Parkovací dům u Krajského úřadu

Město Ostrava opět již několikrát posunulo termín pro odevzdání nabídek dodavatelů stavby parkovacího domu u Krajského úřadu na ulici 28.října.

Městu zároveň dorazily další dotazy uchazečů, kterých je už celkově 225. Z některých dotazů je navíc patrné, že části stavby jsou v současném technickém navržení nerealizovatelné.

Dle některých dotazů je rovněž patrné, že navržená stavba nevyhovuje ani po statické stránce.

Když zjednodušíme průběh statického posouzení, tak jsou stavby staticky posuzovány podle Mezních stavů. Ty se dělí na 1. mezní stav únosnosti a 2. mezní stav použitelnosti. Stavba musí vyhovovat na oba mezní stavy. Jak je patrné z odpovědi města (ad a), záměr byl posouzen pouze na 1. mezní stav únosnosti. Což je vzhledem k faktu, že takto vytvořena dokumentace měla sloužit k realizaci stavby, zcela nedostatečné.

V odpovědi se město rovněž odvolává, že statické posouzení bude dopracováno v navazujícím stupni dokumentace. Takto významné statické posouzení hlavní stavby však není v zadávacích podmínkách zohledněno. Viz „Zadávací podmínky

Návrh stavby je měněn během právě probíhajícího řízení stavby.

Podklady pro dodavatele jsou zmatečné a vzájemně si odporují…

Stavba nelze ani přesně nacenit. Nejsou jasné výkazy výměr materiálů, prvků, ze kterých by se dala určit cena.

V našem článku z dubna jsme rovněž upozorňovali na nevhodnost použití metody Design & Build, který byl v tomto případě zvolen. Stejné obavy zaznívají i ze strany dodavatelů.

Při tak nedostatečné připravenosti projektu a rizika s tím spojenými, bude nabídková cena vyšší z důvodu vytvoření finanční rezervy na straně dodavatele. I tento fakt je položen v dotazu. Městem však zcela ignorován.

Celkově dodavatelé k 3.7. 2023 vznesli k zadávací dokumentaci neuvěřitelných 225 dotazů. Většina odpovědí města však zní ve stylu „bude řešeno navazujícím stupněm dokumentace“. Což je dokumentace pro provedení stavby, který by v ideálním případě měly vycházet a navazovat na dokumentaci pro povolení stavby. Jak jste se ale mohli dočíst. Dokumentace pro povolení stavby je nedostatečná a vlastně i staticky nevyhovující. Připomeňme také fakt, že dodavatel má převzít staveniště do 10 dnů od podpisu smlouvy.

Všechny dotazy si můžete přečíst na profilu zadavatele.

Například město Opava obdobnou metodou hledala dodavatele stavby rekonstrukce zimního stadionu. K této stavbě, která je násobně technologicky složitější, byly vzneseny jen 4 dotazy.

A mimochodem. U parkovacího domu nebyl řešen ani parkovací systém. Ale to už je vzhledem k celému problému taková drobnost…

Související články


Komentáře

 1. ELB :

  Císařovy nové šaty. ANO, Kocourkov !!! Mamulovo nové centrum Moravské Ostravy bude, fyzikálním zákonům navzdory :)

  Thumb up 15 Thumb down 6
 2. Uvědomělý občan :

  Typičtí Češi, furt si na něco stěžujou a že něco nejde. Tak tu pusťte Číňany a do dvou měsíců to bude hotové, ať to vypadá jakkoliv. My umíme stavět jen krabice, protože na nic jiného nemáme představivost a ochotu, chuť, odvahu se hecnout pro něco jedinečného!

  Thumb up 14 Thumb down 28
 3. Lip :

  Fandím architektonicky netradičním stavbám, ale architektonocký návrh musí navrhovat architekt, který má již z takovou technicky a staticky náročnou stavbou zkušenost. Krom toho, že je technicky komplikované bude to díky kombinací mnoha druhům materiálů problematické na údržbu. Což v našich podmínkách znamená velký problém personálního a finančního charakteru. Stavba by to mohla být krásná, funkční, ale zároveň pro budoucího zprávce pro údržbu uživatelsky příjemná.

  Thumb up 33 Thumb down 4
 4. PetrK :

  úroveň státní správy je v Ostravě tristní… co je v tomhle městě tak špatného, že nedokáže připravit ani jeden projekt řádně a bez vad? fakt se jen v tomhle městě cpou do funkcí samí neschopní alibisti?

  ovšem kudos za „detailismus“ a schopnost promýšlet souvislosti u stavebních firem, což je vidět z těch dotazů – zadavatel ani projektant těchto výkonů zjevně nejsou schopni (a evidentně ani ochotni)

  Thumb up 25 Thumb down 4
 5. Dan :

  Uvědomělý občan: Ti „typicti cesi“ budou s nejvetsi pravdepodobnosti predstavitele velkych stavebnich firem, ktere maji s obdobnymi realizacemi zkusenosti…

  Thumb up 13 Thumb down 3
 6. ELB :

  Uvědomělý občan: Fanoušek totalitní komunistické diktarury ČLR ?

  Není překvapující, že se ozval právě u oprášeného letitého projektu KSČ na nové centrum města na nové třídě megalomanských parametrů, která stále není zapomenuta … po více než 30 letech od konce vlády jedné strany a konce komunistické devastace Ostravy … Mávátka s sebou :)

  Jak uvedl správně Dan, ti typičtí Češi, kteří podali dotazy, jsou odborníci ze stavebních firem.

  Thumb up 10 Thumb down 11
 7. Vítek :

  „Město“ by se asi mělo zamyslet nad kvalitou projektu, který je podkladem výběrového řízení a zodpovědnosti projektanta. Je vše v pořádku, není to na reklamaci, slevu a náhradu škody?

