Vojtěch Hybler – knihovna v Dolní oblasti

Vojtěch Hybler – Moravskoslezská studijní knihovna Ostrava
ateliér Mirko Bauma na Fakultě architektury RWTH Cáchy – letní semestr 2011
asistenti: David Baroš a Adria Daraban

Studentská práce projektu knihovny v Dolní Oblasti Vítkovice.

Slova autora k projektu + další vizualizace na stránce zdroje: archiweb.cz

1. Jiřík :

Pěkné jen by to mohlo být trošku nižší

2. Aleš :

Konečně jeden opravdu geniální nápad, bohužel bez naděje na realizaci… Pozoruhodné je, že se jedná o návrh studentský.

3. Pavel :

Pěkně zasazené, hodí se to tam.

4. Hynek [msstavby.cz] :

nizsi neva, ale na ry zebriky to uz clovek aby mel od doktora povolene vyskove prace..

5. Roman :

Nevypadá to nijak krásně, ale zapadá to geniálně do okolí. Jestli se na něco lidé budou jezdit dívat, tak je to tenhle typ architektury idálně zasazený do kontextu. Ostrava nikdy nebude hezká, a proto je podle mě zbytečné snažit se dělat krásné kavárny, náměstí, ikdyž to se zde stejně neděje, ale důležité je využít to, co se v Ostravě nachází a stavět v tomto šíleném duchu. Už ten je skvělý nápad a klidně bych tam udělal náměstí a v těch pecích nebo co to kolem je i byty. To by byla architektura.

6. Hynek [msstavby.cz] :

Roman: navic tech klasickych prostor tu je na kavarny taky dost (prazdnych a chatrajicich)

Mě se to líbí více než návrh od Pleskota v té jeho studii.

8. Roman :

Tato studie nijak nenaráží na Pleskotův plynojem, nepřekrývá území plynojemu, takže porovnávat toto když to spolu nijak nesouvisí je jako porovnávat automobil a kolo. Ano, lze říct nevkusný automobil a hezké auto, ale nelze to porovnávat.

9. Nimrod :

No právě, že to je studnetský návrh tak je vidět, že to je mimo realitu. Nevím jestli už dotyčného někdo učil o měřítku a proporci, navíc v kontextu národní kulturní památky – takovou šílenost připomínající skokanský můstek v Harrachově by Mr. Světlík asi nepřivítal :-)
    Ale každopádně pozitivní je to, že se Dolní oblast dostává do povědomí nejen Ostravanů – jen houšť!

10. Tomas T. :

Roman: Pleskot nenavrhnul jenom plynojem…. kdyz se zacalo mluvit o knihovne v dolni oblasti , tak predstavil svoji vizi knihovny vedle koksarenskych baterii, ktere mu pripominaji regaly pro knihy.

11. Roman :

Tomas T.: Díky za informaci. Už jsem se na to podíval. Pleskotova knihovna vypadá naprosto zbytečně, za to přístavbu k domu umění považuji za zdařilou.

Roman: No jasně. Já asi po těch dvou letech co dělám stránky nepoznám rozdíl mezi plynojem a knihovnou v DO. Samozřejmě že jsem myslel tuhle studii http://www.msstavby.cz/nova-vedecka-knihovna-mozna-v-koksovne-09-10-2011/

13. jusepe :

mě se to líbí, pěkná vizualizace..

14. Tomas T. :

Roman: Tak pokud je pristavba domu umeni zdarila, tak pak nejak nerozumim. Dle meho je to hodne podobne foru…. tedy prace s velkymi geometrickymi tvary. Sam M. Strakos jednou rekl myslenku, ze az budou obe stavby stat, muzu se navzajem doplnovat a nadherne zapadnou.
    A ke knihovne, zamer Pleskota je myslim jasny…. hlavni dominanta cele oblasti jsou vysoke pece…. a ty by nemelo v zadnem pripade nic prevysovat, aby tou dominantou zustaly. A z vizualizaci neni vubec poznat jak budou vypadat interiery. Myslim si ze to bude opravu moc pekne, pokud budou uvnitr prestaveny koksarenske baterie, a v nich udelany regaly s knihama. Bylo by to zachovani jednoho ze symbolu ostravy a jeho vyuziti pro naprosto jine ucely.
    Vyse zminene tento studentsky projekt nebere vubec v potaz, ba spis naopak – mam pocit ze tam kde to umistil volne misto neni (takze by se musela nejaka stavba zbourat).

15. Hynek [msstavby.cz] :

Tomas T.: volne misto tam je, mas tam sipku na mapce (pokud ti funguje spravne, mela by tam byt jen jedna sipka)

16. Hynek [msstavby.cz] :

+clanek „Z koksovny navrhl knihovnu se „schody do nebe“. A uspěl v soutěži“ na idnes.cz: http://goo.gl/L3SuA2