OVASTORY #35 Dr. Martínka

Přehled nevkusně zbarvených fasád z další části Ostrava-Jih.

Tentokrát se podíváme na sídliště podél jižní strany ulice Dr. Martínka. Na konci článku pro porovnání běžné, revitalizované sídliště z Berlína.

Mapovaná oblast:

screenshot2524

screenshot2512

screenshot2503

screenshot2504

screenshot2505

screenshot2502

screenshot2506

screenshot2507

screenshot2508

screenshot2509

screenshot2510

screenshot2511

screenshot2513

Celkový pohled:screenshot2514

Berlín, Hellersdorf ( původně Východní Berlín )screenshot2525

zdroj: Google maps

Související články


Komentáře

 1. Jann :

  Joo, jak je vidno, jde to i jinak :-) Ale nejsme Německo. Máme fasády takové, jací jsou lidé, kteří v domech bydlí, a kteří si volí své politiky. A pokud si volíme např. někoho, kdo má jen jeden bod programu dle aktuální trendy módy, pak se nemůžeme divit, že nemáme žádný plán, vizi nebo regulaci, která by zajistila, že to dopadne jako v Berlíně, Jinými slovy, ty fasády jsme my, jsme Ostrava!!! :-)

  Thumb up 8 Thumb down 6
 2. aggu :

  Jízlivost je asi česká přirozenost, nicméně, můžeš uvést příklad velkého města v ČR, které NEMÁ své panelové čtvrti vyzdobené úplně stejným způsobem?

  Thumb up 2 Thumb down 2
 3. aldik :

  Pořád lepší barvy, než nudná šedost… ;) Ale to by na msstavby neměli o čem psát :D

  Thumb up 7 Thumb down 16
 4. aggu :

  aldik: Zjevně je těch článků málo ;)

  Thumb up 4 Thumb down 1
 5. trpák :

  Ve Zlíně se snaží držet jakés takés barevné unifikace a vypadá to docela dobře. např. jižní svahy

  Thumb up 9 Thumb down 0
 6. T2 :

  aldik: aggu:

  To že mají domy na sídlišti vzhled olezlých zákusků v cukrárně ve všech větších městech v ČR ještě neznamená že je to tak správně.
  Totální nevkus.

  Thumb up 10 Thumb down 0
 7. Tomas :

  Nejvic vtipne jsou ty vchody, kde pouzili snad celou paletu barev, ktera je v tu chvili napadla…to fakt musel vymyslet nekdo sjety… Jinak si naopak ale myslim, ze treba domy na prvnich dvou snimcich zase tak spatne nevypadaji, alespon to nejsou tak kriklave barvy

  Thumb up 1 Thumb down 0
 8. Xavier :

  Tomas: Já si naopak myslím, že tohle nesouvisí s tím, zda byl tvůrce sjetý či nikoli, ale spíše opravdu s tím, co píše v prvním příspěvku Jann. Tohle souvisí spíše s lidmi, jejich stavem mysli, pohledem na svět atd. Jenže je otázka, jestli se dát cestou dalších regulací (diktát), nebo to nechat na lidech (demokracie). V těchto věcech, kde nelze nalézt v podstatě ani minimální základ pro nějakou objektivitu, je to ještě komplikovanější. Diktovat někomu, jaký vkus je správný či špatný, resp. jaký vkus je povolený a jaký by měl být zakázaný, je podle mě špatné. Něco jiného je, když se zakáže název „pomazánkové máslo“, protože je objektivně pravdivé, že to není máslo, že. V tomto případě by to chtělo spíše nějakou osvětu…

  Thumb up 4 Thumb down 2
 9. aggu :

  trpák: Máš pravdu, Zlín.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. Martin [msstavby.cz] :

  Jann: Jsme Ostrava. Nejlehčí způsob ukázat, že nevkus a kýč můžeme exportovat ve velkém.

  Tomas: Ten rastrový pixelový tetris je ok jo?