  Thumb up 14 Thumb down 1
 8. David :

  Asi by to chtělo informace od Projekstudia což jsou architekti tohoto díla – pan Kotek tento projekt dodnes pravidelně inzeruje na svých sociálních sítích tak buď má on recept jak toto zrealizovat do všech detailů anebo si jen udělal projektík který jim vynesl finanční sumu ze soutěže aniž by to reálně šlo v Ostravě postavit. Podle téhle dokumentace by měl architekt přijít s alternativním řešením jednotlivých materiálů a pokud je tolik detailů nerealizovaných tak bych už je ani nepřipustil do podobných soutěží ani jiných komplexních staveb. Už ty vizualizace byly podezřele nablízkané…

  Thumb up 22 Thumb down 2
 9. Winter :

  Popravdě tady se už nestaví parkovací dům, ale septik plný sraček, od nějž se ušpiní kdokoliv na něj šáhne. Začalo to samotným výběrem návrhu, kdy porota upřednostnila absolutní flash, pokračovalo nahorko slepeným projektem, ale hlavní vinu má na krku město, které se rozhodlo vysoutěžit podivný slepenec, kdy je zhotovitel zodpodvědný za stavbu i prováděcí dokumentaci. Každý zhotovitel teď hledá cestu, jak si přikrýt zádel, případně jak urvat nějakou korunu na nový range rover. Tím nechci hájit PS, které je de iure zodpovědné pouze za dokumentaci pro stavební povolení. Dokumentace měla být v prováděcí podrobnosti a BIM standardu, což není a ani z povahy stavby a projektování samotného nikdy být nemohla. Od začátku všechno špatně.

  Thumb up 20 Thumb down 1
 10. David :

  Winter:
  hmmm já předpokládal, že u téhle stavby jsou BIM i ESG certifikáty samozhřejmostí, jinde už vám bez toho ani nedají povolení (žijeme v r.2023, ne 2003)
  Další ostuda, nulový profesionalismus v oboru.
  PS: Souhlasím s tím podivným výběrem tohodle slepence, byly tam i lepší návrhy… neměl by být problém se k nim vrátit v téhle situaci :)

  Thumb up 19 Thumb down 0
 11. Winter :

  Davide, vrátit se k původním návrhům je už v podstatě nemožné. tady už je možný jenom scratch a celé znovu. Což určitě padne na úrodnou půdu, když už cesta architektonické soutěže jednou totálně selhala. Můj předpoklad je takový, že se do projektu budou lít penze tak dlouho, dokud se peníze na realizaci nerozkradou někde jinde. BIM je v prostředí podfinancovaných českých projektů nereálný, navíc, dle mého, se jeho význam pro provádění stavby přeceňuje. Například na Organicu BIM byl a stejně to skončilo jako vždycky.

  Thumb up 15 Thumb down 0
 12. jiřík :

  Jako ja to projektstudio nepochopim. Kotek i jeho otec jsou v praxi uz dlouho, tak jak muze udelat neco tak nerealizovatelneho

  Thumb up 13 Thumb down 1
 13. Jakub :

  K té poslední poznámce ohledně parkovacího systému.
  Problém je že město chce vysoutěžit jednoho dodavatele na parkovací systém do všech parkovacích domů.
  Tudíž, není parkovací systém na DK poklad, Parkovací dům u městské nemocnice ho zatím taky nebude mít atd.

  David:
  BIM je hezky na papíře na českých stavbách to nefunguje. Většina projektu má v BIMU jen stavební část a profese tam vůbec nejsou.

  Jinak perlička, v projektové dokumentaci se řeší záloha čerpadlo pro sprinklery pomocí UPS :D, Velikost UPS cca 27m2 cena někde k 15mil., řešení dieselagrgatem 1,5mil bylo zamítnuto.

  Celé je to jen architektonické cvičení placené z našich peněz.

  Thumb up 14 Thumb down 0
 14. David :

  Hodnocení poroty dle architektonické soutěže z roku 2019 (1.cena 700.000Kč, David Kotek a Andrea Jašková z Projekstudia)

  Návrh získal 1. cenu za jedinečný přístup k řešení, který odráží dobu vzniku a přináší do prostoru nové podněty, které reagují na plánovaný koncertní sál a současně jedinečně zpodobňuje funkci vlastní stavby, na druhou stranu však nevypadá jako klasický parkovací dům, ale vypadá jako socha, která má na sobě i jiné funkce než parkování. Do struktury města přinese návrh nový prvek, který ho obohatí. Urbanisticky dobře reaguje na okolí a to jak na hlavní třídu, tak i na bytový dům vzadu. Dobře řešený a krytý parter je vhodným místem pro trávení volného času a potkávání lidí. Návrh celé stavby a řešení parteru vhodným a zajímavým způsobem dotváří uliční prostor, je zde čitelná uliční fronta, současně ale také svým uvolněným parterem umožňuje průchody pěším tak, že nevytváří další komunikační bariéry a umožňuje oživení veřejného prostoru. Doporučení pro další vývoj návrhu je zaměřit se na konstrukční řešení, které není z návrhu plně čitelné.

  Porota: Macura, Bajgarová, Witosz, Kania a další… jde vidět že Ti praví co opravdu rozumí architektuře a inženýrství rozhodují :)

  hlavně že viděli, že konstrukční řešení chybí, ztráta peněz, mého a vašeho času se k tomuto dílu vyjadřovat!
  https://www.cka.cz/souteze/databaze/parkovaci-dum-u-krajskeho-uradu-ostrava

  Thumb up 18 Thumb down 3
 15. ivan :

  No hlavně aby nás nečekalo něco podobného s filharmonií… Jak to vlastně vůbec vypadá s výběrovým řízením, neví někdo?

  Thumb up 3 Thumb down 1
 16. David.Witosz :

  David: Zdravím jmenovce a přeji dobré ráno.

  Máte v té své úvaze chybu, ale to Vám nemám za zlé. Zkušenost z architektonické soutěže není samozřejmost a tak pár vysvětlivek „jak“ to funguje. Věřím, že jak Vy tak ostatní čtenáři pak zjistíte, že v soutěži jádro pudla skutečně není.

