OVASTORY #6 – nájmy

Když jsme předesílali, že rekonstrukce ulice Nádražní bude „sranda“, netušili jsme, že až taková.

Jelikož centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz ( MOaP) a magistrát města Ostravy mají problém ve vzájemné komunikaci a levá ruka neví, co dělá pravá. Není náhodou, že MOaP nevěděl nic o rekonstrukci ulice Nádražní, jak se již dříve vyjádřil. Aby MOaP nadešlou situaci nějakým způsobem uhasil, prohlašoval před zahájením rekonstrukce ulice Nádražní, že se bude jakkoliv snažit pomoct obchodníkům na této ulici ( možno se dočíst v různých médiích ). Sliby chyby. Na místo pomoci a finanční úlevy MOaP nájmy naopak zvýšil.

Také marně čekáte na dobu, kdy budou úřednici fungovat jako empatické lidské bytosti a ne jako hodně špatné stroje..?

Vycházíme ze zápisu 6. zasedání města Ostravy a podání dotazu jednoho z obchodníků z Nádražní ulice.
ovastory ovastory

ovastory

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. sanju :

  To by mě zajímalo, kdo dál ještě do této skupiny spadá, celkově může snad o 5 prodejen max. Pro takové oživující prvky městského prostoru jako CO KAFE nebo BonGusta těžký fuck-off.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 2. Rado :

  Rekonstrukcí Nádražní vytvořit lepší a kvalitnější prostor? Tím, že se s nikým nebavím, nikdo netuší, jak bude ulice vypadat, jen jediné je jisté, že to bude už na první pohled laciné řešení, co se kvality týče. Macura hýří vtipem…

  Thumb up 13 Thumb down 1
 3. nimrod :

  Zase lidi mějte rozum – nemůže každý kecat do všeho. Je to akce města, má za to zodpovědnost. Ale vládnout se nedá tak, že se všechno bude diskutovat s občany – podstatné a rozvojové věci ano. Ale běžné věci (sem osobně řadím i Nádražní) ne. Je chyba, že MOaP není informovaná – ale proč? Protože se sama nezajímá a čeká až jí někdo něco řekne? Vždy jsou možné 2 pohledy na věc..

  Thumb up 2 Thumb down 9
 4. kdojekdo :

  Bohužel nejsme v demokracii. Při sepisování nájemní smlouvy byla dostupnost komerčního prostoru zjevně jiná, a i proto je to na spor, kdy rozhoduje někdo třetí. Toho se živnostník bojí, protože by hned dostal výpověď z nájmu, a to je ta česká obecní nedemokracie. Nebojí se jen firma s zázemím, která na to má a zná systém, a ví, kde zaklepat na dveře.
  Nicméně více než 2/3 domů na Nádražní je v soukromém vlastnictví, ale někteří majitelé úlevy poskytli.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 5. robert :

  Nimrod: čtete Stalinovy sebrané spisy? Podle toho, co tady píšete budete jeden z mnoha „užitečných“ úředníků magistrátu.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 6. Ondrej :

  Uprimne doufam, ze zrekonstruuji i chodniky podel obou stran nadrazni a po cele delce, zatim to tak nevypada…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. Xavier :

  sanju: Nic proti, ale ani jeden z těchto podniků za oživující nepovažuji. BonGusta je omezeno na velmi úzkou skupinu lidí (Vegany). Já proti nim samozřejmě nic nemám… sám jsem vegetarián (a má strava je nejspíš cca z 80% stejně veganská) a jejich pohnutky a motivace chápu. V daném lokále jsem ale několikrát byl a ještě častěji procházel kolem. Fandím jim, musím ale konstatovat, že je tam obvykle prázdno…
  CO CAFE je úplně jiná záležitost. Údajně chtějí přinést do Ostravy kavárenskou kulturu. A to se snaží tvrdit, ačkoliv vlastně vaří podobné břečky jako jiné kavárny v okolí. Pokud bych měl v okolí volit, kde si dám kvalitní kávu, pak bych měl tři volby: 1) Doma; 2) Kavárna Daniel; 3) CO CAFE. Volil bych právě v tomto pořadí. CO CAFE je hipsterský podnik… a jako každý hipster, i oni se řídí pravidlem: „Do všeho se pusť s nadšením, a jednej tak, aby se zdálo, že to děláš dobře a máš na to, ačkoliv víš, že tomu tak není, a že jsi idiot.“
  Na druhou stranu, jakkoli hipstery a pseudopodnikem CO CAFE opovrhuji, se slzou v oku musím uznat, že hipsterů je bohužel čím dál více, a že je tedy jejich podnik navštěvovanější než mému srdci mnohem bližší BonGusta. Rozhodně jej ale vnímám jako rušivý prvek, nikoliv jako prvek oživující. Takže krach by nebyl vůbec od věci…

  Thumb up 4 Thumb down 9
 8. Jarloch :

  Prosím autora, aby se neopíral do úředníků, protože ti o zvýšení nájmu nerozhodují. Rozhoduje o tom rada (ostatně je to v článku uvedeno), a to jsou naši volení politici. Úředníci jenom vykonávají pokyny rady.

