Proměny Ostravy #285

Tramvajová zastávka v blízkosti hospody U Boříka v Ostravě-Nové Vsi.

2017

zdroj: FB NEZAPOMENUTÁ OSTRAVA

Související články


Komentáře

  1. Summerboy :

    Mne nejde do hlavy, proc se ekologicka tramvajova doprava vlastne vubec redukovala?

    Thumb up 0 Thumb down 3
  2. Adam (ten hodný) :

    Summerboy: ekologie zřejmě nebyla priorita
    Navíc s příchodem Svinovských mostů by bylo náročnější napojení

    Thumb up 2 Thumb down 1
  3. Martin z Ostravy :

    Byla levná nafta, autobus byl operativnější, obsloužil větší území (zajížděl do více míst) navíc údržba kolejového svršku a trakčního vedení je náročnější než jen silnice (ale ani ty silnice nebyly v kdovíjakém stavu).
    Ale v tomto případě bych nemluvil o redukci, neboť trať se pouze přemístila na Svinovské mosty.
    Redukce nastala na tratích mimo Ostravu, Ostrava – Hlučín, Ostrava – Klimkovice, Ostrava – Hrabová, Ostrava – Karviná.
    A je to škoda, dnes by zrovna Ostrava – Hlučín byla potřeba. Chyběl někdo, kdo by se díval do budoucna.
    Ani dnes to není lepší.

    Thumb up 11 Thumb down 1
  4. Pavel :

    Summerboy: Jak píše Martin z Ostravy, nic se v tomto případě neredukovalo, pouze přesunulo na novou paralelní komunikaci. Hlavní důvod bylo zvýšení mostů u nádraží Svinov. Tramvaj tam přijížděla po nízkém mostě, pod který se sotva vešly troleje, celé spojení bylo značně nekapacitní a dnes by nestačilo. Hlavní škoda však vznikla zbourání (tehdy asanováním) řady domů kolem nádraží Svinov, kde pak bylo velké „nic“, potom spojovací plato a nyní opět nic. V Ostravě to tak chodí, nejdřív zbourat a pak až uvažovat, zda jsou peníze na stavbu něčeho nového…

    Thumb up 11 Thumb down 1
  5. Xavier :

    Nevíte, co to tam vzadu, na fotce mezi tím náklaďákem a tramvají, ční k nebi za kupu?

    Thumb up 0 Thumb down 0
  6. Dog :

    Xavier:
    A není to dům?

    Thumb up 1 Thumb down 2
  7. abc :

    Jak už tady bylo psáno, komunisti nehleděli nějak na ekologii a těch tramvajových tratí, co se rušilo, bylo vícero. On i ten důvod rušení tramvajových tratí byl ten, nejen jak už psal Martin z Ostravy, že komunisti nakupovali ve velkém maďarské autobusy Ikarus, takže nač mít tramvaj i autobus. Chtěli prostě z Ikarusu vytvořit největšího výrobce autobusů na světě, tak potřebovali odbytiště. Země sovětského svazu a země východního bloku proto byly ideální volbou.

    Thumb up 2 Thumb down 0
  8. jenki :

    Koukám, že to tady opět chce opravit obecně oblíbené omyly.

    Co se týká náhrady tramvají autobusy zaměňujete příčinu a následek. Soudruzi nerušili tramvajové tratě, protože nakupovali Ikarusy. Právě naopak, o Ikarusy byla rvačka, takže se snažili tramvaje udržet jak to jen šlo. Přesněji řečeno se snažili udržet to co bylo jak dlouho to jen šlo než se to rozpadlo samo a už se s tím fakt muselo něco udělat.

    Rušení tramvajových tratí v Ostravě mělo různé příčiny, které se často doplňovaly. Lze je rozdělit zhruba do následujících skupin :
    I. geografické změny. To se týká hlavně celého úzkorozchodného systému Ostrava – Bohumín – Orlová, kde více méně zmizela původní krajina jako taková i s lidmi, částečně to platí i pro dráhu Ostrava – Karviná.
    II. Technická zaostalost a nutnost velkých investic. O tom, v jakém stavu dojížděl do konce systém úzkokolejek se vypráví legendy. V dost „spotřebovaném“ stavu dosloužila třeba trať do Klimkovic, Hlučín už ke konci držel taky silou vůle. Vůbec nebyla náhrada za obousměrné dvounápravové tramvaje, monopolní výrobce ČKD Praha měl za úkol chrlit maximální objem vozů T3 pro SSSR a ne namáhat se s nějakými atypy pro Ostravu.
    II. kolize existujících tratí s novými komunikacemi. To se týká tratí po ul. Zengrova, Rudná a Plzeňská do Bělského lesa. Totéž trať Zábřeh Pošta – Pískové doly (kolize s Plzeňskou) a Hrabůvka – Hrabová Ščučí (kolize s Místeckou). Totéž karvinská „úzká“ v úseku Hranečník – Radvanice – Petřvald – Orlová, kde bylo cestujících dost, ale vadila stavba I/59, a studie na přestvabu na normální rozchod vyšla příliš draho. Zde zmíněná trať kolem Boříka sem tak trochu patří taky, ale tady jse o klasickou přeložku na nové těleso.
    III. i za komančů byl ve financování MHD mimo město slušný mrdník, resp. tehdy existující legislativa něco takového vůbec neřešila. Proč by měl ONV Nový Jičín přispívat nějaké Ostravě na nějakou tramvaj do nějakých Klimkovic, když od toho má ČSAD? Totéž Hlučín, kde ONV Opava se k věci stavěl stylem „na co je nám nějaká tramvaj, my potřebujeme novou I/56“. Kyjovice se zachránily jen proto, že to vzala Ostrava finančně na sebe jako podporu rekreace pro pracující lid, a i tak je to něco mezi zázrakem a partyzánštinou tehdejšího vedení DPMO. BTW Ostrava dodnes na „kyjovické“ platí víkendový provoz, což se moc neví.

    Co se týká levné nafty tak to skončilo první ropnou krizí, pak už byla nafta drahá. Ale oprava tratí na které se dlouhodobě kašlalo byla dražší, nebyl materiál, nebylo kdo by to opravil, nebylo nic. Kdo tu dobu zažil ví o čem je řeč.

    Thumb up 15 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.