  Tak tedy, pojďme na to, bude to delší, ale záživné ;)

  Nejprve k porotě a „kdo“ posuzoval.

  1) Každá soutěž ČKA je konstruována tak, že v porotě sedí většinově nezávislí odborníci. Je to zejména proto, aby soutěž měla kvalitu. Proto by bylo dobré uvést i zbytek poroty. Jmenovitě to byli … Ing. arch. Tadeáš Goryczka, David Chmelař, Ing. arch. Pavla Melková, Ing. arch. Aleš Student. Protože porota byla 7 členná, pak lze vidět, že většina z poroty byla složena z lidí z oboru, mimo vedení města nebo kraje (investorů).

  2) K samotným porotcům ještě v průběhu dne přicházeli komentovat jednotlivé návrhy i lidé z různých odborů magistrátu či složek na území města. Tedy k samotným návrhům se například vyjadřovali lidé z odboru dopravy, hlavního architekta, tuším že i hasiči atd. Tedy tady je další platforma, která byla součásti hodnocení a byla z odborných, nikoli politických kruhů.

  K samotné soutěži

  3) Samotná soutěž nikdy nemá návrhy v podobě projektové dokumentace. Zde bylo 42 !!! návrhů parkovacích domů a každý dům je prezentován na jedné velké tabuli s doprovodným textem. Zde se porota může seznámit s ideou, myšlenkou architekta, architektů. Nikdy však nedostanete dokumentaci z které by bylo jasně patrné zda dům postavit lze, či nikoli. Takovou úroveň podkladů soutěžící nepředkládají a tedy není ani v silách poroty aby posuzovala stavebně technické detaily do této úrovně dokumentace. Dokumentace, která v moment soutěže jednoduše neexistuje.

  4) Pokud se po vyhlášení vítěze zjistí, že vítězný návrh nelze z nějakého důvodu realizovat (stavebně technické detaily atd.), pak právě z takového důvodu se vyhlašuje i další místa. Právě aby v moment kdy je problém s vítězným návrhem, tak se mohlo přejít na další návrh. Přesně takto to probíhalo u soutěže a realizace Jatek, kdy finální řešení – návrh, realizoval až 3. soutěžící v pořadí.

  A nyní k mé účasti ;)

  5) V průběhu soutěže jsem měl své favority a tento to skutečně nebyl. Což jsem dával vědět i v průběhu x hodin jednání. Bylo totiž několik věcí na které jsem upozornil, ty zůstaly také zvěčněny v následném zápise a měly vliv na další soutěže v budoucnu. První věc která mne „nakrkla“ byl fakt, že vítězný návrh byl vizualizován v noci. Z 42 návrhů tedy tento doslova čněl. Protože v podmínkách toto nebylo nijak omezeno, nemohli jsme tento návrh vyloučit. Z druhé strany jsem okamžitě požadoval, aby ve všech budoucích soutěžích byla podmínka, že návrhy mají být vizualizovány za přirozeného denního světla. Tato podmínka od té doby je aplikována ve VŠECH soutěžích, které město od té doby vyhlásilo.

  6) Vzhledem k faktu, že návrh byl „noční“ a na papíře, požádal jsem administrátory, aby návrh byl promítnut na plátně. Důvod byl jasný. Černá mi na papíře splývala, tisk není na toto ideální pokud se správně nenastaví, neviděl jsem konstrukci ostře. A tak se v místnosti zatáhly závěsy, pustil se projektor a začal se upravovat kontrast a nasvícení tak, aby šlo samotnou budovu lépe odlišit od tmavého pozadí.

  7) Byl jsem poslední, kdo pro tento návrh nebyl. Byl ještě jeden porotce (to ale nechám na něm) který měl stejně jako já jiného favorita. Proto také jsem požadoval, aby mé výhrady byly akceptovány. Ta první byla, ať do budoucna se dá do podmínek „přirozené“ nasvícení návrhů. Ta druhá se týkala … statiky. Ano, když se na projektoru vykreslil návrh který vyhrál, vznesl jsem otázku „na čem ten dům stojí?“. Viděl jsem velké betonové plochy, ale nějak mi chyběla nosná konstrukce, adekvátní k mase která byla na návrhu. Protože zbytek přítomných viděl v mé poznámce logiku, projevila se tato má poznámka v závěrečném hodnocení poroty aneb to co jste tady již zmínil a já nyní zacituji tu pasáž:

  „Doporučení pro další vývoj návrhu je zaměřit se na konstrukční řešení, které není z návrhu plně čitelné.“

  Závěr?

  Dal jsem tady jen nejpodstatnější výcuc x hodin jednání. Jak tedy vidíte, porota byla z většiny zastoupena odborníky a dokonce i porotce politik měl „doporučení“, které jak vidno mělo odbornou hodnotu. Že toto doporučení nebylo v průběhu další realizace (příprava samotného projektu) uspokojivě vyřešeno, to je věc druhá. Rozhodně to však není odpovědnost poroty, protože ta ani nemá možnost toto při absenci stavební dokumentace posoudit. Zároveň lze i z ostravských zkušeností vidět, že pokud je problém s vítězným návrhem, pak lze přejít na druhé, či dokonce třetí místo a pořád to může být úspěch (viz Jatka). Proč v tomto případě tomu tak nebylo … to je již otázka na někoho jiného.

  Přeji všem krásný den.

  Thumb up 22 Thumb down 13
 17. Vítek :

  David.Witosz: opravdu je vhodné z jednání poroty zveřejňování osobnich postojů? Neměli by členové být mimo oficiální zápis vázáni mlčenlivosti?

  Thumb up 3 Thumb down 15
 18. Vítek :

  Ivan: 17.8. 2023 by se měly otvírat nabídky

  Thumb up 2 Thumb down 0
 19. ELB :

  Vítek: > Žádná mlčenlivost, naopak, vše maximálně otevřené a veřejné, nejlépe v přímém přenosu nebo s účastí zájemců z řad veřejnosti, jedná se o veřejné peníze.

