MUSEum+ žádá o dotaci na industriální muzeum

MUSEum+, státní kulturní organizace sídlící v Ostravě, podalo žádost o dotaci z operačního programu Spravedlivá transformace. Za částku okolo 1,3 miliardy korun by z vysokých pecí 4 a 6, které jsou součástí národní kulturní památky, mělo vzniknout muzeum představující industriální minulost, současnost i budoucnost Ostravy. ČTK to za muzeum sdělil vedoucí odborného oddělení Jakub Jareš. Přeměnu průmyslového areálu navrhuje architekt Josef Pleskot.

Pro region je v programu transformace určeno téměř 19 miliard korun. Dosud se o peníze přihlásila desítka projektů. Financování už bylo schváleno například v případě ostravské Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací, které bude rovněž sídlem Moravskoslezské vědecké knihovny.

Náměstek hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL) ČTK řekl, že požadavky jednotlivých projektů už nyní o hodně převyšují alokované prostředky. „Podpořeny budou jen ty projekty, které splní všechny podmínky a budou schopné realizace do roku 2027. Už nyní, a to bez MUSEa+, je naplněnost výzvy strategických projektů přibližně na 135 procentech,“ řekl. Pokud Ústecký a Karlovarský kraj své alokace nevyčerpají, bude podle Curyla možnost tyto prostředky převést Moravskoslezskému kraji.

„Podání žádosti o dotaci předcházelo podepsání memoranda s vlastníkem pecí, společností Vítkovice o společné vůli k prodeji. Pokud MUSEum+ s žádostí uspěje, vysoké pece během roku 2024 vykoupí a zahájí jejich transformaci. V roce 2028 by pak nové muzeum mělo přivítat první návštěvníky,“ uvedl Jareš.

Nyní MUSEum+ čeká 120 dnů trvající schvalovací proces, v němž žádost posoudí Státní fond životního prostředí. Ten bude hodnotit věcnou i ekonomickou stránku projektu. „Na rozdíl od původních plánů bude projekt výrazně levnější. Namísto 1,8 miliardy korun je nyní rozpočet vyčíslen na 1,3 miliardy korun. Částka zahrnuje projekt, rekonstrukci památky, vznik expozic i vnitřní vybavení muzea. Z této částky by měl 85 procent pokrýt příspěvek Evropské unie,“ dodal.

Architekt Pleskot podle něj navrhuje pro MUSEum+ řešení, které maximálně ctí národní kulturní památku a obohacuje ji o moderní řešení. Expozice a depozitáře umísťuje do nově vzniklého suterénu, kde zároveň odhalí základy vysokých pecí. V přízemí vznikne foyer, prostory pro krátkodobé výstavy, edukaci a konference. Ve velké odlévací hale mají vzniknout audiovizuální expozice. „Cílem industriálního muzea je atraktivní formou ukazovat proměny a význam průmyslu pro život naší civilizace a otevírat otázky jeho současnosti a budoucnosti,“ doplnil.

Vysoké pece 4 a 6 jsou součástí národní kulturní památky Důl Hlubina a vysoké pece a koksovna Vítkovických železáren. Vysoká pec je uzavřený systém na výrobu surového železa. V Dolní oblasti Vítkovice se zachovaly tři vysoké pece. Zrekonstruovaná je zatím téměř 80 metrů vypínající se Vysoká pec číslo 1, na které byla v roce 2015 podle návrhu architekta Josefa Pleskota postavena multifunkční nástavba s rozhlednou a kavárnou. MUSEum+ je nejmladší příspěvkovou organizací Ministerstva kultury, která byla v roce 2021 založena s úkolem připravit projekt záchrany vysokých pecí.

zdroj: archiweb.cz

Související články


1 komentář

  1. Mx :

    To už zase stát nedá slíbené peníze a jako u kostky to přehodí hlavně na transformační fondy EU? Původně to měl platit stát podle článků zde. Muzeu sice fandím, i když to je teda šílená částka, ale nevím jak to pomůže transformaci? Spíš mi vadí, že se toho opět stát zbavil a přitom transformační fondy mohly jít na něco více rozvojového a transformujícího než muzeum. Působí to spíše, že nevíme, jak ty peníze jinak použít.

    Thumb up 17 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.