Festival pro náměstí

V rámci Česko-německého kulturního jara 2017 po celý duben ožije náměstí Edvarda Beneše v centru Ostravy.

V místě bývalého Německého domu vyroste intervence architektů Adama Wlazela a Kateřiny Vídenové (MAK!). Prostor náměstí si architekti vybrali jak pro jeho velmi silnou historii, tak pro jeho umístění v rámci města – propojení upadajícího hlavního náměstí a pulzujícího chrámu konzumu (starého a nového centra).

Kopie podstavce Památníku revolučních bojů lidem umožní novou perspektivu pohledu na stav, účel a historii náměstí – jak ve fyzickém, tak ve filozofickém smyslu slova. Společně s veřejností potom architekti vytvoří pro náměstí nový mobiliář, především lavičky. Po celý duben se můžete do Festivalu pro náměstí aktivně zapojit a intervenci zabydlet svými nápady a vstupy, kulturními výstupy, lamentacemi, čtením, zpěvem, prostě čímkoli, k čemu vás bude intervence inspirovat. Chystá se také odborná plánovací dílna, na které se budou hledat příčiny současného tristního stavu a také východiska a návrhy řešení. Organizátoři a jejich hosté budou s lidmi na náměstí vytvářet lavičky a pocitové mapy, diskutovat o tom, jak by mělo náměstí vypadat a fungovat, bude připomenuta také historie této lokality.

Rixbox

Uprostřed berlínského Neuköllnu servíruje Hossein Eggebrecht a jeho tým vybrané nápoje a jídlo ze své pouliční kuchyně. Ať už dáváte přednost klábosení při kávě na terase či jen loku espresa vypitému spěšně za chůze, zde naleznete rychlé občerstvení, které má styl a ctí kulturu kávy, to vše za dostupnou cenu – to je Hosseinova obchodní strategie. On sám přišel do Rixdorfu jako dítě se svými rodiči, kteří uprchli z Íránu – a dnes spoluutváří charakter této multikulturní čtvrti, kterou si oblíbili především hipsteři a lidé vyznávající různé módní trendy. Jeho koncept „gurmetského streetfoodu“ je založen na lokálních produktech a stravovacích zvyklostech a prolínají se v něm prvky orientální kuchyně i kuchyně dalších oblastí. V rámci Česko-německého kulturního jara bude Hosseinův koncept představen v mobilním bistru Rixbox (od MAK!), které se bude postupně přesouvat mezi jednotlivými městy, v nichž se bude festival konat. Zcela na berlínský způsob si v klidu a pohodě budete moci přímo na místě pochutnat na sendviči, anebo si oběd odnést s sebou.

Rixdorf

V posledních letech rozvinul Berlín svůj nesmírný inspirativní potenciál. V důsledku dramatického historického vývoje se město muselo opakovaně nově definovat. Jeho charakter utvářela mimo jiné i migrace. Výraznou stopu zanechali v Berlíně také čeští migranti. Český Rixdorf (německy Böhmisch- -Rixdorf, označovaný dnes také jako Böhmisches Dorf /Česká vesnice/ nebo Rixdorf) byla malá osada protestantských uprchlíků z Čech, založená u Berlína v roce 1737. Čeští uprchlíci se usazovali v Berlíně na podnět a pozvání krále Fridricha Viléma I. K těmto uprchlíkům se postupem času přidružily další stovky jejich českých krajanů, kteří byli pronásledováni nebo kteří hledali lepší podmínky pro život. Díky své píli a dobré organizaci se brzy integrovali a sžili s prostředím. Později se tatáž obec stala novým domovem uprchlíků z Íránu, Libanonu, Palestiny a mnoha jiných zemí převážně z Blízkého východu, kteří dnes utvářejí ráz městské části Neukölln. Příběh českých bratří v Rixdorfu má silný inspirativní potenciál. V programu Česko-německého kulturního jara se proto bude vyskytovat hned v ně- kolika formách – jako umělecká vizuální performance s živým kreslením a za doprovodu živé hudby, jako multikulturní gastronomická reference a jako cíl poznávací cesty pro studenty a jiné zájemce.