  Jiná věc je, že David.Witosz zde velmi rád ex post vše „dovysvětluje“, samozřejmě nenápadně a lehce v tom duchu, že kdyby to bylo jen na něm, výsledek by byl epochální :) Také rád ostatní blahosklonně poučuje ve stylu „Máte v té své úvaze chybu, ale to Vám nemám za zlé.“, ale na jejich reakci, která třeba doplní jím nevyřčená fakta, už pak raději statečně mlčí :)

  Thumb up 21 Thumb down 2
 20. David.Witosz :

  ELB: Zdravím.

  V tomto případě jsem zde napsal abych sdělil svůj názor, že v architektonické soutěži chyba není.
  Ba naopak. Byl jsem v 3 porotách a pokládám tento způsob výběru za nejlepší nástroj jaký k dispozici máme.

  Hezký den.

  PS Vždy rád odpovím pokud se mne to týká. Vysvětlovat „za jiné“ již od nějaké doby nehodlám. Vysvětlení „proč“ jsem zde již uváděl.

  Thumb up 12 Thumb down 10
 21. ELB :

  David.Witosz: Rovněž zdravím. Nikdo vás nenutí odpovídat za jiné, často zde však z diskuse, po náležitém poučení o omylech druhých, po anglicku zmizíte, když se ukáže, že vaše informace a sdělení jsou sporná. Abych uvedl konkrétní příklad, který mi utkvěl v paměti, šlo například o diskusi ohledně struktury městských obvodů, nebo MHD v pěší zóně, nebo dlažbu u Nové radnice, atd. Jinak oceňuji, že jako politik vůbec nějakou diskusi vedete.

  Thumb up 9 Thumb down 2
 22. David :

  ELB:
  nenapsal bych to lépe :))) ano v podstatě za všechno dobré v Ostravě může pan Witosz a jeli něco špatně – on byl ten jediný co protestoval viz tato stavba i původní obložení Ostravice a podobně jiných referencí se určitě ještě dočkáme. Posledně dokonce pan Witosz sám odstartoval diskuzi na tomto webu pod upravenou verzi Ostravice jak kdyby on sám ten projekt kompletně přepracoval a vyrendroval obrázky :)
  sám popisuje, že: Porota nikdy nedostanete dokumentaci z které by bylo jasně patrné zda dům postavit lze, či nikoli – není snad předpoklad že když už sedí v porotě tak má mít odbornou znalost a dokáže vyčíst co proveditelné je a není aniž by se radil s odborníky? Tady právě celá a již už bývalá alience s Macurou a Bajgarovou dokázeli že nemají ani páru. Proč byli v porotě lidi bez těchto znalostí? Do budoucna už snad budou rozhodovat max o umístění odpadkových košů v jejich městské části ale projekty tohoto typu prosím ať nechají na lidech kteří obor studovali a pracovali v něm aktivně. Přece nemůže kde kdo odevzdat nějaký nablízkaný plakát, oni mu zaplatí skoro 1 mega a po 5ti letech jsme opět na nulovém bodu, ztráta peněz a času protože rozhodovali Ti co nechápali. Ten plakát byl na první pohled fantasmagorie, kterou by ani v Dubaji nechtěli realizovat natož v Ostravě. V první řadě za toto fiasko může právě porota, která ten návrh vůbec vybrala.

  Thumb up 10 Thumb down 9
 23. David.Witosz :

  ELB: Nevím o tom, že bych záměrně po anglicku mizel.

  Spíše vidím, že právě zmiňujete témata, která nemám v gesci a nejsem ten kdo by Vám na to měl odpovídat.

  1) Prokešovo náměstí má ve správě magistrát města Ostravy, nikoli obvod. Tedy tuto problematiku nesleduji, nemám jak, max jako obyvatel.
  2) MHD v pěší zóně je dotaz na dopravce (DPO) a jejich legislativní a technické nároky, které jsou v rozporu s jinými požadavky (stavební úřad, památkáři, technické parametry, vlastníci objektů v pěší zóně). Obvod je zde opět jen ten na jehož území se případný „problém“ nachází. Proč bylo z toho upuštěno je tedy v gesci a důvodech „mimo radnici obvodu“.
  3) Struktura městských obvodů? Tak tam nevím o co šlo a rád Vám odpovím pokud budu vědět.

  Jinak díky za konstruktivní diskusi a Váš vztah k transparentnosti. Zároveň, že mě nenutíte odpovídat „za jiné“. Toho si cením.

  Opět hezký den.

  PS Je možné, že dnes již nebudu mít čas reagovat, tak Vám rád odpovím později. Nic „po anglicku“ ;)

  Thumb up 9 Thumb down 10
 24. davidb :

  David:
  Pokud je to soutěž města, tak snad v porotě musí být zástupce města. A nejlépe jeho nejvyšší vedení, což p. Macura a p. Bajgarová byli. Pokud ve vedení města je architekt, stavař apod. tak samozřejmě je jejich účast v porotě jen plus, ale znáte někoho takového ve vedení Ostravy?

  Thumb up 3 Thumb down 4
 25. David :

  davidb:
  tak připomínat, že ve vedení města byla ta mladá slečna/paní Bajgarová už si ani nechci. Náměstkyně která místo získala ani netuším jak vzhledem k tomu, že tehdy jako vystudovaná měla nulovou zkušenost, bez stavebního vzdělání měla pod palcem kompletní územní plánování a stavební úřad i strategický rozvoj… opravdu člověk na nepravém místě a pak v porotě takových projektů. Tam se snad očekává, že pokud někdo vykonává takové funkce tak je naprostý profesionál v oboru. Další zastupitelé města nebudu prozkoumávat, ty hlasy byly od zastupitelů města. Pokud jim pan Student, Chmelář, Goryczka a Melková doporučili toto dílo jako vítězné – toď otázka, ale to že někdo z územního plánování a stavebního úřadu nemá stavební vzdělání je očividně problém i do budoucna.
  Těžko o těchto projektech může rozhodovat vystudovaný ekonom, učitelka či politik. Na do-studium v jejich letech není nikdy pozdě :)
  PS: Zubař nejsem… že bych se dnes posadil do ordinace a začal lidem tahat zuby z pusy, no nejsem blázen.

