Udržitelný rozvoj #1 – zelené střechy

Při pohledu na vítězné projekty architektonických soutěží. Představy místních samospráv o výstavbě nebo marketingové prezentace moderních projektů „v zeleni“ nám stoupá obočí a klesají koutky. I v dnešní době nás překvapí, jak energeticky a materiálově nehospodárné stavby a projekty bez známky udržitelného rozvoje (kromě splnění podmínek energetického štítku budovy) dokáží města a obce na severní Moravě stále realizovat. Byť tohle je problém celé ČR.

Proto jsme se v redakci rozhodli, že se v nepravidelných intervalech se budeme snažit přinést čtenářům různá témata, jako například modrozelená infrastruktura, pouliční osvětlení a jeho vliv, energetická náročnost budov, energetika, mobilita, lesnictví. Legislativa a evropské projekty typu New European Bauhaus apod., o kterých se v ČR prakticky nehovoří, ale zbytek Evropy v nich jede. Dalším podnětem proč psát tento typ článků, byly i časté náměty od vás, samotných čtenářů. Kde nám sami posíláte příklady jak pozitivní, tak negativní.

Články budou označeny #udržitelný rozvoj. Budeme se v nich snažit jednoduše popsat konkrétní téma, které doplníme o fotografie, nebo videa. Také se budeme snažit dodat příklady i ze samotného Moravskoslezského kraje.

Pro startovací článek jsme vybrali téma zelených střech. Nejedná se o nějakou stavební novinku. Zelené střechy jsou ve stavebnictví dlouho. Nicméně je to prvek, který se moc na severní Moravě nevyskytuje. Pořizovací cena je sice vyšší (existují však dotační tituly), než u střech klasických. Nicméně z dlouhodobého hlediska výhodnější jak po stránce energetické (ekonomické), tak i kvalitnějšího vnitřního prostředí budovy.

Vlastnosti zelených střech

Tepelněizolační a tepelněakumulační vlastnosti. V zimním období zamezují úniku tepla z vnitřního prostoru. V letním období střechy s vegetací působí jako ochrana vnitřního prostoru proti nadměrné tepelné zátěži od slunečního záření. V obou případech způsobuje vegetace spolu s horními vrstvami vyrovnávání teplotních výkyvů v cyklu den-noc ve vnitřních prostorách čímž se přirozeným a ekologickým způsobem reguluje i energetická spotřeba celé budovy. Teploty na povrchu plochých střech tradičních konstrukcí mohou vystoupit v letním období až na +80 °C, v zimním období mohou poklesnout až na hodnotu-20°C. Povrchová teplota střechy s vegetací vystoupí maximálně na +30 °C. Z toho vyplývá, že rozdíly mezi průběhem teploty venkovního vzduchu a povrchovou teplotou vegetační střechy jsou několikrát menší než při tradiční ploché střeše.

Hydroakumulační vlastnosti. Zelené střechy zadržují část vodních srážek, které by jinak z území odtekli bez užitku do kanalizace, vegetační souvrství snižuje zatížení kanalizační soustavy o 8-10%. Zadržené srážky se pozvolna odpařují což vede k ochlazování a zvlhčování okolního vzduchu. Vegetační střecha s tloušťkou vegetační vrstvy 200 až 400 mm dokáže akumulovat 100 až 150 mm vody, což v našich klimatických podmínkách odpovídá až dvouměsíční průměrné hodnotě vodních srážek.

Akustická ochrana. Vegetace účinně tlumí hluk z vnějšího prostředí (silniční a letecké dopravy, klimatizační jednotky, …). Oproti jiným skladbám se hluková pohltivost zvyšuje až o 3 dB. Tato vlastnost závisí na použitých rostlinách. Čím je vegetace hustší a vyšší, tím se zlepšuje zvuková pohltivost střechy. Samozřejmě zlepšuje i vzduchovou a kročejovou neprůzvučnost střechy.

Protipožární ochrana. Vegetace ve střešní konstrukci omezuje vznik požáru a zabraňuje jeho šíření, slouží také jako ochrana před požárem. Zelená střecha dostatečnou odolnost proti ohni za předpokladu, že minimální tloušťka substrátu je alespoň 30 mm a substrát obsahuje maximálně 20% hmotnostních organických látek. Před okenními, dveřními otvory a střešními přestupy je třeba počítat s pásem štěrku nebo dlažby.

Ochrana před poškozením hydroizolačního souvrství. Chrání střešní konstrukci a její izolační vrstvy před účinky zejména ultrafialových slunečních paprsků, před výkyvy teplot (které jsou na nechráněné střeše značné) a mechanickým poškozením. Vlivem UV záření materiály na střeše postupem času degradují. Vlivem teplotní roztažnosti může docházet k poškození hydroizolačních vrstev a dalších konstrukcí na střeše zejména při spojích, kritických detailech a v místech prostupů konstrukcí střešním pláštěm. Krupobití a vichřice mohou mít stejně pro nechráněnou hydroizolační krytinu zničující následky. Životnost správně navržené a provedené hydroizolace je na vegetační střeše nepoměrně vyšší než na střeše s nechráněnou hydroizolací. Také se vegetační střechy vyznačují nižšími náklady na údržbu hydroizolace a její detailů.

