OVASTORY #8 – Gorkého

Před rokem jsme vás informovali o dalším zmařeném projektu  v centru Ostravy zásluhou radnice Moravské Ostravy. Stejný investor to zkouší opět. Nyní žádal menší část pozemku. Záměrem investora je vybudovat polyfunkční dům.  Ani nyní mu nebylo vyhověno. Daný pozemek se nachází na křižovatce ulic Gorkého a Nádražní.

Důvody zamítnutí odprodeje pozemku:

 • nachází se zde parkovací stání ( dle zákresu v mapě 1-2 parkovací místa )
 • na pozemku se nachází zeleň
 • na pozemku se nachází vzrostlé stromy ( 5 ks )
 • koruny stromů zasahují nad pozemek

Takový přístup k nové výstavbě v jádru města ponechává Ostravu ve stavu „sídelní kaše“. Rozvolněná zástavba obklopena neudržovanou zelení plných hluchých míst. Přežitkem je také zaslepení vedlejších ( Gorkého ) ulic k hlavním ( Nádražní ) a jejich následné zdvojování vedle sebe. Takovéto zaslepování omezuje průjezdnost a dopravu koncentruje jen do určitých křižovatek.

V tomto případě je péče o vzrostlé stromy krajně extrémní. Přitom na Masarykově náměstí již několikátou sezónu schne strom a aleje podél cest jsou řešeny tak, že po pokáceném stromu se ponechá pařez a nový strom již není do aleje dosazen ( viz. konec článku ).  Netušíme přesně, pod koho péče o stromy spadá, proklikat se systémem fungování úřadu je na několik dní. Ale dle nás by magistrát Ostravy, obvody a městské firmy měly spolupracovat a mít společný cíl.

Výhody výstavby polyfunkčního domu:

 • částečné docelení bloku ( Při úplné zástavbě podél ulice Nádražní by dům hlukově odstínil vnitroblok a obyvatelům přilehlých domů poskytl aspoň částečnou intimitu. Dnes si celý vnitroblok můžete prohlédnout již od ulice Nádražní )
 • zástavba proluky, nedochází k záběru zemědělské půdy
 • jelikož se jedná o polyfunkční dům, jeho realizací mohou vzniknout nová pracovní místa a kvalitní bytové prostory. S větším počtem bytů, více obyvatel. Živější město. Více nakupujících v podnicích v centru.
 • zahuštění města, trend ke kterému dochází ve všech větších městech

gorkeho

gorkého

gorkeho

 

Dlouhou dobu nám vrtalo hlavou, jak lépe vyjádřit naše názory  pro pochopení. Nakonec nám to zabralo pár minut v malování.

Pro představu záměr investora. Hmota objektu je jen smyšlená, ale ukazuje, kde chce investor stavět.
gorkeho

Takto chápeme logiku MOaP a jeho vyjadřovacích orgánů. Hmota nezasahuje na parkovací stání a do vzrostlých stromů.

 

gorkeho

Ideální stav. Hmota objektu by respektovala uliční a výškovou čáru. Vnitroblok by byl odstíněn od hluku z Nádražní ulice a poskytoval by intimitu. Zmizela by celá proluka se zdvojenou ulici Gorkého.

gorkeho

Zde ještě k péči o vzrostlé stromy, jak jsme zmiňovali na začátku příspěvku. Fotografie, která se objevila v diskuzi na webu. Již několikátou sezónu uschlý strom na Masarykově náměstí.

strom masarykac centrum gorkeho

Chybějící stromy v aleji podél ulice Vítkovická.
gorkeho

Související články


Komentáře

 1. balde :

  ach to naše Město, a pak že v centru nechce nikdo stavět, on by chtěl ale město je proti

  Thumb up 5 Thumb down 0
 2. Tomas T. :

  Myslim ze v tomto clanku se zamerne tvarite jako ze to nechapete, ikdyz je to jasne. Staci se podivat co je vedle za budovu. Zadny urednik nebude delat tomu druhemu zlo. A zacit naproti stavet, nedejboze jeste rusit parkovaci mista – to nepripada v uvahu. Ten kdo by to povolil, by nastval vsechny kolem sebe (mysleno vsechny v praci).

  Cili urad tam zadnou stavbu nechce. A jelikoz nema padne argumenty, tak se vymluvi na zelen. Ikdyz je jasne, ze starost o zelen je jinak nekde na konci jeho zajmu.

  A jelikoz kraj, magistrat a obvod jsou volene, tak se proste jednoduse stane ze na kazde pozici jsou lide uplne jini, kteri vuci sobe maji boje. A to se take nasledne odrazi ve spolupraci mezi temito urady. Respektive v jejich nespolupraci.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 3. Alex :

  Nechci být hnidopich, ale….