  Thumb up 9 Thumb down 5
 26. Romana :

  Tohle skončí na ÚHOZu. Nic se stavět nebude.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 27. davidb :

  David:
  Vedení města je politická funkce, do které je člověk zvolen lidmi.
  Na odboru jsou/by měli být odborníci, ale ti nerozhodují.

  Architektonická soutěž je politická věc, ve které odbornou část zastupují odborníci v porotě, ne odborníci na úřadě. Ano, o těchto projektech může rozhodovat učitelka, pokud je starostkou obce.
  Architektonická soutěž je většinově soutěž líbí x nelíbí.

  Vždyť na žádném ministerstvu nesedí odborník z daného oboru – je to politická funkce.

  Thumb up 7 Thumb down 3
 28. Dr. Kohn :

  davidb: Konečně někdo, kdo chápe jak to funguje. Děkuji

  Thumb up 7 Thumb down 4
 29. Martin [msstavby.cz] :

  Bohužel je velká škoda, že stále nejsme na takové úrovni veřejné architektonické soutěže, kde jednotlivé týmy představují svůj návrh před porotou a ostatními soutěžícími. Co, proč a jak zamýšleli. Vše veřejně.
  https://www.youtube.com/watch?v=e1Bl_bDSSy8&t=7227s

  Thumb up 6 Thumb down 0
 30. Tomas :

  davidb: Taky už jsem to nemohl číst,díky za osvětlení některým,kteří nechápou systém státní správy…politické funkce(úřednické funkce) a podobně ..a úplně mě nadzvedává že židle nadávky na Macuru,Bajgarku,Witosze a podobně…

  Thumb up 7 Thumb down 7
 31. davidb :

  Tomas: Dr. Kohn:
  Díky.

  Asi to bude tím, že již 5 rokem v tom jedu taky.
  Architektonickou soutěž asi nikdy neuděláme (na to jsme moc malí), ale vybírat z několika návrhů od různých architektů jsme už dělali. Takže vím, jak se k tomu výběru přistupuje.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 32. davidb :

  Martin [msstavby.cz]:
  Zajímavé.
  U nás vždy architekti prezentovali své návrhy před celým zastupitelstvem.
  Na druhou stranu musím říct, že výsledný pocit také dost ovlivní jaký je kdo rétor. Což je u architektů dost problém.
  Jeden návrh byl moc pěkný, ale pán se nedal poslouchat a mě osobně unudil.

  Ale to jsem dost OT.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 33. David :

  Tomas:
  nikdo na ně nenadává, jsou uvedeni v porotě a nesou tak plnou odpovědnost za výběr návrhu z kterého nebyli schopni vyčíst že je neproveditelný protože jak se zmiňujete mají hlavně politickou a úřednickou funkci a proto architektonické projekty tohoto typu nebudou schopni nikdy pochopit. To, že někteří architekti své dílo prodat umí a a jiní zase ne je součást hry, ale porota je od toho aby bláboly dokázala rozluštit a nenaletět kde jakému nesmyslu, což se naším zastupitelům stává. Ale někteří už jsou z kola ven, Ti zbylí budou mít ještě co dohánět aby se tohle neopakovalo což bude. To že jsem vyjádřil pohled na osobu která zastupovala stavební úřad a územní plánování aniž by tomuto oboru rozuměla (Bajgarová snad studovala obor psychologie pokud se nepletu) to nejsou nadávky ale fakta a typický příklad výběrových řízení do těchto pozic, někoho známe a dodáme :) a pak to dopadá takto.

  Thumb up 7 Thumb down 8
 34. davidb :

  David:
  Jaké výběrové řízení?

  Paní Bajgarová je politička, která byla zvolena do zastupitelstva a zastupitelé si jí zvolili do rady města (náměstkyně).
  Takže jí nikdo nikde nikam nedodal boha jeho!

  Thumb up 7 Thumb down 5
 35. ELB :

  davidb: To je snad každému zřejmé, jak funguje zastupitelská demokracie, tedy, že třeba o stavbě titanzinkové koncertní haly nebo levitujícícho parkovacího domu mohou rozhodnout zvolení zastupitelé města, ať již jsou učitelkami, psycholožkami, bagristou, zubařem, advokátem, nezaměstnaným v exekuci, nebo třeba i členem ANO :)

  Ale zde je řeč o k o m p e t e n c i rozhodování rady a zastupitelstva města. Moudré … no, to jsem přehnal :) … alespoň trochu chytré vedení města musí mít pro své rozhodování k dispozici a včas odborná stanoviska expertů a ne, jak píše David výše, „Někoho známe a dodáme“ :) A tak se to často děje a účastníci veřejných soutěží si pak příslovečně mažou zastupitelé na chleba.

  Ale nechci nad tímto stavem naříkat, neboť jednou za 4 roky jsou komunální volby a je to reflexe občanů města, kteří mají svrchované právo na svá špatná rozhodnutí.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 36. davidb :

  ELB:
  Z vyjádření Davida mi to, že je ví jak funguje zastup. demokracie, vůbec nepřišlo jasné.