  Xavier: Diktát :D :D :D Na lidech se to nechává a jak to vypadá… Jsou lidé, co studují mezinárodní vztahy a těm se pak věnují. Jsou lidé, co studují hudbu atp a tu pak určují. Právníci tu jsou od toho, aby rozuměli právu. A pak tu máme architekty, co se věnují vzhledu domů a měst a ten pak určují. Ne každý má ( jak je zřejmé vkus v sobě ). Problém panelových domů je v tomto případě ten, že tvoří nepřehlédnutelné pohledové dominanty.

  Upřímně se nedivím, že domy takto vypadají. Stačí se podívat na samotné obyvatele.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 11. Xavier :

  martin [msstavby.cz]: Jenže hudbu si může člověk dělat, aniž by ji studoval (což se děje často), dům si může někdo postavit, aniž by byl vystudovaný architekt (a taky se to často děje), hájit se může u soudu každý také sám, aniž by byl vystudovaný právník (ta možnost zde je, i když ji málokdo využívá (z pochopitelných důvodů)). A stejně si tak může někdo, kdo má v osobním vlastnictví třeba panelák (např. společenství vlastníků či družstvo) říct, jakou bude/nebude mít jeho dům fasádu, aniž by mu někdo předem diktoval, co je správný či špatný vkus.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 12. Martin [msstavby.cz] :

  Xavier: Takže vlastně všichni mohou dělat všechno a nikdo nemusí nic studovat. Upřímně, tobě se to líbí? Někdo, něco by tu mělo být co by řeklo… eee, je to kýč, hnus, ani oční výplach vrtačkou z pohledu na Dubinu nepomůže.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 13. Tomas T. :

  martin [msstavby.cz]: Jak vidim, tak vy jste asi privrzenec Bruselu ze? Vsechno zakazeme a nebo naridime co maji lidi delat. Co takhle naridit ze v kazdem panelaku ma byt jeden uprchlik? To by taky slo ne?

  Thumb up 1 Thumb down 9
 14. Ambry :

  Vážení přátele, tento web se pomalu odklání od toho, kvůli čemu jsem ho začal sledovat : totiž dění kolem připravovaných a probíhajících staveb na Ostravsku. Místo toho probíhají přestřelky ohledně barevnosti fasád paneláků, monitoring sousoší,…
  Ale z druhé strany : celkem solidně nabírají obrátky práce na skeletu, Rezidence Františkov postupuje vpřed, Dektrade staví nová areál v Přívoze, z dobře informovaných zdrojů vím, že v Porubě na ul. Krásnopolské má stavební povolení projekt výstavby tří bytových domů s luxusními byty, v centru začátkem roku 2017 zřejmě začne rekonstrukce objektu Mior,…Kolik informací a foto o těchto projektech se na tomto webu za poslední dobu objevilo? Prosím pěkně, věnujte více pozornosti novým stavbám. Děkuji.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 15. Hynek [msstavby.cz] :

  Ambry: neni pravda, ze je to „misto“ neceho.
  sochy jsou v sobotu. v soboty drive NIKDY zadne clanky nevychazely.

  k tem jmenovanym projektum se da pouzit vyhledavani, ale stale za uplynuly tyden je tu 14 novych clanku (kdyz vynecham ty zminene rubriky)…

  a stale plati, ze klasicke clanky tvori martin a jakub za pomoci toho, co do redakce prijde mailem.. urcite neni v jejich moznostech mimo praci/studium ustihat vsechno..

