Revitalizace náměstí Dr. E. Beneše

Subjekty, které plánují investice v lokalitě náměstí Dr. Edvarda Beneše a Statutární město Ostrava a obvod Moravská Ostrava a Přívoz plánují memorandum o spolupráci na projektu „Revitalizace náměstí Dr. E. Beneše Ostrava a jeho nejbližšího okolí“.

Na projektové dokumentaci rekonstrukce původních objektů obchodního domu Ostravica se usilovně pracuje.

Současný stav lokality:

zdroj: moap.cz

Související články


Komentáře

 1. David :

  spíše k samotné Ostravici: „Na projektové dokumentaci se usilovně pracuje“ to vážně? Jak je to možné, už v roce 2019 pan majitel ubezpečoval, že budova Ostravice (A+B) se bude otevírat na konci roku 2020. Tam se těžko mohl ten rok ztratit! Jsme na prahu 2021 a ten barák vypadá úplně stejně jako před 20ti lety! Tam není ale ani jedna vizuální změna k lepšímu, ani nevypadá, že má před slavnostním otevřením – ví vůbec někdo co se tam děje? Sám si liboval jak má budova dobrou statiku čili netuším kde mohl vzniknout problém a Covid stavebnictví nijak zásadně neohrozil. Než se pouštět do dalších nápadů, já bych se opravdu soustředil pouze na jeden projekt a až potom začal vymýšlet jestli u té ruiny budou lavičky nebo jestli tam bude střešní zahrada……. ale ten barák tak jako posledních 20 let vypadá na zboření, takže přemýšlet o nějakém náměstíčku je až moc k pousmání vzhledem k tomu stavu té budovy.

  Thumb up 19 Thumb down 22
 2. Martin [msstavby.cz] :

  David: Ano vážně. Projet je projednán i s památkáři a většinu potřebných papírů a souhlasů mají. Myslím, že pro mnohé projekt přinese něco, co nečekají

  Thumb up 12 Thumb down 13
 3. aldik :

  Žádné náměstí, ale zastavět tu proluku něčím smysluplným ;) Víme jak dopadají veřejné prostory v ČR, po pár letech se na to vykašlou a zase z toho bude park/ náměstí leda pro bezdomovce. Ti pakoni se neumí postarat ani o park mezi Futurem a Krajským úřadem, taky slušné smetiště. Aspon že Komenského sady vypadají k světu :)

  Thumb up 16 Thumb down 5
 4. Rýša :

  Neměla by se ta proluka přímo do centra spíše zastavět než tam bouchnout lavičky pro bezdomovce? Vždyť pčed několika lety!!!! byly na toto území i nějaké návrhy a vizualizace jak by to tam zastavěli. A nic z toho! Takže aspoň plácnutí, že se bude revitalizovat. Aldik to napsal – zanedlouho to opět bude neudržované, zpustlé.
  To u každé proluky se tady v Ostravě bude revitalizovat než aby se zastavěla? ¨Nechápu.

  Thumb up 9 Thumb down 2
 5. Mx :

  Zkulturnit tento prostor je naprostou nezbytností. Hlavní vstupní brána do centra. Mě se taky nelíbí, že o Ostravici se jen a jen mluví, ale to je tady normální. Ale opravit toto náměstíčko by za malé peníze přineslo hodně muziky, než za 10 let najde skutečně investor na náměstí nebo na Ostravici.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 6. panakis :