  Ale vždyť rada měla výstup z architektonické studie?
  V porotě byli 3 členové závislí a 4 členové nezávislí (to jsou ti odborníci). A ti měli v porotě většinu! Takže odborné stanovisko expertů bylo splněno.
  https://www.cka.cz/souteze/databaze/parkovaci-dum-u-krajskeho-uradu-ostrava

  Thumb up 4 Thumb down 6
 37. ELB :

  davidb: Já jsem to pochopil tak, že Davidovi vadila kompetence, resp. soudnost některých radních a že to je, jak ostatně sám uvádíte výše, jen dojmologie líbí x nelíbí a že se prostě někteří radní nechají opít rohlíkem, resp. okamžitým wow efektem. Dokládá to mj. ve svém obsáhlém příspěvku výše i David.Witosz, když hovoří o způsobu, jakým byl vítězný návrh prezentován „s nočním efektem“ a jak se snažil prosadit podmínku, že návrhy mají být vizualizovány za přirozeného denního světla. Připadá mi to tak, že už se prostě někteří porotci v tom „nočním efektu“ viděli, jako ve večerní róbě elegantně levitují v lodičkách ve světle reflektorů od svého SUV na umělecky hodnotný koncert tří tenorů :) Ale nebyl jsem u toho a je to tedy vlastně také jen moje dojmologie :)

  Thumb up 11 Thumb down 0
 38. David :

  davidb:
  ano a i tak se členové necháli napálit.. a dokonce i Ti „odborníci“, neznalost reality architektonických projektů… kdoví co za tím bylo a možná by se nezávislí členové po tomto fiasku měli obměnit. To ale nemůžete teď házet na architekty, že oni poradili Macurovi a dalším… mají vlastní hlavu a znalosti.
  To, že jsou politici je jedna věc to ano, na druhou stranu jsou politici kteří pracovali v oboru a do této funkce se určitým způsobem dopracovali díky znalostem, zkušenostmi z oboru po letech praxe. Neříkejte mi že téhdy neexistoval politik se stavebním oborem který by funci zastával tak aby rozuměl čemu měl. Tady se ukazuje že politika není jen PR v čemž byla paní Bajgarová výborná :)

  Thumb up 8 Thumb down 8
 39. davidb :

  David:
  Myslím si, že každá architektonická soutěž, nebo výběr z několika návrhů je z větší části o líbí x nelíbí.

  ELB:
  Jak se do té funkce dopracují? Každé 4 roky jsou volby a když v nich neuspějete, tak šlus, konec.
  Paní Bajgarová kandidovala za ANO, které volby vyhrálo.

  Na každou architektonickou soutěž se sestavuje nová porota, myslím tím tu odbornou část.

  Thumb up 6 Thumb down 4
 40. David.Witosz :

  David:
  Zdravím opět.

  Dle mého názoru jste naprosto mimo a zasekl jste se. Porota vybrala 3 návrhy. Pokud první se ukázal „problematický“, nereálný na stavbu, pak je tady stále 2. a 3. místo. Tedy v soutěži FAKT problém není, problém se nachází v tom se odehrávalo pak.

  Nikdy nikdo z architektů neudělá celou projektovku JEN pro soutěž. To by nepřišlo návrhů 42, ale 0. A pokud architekt přijde s něčím, co se pak postavit nedá, tak je to hlavně jeho průser (a ostuda) a zadavatel soutěže může jít klidně na další návrh ze soutěže. Šlo to u Jatek, kde se realizoval až 3. návrh v pořadí (a stavba se povedla), šlo by to tedy i tady. V soutěži tudíž potíž není.
  https://www.cka.cz/souteze/databaze/plato-ostrava

  Další soutěž u které jsem byl, parkovací dům za katedrálou.
  https://www.cka.cz/souteze/databaze/parkovaci-dum-za-katedralou-ostrava

  Vítězný návrh CHALUPA ARCHITEKTI, s.r.o. a povím Vám k tomu jedno. Navrhli, vyhráli a když vidím jak projektují, tak je to ve srovnání s PD u Krajského úřadu nebe a dudy. Chalupa evidentně je fachman, řemeslo umí. Škoda, že nestaví ty parkovací domy rovnou dva.

  Takže pro Vás speciálně opakuji, nehledejte problém v soutěži. Tam fakt problém není.

  PS Jsme inženýrský geodet s víc jak 10 lety praxe v oboru. Byl jsem u staveb za miliardy, měřil jsem jeřábové dráhy na Evrazu, Mittalu, měřil jsem v černo-hnědo uhelných dolech, břidličných dolech, zaměřoval jsem lomy, byl jsem u stavby několika dálničních mostů a koleje od Hranic na Moravě po Mosty u Jablunkova jsem osobně zaměřil tak asi 3* tam a zpět. A nikdy bych si nedovolil o někom, Zuzana Bajgarová a spol, napsat to co Vy.

  Thumb up 13 Thumb down 11
 41. Vítek :

  David.Witosz: byl jste i řadě města, určitě se i tam o výsledku soutěže rozhodovalo, nějak to nemohu dohledat. Nevíte kdy to bylo? Jen se chci podívat jak kdo hlasoval a kolik času na to bylo. Děkuji

  Thumb up 6 Thumb down 0
 42. David :

  David.Witosz:
  pane Witoszi, každý se vyjadřuje k veřejným činitelům jak chce, to si pak musí člověk rozmyslet jestli do politiky půjde anebo ne.
  Máte-li 10 let praxe měření – to nevím jak jste se dostal tam kde jste teď ale, ale sám víte že i vaši předchůdci byli na pozic z kterých odpadli v podstatě rychle, to co jsem napsal o paní Bajgarové nebylo vůbec nic ošklivého či hanebného, jen realita.
  Opět se vymlouváte, že jste neobdrželi projektovou dokumentaci k těm soutěžním návrhům – a dokonce teď dáváte vinu těm architektům čili Projektstudiu. Pořád nechápete o čem se bavíme, že to byla ta vaše vysněná porota která ten návrh odsouhlasila a neshodila ze stolu. Seberte laskavě zodpovědnost za tenhle průser a neomývejte stále dokola tohle téma kdy vysvětlujete že za nic nemůžete že to byli ti druzí, pak ti nezávislí odborníci… stále máte něco. Do příště pokud usednete v porotě tak nějakou blbost rovnou shoďte ze stolu anebo se zdržte hlasování, či nechte hlasovat svého zástupce to platí i pro vaše kolegy.
  PS: Parkovací dům od Chalupa nedopadl taky dobře, do zástavby absolutně nezapadá, architektonicky vyčnívá až dominuje oproti katedrály, použitý materiál působí razantně místo harmonického začlenění to určitě není TOP reference…. A jsme opět ale opět u podstaty problémy, tyto projekty hodnotí a rozhodují o nich lidé bez těchto poznatků a vzdělání. Sám jste přeci geodet a s architekturou nic společného nemáte… Já vám přeju opravdu štěstí do dalších soutěží a samotného do-školení pro budoucí projekty.

