Rekonstrukce bytového domu Tolstého 1809/12

Městská obvod Moravská Ostrava a Přívoz vypsal veřejnou zakázku „Rekonstrukce bytového domu Tolstého 1809/12“.

Předmětem veřejné zakázky je rekonstrukce stávajících bytových jednotek a jejich dispoziční úpravy. Obsahem stavebních úprav je zateplení objektu, změna způsobu vytápění, výměna všech oken a dveří, výměna vnitřních rozvodů vody, kanalizace a plynu, nová elektroinstalace, kompletní oprava střechy včetně krovu, odstranění zpevněné plochy kolem řešeného bytového domu a nový přístupový chodník kolem domu.

Dokumentace je součástí veřejně dostupné veřejné zakázky

Stav po rekonstrukci

Současný stav

zdroj: tenderarena.cz

Související články


Komentáře

 1. MM :

  Upřímně tyto rekonstrukce nechápu. Obvod to bude stát desítky milionů a reálně vybere na nájemném zlomek. Kdyby dům prodali a použili jako základní kapitál na novou výstavbu, prospělo by to úplně všem. Tohle si může řešit privátní investor, který se postará aby to tam fungovalo.

  Thumb up 2 Thumb down 17
 2. David.Witosz :

  MM: Zdravím.

  Vaše úvaha se nezakládá na pravdě. Obvod z toho nezíská zlomek, naopak, investice má návratnost.
  Nájem i na 2/3 tržního zaplatí rekonstrukci s přehledem, obvod takto poskytuje dostupné bydlení, získává prostředky na zvelebování okolí a navíc, zvyšuje takto počet obyvatel obvodu (motivační program pro naše nájemce ať si přepíšou trvalé bydliště do obvodu = jeden obyvatel v rámci RUD je víc jak 40 tisíc ročně, pro obvod cca 6500 Kč ročně).

  V roce 2018 kdy jsem nastoupil byly příjmy obvodu z bytů 52 milionu Kč, jemně rostl, spíše stagnovalo, průměrný nájem 62 Kč/m2. Stačilo zapracovat a během 4 let …

  V roce 2022 dosáhnou příjmy 70 milionů Kč (bez započtení inflace) při průměrném nájmu 80 Kč/m2. Rozpočet obvodu je cca 600 mil. Kč (jasný důkaz jak podstatné jsou tyto příjmy).

  Výprodej bytů je naopak cesta do pekel, která tady byla aplikována 20+ let.

  Exaktní realita tedy dokazuje, že Vaše úvaha je od základu mylná. Příklad úspěšné Vídně (kde se s bytovým fondem v rámci města pracuje) vs. měst bez bytového fondu, která upadají, je nespočet. Až se divím, že tyhle teorie, jako je ta Vaše, ještě někdo po těch letech hlásá. Trh fakt není všemocný a Klaus fakt neměl s tou neviditelnou rukou pravdu ;)

  I tak hezký večer a ať se daří.

  Thumb up 29 Thumb down 2
 3. balde :

  konečně se město začalo starat o svůj bytový fond

  Thumb up 18 Thumb down 1
 4. Ondřej Koutňák :

  David.Witosz: Klaus samozřejmě měl pravdu. Ale v dnešním socialismu není svobodný trh, tím pádem to nemůže správně fungovat.
  Ostatně soudím, že dotace jsou zločin.

  Thumb up 1 Thumb down 6
 5. Vítek :

  David Witosz: podobně byl opraven dům na druhém konci této proluky, krátce užíván, pak asi 10 let prázdný, pak ho obvod v min.volebním období prodal. Domy ve vlastnictví obvodu slouží hlavně k zaměstnání úředníků a prosazování zájmů politiku.
  Hovoříte pouze o příjmech, ale ne výdajích.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 6. thvari :

  Ondřej Koutňák: Neviditelná ruka trhu hlavně není žádný Klausův výrok. Tuto metaforu vymyslel ve své knize The Wealth of Nations anglický spisovatel Adam Smith. Zajímalo by mě, kolik lidí tu knihu v Česku četlo, aby si ověřilo, co tím ve skutečnosti Smith myslel…

  Podle palců vidím, že tady spíše chceme opravený městský bytový fond. Myslím, že prodávat teď nemá smysl, zejména s ohledem na fakt, kolik nemovitostí v Ostravě v rukách soukromníků chátrá, jen z hlavy mě napadají Slezský dům, bytový dům na rohu ulice Masná naproti Jatek, vedlejší bytový dům na Stodolní, Bachner, rohový bytový dům na 28. října vedle Stračeny, Fénix s hotelovým domem Jindřich nebo rohový bytový dům se sámoškou na Kuřím rynku. Myslím, že ten výběr je tak pestrý, že se případný investor na nemovitosti vlastněné městem nemusí vůbec dívat.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 7. MM :

