Abychom poskytli co nejlepší služby, my a naši partneři používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízeních, technologie jako soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám a našim partnerům umožní zpracovávat osobní údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Kliknutím níže vyjádřete souhlas s výše uvedeným nebo proveďte podrobnější rozhodnutí. Vaše volby budou použity pouze na tomto webu. Nastavení můžete kdykoli změnit, včetně odvolání souhlasu, pomocí přepínačů v Zásadách cookies nebo kliknutím na tlačítko Spravovat souhlas ve spodní části obrazovky.
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
To by mě zajímalo, kdo dál ještě do této skupiny spadá, celkově může snad o 5 prodejen max. Pro takové oživující prvky městského prostoru jako CO KAFE nebo BonGusta těžký fuck-off.
Rekonstrukcí Nádražní vytvořit lepší a kvalitnější prostor? Tím, že se s nikým nebavím, nikdo netuší, jak bude ulice vypadat, jen jediné je jisté, že to bude už na první pohled laciné řešení, co se kvality týče. Macura hýří vtipem…
Zase lidi mějte rozum – nemůže každý kecat do všeho. Je to akce města, má za to zodpovědnost. Ale vládnout se nedá tak, že se všechno bude diskutovat s občany – podstatné a rozvojové věci ano. Ale běžné věci (sem osobně řadím i Nádražní) ne. Je chyba, že MOaP není informovaná – ale proč? Protože se sama nezajímá a čeká až jí někdo něco řekne? Vždy jsou možné 2 pohledy na věc..
Bohužel nejsme v demokracii. Při sepisování nájemní smlouvy byla dostupnost komerčního prostoru zjevně jiná, a i proto je to na spor, kdy rozhoduje někdo třetí. Toho se živnostník bojí, protože by hned dostal výpověď z nájmu, a to je ta česká obecní nedemokracie. Nebojí se jen firma s zázemím, která na to má a zná systém, a ví, kde zaklepat na dveře.
Nicméně více než 2/3 domů na Nádražní je v soukromém vlastnictví, ale někteří majitelé úlevy poskytli.
Nimrod: čtete Stalinovy sebrané spisy? Podle toho, co tady píšete budete jeden z mnoha „užitečných“ úředníků magistrátu.
Uprimne doufam, ze zrekonstruuji i chodniky podel obou stran nadrazni a po cele delce, zatim to tak nevypada…
sanju: Nic proti, ale ani jeden z těchto podniků za oživující nepovažuji. BonGusta je omezeno na velmi úzkou skupinu lidí (Vegany). Já proti nim samozřejmě nic nemám… sám jsem vegetarián (a má strava je nejspíš cca z 80% stejně veganská) a jejich pohnutky a motivace chápu. V daném lokále jsem ale několikrát byl a ještě častěji procházel kolem. Fandím jim, musím ale konstatovat, že je tam obvykle prázdno…
CO CAFE je úplně jiná záležitost. Údajně chtějí přinést do Ostravy kavárenskou kulturu. A to se snaží tvrdit, ačkoliv vlastně vaří podobné břečky jako jiné kavárny v okolí. Pokud bych měl v okolí volit, kde si dám kvalitní kávu, pak bych měl tři volby: 1) Doma; 2) Kavárna Daniel; 3) CO CAFE. Volil bych právě v tomto pořadí. CO CAFE je hipsterský podnik… a jako každý hipster, i oni se řídí pravidlem: „Do všeho se pusť s nadšením, a jednej tak, aby se zdálo, že to děláš dobře a máš na to, ačkoliv víš, že tomu tak není, a že jsi idiot.“
Na druhou stranu, jakkoli hipstery a pseudopodnikem CO CAFE opovrhuji, se slzou v oku musím uznat, že hipsterů je bohužel čím dál více, a že je tedy jejich podnik navštěvovanější než mému srdci mnohem bližší BonGusta. Rozhodně jej ale vnímám jako rušivý prvek, nikoliv jako prvek oživující. Takže krach by nebyl vůbec od věci…
Prosím autora, aby se neopíral do úředníků, protože ti o zvýšení nájmu nerozhodují. Rozhoduje o tom rada (ostatně je to v článku uvedeno), a to jsou naši volení politici. Úředníci jenom vykonávají pokyny rady.
děkuji.