  To misto je proluka.. Nechapu ze v tak lukrativnim miste nestoji hezka budova.. a jooo budeme zase plkat ze si postavime parcik a lavicky… Vazne jdete uz do prdele! Je to jednoduche. Nastavit podminky tak aby investor prisel. zastavet cely blok. podzemni garaze. byty v hornim patre. klidne i roof top bar a resto. dole silny partner.. banka anebo nekdo jim podobny.. na takovem miste po desetileti chodi lidi po blatene stezce a jakoze ajoooo jsme liga… kde jsou zahradnici co tam aspon vysazi kazdy rok kytky? i to je problem.. a sekat travu o tom radsi nemluvit.. nechame tam louku.. je to tak lepsi.. kdy byla revoluce? 89… jen tak ze se pise 2020 a furt dira v centru mesta. nic. zadna pridana hodnota nic… vubec nic.. klidne me minusuj.. ale furt je to hnus. kdyz mesto nedokaze zaridit aby na tak lukrativnim miste nebyl zivot krome blata. Lidri mesta necht jdou do riti.. a bohuzel lavicky a kyticky nejsou pridana hodnota.. Klidne at je tam Hilton anebo mega luxusni bydleni v centru.. ale takto? vsak ta proluka vznikla po valce.. a pise se 2020. naprosty dyletanti na radnici. nic vic. klidne at maji mercedes a barak s bazenem ale necht makaj jako svycarsky hodinky a udelaji z toho mista zase centrum! v opacnem pripade jsou to darmozrouti. Vazne uz to nevidite vy normalni clovicci co tam chodite okolo? A uz dost s tym ze na Ostravu dobry! Mame na vic! Jinak vsem preju krasny a uspesny 2021. Zivot neni lehky ale je to o nas vsech. Preju at se mate dobre a at je vase rodina zdrava. Ne! nebude lip. Bude tak jak si to sami zrobime. :D

  Thumb up 9 Thumb down 2
 7. David Witosz :

  Zdravím v Silvestra.

  Když jsem na tento server začal chodit, byla Ostrava co se týče nových staveb taková nějaká zamrzlá. Jako občana, geodeta od dráhy, mne to dost štvalo. Dneska je to víc jak 2 roky co zde píšu jako politik a dnes můžu napsat toto.

  1. Skelet se dostavěl 2. Janáčkova se staví (proluka), 3. Jatka se rekonstruují, 4. Univerzita staví aztécké sídlo, 5. Projektuje se koncertní hala, 6. Projektuje se parkovací dům u Krajského úřadu 7. Na jaře by měly začít Lauby (proluka) 8. Na jaře začíná stavba parkovacího domu u nemocnice 9. Pozemek pro objekt Švabinského prodán, začíná se projektovat, 10. Pozemek pro objekt Českobratrská prodán (proluka), 11. Proběhla soutěž na parkovací dům za katedrálou (proluka), 12. Je v běhu objekt na Vojance (proluka)…

  Mohl bych pokračovat dál po městě a plynule přejít na obvod MOaP kde jsme zrekonstruovali rekordní počet bytů a tak se dostáváme ve výkonu pronájmu v metrech zpět na úroveň roku 2013, finančně zpět na úroveň roku 2010 (ano, celou dobu to bylo horší).

  V každém případě pokud se vrátím k tématu, memorandum je hlavně o komunikaci. Z prvního setkání mohu říci toto. O prostoru proběhla diskuse velmi široká, od celkového kontextu místa, v prostoru se tam nacházejících objektů, historie, dopravy atd. Z diskusí předešlých různorodý výklad toho „co“ je plocha náměstí Dr.E. Beneše a co proluka, zda pokud zastavět, tak v jakém rozsahu. To vše však nebyla stěžejní informace tohoto setkání. Základem byla prezentace objektu Ostravice, kde mohu říci, že z interiéru jsem byl já (troufám si říci že i mnozí ostatní) velmi příjemně překvapen, co se týče dalších aspektů fasády, tam očekávám ještě další kola diskusí (a velmi zajímavých :) ). Následně k prezentaci záměru zástavby sousedícího prostoru s Ostravicí. Základní info tedy je, sešli se všichni okolní dotčení (včetně například zástupce hotelu Imperiál) aby si vyměnili informace co kdo tam teď řeší, co tam by chtěl u sebe do budoucna udělat a jak tyhle věci koordinovat. V žádném případě těžiště této schůzky neleželo v otázce „zda zastavět a jak“ proluku po bývalém Německém domě. Snad tyto informace trošku pomohou rozptýlit obavy, že by proluky nebyly téma k řešení ;)

  Šťastný a veselý Nový rok Vám všem.

  Thumb up 34 Thumb down 9
 8. panakis :

  David Witosz: parada… aspon David nam tu dava svoje poznatky… :D Dik. Aji tobe uspensny Novy rok.

