Revitalizace náměstí Dr. E. Beneše

Město Ostrava zveřejnilo vítězný návrh proměny náměstí Dr. Edvarda Beneše v centru Ostravy.

Návrh proměny náměstí E. Beneše v centru Ostravy vznikl ve spolupráci kolektivu autorů Ing. arch. Jiřího Miky, Ing. arch. Martina Materny, Ing. arch. Markéty Káňové, Ing. arch. Petra Svobody, Ing. arch. Adély Kudlové a Ing. arch. Venduly Bažové. Autoři samostatně působí v ateliérech Mika Svoboda architekti s.r.o. a WMA Architects. Jejich návrh přináší celkovou kultivaci prostoru, který bude nabízet příjemné prostředí pro trávení času a komunitní aktivity, jako jsou trhy či slavnosti. Zároveň počítá s rezervou pro budoucí výstavbu v místě zaniklého Německého domu. Návrh člení území na tři různé části, které mají pro uživatele příjemnou velikost. Jedná se o prostor před radnicí, parkové náměstí se stávající vzrostlou zelení a plochu bývalého Německého domu, která je zdůrazněna jiným typem zvolené dlažby.

Soutěž byla stanovena jako otevřená a dvoufázová. Do prvního kola, které kladlo důraz na celkovou koncepci, byly podány tři návrhy. Jeden z podaných návrhů byl z hodnocení vyřazen, a to z důvodu nesplnění závazných podmínek soutěže. Do druhého kola tak postoupily dva návrhy, úkolem jejich autorů bylo zaměřit se na řešení detailu veřejného prostranství.

Autorem druhého návrhu je architektonická kancelář gogolák + grasse. Tomu porota v soutěži udělila odměnu ve výši 150 tisíc korun. Kladně hodnotila mimo jiné práci se zelení, konkrétně návrh stromořadí v ulici Nádražní. Naopak však dle názoru poroty tento návrh postrádal čitelné urbanistické řešení.

Vítězný návrh, řešení bez zástavby prostoru po Německém domě.

Vítězný návrh, řešení se zástavbou prostoru po Německém domě.

zdroj: ostrava.cz / FB MAPPA Ostrava

Související články


Komentáře

 1. Marian Kechlibar :

  Já bych tedy to místo po Německém domě už nechal jako park … zrovna taková zelená plocha přímo u hlavní ulice (Nádražní) je příjemná a přitom v českých městech netypická.

  V centru je spousta jiných proluk, které působí jako chybějící zub.

  Thumb up 5 Thumb down 15
 2. Mx :

  Na první dojem to působí dobře, i jako místo, kde se člověk zastaví. Do budoucna je opravdu na zvážení, zda tam stavět, resp. Osobně bych dostavěl deset jiných zřetelných jasných proluk v centru (masarykáč na rohu, buskupská, u katedrály atd atd) a toto zatím nechal prupcgozím náměstím z Karoliny do centra.

  Thumb up 7 Thumb down 3
 3. Mx :

  “Průchozím”

  Thumb up 1 Thumb down 3
 4. Vítek :

  Také si myslím, že dostavba Masarykova náměstí je prioritou, mluví se o ní více než 30 let. Zrovna dnes se na ploše pro dostavbu začaly další dočasné stavební úpravy. Dočasná úprava na místě zbořené květinové síně není údržovaná.Tyto úpravy nejsou asi účelně vynaložené peníze.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 5. Crazym :

  Vítek: 30 let? :D Mluví se o tom skoro déle než můj život, přesně od té doby co tam soudruzi udělali bum :D Datum tam najdete :-) https://screenshot.cz/MZNRQ/

  Thumb up 6 Thumb down 0
 6. Jann :

  Jedinou relevantní stavbou v místě by byla replika Německého domu. Mohlo by se to jmenovat Deutsches Haus – Dům Porozumění. Na stavbu by se složil MMO, MSK, německá vláda, česká vláda a EU. Dům by sloužil jako zázemí jazykových škol a ke spolkovému střetávání. Jasně, zní to bláhově, ale opravdový Leadr s vizí by dokázal dát potřebná kola do pohybu.

  Thumb up 16 Thumb down 7
 7. thrpst :

  Náměstí, které není náměstí.

  Thumb up 6 Thumb down 4
 8. aggu :

  Jann: Není třeba vymýšlet názvy. Existuje Goethe institut, který má identické zaměření a desítky poboček nejen v Evropě.

  Thumb up 6 Thumb down 4
 9. thvari :

  Neměl bych vůbec nic proti modernímu Německému domu jako muzeu soužití Čechů, Němců, Židů, Poláků a všech dalších československých menšin, historii Československa se zřetelem na události v Ostravě a kraji, klidně s přesahy do moderní porevoluční historie. Samozřejmě by to stálo hodně veřejných peněz.

  Thumb up 16 Thumb down 2
 10. Ondřej :

  thvari: Ostrava má veřejných budov poměrně dost a další staví. Je potřeba stavět i budovy, které budou peníze vydělávat, a ne spotřebovávat. Samozřejmě bychom všichni přišli na věci, které by byly pěkné, super, a kulturní, ale celkově bych s nimi byl opatrný. Navíc ve veřejných buovách je poměrně slušný backlog, černá kostka, bílý stín. Teď se finišují jatka, a rozbíhá se koncertní síň.

  Takže pokud bychom chtěli náměstí na elektře zastavit (mě asi nevadí ani jedna varianta), tak bych preferoval spíš nějakou komerční budovu

  Thumb up 13 Thumb down 2
 11. Crazym :

  Ondřej: A nejméně s dvěma podzemními patry pro parkování pod celým pozemkem… Může se to hodit nejen pro auta :-)

  Thumb up 4 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.