Pozitivní psychický význam. Příjemný vzhled střechy působí proti stresu, depresím, zvyšuje výkonnost a zlepšuje koncentraci. Zelená barva – uklidňuje, je veselá, přívětivá, symbolizuje návrat k přírodě. Rostliny zároveň uvolňují látky jako jsou éterické oleje, glykosidy, alkaloidy, fenolové sloučeniny a ethylen který je příjemnější než vůně horkých hydroizolačních pásů. Pohled z oken ve vyšších patrech na zelené střechy v městském prostředí je také kladný přínos.

Všechny vlastnosti, včetně popisu druhu zelených střech a jejich vrstev můžete vidět i v tomto videu:

Příklady zelených střech z Moravskoslezského kraje / ČR

V ČR se zelené střechy zabydlují pomalu. Můžeme ale mezi městy najít výjimky. Říčany při schvalování změny územního plánu přidaly podmínku, že stavby nad 300 metrů čtverečních budou muset být řešeny jako vegetační. Jedná se především o logistické a průmyslové haly, prodejny apod. Detaily si můžete přečíst ZDE.

V lednu tohoto roku Česká televize odvysílala reportáž o zelených přístřešcích MHD v Opavě, či zelené střechy přístavby MŠ v Komárově.

V Moravskoslezském kraji bohužel moc příkladů použití zelených střech nemáme. Pár jich najdeme na veřejných stavbách, nebo v mizivém množství na soukromých rodinných domech.

Zelená střecha u Velkého světa techniky v Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě:

Fakulta Elektrotechniky a informatiky v Ostravě-Porubě:

Administrativní budova ulice Porážková, Moravská Ostrava:

Přístavba MŠ Opava-Komárov:

Wellness centrum hotel Vitality, Vendryně:

Příklady zelených střech ze zahraničí

V Evropě můžeme nejvíce příkladů najít ve Skandinávských zemích a u našich Rakouských a Německých sousedů.

Nová výstavba podél řeky Sprévy v Berlíně.

Kousek dále, mezi Východním vlakovým nádražím a železniční zastávkou Warschauer Straße můžeme vidět hned několik velkoprodejen se zelenou střechou:

Nová městská čtvrť v Mnichově:

Zelené střechy můžeme vidět na historické budově v Drážďanech:

Pohled na střechy nové městské čtvrti Seestadt Aspern ve Vídni:

Každý kousek zelené střechy se v městském mikroklimatu počítá. Zelený může být i přístřešek nad vstupem do bytového domu. Württembergische Straße v berlínské čtvrti Wilmersdorf.

Související články


Komentáře

 1. Vítek :

  Zajímavé, zelených střech na příkladech z Ostravy jsem si vůbec nevšiml i když někdy chodím okolo.
  Jedinou zelenou střechu jsem zatím v okolí zaregistroval na golfovém hřišti u Karviné, zdálo se mi ,že jsou s ní problémy.
  U průmyslových hal co vznikají, nevím, zda by bylo lepší mít soláry nebo zeleň.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 2. Martin [msstavby.cz] :

  Vítek: Klidně zeleň a soláry. Takové střechy se nazývají biosolární.

  https://www.greenville.cz/zelena-strecha-a-fotovoltaika-biosolarni-strecha.html

  https://www.nadacepartnerstvi.cz/Co-delame/Projekty/Life-Tree-Check/Aktuality/Zelene-strechy-a-fotovoltaika-se-uzitecne-doplnuji

  Thumb up 8 Thumb down 0
 3. M. :

  Super námět na novou sekci článků. A jednoznačně více takových střech!

  Thumb up 4 Thumb down 0
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Stáhněte si brožuru Komunitní energetika jako nástroj pro rozvoj měst a obcí
  https://frankbold.org/zpravodaj/kategorie/aktualne/stahnete-si-brozuru-komunitni-energetika-jako-nastroj-pro-rozvoj-mest-a-obci-0

  Thumb up 2 Thumb down 0
 5. Martin [msstavby.cz] :

  Přestupní terminál Šumperk, zelené střechy nástupišť.
  https://www.adapterraawards.cz/Databaze/2021/Prestupni-terminal-Sumperk

  Thumb up 5 Thumb down 0
 6. Martin :

  Martin [msstavby.cz]:
  Luxus! Srovnejte to s ostravským („nano“)ÚANem, který je malý a přístřešky nechrání proti slunci, větru a když fouká, tak ani proti dešti… natož, aby bránily přehřívání…

  Thumb up 5 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.