Proměny Ostravy #75

Zájem lidí o historickou Ostravu zažívá boom. S tím se ovšem objevují názory, že Ostrava kdysi byla krásné město a nyní už ne. Pojďme se ale podívat do doby nedávno minulé a zjistíme s jakými následky minulého režimu se musí město vyrovnávat.

Křižovatka ulic 28.října / Sokolská třída a Biskupská. Místo po zdemolovaných domech nahradily „vzhledné“ stánky. Poté byla postavena ulice Biskupská a lokalita je postupně zastavována moderními domy ( Městská brána, poliklinika Kostelní, administrativní budova Biskupská… ).

1962
promeny ostravy

1997
promeny ostravy

2012 promeny ostravy

zdroj: FB / ostravablog.cz

Související články


Komentáře

  1. summerboy :

    To je neuvěřitelné – přičemž rok 1997 je nedávná záležitost, ale vůbec si nevybavuju, že tam byly takové stánky.. Moc se mi líbí úvod k tomuto článku, super.

    Thumb up 3 Thumb down 4
  2. aleš m. :

    summerboy:

    1997, tedy 17 let je nedávná záležitost ??? Asi tady v Ostravě ano !!! Když v roce 1962, tedy také 17 let po válce a střed Ostravy vypadal jako po zrovna prodělaném náletu.

    ještě k poznámce, že kdysi Ostrava vypadala krásnější: Jistě, vypadala a kdyby ty staré domy se nezbouraly, ale opravily, tak by byla krásnější i dnes. Tak jako ty staré domy, které se bohudík, nezbouraly a konečně po dlouihých letech opravily a nyní krášlí Ostravu.

    Bohužel za reál soc. se v centru hodně staveb zničilo, nechalo chátrat a pak zbouralo a nyní za div.kap. se bohužel pokračuje – devastuje, nechá se chátrat a ničit taky v centru Ostravy, a to dokonce i krásné stavby, které jsou památkami. O které stavby se jedná, snad nemusím psát. Za chvíli – 17 let nám spadnou na hlavu !!! !!! !!!

    Thumb up 4 Thumb down 6
  3. Alois Blažko :

    Co to jsou za kecy? Následky minulého režimu? Víte vy tupci vůbec něco o tom, jak vypadala Ostrava po válce? A jaké jsou následky dnešního režimu? Krabicové hypermarkety, v prolukách placená parkoviště… a v neposlední řadě kapitalismem zdrcená výstavní síň Ostravy – komplex OSTRAVICA TEXTILIA, HOTEL PALACE a další a další!!! :-(

    Thumb up 6 Thumb down 8
  4. Houbelec :

    Alois Blažko: Vy zase nevíte, jak Ostrava vypadala mezi a před válkami, takže se sám usvědčujete ze stejně předpojatosti, jakou právem vytýkáte jiným. Vy si absurdně idealizujete socialistickou totalitu (a v duchu 40 let propagandy přeháníte válečné škody, Ostrava byla ve srovnání se strategicky bombardovanými městy prakticky netknutá), oni si absurdně idealizují první republiku. Obojí je směšné.

    Thumb up 3 Thumb down 0
  5. Michal :

    Dalkia je pěkný příklad souznění nového se starým. Ještě lepší je Poliklinika Kostelní. Naopak Ostravská brána je příklad uřvané egoistické architektury, co chce upoutat pozornost za každou cenu. Šeredná stavba na nevhodném místě a s geniálně zfušovaným parkovištěm.

    Thumb up 1 Thumb down 11
  6. Martin :

    Michal: Dalkia mohla být vyřešena lépe! Předně mohli dodržet stejnou výšku s okolními stavbami, budova se nemusela „cpát“ tak blízko k silnici, nebo mohla mít podloubí. Na Městskou bránu mám opačný názor. Podle mne je to ještě jedna z nejlepších staveb, které tu vznikly. Jen škoda, že její fasáda už poněkud vybledla. Parkoviště je zřejmě také určeno maximálně návštěvníkům. Pro nájemníky jsou tam podzemní garáže.

    Thumb up 4 Thumb down 2
  7. Hynek [msstavby.cz] :

    Alois Blažko: tak predne ty tupce si priste odpustte, da se to snad napsat i bez urazek. co se tyce proluk a ostravice, palace atp, myslim, ze jsme vsichni na jedne lodi.

    je fakt, ze taky moc nevim, proc do toho martin takhle zamichal nejaky rezim.. mi prijde porad lepsi mit jako „nasledek rezimu“ proluku, nez mit v proluce neco jako skelet.

    Thumb up 8 Thumb down 2
  8. Martin [msstavby.cz] :

    Hynek [msstavby.cz]: A čeho to byl tedy následek, než režimu? :)
    Dle mne není nějaký skelet horší, než nešetrné znárodnění / vyvlastnění. Pak to nechat postupně chátrat a nakonec zbourat. V „lepším“případě si tam postavit nějaký paneláček, že jo. Všem musí být zřejmé, že Ostrava pod železnou značně utrpěla urbanisticky.

    Thumb up 1 Thumb down 2
  9. Marti :

    martin(msstavby):Utrpěla urbanisticky?Záleží, jak v kterém ohledu: Jako jednoznačně pozitivní bych viděl Porubu (čistší vzduch,pohledové dominanty,klasicky systematický urbanismus,bloková zástavba,klidné dvory,obchody i služby na dosah), celkově je ústup od kolonií s vodou ze studni hned vedle průmyslu obrovským pokrokem.Na druhé straně je tu pravda ničení kvalitních domů,narušování blokové harmonie(např. zadní trakt OC Laso) či budování megalomanských čtyřproudých průtahů městem.To ale pokračuje i dnes,tak na to koukám střízlivěji a méně ideologicky (komunism vs kapitalism).Jen ti dnešní soudruzi (podnikavci)naštěstí už nemají dost peněz a moci, aby ničili systematicky.

    Thumb up 2 Thumb down 2
  10. Xavi :

    Myslím si, že pravdu mají tak nějak všichni. Kloním se ovšem spíše k Martimu – opravdu není třeba na to pohlížet ideologicky. Všechny režimy, kterými jsme od 2. sv. války prošli (nacistický protektorát, socialismus, kapitalismus) jsou v jistém ohledu totožné – mocensky jim nejde o nic jiného, než o získání co největších privilegií pro vládnoucí třídu. Některé z těchto režimů byly bezohlednější, zvěrstva (teď se bavím jen o těch architektonických) ovšem napáchaly všechny. Současný režim se vyznačuje tím, že lidé dole mají v rukou lepší prostředky k tomu, aby s vládnoucí třídou zatočili, než měli lidé v dobách minulých. Ale, jak jste si jistě všimli (např. Černá kostka, Ostravica, atd.), ty prostředky stejně v mnoha případech nejsou k ničemu.

    Thumb up 4 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.