Proměna Hotelu Palace opět nejistá

Komplex bývalého Hotelu Palace sice unikl demolici, kterou měl jeden z dřívějších majitelů v plánu, opakovaně se ale nedaří rozběhnout projekt, který by stavbu navrátil k životu. Už podruhé se majitel budovy snaží o transformaci na soukromé vysokoškolské koleje, ovšem ani tentokrát nedosáhne na očekávanou část dotací.

V posledních devíti měsících se intenzivně pracovalo na přípravě komplexní a rozsáhlé rekonstrukce prostoru bývalého Hotelu Palace a jeho proměně na studentské bydlení. Realizace tohoto projektu byla možná pouze díky velké podpoře ze strany města Ostravy a kraje a díky možnosti čerpání významné dotace ve výši 60% na tzv. způsobilé náklady. Na základě vývoje posledních měsíců se možnost čerpání této dotace snížila na 35%. S touto úrovní dotace však projekt v původním rozsahu není realizovatelný.

Nyní zkoumáme, jak projekt můžeme realizovat alespoň dílčím způsobem, aby komplex budov ožil tím správným způsobem, tzn. studenty. Na projektu samotném je nejsložitější realizace budov na ulici 28. října, které jsou postaveny v 30. létech, a které mají velmi neefektivní prostorové řešení. To znamená, že s případnou realizací by se začalo s budovami „Pošta“ a „Opera“, které tvoří hranici Smetanova náměstí.

Petr Skrla
předseda dozorčí rady, Sedm stromů, a.s.

kompletní text zprávy: kampuspalace.cz

Související články


Komentáře

 1. takyn :

  smutne, projektu fandim

  Thumb up 1 Thumb down 0
 2. Hynek [msstavby.cz] :

  odpovidam na diskuzi rozbehnutou jinde..

  Thunderbird: s tim urcite souhlasim, ale myslim, ze mesto muze maximalne nehazet klacky pod nohy. nemuze ohybat mantinely, anebo nejak ovlivnit vysi cerpatelnych dotaci.

  jinak musim rict, ze veskere projevy spolecnosti zni skoro az neobvykle smirlive, zadne osocovani a prestrelky zalob, jak zname od sousedu pres cestu, prave naopak. z toho duvodu si nemyslim, ze by to mesto nejak sabotovalo a proto si taky myslim (jak jsme diskutovali u clanku k vitkovickemu stadionu), ze nejaka vystavba tribuny stadionu s tim nijak nesouvisi.

  kazdopad nejaka lamentace, ze misto liti penez do soukromych koleji mesto stavi tribunu na stadionu, mi prijde nestastna.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 3. Michal :

  Jak to naši předkové vlastně zvládli, že dokázali postavit kdeco bez jakýchkoliv dotací?
  Dnes to vypadá, že si bez dotace ani neuprdnem.

  Máte životaschopný projekt? Skvělé.
  Když to ale bez dotací neumíte, pak jděte k čertu.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 4. Jirka :

  To mě vůbec nepřekvapuje… Skrla nedokázal nikdy nic dotáhnout do konce. Nechal zchátrat Jindřicha teď Palace…

  Thumb up 1 Thumb down 2
 5. Nimrod :

  Jirka: Šéfe, nevíte o tom ani zbla, tak si nechte invektivy. Bohužel to není o Skrlovi, ale o tom, že poskytovatel dotace nedrží sliby a záměrně háže klacky pod nohy. Naopak kvituju to, že do toho chtějí jít i bez dotací, ikdyž postupně a v menším rozsahu. Pokud máte nápad a kapitál, můžete se přidat…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 6. Danek :

  No ono když to spočítáte.tak ono je to dobrý byznys.Studenti kdyby platili třeba 2000měsíčně a *350studentu(samozřejmě je relevantní)…..700000tisíc měsíčně zisk.Dále tam chtějí mít nějakou restauraci a další prostory k pronájmu…to je další vývar.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 7. aggu :

  Danek: Viděl bych jistý rozdíl mezi tržbou a ziskem. A „vývarem“.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 8. Danek :

  Je to v pr…. http://goo.gl/uFaOiJ
  Jinak se to nedá napsat.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. thvari :

  to jsou vzdycky takove kecy v novinach…dokud se nekopne do zeme, respektive nezacne rekonstruovat, jsou to jen plany. o tech se pekne pise, ale penize jsou penize. Ani se nedivim, ze vsechno konci u nakupnich center nebo to delaji vlivni a bohati lide typu Jana Svetlika. Kdo si muze dovolit koupit historickou budovu, rekonstruovat ji za 150 (!!) mega a pak tam neco rozjizdet. Za kolik let se takova investice vrati, za pul stoleti?

  Thumb up 2 Thumb down 1
 10. Balde :

  thvari: kazda budova který kdy byla postavena byl postavena mela nejaky ekonomicky podtext

  Thumb up 0 Thumb down 3
 11. Tano :

  Balde:
  Já teda zdaleka nejsem nějaký puntičkář na český jazyk, ale ta tvoje věta je vážně brutální :-D

  Thumb up 2 Thumb down 0
 12. Hynek [msstavby.cz] :

  thvari: ja to nechcu zlehcovat, ale netusim, co tam je potreba delat za 150 (rsp. puvodne 250mil). me docela prekvapilo, v jakem stavu to je..

  a druha vec je, ze tyhle cisla nepotrebujou zadne vykricniky, jsou to jen cisla. je relativne jedno, jestli dluzis bance milionu deset nebo sto deset, neprijde ti? samozrejme jde o to, aby ten byznys plan fungoval.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 13. Balde :

  Tano: nj, promiň jsem to psal rychle a nekontroloval, není čas někdy

  Thumb up 0 Thumb down 1
 14. thvari :

  Hynek [msstavby.cz]: no ja jsem nad tim proste premyslel, kdyz v ostrave v tom centru je tolik domu, ktere by se melo opravit.

  cena, za niz tu nemovitost clovek koupi je vetsinou vysoka, k tomu naklady na prestavbu a pak co s tim? pronajimat za nejakou vysokou cenu? pak se divime, ze je centrum prazdne. me to prijde jako zacarovany kruh.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. thvari :

  a pak jedine co me napada je, ze tam bude neco pritazliveho, kde bude zaroven draho, a pak to mozna pujde. dam hloupy priklad. Starbucks. (osobne je nemam v lasce, ale to je vedlejsi) kafe za 100, ale spousta lidi na to leti, viz v Karoline. je to prose neco jako apple, drahe a luxusni zbozi, ktere clovek, ktery ho poziva, tak ho to radi do urcite vrstvy, a proto je za to ochoten utracet.

  sorry ze se tu tak vypisuju, ale ten Kampus me proste mrzi, chtel bych, aby to u nas v centru ozivalo :)

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.