Obří hevery vyzvednou splasklý plynojem

Příští rok se chystá v Dolní oblasti Vítkovic, lokalitě uprostřed Ostravy, spousta změn. Celkové investice v rozlehlém areálu přesáhnou miliardu korun. Vše začne vyzdvihnutím historicky cenného plynojemu do výšky.

Plynojem v podstatě tvoří dvě nádoby zasunuté do sebe. Doby, kdy byl ještě funkční a byl plný vysokopecního plynu, a byl tak maximálně nafouknutý, jsou ale už dávno pryč. Poslední léta je zvon, který jímal plyn, zapadlý dolů. Podle architekta Josefa Pleskota, který je autorem projektu proměny plynujemu na víceúčelovou aulu, dojde k vyzvižení zvonu do výšky o třináct metrů.

„Dnes už si málokdo vybaví obrázek, kdy zvon byl v blahobytné poloze. Prostě nafouknutý, najezený. Musíme deklarovat určitou chuť žít, a tudíž zase dáme plynojem nahoru tak, jak byl v dobách, kdy bylo dobře,“ říká Pleskot.

Se složitou operací se začne v polovině ledna – nyní se dělají přípravné práce. Protože už to ale nepůjde za pomoci vztlaku plynu, na šestatřiceti místech se založí hevery, které budou zvon zdvihat rychlostí asi šest centimetrů za hodinu. „Je to operace náročná na synchromizaci heverů, zařízení je totiž strašně křivé, zdeformované, může se to zadrhávat. Takže i s technologickými pauzami, které mohou nastat, se dá předpokládat, že požadovanou vzdálenost urazí plynojem za asi měsíc,“ předpokládá Pleskot. Na jeho vršku pak vznikne prosklená část, která do něj pustí světlo. Plynojem, který má nyní na výšku asi osmnáct metrů, bude poté třicet metrů vysoký.

Na proměnu se příští rok nechystá jen plynojem, ale i další objekty národní kulturní památky v Dolní oblasti Vítkovic. V areálu vzniknou i budovy zcela nové. Celkové investice v příštím roce tam přesáhnou jednu miliardu korun. Polovina těchto peněz je přitom určena na Svět techniky – půjde o novou stavbu, která vyroste na ploše deset tisíc čtverečních metrů a bude hravě a zábavně popularizovat vědu a techniku. S projektem se přitom podařilo uspět u tuzemských i mezinárodních hodnotitelů, a tak by Evropská unie měla podpořit jeho vybudování půlkou miliardy korun.

„Vyjednávání o detailech budoucí dotační smlouvy ještě nejsou ukončena, ta pravděpodobně potrvají do poloviny příštího roku,“ upřesnila Lenka Mynářová, členka přípravného výboru. Nová budova vědeckého a výukového centra bude mít trojúhelníkový půdorys a vévodit jí bude třináct metrů vysoká a stopětadvacet metrů dlouhá stěna, ve které se bude zrcadlit obraz industriální památky.

Současně přitom bude v Dolní oblasti pokračovat rekonstrukce VI. energetické ústředny, která bude součástí Světa techniky a bude sloužit jako interaktivní muzeum. Další součástí pak bude energocentrum, které se prosklí, a lidé tak budou moci pozorovat, jak pracuje.

Svět techniky se pro návštěvníky otevře v roce 2014. Už v příštím roce by ale měla být hotova prohlídková trasa na Vysoké peci číslo 1, která je dominantou oblasti. „Tendr na stavební firmu končí v lednu. Pokud se někdo neodvolá, předpokládáme, že by se s realizací mělo začít v březnu. Za půl roku by to pak mělo být hotové,“ potvrdil Jiří Michálek, ředitel pro strategii holdingu Vítkovice.

Za projektem Nové Vítkovice stojí sdružení Dolní oblast Vítkovic. Jeho členy jsou firmy ze skupiny Vítkovice Holding a Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava, partnery město Ostrava i Moravskoslez­ský kraj.

zdroj:denik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.