  David.Witosz: Já mám na to jiný pohled. Pokud jde do rekonstrukce domu třeba 10 milionů a přitom se kompletně byty neopravují (fasáda, okna, sítě, vytápění) například bytový dům na ulici Úprkova v Přívoze, tak se chci podívat na výběr nájemného. Viděl jsem inzerát obvodu, že byt se nabízel za 50,- nájemného za m2. Tedy investice obvodu 10 milionů a výnos z bytu 50 m2 je 2.500,- Kč. Ano, někdo může nabídnout vyšší nájem. Takže 100,- Kč za m2. Tím jsme na čistém nájmu 5 tisíc. Bytů je tam 6-10. Takže u deseti je to 50 tisíc za měsíc, tedy 16 let návratnost, ale nesmím po tu dobu do domu dát ani korunu. Což je nesmysl, investovat se bude průběžně a tím návratnost dále zvyšuji. Já jsem pro rekonstrukce, ale ať to má nějakou rozumnou návratnost. Tyto domy s pár byty mají smysl pro soukromníka, ale ne pro obvod. Ono je hezké, že se mi do příjmu rozpočtu počítá nájem, ale z něčeho jsem to přece musel zaplatit.

  Já bych udělal formou soutěže typový bytový dům, který lze stavět na různých místech. Měl by standardizované rozměry pokojů, kuchyně a podobně. Tím se sníží náklady na vše. Obvod by stavěl tyto domy postupně a prodával nepotřebné staré budovy. To je modernizace v pravém slova smyslu.

  Mě totiž leží v žaludku rezidence Janáčková, když bylo zveřejněno, jaké jsou tam nájmy (opravdu nízké) a vedle toho srovnatelný byt na Karolině o 30 a více procent dražší. Není to fér. Jinak nic proti té stavbě, jde mi čistě o výši nájmu.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 8. balde :

  MM: ve výpočtu nepočítáte s navyšováním nájmu v čase ani o inflaci, tedy je váš výpočet dosti pochybný

  Thumb up 2 Thumb down 0
 9. Tomas :

  MM:Opět řešíš z pozice realitaka co řeší kseft,já jsem jednoznačně proto,aby se tyto byty opravili a pronajímaly slušným nájemníkům s trvalým pobytem(RUD je jasný je to výhodné pro město,obvod)..obecní bydlení,je protiváha tržnímu,čím větší podíl v dané obci a čím nižší cena…nájmu v obci,za mě naopak průser,že stát doplácí nájem pokud překročí určitý limit příjmu(kdyby to nebylo,tak jsou nájmy na 2/3soucastnych…u lidí s žádným příjmem celý nájem…Takže dostupné bydlení za dobrý peníz+ještě lepší var.dostupne bydlení v novostavbách formou družstevního bydlení,kdy se dá akontace a pak splácí,formou nájmu..po 30let vy se to převedlo do osobka…na to by se mělo město zaměřit..Pořád totiž slyším,že lidi chtějí své bydlení…ne být v nájmu…Se nedivím,nájmy jsou vysoké vzhledem k platum…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. MM :

  balde: Já Vám rozumím, ale každý vlastník musí něco odkládat na opravy, správu, revize a podobně. Ještě píšu, že nešlo o celkovou rekonstrukci, takže se počítá s další rekonstrukcí někdy v budoucnu. Navíc cena všech těchto služeb a oprav v čase roste. Průměrný nájem za m2 v Ostravě je 180,- Kč. Chtěl bych vidět jak jsou na tom městské byty…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. MM :

  Tomas: Musím se zastavit k tomu údaji, že nájmy by byly na 2/3 dnešních cen. Toto číslo je úplná demagogie. Veřejně dohledatelná informace o výši nájmu v Ostravě je následující: 201,- Kč za m2. Takže u bytu 2+1 o výměře 55 m2 vychází nájemné 11.055,- Kč. Při snížení na 2/3 to vychází na 7.200,- Kč. Taková výše nájmu nesedí s cenou bytu a investicemi do něj. Nemá to návratnost.
  Stačí se podívat, jak vypadá průměrný byt v Ostravě, žádná hitparáda to není a koresponduje to s výši nájmu. Nikdo nebude investovat do kompletní rekonstrukce bytu při dnešních cenách 400-500 tisíc s tím, že se mi to nikdy nevrátí. Zkrátka platí, že za vyšší nájem dostanete vyšší kvalitu. Tohle je celkové prokletí Ostravy, přemýšlet aby to bylo co nejlevnější, než vidět tu přidanou hodnotu.
  Nikdo rozumný nemůže stavět nové byty a požadovat za to platby, které píšete, tedy 130,- Kč za m2. Mít zde ropu nebo plyn, dobře, ale v naší ekonomické situace je to utopie.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.