  Thumb up 9 Thumb down 18
 43. David.Witosz :

  David: Vyjadřujte se jak chcete, v tom Vám nikdo nebránil a nebrání. Stejně jako Vy mi nemůžete bránit abych tvrdil, že tady mluvíte naprosté nesmysly a jste úpně mimo. A do politiky jsem šel taky proto, abych lidem jako Vy tohle mohl říct. Osobně, s podpisem.

  Myslím, že my dva máme již vyřízeno.

  Hezký večer, ať se Vám daří.

  Thumb up 14 Thumb down 12
 44. davidb :

  David:
  To už prostě není normální!
  Točíte se stále na místě! Už toho prosím nechte. Děkuji.

  Na výše sdílených odkazech si najděte sekci Vše o soutěžích a pozorně si jí pročtěte.

  Thumb up 14 Thumb down 8
 45. Vítek :

  David.Witosz: rada města o výběru vítěze soutěže rozhodovala dne 15.10. 2019. Přítomno bylo 6 radních a hlasoval jste pro. Takže Váše role v soutěži je jasná a podstatná. Nemá smysl poukazovat na to, že jste měl jiného favorita. Bez Vašeho hlasů by to neprošlo!!!

  Thumb up 12 Thumb down 10
 46. David.Witosz :

  Vítek: Tak teď jste mne upřímně pobavil.
  Vy evidentně nemáte páru jak funguje rada města , zastupitelstvo atd.

  Tak čistě pro Vás. Já pro ten dům také hlasoval, dokonce i v té soutěži. Protože jak máte 42 návrhů, tak fakt musíte celý den jednat než se dostanete k tomu jedinému (nebo prvním třem). A i když jsem měl jiné favority, tak jsem byl také jeden ze sedmi. Pokud vidíte, že většina je pro jiný návrh, tak aspoň děláte těmto lidem zpětnou vazbu-kritické myšlení = mé poznámky na světlo + poznámka na statiku

  „Doporučení pro další vývoj návrhu je zaměřit se na konstrukční řešení, které není z návrhu plně čitelné.“

  Takže jste neobjevil žádnou ameriku, jen máte prázdná místa o tom jak je nastaveno fungování samosprávy.
  Na radě se nehlasovalo o jednom návrhu, ale o celkových výsledcích soutěže. Proto nevím proč bych měl hlasovat proti, když jsem na tom celkovém výsledku soutěže spolupracoval.

  Hezký den.

  PS
  „Češi mají v povaze to, že vědí o něčem úplné hovno a přesto na to mají naprosto vyhraněný a jasný názor.“
  Ondřej Vetchý

  Thumb up 13 Thumb down 16
 47. Vítek :

  David.Witosz: celkem jasně vidím jak to funguje. V porotě, kde jste byl jako politik, jste měl jiného favorita a pro vítězný návrh jste nehlasoval.
  Tak to píšete. Pak v radě města, kde se schvaloval výsledek architektonické soutěže jste souhlasil s tím, že tento návrh vyhrál. Mám za to, že jako radní se můžete svobodně rozhodnout, který návrh vyhraje, bez doporučení poroty soutěže. Jinak by bylo zbytečné o tom hlasovat. Tak proč nám píšete, že jste měl jiné favorita? Celé je to jen o zamlžení zodpovědnosti. O čem nemám ani páru? Snad jen nechápu, jak v radě města za dopoledne proberete takových materiálu několik desítek, ten den jich bylo cca 60.

  Thumb up 14 Thumb down 10
 48. ivan :

  OK a co teď, takže nová soutěž (a zas budou rozhodovat amatéři) a 700 000 kč v čoudu? Za to nikdo zodpovědnost nenese?

  Thumb up 7 Thumb down 9
 49. Romana :

  Co čekat od návrhu,kde ve vizualizacích byly kačeny ve vnitřním jezírku a na střeše hřiště na basket.

  Thumb up 14 Thumb down 9
 50. David :

  ivan:
  a to je ta výhoda být politikem a nemít žádnou zodpovědnost… v soukromém sektoru by letěli a už by je nikdo nikdy nezaměstnal, ani na to měření :)))

  Thumb up 16 Thumb down 10
 51. Tomas :

  Ivan:Hoši,vždyť to DW psal a tomto to běžné funguje i VR..pokud s nějakého důvodu nelze zakázku zrealizovat a nebude podepsána smlouva,dostane k podepsání firma(arch.studio),kteří skončili na 2,3 a dalších místech…

  Thumb up 7 Thumb down 3
 52. Marthin :

  Romana: Paní Romano,jsem teď v Kodani:Na střeše parkoviště mají krom skvělé
  vyhlídky a posezení i malý parčík,workoutove a dětské hřiště.. přijeďte se podívat!Člověk je nejdřív nadšen,pak na něj ale padne smutek,že v Ostravě nemáme ani promile místní kvalitní architektury a Ostravaci asi nikdy nebudou zlepseni ani požadovat…

  Thumb up 6 Thumb down 6
 53. Marthin :

  https://www.visitcopenhagen.com/copenhagen/planning/konditaget-luders-gdk1091081

  Thumb up 0 Thumb down 1
 54. Romana :

  Pane Marthin, já nemám nic proti green roof, dětskému hřišti atd.,ale už jste někdy sportoval na rozpálené střeše mezi diesely?