  Thumb up 6 Thumb down 0
 16. acdlcia [msstavby.cz] :

  Ambry: Pokud opravdu tento web sledujete tak musíte moc dobře vědět že stavebniny Dek, Rezidenci Františkov nebo třeba slelet zde celou dobu monitorujeme.
  http://www.msstavby.cz/projekty/skelet/
  http://www.msstavby.cz/projekty/frantiskov/ – tento týden je naplánován další fotoset
  http://www.msstavby.cz/?s=dektrade
  http://www.msstavby.cz/projekty/krasnopolska/

  Thumb up 2 Thumb down 0
 17. Xavier :

  martin [msstavby.cz]: Ano, přesně to je dáno v demokraticky se jevící ústavě naší země: č. 2, (2): „Každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá.“ Kromě toho, každý má ústavou zaručena stejná práva, pokud tato práva nenarušují práva ostatních. Rozhodne-li si vlastník panelového domu zvolit nějaké šílené barvy, je to jeho právo a musí mu to být dle ústavy dovoleno, neboť to nenarušuje žádným způsobem právo ostatních. Pokud by prošel zákon o regulaci v tomto smyslu a někdo by to dal k ústavnímu soudu, předpokládám, že by byl zákon zrušen.
  A upřímně, tvé tvrzení „všichni mohou dělat všechno a nikdo nemusí nic studovat“ se mi skutečně částečně líbí. Svoboda v tomto smyslu by existovat měla, ale s mírnými regulacemi, které by měly být částečně řízeny „shora“, a to v případě, kdy jsou porušována práva ostatních, resp. kdy je značné riziko takovýchto porušení (viz můj příklad s pomazánkovým máslem, kdy je užitím zavádějícího názvu (máslo) porušováno právo prodejců skutečného másla). Druhou část „regulací“ bych pak nechal na tom, co se již od času Adama Smithe označuje jako „neviditelná ruka trhu“, která sice podle mě není příliš funkční z hlediska ekonomického, zde ale ano. Takže, pokud někdo nevystuduje např. medicínu, asi se jim jen tak někdo nenechá léčit (i když i takové případy jsou, viz např. celou tu psycho „alternativní medicínu“, která by se ale měla regulovat jen tehdy, pokud ohrožuje zdraví, resp. pokud existuje riziko takového ohrožení). Podobně, pokud někdo např. nezíská doktorát z biologie, asi jen těžko získá práci na pozici vědeckého badatele. I když, dle naších zákonů, každý občan může zaslat např. svůj článek do vědeckého periodika, a pokud takový článek projde recenzním řízením, bude publikován, ačkoli daný člověk nebude mít doktorát (dokonce i v případě, kdyby vyšel z páté třídy ZŠ). Takové případy se ale příliš často nestávají, takže „volná“ regulace funguje skvěle. Podobně člověk nemusí nic studovat, aby vytvořil umělecké dílo – a příkladů jsou podle mě milióny. Slavným příkladem může být takový filmový režisér James Cameron – tři semestry studia Fyziky, pak obyčejný řidič kamiónu. A pak šup, Terminátor 1, 2 atd. (Avatar je kravina, ale což).
  Dále, abychom se dostali k té architektuře – studoval např. některý z gotických či renesančních architektů současné obory architektury? Ne! A přesto mnozí z nich vytvořili díla, která v dnešní době jen tak někdo nepřekoná.
  A když už jsme u té renesance a gotiky – to, jak je tzv. „vkus“ subjektivní, a jak je řízen mnoha vlivy (včetně vlivů komerčních), můžeš vidět např. na tom, jak se renesanční umělci (kteří vytvořili mnoho skvostných děl!) vysmívali právě umělcům z gotických dob. A přesto je takový Notre-Dame dnes považován za jednu z nejkrásnějších staveb Paříže (ačkoli byla mnohými renesančními umělci tato stavba vysmívána a brána jako příklad kýčovitosti a úpadku gotických kultur).
  V oblasti umění mám osobně naprostý odpor k tomu, jak se jistí „vystudovaní rádoby-umělci“ snaží ostatním diktovat, co je krásné a co ošklivé.
  Takže ještě jednou – ano, „vlastně všichni mohou dělat všechno a nikdo nemusí nic studovat,“ ale nesmíš se dívat jen na povrch té věty a trochu o ní přemýšlet. Ve skutečnosti bude hodně lidí studovat, a přesto i ti, kteří studovat nebudou (James Cameron), dokáží v mnoha oblastech lidských snah více, než mnozí z těch, kteří daný obor vystudují (Jan Hřebejk).

