, nevyužitá budova skaldu léčiv a parkoviště nikomu velmi chybět nebudou. Stavbou se tak rozšíří jádrová zástavba centra. Dalším pozitivním vlivem, který asi taky došel málo komu je 1500 pracovních míst = min. 1000 jídel denně v restauracích v centru = další rozvoj restaurací a stravovacích podniků !

  A povšiml si někdo vertikální zelená stěna na fasádě objektu až 370 m2 ?! Typnu, že tak 60% ne. Jen řeší voloviny !
  Snad nás může jen „utěšit“, že takové myšlení sdílí i na velectěném útvaru hlavního architekta, potažmo většiny stavebního úřadu.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 24. mm :

  lawfin: Od toho je ten dialog, ale já souhlasím a nejsem sám. Já téhle stavbě fandím, jsem pro rozšíření centra – to jsem tady už psal a ty pracovní místa přispějí nejen k menší nezaměstnanosti, ale zvýší také prestiž města a oživí služby kolem. Pokud se takových budov postaví v okolí více a já pevně věřím, že se celé to místo oživí podobnými stavbami bude jen dobře. Pokud budou nad centrem čouhat opět výškové jeřáby budu jen rád.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 25. marek :

  http://zpravy.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/nizozemci-chystaji-v-ostrave-nove-kancelarske-centrum-955037#utm_source=mobilmania&utm_medium=selfpromo&utm_campaign=rsshub_page0 tady se taky muzete docist :) zajimalo by me jak to vypada s pristavbou domu umeni. Tipuji, ze v teto nelehke dobe nikterak dobre…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 26. mm :

  marek: A jak to bude s pokračováním další etapy Karolíny?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 27. Tomas T. :

  marek: na dum umeni jsem se ptal o par radek vyse a je tam i odpoved……

  Thumb up 0 Thumb down 0
 28. Balde :

  mm: predpokladam ze byty se rozjedou brzo protoze prodeje jsou dobre, s tou kancelerskou budovou to bude vypadat asi hur a trojhali by melo byt tento rok ne ?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 29. Martin [msstavby.cz] :

  Balde: Trojhalí je nyní v rekonstrukci.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 30. mm :

  Balde: No, ta kancelářská budova dle mého dlouho prázdná nebude, dole budou obchody, a pokud se tam přestěhuje celá ČS a některé její pobočky, tak to bude jenom dobře, protože jejich stará budova se určitě uchytí a nezůstané dlouho prázdná. Mě osobně by se tam líbila nová vědecká knihovna, pokud by to bylo prostorově možné. Byla by v centru dění, po architektonické stránce suprové a je hodně prostorná. Tím by se vyřešily dvě mouchy jednou ranou. Opět by se zaplnila některá z kancelářských budov a měli by jsme důstojnou vědeckou knihovnu. Ale toto je jen můj názor. Rozhodně si nemyslím, že by vědecká knihovna měla stát v dolní oblasti Vítkovic.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 31. Gorodet :

  Odkaz na pdf. z desky: http://goo.gl/V1ijFq

  Thumb up 2 Thumb down 0
 32. Balde :

  Gorodet: super, takze realizace se bliží :D, ani se nedivím stavět v téhle době je velmi finančně výnosné, to že bude obsazení trvat trochu déle tomu vadit nebude, hl že se to postaví, a pro „šťáraly“, každý kdo jde do takového projektu, to má velmi dobře spočítané, kdy se mu investice vrátí

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.