  Thumb up 5 Thumb down 8
 55. Marthin :

  Romana: Co cekate za odpoved?Myslite,ze tady lidi na te strese nesportuji a nevodi si sem hrat děti?Jednak zalezi na materialu(jak moc bude zelene a jak se ten material rozpali),pak je asi předpoklad,ze nejvetsi napor aut bude vecer pred a po koncertech,kdy na strese asi nikdo moc neni. …mrzi mne,ze na kazde reseni existuje v CR problém,tak se ta reseni radsi ani nehledaj

  Thumb up 4 Thumb down 3
 56. Ivet :

  Jakub: Nevím, odkud tyto informace berete Jakube, ale jsou ateliéry, dokonce i v Ostravě, které za sebou mají již i realizace v BIM a né jen části ASŘ, ale kompletního projektu včetně profesí. To, že se někdo v problematice neorientuje, potažmo považuje 3D za BIM je jen jeho problém a musím konstatovat, že těžce zaspal dobu.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 57. Martin [msstavby.cz] :

  Parkovací dům České Budějovice. Nyní dokončeno. 495 míst pro auta, 75 pro kola- Cena 150 mi kč. https://zdopravy.cz/parkovaci-dum-u-sportovni-haly-v-budejovicich-se-otevre-zacatkem-unora-pojme-500-aut-190525/

  Parkovací dům Liberec. Nyní dokončeno. 244 míst pro auta. Cena 246 mil Kč https://www.kraj-lbc.cz/aktuality/parkovaci-dum-privita-od-noveho-roku-prvni-ridice-zaparkuji-tam-za-60-korun-n1155050.htm

  Parkovací dům u Krajského úřadu 590 míst, 705 mil kč
  Parkovací dům Za katedrálou 417 míst, 692 mil Kč

  Ostrava si hraje na Dubaj

  Thumb up 2 Thumb down 7
 58. davidb :

  Martin [msstavby.cz]:
  Parkovací dům v Liberci bych moc za vzor nedával!
  https://x.com/honzalb/status/1746859006042271906?s=20
  „Dva týdny provozu P+R parkoviště v Liberci za čtvrt miliardy korun. Automat na jizdenky nefunkční, informační systém hlásící nepravdivé údaje, slibovaná platba kartou od 15.1. nefunkční, kaluže funkční.“

  Zeptám se – ceny postavených domů jsou vysoutěžené, ceny z Ovy taky nebo jsou to odhady?

  Thumb up 4 Thumb down 1
 59. Cyklista :

  Martin [msstavby.cz]: Přesně takový jako v Budějovicích měl stát v Ostravě u ZOO. Stačila pouze „estetizace“ od hlavní cesty a za stejné peníze by byl vyřešen problém s parkováním, který současný parkovací dům moc nevyřešil.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 60. Martin [msstavby.cz] :

  davidb: Neřeším to, v jakém stavu je dům po otevření. Ostatně je nesmyslný, jako obrovská monstra v Ostravě.
  Lze zde ale vidět, že PD jsou technické stavby a jejich snaha, kdy si hrají na něco, co nejsou, stojí nesmyslné částky.
  Ceny jsou z rozpočtu města. PD u Krajského úřadu soutěž proběhla. Nevím proč, ale v registru zakázek je pořád zakázka neukončena a není vyhodnocen vítěz soutěže. I s nejnižší nabídkovou částkou + DPH + projekt + TDI jsme na 500mil Kč. Bez víceprací.

  Za mě je příklad z ČB dobrý v tom, že i taková stavba jde realizovat ekonomicky.

  Thumb up 2 Thumb down 7
 61. davidb :

  S poslední větou souhlasím i když si myslím, že naproti Domu kultury by low cost stát neměl.
  Ale to co se tam má stavět je ústřel, to uznávám.

  Thumb up 6 Thumb down 3
 62. Crazym :

  Teda my se budeme mít, ještě, že je to Projektstudio tak potentní :D https://www.patriotmagazin.cz/v-ostrave-vyroste-novy-parkovaci-dum-nabidne-okolo-600-mist
  Počítám, že jak tohle dodělá, vrhne se na Baníček, kde samozřejmě po oprášení svého starého projektu zjistí v nové studii, že se tam stadion vleze :-)
  Načež nastane potřeba parkovacího domu…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 63. Crazym :

  Masáž pokračuje, to by bylo aby se nám to nepodařilo zpopularizovat 😂 https://www.novinky.cz/clanek/domaci-v-ostrave-postavi-netradicni-parkovaci-dum-vypada-jako-rampa-na-zelene-strese-bude-hriste-40462107 No nic, naštěstí jsem už zvyklý z dřívějších dob na masáže typu Paul Joseph ale co mě v tomhle článku zaujalo je, že má být hotov už příští rok a že tam má být na 465 parkovacích míst obrovské množství toho zeleného šílenství, cituji „V parkovacím domu budou pro řidiče aut k dispozici dvě rychlonabíječky a deset nabíječek Wallbox. Tři z dvacítky cykloboxů budou také opatřeny nabíječkami na elektrokola.“ Není to málo Antone Pavl, sorry ekogreensoudruzi? Jen míst pro invalidy by tam podle vyhlášky mělo být 23. To fakt má ta zářná bezemisní budoucnost takhle vypadat? Nebo to je stavěno na pár let a počítá se s následnou rekonstrukcí na potřeby toho slavného greedealu v souvislosti s ukončením prodeje spalováků?

  Thumb up 1 Thumb down 1
 64. Rohlik :

  V únoru se psalo, že se začne na jaře a pořád nic. Co je za problém?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 65. Haha :

  Tak se po roce stalo to, co jste psali.
  Komplikace pro parkovací dům u hejtmanství v Ostravě. Bude levnější, ale později
  https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/komplikace-pro-parkovaci-dum-u-hejtmanstvi-v-ostrave-bude-levnejsi-ale-pozdeji-2.html

  Nevíte, co píšou v placené části? Jak to můžete být levnější, stane se z toho krychle?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 66. Niklosz :

  Nechte těch keců o udržitelnosti, je to k smíchu.

  Jeden příklad ze světa:
  https://www.herzogdemeuron.com/projects/279-1111-lincoln-road/

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.