  Thumb up 1 Thumb down 1
 18. Martin [msstavby.cz] :

  Ambry: Doplním kolegy. Jak psal Hynek, Ostravské sochy vychází v sobotu, kdy nic předtím nevycházelo. Sochy ve veřejném prostoru jsou nedílnou součástí.

  Fasády jsou důležitým prvkem každého domu. Řešit dům, bez jeho vzhledu, což fasáda z větší části vyjadřuje je poloviční.
  Ke zmíněným projektům jsou zde již také dány odkazy. Například u posledního článku u skeletu se zdejší parta hyc vyajádřila ve stylu, že ho fotíme až moc často. A projektu publikovaných na webu je více, než tebou zmíněných. A pokud myslíš budovu Mior ( neznám ty názvy z dob komančů, jsem přeci jen ročník 94 ) budovu na rohu Vojanovy a Velké, tak díky.

  Takže prosím pěkně, věnujte více pozornosti obsahu webu. Děkuji.

  Xavier: „Dále, abychom se dostali k té architektuře – studoval např. některý z gotických či renesančních architektů současné obory architektury? “ Jak mohl někdo z té doby studovat styl, který se teprve v následujících staletí objevil… Trololo. Když odhodím tu omáčku kolem a vrátím se k podstatě. Tobě se to líbí? Líbí se ti ty barevné kombinace?

  A závěrem. Hudbu, umění atp mlže vytvořit opravdu každý, ale ne vždy cílovou skupinou a studovanými kritiky přijata.

  Thumb up 2 Thumb down 6
 19. Jp :

  Já to vidím opačně než někteří diskutující. Msstavby se posunuly dál a je vidět, ze na praci kluku z redakce zacinaji reagovat a odkazovat i jina media/politici/architekti. A to je jenom dobre ! Myslim, ze takovy web je (i kdyz nemusite s nazory autoru souhlasit) velmi dulezity a nekterym lidem otevre oci a treba se i diky nemu zacnou zajimat o sve okoli. Me se libi, ze nejde jen o soupis s fotkami, ale objevuji se zde i nazory a srovnani s jinymi mesty, kritiky a diskuze. Jine podobne medium na webu nevidim. Takovy Denik a jeho styl clanku „V Ostrave mozna nekdy neco bude + politicke pr“ a hlavne snaha do niceho moc nestourat, to je spis k smichu.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 20. Xavier :

  martin [msstavby.cz]: Já nemluvil o studiu stylu, ale o studiu oboru ;-) Ne, ta barevná kombinace se mi nelíbí. Ale nevyvozuji z toho žádný z těchto tří závěrů:
  1) Nikomu se to nelíbí;
  2) Nikomu se to nemůže líbit;
  3) Nikomu by se to nemělo líbit.
  Jediný závěr, který si utvářím, je, že se to nelíbí mně. Stejně tak, když se podívám na film Pelíšky, který se mi nelíbí, a který stavím do počátků úpadku české filmařiny, nevyvozuji z toho závěry, že:
  1) Nikomu se to nelíbí;
  2) Nikomu se to nemůže líbit;
  3) Nikomu by se to nemělo líbit.
  Pro první závěr by byl nutný průzkum veřejného mínění, který nemám. Pro utvoření druhého závěru asi nikdo nikdy nebude mít dostatek dat. Pro utvoření třetího závěru dostačuje, má-li ten, kdo tento závěr utváří, chorou mysl (viz např. lidé jako Mao, Stalin, Hitler atp., kteří takovéto závěry uváděli velmi často – proto ten „diktát“ ;-)). Já ale něco takového postrádám, takže si tento závěr neutvořím.
  A závěrem, hudbu, umění atp. může vytvořit i studovaný člověk, ale ne vždy je cílovou skupinou a studovanými kritiky přijata ;-)

  Thumb up 6 Thumb down 1
 21. Martin [msstavby.cz] :