  Thumb up 14 Thumb down 2
 9. adamous :

  Koho by to zajimalo, tak tusim nekdy v rijnu mel prezentaci k budouci podobne Ostravice na Pecha Kucha Night primo ten Daniel Zeman, ktery je tady uveden jako jeden z clenu memoranda, zacina to cca od 26. minuty: https://www.facebook.com/PechaKuchaNight/videos/373771710696565

  Thumb up 4 Thumb down 0
 10. Mx :

  David Witosz: ke stavebnímu ruchu: jsem volič současné garnitury a Bez ohledu na to uznávám, že skutečně se začalo tady teď stavět. Ale taky máme za sebou nejlepší roky ekonomicky v historii. Kdy jindy by se mělo stavět? Nicméně na serveru olstavby.cz jsem spočítal poměr postavených+již ve výstavbě / versus plánovaných staveb v Olomouci. Poměr je cca 70 / ku 20. Obávám se, že zde tento poměr nedosahujeme ani zdaleka.

  Thumb up 5 Thumb down 3
 11. David :

  David Witosz:
  Pěkný nový rok všem… bohužel nelze než začít negativně. Myslím, že je třeba si uvědomit, že Ostrava je třetí největší město v ČR a zatím stále třetí nejlidnatější město, zatím… Vzniklo za ty dva roky dost nových projektů nebo dokončilo se jich dost za poslední 2 roky? Určitě ne.
  -Použil jste název aztéckého sídla pro Ostravskou Univerzitu – pokud je známo, ta stavba už nějaký ten týden stojí… bude třeba si počkat do plného provozu co všechno se zrealizuje dle aztéckého planu univerzity.
  -Většinu nových projektů jsou parkovací domy anebo i hotely, čili stavby spíše pro mimoměstské návštěvníky.
  -Skelet byl dostavěn i s další prodlevou, nevypadá podle původního záměru – ale důležitější zmínit, místo jednoho skeletu se v Ostravě objevili další ať už Ostravica či objekt na Biskupské – Malá Kodaň. Opět plány jsou jen ta realizace se zastavila
  -A co teprve projekty o kterých se mluví už desítky let jako Černá Louka, Náměstí Republiky? Kam toto směřuje?
  -Byty sice vznikají, ale v porovnáním s jinými městy kde vznikají rovnou celé nové čtvrti a ne jen 2-3 obytné domy v centru – opět pro třetí největší město v ČR – je to adekvátní? Tolik proluk jako Ostrava nemá žádné město v ČR, i toto můžou být všechno bytové domy…
  -Praha řeší megaprojekt magistrály, Brno řeší novou brněnskou třídu, Ostrava – začne v 2021 už nebo až se vymění politici?
  -Nějaká koncepce města kam se má ubírat ve vývoji budoucích technologií – stále se držíme že Ostrava bude ocelové a průmyslové město za dalších 20 let když průmysl ovládá dovoz z Asie? Teď když Vítkovice krachli (a ne poprvé, viz. rok 2000), co bude s těmi 50 hektary po celém městě? Není tohle chvíle se pozastavit a vymyslet kam tu vizi posunout a jak inovovat? Nemyslím si, že hledání investora který bude zachraňovat něco co zjevně nefunguje řadu let pomůže situaci ve které budeme opět za 10 let…. kolikrát se takový koloběh bude opakovat.
  A právě proto mě chybí nějaká vize města, která by zaručila kvalitu života ve městě hlavně do budoucích let. Aby tak velké město spoléhalo na jeden projekt sportovní haly, koncertní haly a muzea/galerii či přidáním laviček u nábřeží – povíme si za pár let až se čísla vylidnění města a samotného kraje ještě navýší.
  Ale osobně bych vůbec stavební vývoj města nechválil.

  Thumb up 21 Thumb down 36
 12. Archerr :

  David: ten pozemek po VHM ma odhadní hodnotu až 1,3 mld , vážně si myslíte že Ostrava by se do toho zvláště v této době mohla pustit? Zájemce je zatím fa Trojek a Strnad opět a dle e15 i developeři takže tu výrobu už patrně nikdo zachraňovat nebude. Co je zajmavé tak dle denik.cz VHM jako jediny vyrobce v Eu ( nebo v Evropě cele ted nevim přesně) je schopen vyrobit hřídele k větrnym elektrárnám , nyní se vozí hlavně z asie….prostě se to sem smýká přes půl světa.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 13. Kurt :