Xavier: poněkud ostrá rétorika, ne? CØKAFE mít rád nemusíte, nemusíte s nimi souhlasit ideologicky (viz např hipsterství) ale přát jim rovnou krach? To pak kdybych já nesouhlasil s Váma, tak Vám mám hrozit čím? Že by smrt nebyla od věci? Taková argumentace je nejen irelevantní, ale i silně hrubá.
Xavier: Hejtr měsíce.
Xavier: Že jsou zmíněné podniky zaměřené na úzkou klientelu neznamená, že nemohou fungovat a existovat. Že nesedí moc tobě, neznamená, že nesedí jiným.
Tímto se hipster opravdu neřídí: „Do všeho se pusť s nadšením, a jednej tak, aby se zdálo, že to děláš dobře a máš na to, ačkoliv víš, že tomu tak není, a že jsi idiot.“ A proč vůbec, hipster se řadí do kreativní třídy, která vytváří přidanou hodnotu.
Některé baristy z COKAFE znám osobně. Brečky jako jiní kavárny v okolí ( které ? ) opravdu neprodávají.
martin [msstavby.cz]:
1) Já nepsal, že dané podniky nemohou fungovat či existovat. Komentoval jsem příspěvek od Sanju, přičemž jsem psal, že tyto podniky podle mě nejsou oživujícími prvky městského prostoru. Fungovat i existovat ovšem mohou. O nemožnosti něčeho takového jsem nic nepsal – pouze jsem v případě jednoho z nich vyjádřil své přání, aby neexistoval/nefungoval. Oháníš-li se klišovitým tvrzením, že pokud něco nesedí mně, neznamená to, že to nesedí jiným, pak bys měl uznat, že mně může „sedět neexistence tohoto podniku“. Ostatně myslím si, že mnohým lidem by sedělo to, že by se např. zboural blok budov na křižovatce Českobratrská/Nádražní a postavila se tam krabice á la Futurum, kam by se např. přestěhovalo Tesco. Já s nimi ale souhlasit nebudu a už jen samotná představa se mi hnusí…
2) Abych nebyl nazván dokonce i hejtrem roku, raději se dalších komentářů na strany pseudo-kreativních hipstýrků zdržím. Spokojím se s tím, že jsem po většinu času obklopen inteligentními lidmi, kteří mé názory většinou sdílejí.
Nicméně jen tak na okraj. I na hipstery, podobně jako na jiné skupiny tvorů, lze aplikovat gaussovou křivku. Ačkoliv jde o subkulturu, ve které má většina členů průměrnou inteligenci, jsou mezi nimi i takoví, kteří dokážou vyniknout. Hledat je však mnohdy složitější, než hledat příslovečnou jehlu v kupce sena. Pár takových jich znám. Jsou chytří, kreativní… jen jsou prostě v jistém smyslu psychicky narušení… (sakra, teď asi budu hejtrem desetiletí :D).
Možná bych zkusil uvažovat míň šablonovitě. Hipster je jen slovo. A jak sis ho spojil s tou (vynikající) kavárnou to už je fakt oslí můstek ;)
Velmi zvláštní argumentace – to je tak podivný argumentační klam, že ani nevím, kam jej zařadit. Ale zkusím alespoň tohle: Kavárna je jen slovo. A jak sis ho spojil s tím hipsterským podnikem to už je fakt oslí můstek ;-)
Xavier: Kladeš moc velký důraz na ten kvazi pojem (v souvislosti s tématem vlákna). Dále kladeš „skoro“ rovnítko mezi hipsterem a tím, kdo vejde do té kavárny. Vždyť je to nesmysl. Ta kavárna je v pořádku a spousta lidí je ráda, že existuje. Možná se to nezdá, ale míst kde dostaneš dobré kafe v Ostravě je pořád málo, a mimo centrum míň než málo. Restaurací jsou v Ostravě stovky, v kolika z nich ti položí jinou otázku než „Turek nebo preso?“ V centru možná ve dvaceti. A to preso ještě někdy myslí nesko ;)
Jestli máš nějaký vnitřní problém s pozéry tak to chápu. Ale nechápu tu souvislost s dobrou kavárnou.
aggu: Rád bych věděl, co z daného slova činí kvazi pojem.