  Ulice, pojmenovaná po básníku Konstantinu Bieblovi se jmenuje ulice Bieblova, nikoli Bieblová. Jedná se tedy o přídavné jméno přivlastňovací, odpovídající na otázku „čí ulice“, nikoli deskriptivní, odpovídající na otázku „jaká ulice“. Vím, že se tady pravopis řešil a v diskusi ho vzal čert (mimochodem se obecně zlepšil, myslím), ale v tématickém příspěvku na to prosím pozor.

  Thumb up 7 Thumb down 4
 4. thrpst :

  Dobrý článek.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 5. Martin [msstavby.cz] :

  Alex:Já vím, že hledáš na naší práci kdejakou chybu, aby sis mohl rýpnout, ale tento svůj poznatek napiš přímo úředníkům Moravské Ostravy. Obrázek pochází z materiálu jednání zastupitelstva. Já jen udělal screen.

  A než si opět uděláš výlet do tajů gramatiky. Zameť si před svým prahem. „Tohle je investor, který investoval 10.000,- Kč do obrázku s Archicadu“. Co to „s“ tam? :)

  Tomas T.: Úřad tam již není ne? Přestěhoval se do budov magistrátu po MOaP.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 6. johny :

  Ideove s Vami nelze jinak nez souhlasit. A budu rad, pokud budete podobne kriticti (jak negativne tak pozitivne) i vuci novym developerskym projektum rezidencniho typu na zelene louce.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 7. aggu :

  Říkám to pořád. Politici a úředníci MOaP/MMO rozvoj centra buď bojkotují nebo ignorují. Nejsou mi známy případy, kdy město pozvedlo nějakou část centra na vyšší level.
  Na Panoramě mapy.cz je krásně vidět, jak kvalitní zeleň úředník – inženýr Vozňák, „zachraňuje“ – mj. uschlý strom, typicky městský smrk, dva listnáče s vadným kmenem, neudržovaný trávník se zrezivělým klepáčem a jedno křoví pro potkany. Pravý důvod zamítnutí asi zná jen on, případně rada MOaP (https://moap.ostrava.cz/cs/radnice/organy-samospravy/rada-mestskeho-obvodu/slozeni-rady). Místo toho aby pomohli investorovi zrealizovat zástavbu proluky, pokud možno v ideální (i pro město) třetí variantě, proluku slavně zachránili. Kdyby někdo „kňučel“, ukážou na strom a poplácají se po ramenou. Pokud v tom celém samozřejmě není zájem nějakého tajemného „silnějšího psa“ ;)
  Až bude zase nějaká debata o rozvoji centra a zástavbě proluk, doufám, že se osazenstvo vysměje Bernfeldové aspol. do ploché přední části hlavy.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 8. PetrP. :

  Moc to sem nepatří, ale s divnými úředníky na MOaP to trošku taky souvisí – neví někdo, proč se upustilo od projektu podzemního parkoviště pod Masarykáčem?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. Ambry :

  Vítám každý pokus o smysluplnou výstavbu v centru, ale je fakt, že je ve městě daleko více hnusnějších míst, která by chtěla zastavět…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Michal :

  … a pak si člověk přečte Prokešův životopis a nestačí se divit, co vše dokázal pro toto město udělat.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 11. Alex :

  martin [msstavby.cz]:

  Tvé potrhlé reakce v každém sporu vypovídají jen o stavu tvé mysli, o ničem jiném. Trochu to tento projekt znehodnocuje, ale to je tvá válka, nikoho jiného.

  Thumb up 3 Thumb down 5
 12. Martin [msstavby.cz] :

  Alex: Já jen podotkl, že chyba, na kterou jsi upozornil svým dlouhým projevem, není naše tvorba. A materiál, kde se vyskytuje je převzatý. A také, že ani zrovna ty, tvůrce mnoho slohových prací zde, nejsi dokonale bezchybný.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 13. acdlcia [msstavby.cz] :

  Michal: Tady nejde o to co nám voní nebo ne. O tohle se stará automat a všechny komentáře obsahující sprosté slova zakáže. A jelikož tento web není zaplivaný pajzl páté nebo ještě nižší cenové skupiny tak se prosím podle toho chovejte.

  Pro nezúčastněné: Toto je reakce na komentáře které zde nejsou vidět.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 14. Franta :

  Vážení, to vedení Moravské Ostravy a Přívozu chce co nejdříve odstranit. Pro ty, kteří to nevědí, celou tuto radnici ovládá doktor Semerák, duchovní vůdce Hnutí Ostravak, zbytek jsou Kašpárci a opozice nemá sílu nic prosadit. Je to na delší diskusi, ale pozemky si blokuje pro své aktivity právě pan doktor.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Martin [msstavby.cz] :

  Mimochodem. Včera v Deníku vyšel článek o prolukách v Ostravě, do kterého jsme přispěli i my. Mluvčí MOaP v něm tvrdí, že neevidují zájem ze strany investorů stavět v centru. Proč lže…

  Nemusím snad připomínat, že to je snad měsíc, co jsme psali o záměru polyfunkčního domu na Švabinského

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.