  Náměstí Beneše je ideálním místem pro otevřenou letní tržnici. Stačilo by zde mít pitnou vodu pro opláchnutí zeleniny, nějaké zázemí pro prodejce (prostor v Ostravici) a k tomu lavičky a stoly. Misto kde se každý skvělé dostane MHD a kde by si i lidi mířící do molochu Karolina zašli koupit farmářské produkty. Toto je vize funkčního a živého náměstí. Kde se ráno Ostravané potkaji na farmářské snídani. :)

  Thumb up 4 Thumb down 12
 14. jiřík :

  Je to úlet který se asi už nikdy nerealizuje ale co takhle kopii německého domu :)

  Thumb up 10 Thumb down 5
 15. Petr :

  David Witosz: díky moc za info. Tohle jsou přesně ty informace, které by měl obvod zveřejňovat a propagovat, jinak člověk získá mylný pocit, že se nic neděje a na všechno se kašle. A to je škoda.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 16. thvari :

  jiřík: napadlo mě to samé. teď si představte zadat to nějakému architektovi, aby vytvořil kopii Německého domu, ale aby ji nakreslil tak, jak si něco takového představujeme v moderní době. mohla by z toho pak vypadnout zajímavá stavba. před tím bychom ale museli vědět, k čemu to bude sloužit, protože přece nebudeme něco stavět jen proto, aby se to stavělo a byla práce jak za komunistů :) líbilo by se mi v tom něco jako muzeum složitých česko-německých vztahů, nebo ještě obecněji česko-německo-polsko-židovských vztahů. Ostrava má zajímavou a komplikovanou minulost, bylo by fajn, kdyby existovalo místo, kde by se do ní člověk mohl pořádně ponořit.

  Thumb up 9 Thumb down 2
 17. Martin [msstavby.cz] :

  thvari: Ono by bylo celkem komplikované a zvláštní obnovit Německý dům na místě, které se jmenuje po autorovi Benešových dekretů.

  Thumb up 12 Thumb down 2
 18. Crazym :

  Jasně :DD A obnovil bych Německý dům do podoby ze dne 15. 3. 1939 https://1url.cz/Uz9dr :DD Já vytáhnu rodný list babičky a spousta prajzáků když prohledá půdy na gruntech může přijít na slavnostní znovuotevření v dobovém :-)

  Thumb up 3 Thumb down 5
 19. Ilona Rozehnalová :

  Dobrý den, opakuje se tady, že náměstí Beneše je prolukou – v minulosti tam byl ale park, takzvaný Schillerův park. Při stavbě Německého domu i spořitelny se braly ohledy na tuto funkci. Neříkám tím, že se na náměstí nemá stavět, ale pouze upozorňuji na to, že v minulosti se zde nalézal park, na který se bral při výstavbě zřetel. Proto například v zadní části plochy zůstaly stromy, ty jsou pozůstatkem parku, nikoli pozdější výsadbou.
  „Když sešlo z možnosti umístit spořitelnu do nové radniční budovy, přicházela v úvahu Nádražní třída v úseku od hotelu National k třídě Čs. legií. Nakonec byla vybrána varianta úpravy Schillerova parku vedle Německého domu. Spořitelna měla provést na vlastní náklady zahradnické a architektonické úpravy Schillerova parku, udržovat ho v dobrém stavu a také překlenout mlýnskou strouhu. Prostranství před budovou mělo být upraveno jako trávník lemovaný širokými chodníky, uprostřed byla plánována světelná fontána.“ (Zdroj: Romana Rosová v bulletinu krásná Ostrava http://www.krasnaostrava.cz/wp-content/uploads/2013/06/KROS-01-2013-web.pdf

  Thumb up 13 Thumb down 1
 20. Kurt :

  Kurt:
  Sorry ale prekvapily mě místní unliky za nápad s trhem. Opravdu na tom místě není žádný prostor pro zřízení, cca 5-10 otevřených míst pro dřevěný stánek se zeleninou, ovocem apod? Problém Rynku, Výstaviště a všech jiných polofunkcnich „netrhu“ je daleká MHD. Centru města nějaké takové místo absolutně chybí a zde se to doslova, byť jen dočasně vybízí. Je to totiž dosti frekventované místo, jen se na něj kašle.
  Ps. I hosté z hotelu by určitě uvítali sobotní prodej na trhu. Zkrátka živé město. 😲

  Thumb up 0 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.