Program:

31/3 18.00 FESTIVAL PRO NÁMĚSTÍ / SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ
Slavnostní odhalení intervence architektů MAK!, můžete se těšit na divadelní výstup inspirovaný historií Německého domu v podání herců Jana Fišara a Tomáše Jirmana, vernisáž výstavy z historie Německého domu a Ostravice-Textilie, na pojízdné bistro Rixbox, oheň a další program. Koná se na náměstí Dr. E. Beneše

19/4 18.00 KOMENTOVANÁ PROCHÁZKA NÁMĚSTÍM S HISTORIKEM ARCHITEKTURY MARTINEM STRAKOŠEM
Sraz v 18:00 na náměstí Dr. E. Beneše u hodin

20/4 18.00 LITERÁRNÍ VEČER S REVUE PROTIMLUV
Vystoupí mimo jiné literáti Václav Maxmilián, Jan Němček a Oskar Mainx. Začínáme v Domě umění a poté se přesuneme na náměstí Dr. E. Beneše

22/4 10.00 WORKSHOP VÝROBY LAVIČEK
Výroba mobiliáře do veřejného prostoru pod vedením architektů Adama Wlazela a Kateřiny Vídenové. Přijďte si sami nebo s dětmi vlastnoručně stlouct lavičku! Koná se na náměstí Dr. E. Beneše

22/4 10.00 DĚTSKÝ ATELIÉR NA MOTIVY DĚJIN MÓDNÍHO DOMU OSTRAVICA-TEXTILIA
Dětský ateliér povedou výtvarníci Marcela Lysáčková a Max Lysáček. Koná se na náměstí Dr. E. Beneše

23/4 14.00– 18.00 ODBORNÁ PLÁNOVACÍ DÍLNA O BUDOUCNOSTI NÁMĚSTÍ DR. EDVARDA BENEŠE
Dílnu povedou Ilona Vybíralová, Marek Sivák, Adam Wlazel a Kateřina Vídenová. Pořádáme ve spolupráci s primátorem města Ostravy Tomášem Macurou. Koná se v Centru PANT. Vstup z organizačních důvodů pouze na pozvánky, děkujeme za pochopení.

27/4 14.00 VEŘEJNÁ PLÁNOVACÍ DÍLNA O BUDOUCNOSTI NÁMĚSTÍ DR. EDVARDA BENEŠE
Dílnu pro širokou veřejnost povedou Ilona Vybíralová, Adam Wlazel a Kateřina Vídenová. Součástí bude výstava – výstupy z odborné plánovací dílny o náměstí ve vitrínkách Ostravice-Textilie. Koná se na náměstí Dr. E. Beneše.

28/4 14.00 MIMOŘÁDNÉ PŘEDPREMIÉROVÉ ČTENÍ HERCŮ KOMORNÍ SCÉNY ARÉNA Z NOVÉ HRY TOMÁŠE VŮJTKA SMÍŘENÍ
Koná se na náměstí Dr. E. Beneše.

30/3–4/4 RIXBOX ESPRESSO & FOOD
Gastronomická prezentace v rámci Česko-německého kulturního jara 2017. Pojízdné bistro bude umístěné na náměstí Dr. E. Beneše.

Česko-německé kulturní jaro 2017 je přeshraniční kulturní iniciativa Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze, Goethe-Institutu v Praze, Česko-německého fondu budoucnosti a Českých center v Berlíně a Mnichově ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Ministerstvem zahraničních věcí České republiky

Festival pro náměstí pořádá Antikvariát a klub Fiducia ve spolupráci s Goethe-Institutem, architekty MAK!, Centrem PANT a okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu. Za poskytnutí výstavních vitrín a prostor patří poděkování Lukáši Klebercovi a městské galerii PLATO. Akce Antikvariátu a klubu Fiducia podporují: Ministerstvo kultury ČR, Statutární město Ostrava, Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, Nadace české architektury, MUDr. David Feltl, tiskárna Printo, Portaflex.

Související články


1 komentář

  1. Hrdy Ostravak :

    Chybi mi tam jmeno hlavniho architekta Cyrila Vltavskeho.

    Thumb up 0 Thumb down 5

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.