  děkuji.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Petr :

  Xavier: poněkud ostrá rétorika, ne? CØKAFE mít rád nemusíte, nemusíte s nimi souhlasit ideologicky (viz např hipsterství) ale přát jim rovnou krach? To pak kdybych já nesouhlasil s Váma, tak Vám mám hrozit čím? Že by smrt nebyla od věci? Taková argumentace je nejen irelevantní, ale i silně hrubá.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 10. aggu :

  Xavier: Hejtr měsíce.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 11. Martin [msstavby.cz] :

  Xavier: Že jsou zmíněné podniky zaměřené na úzkou klientelu neznamená, že nemohou fungovat a existovat. Že nesedí moc tobě, neznamená, že nesedí jiným.
  Tímto se hipster opravdu neřídí: „Do všeho se pusť s nadšením, a jednej tak, aby se zdálo, že to děláš dobře a máš na to, ačkoliv víš, že tomu tak není, a že jsi idiot.“ A proč vůbec, hipster se řadí do kreativní třídy, která vytváří přidanou hodnotu.
  Některé baristy z COKAFE znám osobně. Brečky jako jiní kavárny v okolí ( které ? ) opravdu neprodávají.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 12. Xavier :

  martin [msstavby.cz]:
  1) Já nepsal, že dané podniky nemohou fungovat či existovat. Komentoval jsem příspěvek od Sanju, přičemž jsem psal, že tyto podniky podle mě nejsou oživujícími prvky městského prostoru. Fungovat i existovat ovšem mohou. O nemožnosti něčeho takového jsem nic nepsal – pouze jsem v případě jednoho z nich vyjádřil své přání, aby neexistoval/nefungoval. Oháníš-li se klišovitým tvrzením, že pokud něco nesedí mně, neznamená to, že to nesedí jiným, pak bys měl uznat, že mně může „sedět neexistence tohoto podniku“. Ostatně myslím si, že mnohým lidem by sedělo to, že by se např. zboural blok budov na křižovatce Českobratrská/Nádražní a postavila se tam krabice á la Futurum, kam by se např. přestěhovalo Tesco. Já s nimi ale souhlasit nebudu a už jen samotná představa se mi hnusí…
  2) Abych nebyl nazván dokonce i hejtrem roku, raději se dalších komentářů na strany pseudo-kreativních hipstýrků zdržím. Spokojím se s tím, že jsem po většinu času obklopen inteligentními lidmi, kteří mé názory většinou sdílejí.
  Nicméně jen tak na okraj. I na hipstery, podobně jako na jiné skupiny tvorů, lze aplikovat gaussovou křivku. Ačkoliv jde o subkulturu, ve které má většina členů průměrnou inteligenci, jsou mezi nimi i takoví, kteří dokážou vyniknout. Hledat je však mnohdy složitější, než hledat příslovečnou jehlu v kupce sena. Pár takových jich znám. Jsou chytří, kreativní… jen jsou prostě v jistém smyslu psychicky narušení… (sakra, teď asi budu hejtrem desetiletí :D).

  Thumb up 5 Thumb down 4
 13. aggu :

  Možná bych zkusil uvažovat míň šablonovitě. Hipster je jen slovo. A jak sis ho spojil s tou (vynikající) kavárnou to už je fakt oslí můstek ;)

  Thumb up 2 Thumb down 2
 14. Xavier :

  Velmi zvláštní argumentace – to je tak podivný argumentační klam, že ani nevím, kam jej zařadit. Ale zkusím alespoň tohle: Kavárna je jen slovo. A jak sis ho spojil s tím hipsterským podnikem to už je fakt oslí můstek ;-)

  Thumb up 4 Thumb down 2
 15. aggu :

  Xavier: Kladeš moc velký důraz na ten kvazi pojem (v souvislosti s tématem vlákna). Dále kladeš „skoro“ rovnítko mezi hipsterem a tím, kdo vejde do té kavárny. Vždyť je to nesmysl. Ta kavárna je v pořádku a spousta lidí je ráda, že existuje. Možná se to nezdá, ale míst kde dostaneš dobré kafe v Ostravě je pořád málo, a mimo centrum míň než málo. Restaurací jsou v Ostravě stovky, v kolika z nich ti položí jinou otázku než „Turek nebo preso?“ V centru možná ve dvaceti. A to preso ještě někdy myslí nesko ;)
  Jestli máš nějaký vnitřní problém s pozéry tak to chápu. Ale nechápu tu souvislost s dobrou kavárnou.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 16. Xavier :