Nicméně k tomu dalšímu. Rozhodně nekladu rovnítko mezi hipsterem a tím, kdo vejde do té „kavárny“. Ono by to totiž znamenalo, že bych sám sebe označil za hipstera. Jednou, když to bylo otevřeno nově, jsem tam totiž sám vkročil – proto se odvažuji hodnotit jejich (přinejmenším tehdejší – možná už se naučili připravovat tento mok kvalitněji :)) kávu, kterou jsem si tehdy objednal a vypil. Když jsem užil spojení „hipsterský podnik“, užil jsem jej se záměrem poukázat na to, že jej 1) hipsteři provozují, 2) hipstersky jej stylizují, a proto 3) hipsteři tvoří velkou část návštěvníků. Když jsem do toho podniku vstoupil, okamžitě jsem si vybavil slovo, které tak rád ve spojitosti s postmoderní kulturou obecně užívá Fredric Jameson (autor mnou oblíbený, alespoň pokud jde o umění, s jeho politickými názory se ve většině případů neztotožňuji) – „pastyš“. Všechno je to sémanticky vyprázdněné, pouze oni „tvůrci“, které se někteří dokonce odvažují označovat za kreativní, se tváří, jakoby to bylo dílo Boží.
To je možná ta souvislost s „dobrou kavárnou“. Není to sice dobrá kavárna, ovšem byť by v ní byla vařena káva sebelepší, prostředí se postará o to, aby mi její chuť pěkně ztrpkla. Abych to dotáhnul ad absurdum, kdyby vám někdo na pokáleném a pozvraceném záchodě nabídl k požití samu manu nebeskou, nejspíš by se vám už jen při představě její konzumace zvedl žaludek… :)
Jinak souhlasím, v centru Ostravy je kavárenská kultura na velmi nízké úrovni. Ale co, já si dám kávu v klidu doma… a pokud si ji chci dát se známými, buď je k sobě pozvu, nebo zajdeme do blízkého Daniela, kde ji vaří více než obstojně. A rozhodně stylověji! :)
Xavier: No tak třeba na rozdíl od slova „kavárna“ už jen etymologie „hipstera“ ;) Bůh ví jak to přesně vzniklo a co to přesně znamená. Možná to ví nějaká reklamka…
Nemůžu si pomoct, ale za tím dlouhým textem čuju úplně jednoduchou averzi, možná vůči kavárenské konkurenci, možná osobní…. Tím nechci říct, že bys na to neměl právo, akorát nechápu proč to ventiluješ tady na msstavby. Už ten název by mohl leccos napovědět.
Daniel je rovněž skvělé místo, a to i přesto, že si z jeho cappuccina upgradovaného mohutnou vrstvou skořice dělal kdekdo legraci. To k tvým poznámkám o „břečkách“ ;)
Jakkoliv problematická etymologie nečiní z pojmu kvazi pojem. To bychom museli zahodit polovinu všech i ve vědě užívaných slov.
Každopádně končím tuto diskusi. Pokud má někdo stále potřebu užívat takovouto mimoidní argumentaci, nemá to smysl! :)
Xavier: no sláva ;)
Hynek [msstavby.cz]: Nevysvětlíš. To je to stejné, jako že studenti EKF jsou exoti v rámci VŠB. „Typišhe tšechiše“ omezený pohled skrz prsty.
Jarloch: To je přesně ono, úředník pouze vykonává pokyny. Takže i když jsou špatné, nelogické, zkrátka provede požadovaný úkol a hotovo. Stejný případ, když za úředníkem přijde člověk s dotazem, tak to přece volený politik neřeší, neřídí úředníka. No a i tam to funguje stejně, hlavně občana co nejrychleji vrátit do reality, že tady je úředníkovo a nebude si tam nikdo vyskakovat. Těch případů z praxe znám spousta, například stavební odbor na MOaP. Sedí tam mladé a pěkné holky, ale móresy jako staré čarodějnice :-( Takže stále dokola…