Náměstí Dr. E. Beneše – aktuálně

Na základě předběžných žádostí sousedních vlastníků nemovitostí o dostavbu náměstí, vyhlásilo město Ostrava v loňském roce záměr prodeje souboru pozemků, a to za předpokladu dodržení podmínek prodeje, mimo jiné regulačních podmínek zpracovaných Městským ateliérem prostorového plánování a architektury (MAPPA). Město na základě oznámeného záměru obdrželo dvě nabídky, obě za účelem novostavby hotelu. Při posuzování nabídek a jednání se zájemci však bylo zjištěno, že první ze zájemců nesplnil podmínky záměru, druhý zájemce v průběhu jednání o smlouvě upravil významným způsobem svou původní nabídku. Město tak bylo nuceno původně vyhlášený záměr zrušit.

Předmětem upravené nabídky druhého zájemce, který je zároveň vlastníkem sousední památkově chráněné budovy bývalé Obchodní a živnostenské banky, postavené podle návrhu architektů Juliana a Wunibalda Deiningerových, je mimo jiné změna funkce navrhované novostavby na náměstí z hotelu na bytový dům a výslovný závazek prakticky neprodleně zahájit rekonstrukci stávající památkově chráněné budovy.

Ostrava má dlouhodobě zájem na rekonstrukci celého historicky významného komplexu budov bývalého Módního domu Ostravica, který se nachází v centrální části města, je zcela v soukromých rukou a svým dlouhodobým chátráním vytváří negativní image celému městu. Na části komplexu, vlastněného jiným majitelem, již rekonstrukce probíhá a měla by být dokončena do června 2023. Tato jinak pozitivní skutečnost zesiluje naléhavost, aby byla v co nejkratší době rekonstruována právě i budova bývalé Obchodní a živnostenské banky.

S ohledem na tyto skutečnosti, které jsou pro město Ostravu velmi významné, rozhodli zastupitelé o vyhlášení nového adresného záměru prodeje, který by měl vést ke sjednání konkrétních podmínek nejen pro prodej pozemků za účelem výstavby objektu pro bydlení, ale rovněž z důvodu provázanosti obou stavebních záměrů k nastavení podmínek pro urychlené provedení rekonstrukce budovy bývalé Obchodní a živnostenské banky, včetně závazného časového harmonogramu.

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Rýša :

  Co na to říct!? Ostravica a okolí je prostě zakleté místo. Nebo v tom hraje už léta letoucí něco jiného, což my, denně chodící kolem tohoto zakletí, nemůžeme vědět a nemůžeme tímto pádem pochopit tento nekonečný vřed centra.

  Thumb up 9 Thumb down 4
 2. Petr :

  Z Ostravy už si asi každý investor jen dělá p*del. A když už se najde někdo, kdo to náhodou myslí vážně, tak stejně postaví něco, co vypadá jinak než sliboval.

  Thumb up 13 Thumb down 4
 3. jvndys :

  takže další několikaletý posun žádoucího😕 benešák, ostravica a kampus je potřeba v centru řešit jako priority a je fakt smutné, že investoři se k tomu nehrnou…tím, že tohle je výkladní skříň ostravy, kde pendluje kvantum lidí, tak je podivné, že není takový zájem o tuto lokalitu

  Thumb up 9 Thumb down 6
 4. Dr. Kohn :

  Mě fakt baví jak si tady všichni myslí, že když si město nadiktuje super podmínky, tak že investoři pokorně přijdou a všechno udělají jak je potřeba, protože to město chce. A vždy je chyba na straně města, že to dělá blbě.

  Prostě takto to nefunguje, investoři prostě dávat peníze jen tak nechtějí, a když město něco chce, tak vždy musí najít kompromis mezi tím co ještě splňuje co chce, a co je ještě přijatelné pro investora.

  Thumb up 16 Thumb down 2
 5. kurt :

  Pochopil jsem to správně ? Majitel Banky, kupující městský pozemek změnil záměr na bytový dům = +, ale vyškrtnul ze smlouvy závazek = neprodleně opravit Banku ? Takže taková situace ala Jatka/Bauhaus rok 1995 ? Nedivím se, že to město stoplo.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 6. Johnny :

  kurt: Nepochopil. Závazek opravit banku nevyškrtnul, ale přidal.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 7. kurt :

  Takže Radnici vadí „jen“ změna z hotelu na bytový dům ? Že by bytů bylo v centru málo? A kdysi tam činžák nestál ?
  stejně tu formulaci trochu nechápu:

  „druhý zájemce v průběhu jednání o smlouvě upravil významným způsobem svou původní nabídku. Město tak bylo nuceno původně vyhlášený záměr zrušit.

  Předmětem upravené nabídky druhého zájemce, který je zároveň vlastníkem sousední památkově chráněné budovy bývalé Obchodní a živnostenské banky, postavené podle návrhu architektů Juliana a Wunibalda Deiningerových, je mimo jiné změna funkce navrhované novostavby na náměstí z hotelu na bytový dům a výslovný závazek prakticky neprodleně zahájit rekonstrukci stávající památkově chráněné budovy.“

  Thumb up 1 Thumb down 1
 8. JSjr. :

  V rámci tak významné změny musí město dát šanci rovnoměrně všem, aby se nestalo, že někdo napadne výběrko, že se chtěl taky přihlásit s projektem.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 9. davidb :

  kurt:
  Nejen že napadne výběrko, ale také mohou zastupitele či radu zažalovat.

  Asi se vyhlásí nový upravený záměr.

  Thumb up 4 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.