  aggu: Rád bych věděl, co z daného slova činí kvazi pojem.
  Nicméně k tomu dalšímu. Rozhodně nekladu rovnítko mezi hipsterem a tím, kdo vejde do té „kavárny“. Ono by to totiž znamenalo, že bych sám sebe označil za hipstera. Jednou, když to bylo otevřeno nově, jsem tam totiž sám vkročil – proto se odvažuji hodnotit jejich (přinejmenším tehdejší – možná už se naučili připravovat tento mok kvalitněji :)) kávu, kterou jsem si tehdy objednal a vypil. Když jsem užil spojení „hipsterský podnik“, užil jsem jej se záměrem poukázat na to, že jej 1) hipsteři provozují, 2) hipstersky jej stylizují, a proto 3) hipsteři tvoří velkou část návštěvníků. Když jsem do toho podniku vstoupil, okamžitě jsem si vybavil slovo, které tak rád ve spojitosti s postmoderní kulturou obecně užívá Fredric Jameson (autor mnou oblíbený, alespoň pokud jde o umění, s jeho politickými názory se ve většině případů neztotožňuji) – „pastyš“. Všechno je to sémanticky vyprázdněné, pouze oni „tvůrci“, které se někteří dokonce odvažují označovat za kreativní, se tváří, jakoby to bylo dílo Boží.
  To je možná ta souvislost s „dobrou kavárnou“. Není to sice dobrá kavárna, ovšem byť by v ní byla vařena káva sebelepší, prostředí se postará o to, aby mi její chuť pěkně ztrpkla. Abych to dotáhnul ad absurdum, kdyby vám někdo na pokáleném a pozvraceném záchodě nabídl k požití samu manu nebeskou, nejspíš by se vám už jen při představě její konzumace zvedl žaludek… :)
  Jinak souhlasím, v centru Ostravy je kavárenská kultura na velmi nízké úrovni. Ale co, já si dám kávu v klidu doma… a pokud si ji chci dát se známými, buď je k sobě pozvu, nebo zajdeme do blízkého Daniela, kde ji vaří více než obstojně. A rozhodně stylověji! :)

  Thumb up 1 Thumb down 3
 17. aggu :

  Xavier: No tak třeba na rozdíl od slova „kavárna“ už jen etymologie „hipstera“ ;) Bůh ví jak to přesně vzniklo a co to přesně znamená. Možná to ví nějaká reklamka…
  Nemůžu si pomoct, ale za tím dlouhým textem čuju úplně jednoduchou averzi, možná vůči kavárenské konkurenci, možná osobní…. Tím nechci říct, že bys na to neměl právo, akorát nechápu proč to ventiluješ tady na msstavby. Už ten název by mohl leccos napovědět.
  Daniel je rovněž skvělé místo, a to i přesto, že si z jeho cappuccina upgradovaného mohutnou vrstvou skořice dělal kdekdo legraci. To k tvým poznámkám o „břečkách“ ;)

  Thumb up 2 Thumb down 1
 18. Xavier :

  Jakkoliv problematická etymologie nečiní z pojmu kvazi pojem. To bychom museli zahodit polovinu všech i ve vědě užívaných slov.
  Každopádně končím tuto diskusi. Pokud má někdo stále potřebu užívat takovouto mimoidní argumentaci, nemá to smysl! :)

  Thumb up 3 Thumb down 2
 19. aggu :

  Xavier: no sláva ;)

  Thumb up 2 Thumb down 2
 20. Hynek [msstavby.cz] :

  Xavier: myslim, ze si zbytecne ztrpcujes kafe sam. lidi z cokafe jsou uplne v pohode, do niceho se nestylizuji a ze take-away se ctyrmi stolickami srovnavas s danielem, je presne ta „mimoidni argumentace“, kterou zminujes. sasanca, ktera tam ma shop, ty hadry navrhuje a sije, tak netusim, o jake vyprazdnenosti vubec mluvis.

  a hipsteri tady nemaji zadnou velkou historii, takze nez se na ten „sikovny“ zaklad nabali nejaka ta zbytkova masa, ktera pochytila uz jen ten esteticky prvek, jeste to potrva.. navic ten pisecek mi tady prijde tak maly, ze to tezko bude uchopitelne jako nejaka extra subkultura.

  a do bon gusty snad nechodi jen vegani, tezko by se uzivili. navic bud prosim rad za to, ze tady neplavem neustale ve vodach obedu svickova-rizek-testoviny ale da se zajit i na neco jineho.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 21. Martin [msstavby.cz] :

  Hynek [msstavby.cz]: Nevysvětlíš. To je to stejné, jako že studenti EKF jsou exoti v rámci VŠB. „Typišhe tšechiše“ omezený pohled skrz prsty.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 22. MM :

  Jarloch: To je přesně ono, úředník pouze vykonává pokyny. Takže i když jsou špatné, nelogické, zkrátka provede požadovaný úkol a hotovo. Stejný případ, když za úředníkem přijde člověk s dotazem, tak to přece volený politik neřeší, neřídí úředníka. No a i tam to funguje stejně, hlavně občana co nejrychleji vrátit do reality, že tady je úředníkovo a nebude si tam nikdo vyskakovat. Těch případů z praxe znám spousta, například stavební odbor na MOaP. Sedí tam mladé a pěkné holky, ale móresy jako staré čarodějnice :-( Takže stále dokola…

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.