Rekonstruované náměstí ve Starém Bohumíně

Za 18 mil. kč bylo proběhla ve Starém Bohumíně rekonstrukce náměstí.

Náměstí po přestavbě vévodí žula. Projekt se snažil skloubit historii místa se současností. Na minulost odkazují především použité materiály, a to žula, která pokrývá téměř veškeré plochy a komunikace. Dalším přírodním prvkem je na náměstí tropické dřevo. Z něj jsou veškeré lavičky. Bočnice většiny laviček navíc slouží jako atypické stojany na kola.

Návštěvníci opraveného náměstí se zde setkají také s dalšími dílčími novinkami. Hezkým prvkem je znak Starého Bohumína, jenž je součástí dlažby v centrální části. Zvídaví příchozí zde najdou tabule s historickými informacemi a milovníci přírody zase ocení, že na rynku přibylo hned šestnáct nových stromů. Zeleným prvkem na opraveném rynku je v jeho zadní části také záhon trvalek a okrasných trav.

Historii připomínají i zdánlivě nenápadné grafické prvky. Kamenný kruh v mlatovém podkladu například symbolizuje obecní studnu, která na náměstí fungovala už od středověku. Ještě v minulém století v ní byla voda, ale pak ji kdosi nechal zaslepit. Při pokusu o její průzkum se v roce 2012 našla jen zasypaná jáma. Žulový kruh, který se nachází přesně nad ní, studnu alespoň připomíná. Další odkaz se vztahuje k méně vzdálené historii, k tramvajové trati, která byla v provozu ještě na počátku 70. let minulého století. Jeden z nových chodníků na náměstí přesně kopíruje oblouk, po kterém lokálky jezdily. „Při detailním pohledu odhalí všímavý pozorovatel, že různě položené kostky vytvářejí v chodníku pomyslné rozdvojení, stejně jako se v minulostirozcházely koleje,“ upozornil na další zajímavost Jan Hock.

bohumín

Kompletní obnovu náměstí hradilo město, ale ještě je ve hře reálná možnost získání dotace. Po stavební stránce je projekt u konce, čeká se ještě na administrativní finále, na kolaudaci. Do ní proto zůstávají na rynku značky se zákazem vjezdu. Rekonstrukci náměstí předcházel archeologický průzkum a oprava kanalizace. Počátkem září začal ještě veřejnosti na náměstí sloužit zrekonstruovaný dům Pod Zeleným dubem (bývalý Národní dům).

„Opravu náměstí jsme už dlouho připravovali a plánovali a chtěli ji spojit s rekonstrukcí zdejšího Národního domu. Nemělo proto smysl investovat do oprav zdejších cest a chodníků, když mělo novou tvář dostat celé náměstí. O jeho budoucí podobě jsme proto diskutovali i s místními obyvateli. Jsme rádi, že se nám rekonstrukci podařilo sladit i s opravou kanalizace a že se jí nejstarší a nejmalebnější náměstí konečně dočkalo,“ dodal starosta Bohumína Petr Vícha.

zdroj: patriotmagazin.cz

Související články


Komentáře

  1. Jiřík :

    No nádhera určitě posun nahoru spolu s rekonstruovaným Národním domem. Snad to náměstíčko přítáhne davy turistů z Polska.

    Thumb up 3 Thumb down 0
  2. Rýša :

    Kompletní obnovu náměstí hradilo město, ale ještě je ve hře reálná možnost získání dotace.
    Tak to tedy v dnešní době, kdy neopraví bez dotací ani zrezivělé zábradlí, obdivuji starostu a spol. města Bohumína. Dali se do toho, i když nevěděli, zda dotaci dostanou.

    Thumb up 4 Thumb down 0
  3. Peter :

    gratulace

    Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.