  Xavier: Ale prvně jsem mluvil o studii stylu. Proč jsi tedy reagoval na něco jiného? Jak nečekané…

  Thumb up 1 Thumb down 2
 22. Xavier :

  martin [msstavby.cz]: To myslíš vážně? Ty jsi slovo „styl“ poprvé zmínil v 26.09.2016 18:17, na který jsem já nyní reagoval. Předtím jsi mluvil o architektech, takže asi o lidech, kteří vystudovali architekturu, a ne „styl“, což se asi ani na žádné škole studovat nedá. Mimochodem, i když jsem tak neučinil, je stále lepší reagovat na něco jiného, než nereagovat na nic, což je tvůj případ cca v 90% tvých příspěvků. Ve zbývajících 10% reaguješ na nějakou svou tezi, z jejíhož vyřčení nařkáváš ostatní. Ale já už od tebe ani nic jiného neočekávám…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 23. Martin [msstavby.cz] :

  Xavier: Architektura není projevem stylu?

  Thumb up 0 Thumb down 1
 24. Xavier :

  martin [msstavby.cz]: A co, že je architektura projevem stylu? Ty jsi hovořil o architektuře, ne o stylu, který je jednou z jejich součástí, a to ještě k tomu nikoli nutnou. Jedním z projevů člověka je to, že produkuje výkaly, jak tady můžeme vidět. A přesto, když napíšu o tom, že se někdo zabývá studiem člověka, nebudu pak tvrdit, že jsem hovořil o produkci výkalů.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 25. Xavier :

  Xavier: Kromě toho bych netvrdil, že je architektura projevem stylu. Spíše bych řekl, že styl je jedním z projevů architektury… máš to nějak převrácené.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 26. Martin [msstavby.cz] :

  Xavier: Panebože :D :D :D :D Ano je projevem architekta. STYLU architekta.STYLU doby a reflektuje změny ve společnosti.

  Mohl by jsi konečně odpovědět na mou primární otázku, zda se ti ty fasády líbí a nemít kolem toho plno, jak ty píšeš, výkalů?

  Thumb up 0 Thumb down 1
 27. Xavier :

  martin [msstavby.cz]: Jsi dost mimo a máš v tom zmatek. A přitom se stačí podívat na anglickou wikipedii:
  „“Architecture“ can mean:
  A general term to describe buildings and other physical structures.
  The art and science of designing buildings and (some) nonbuilding structures.
  The style of design and method of construction of buildings and other physical structures.
  Knowledge of art, science, technology and humanity.
  The practice of the architect, where architecture means offering or rendering professional services in connection with the design and construction of buildings, or built environments.
  The design activity of the architect, from the macro-level (urban design, landscape architecture) to the micro-level (construction details and furniture).“
  Pokud nespecifikuješ, o čem mluvíš, pak s tebou nemá smysl diskutovat. Jen v některých z těchto případů, co může označovat slovo „architektura“, můžeš říct, že je architektura projevem stylu. Platí to asi v prvním případě. V druhém případě jen těžko. V třetím případě je architektura přímo označena za styl (tj. není jejím projevem, je s ní zaměnitelná). Atd…. ;-)
  Architektura rozhodně není projevem architekta. Architektura (pokud toto slovo použiješ pro označení budovy), je tím, co architekt vytváří, je tedy jeho dílem, ne projevem. Pokud „architekturu“ budeš brát jako vědu, pak to také není projevem architekta jakožto člověka, který vědu dělá.
  Jedna osobní otázka: co vlastně studuješ, že nevíš, co je architektura?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 28. Xavier :

  K tomu „Mohl by jsi konečně odpovědět na mou primární otázku, zda se ti ty fasády líbí a nemít kolem toho plno, jak ty píšeš, výkalů?“:
  Odpověděl jsem jasně a naprosto zřetelně v 27.09.2016 12:44. Ale to by musel pan architekt, jehož výhradním stylem je schopnost bezmyšlenkovitě urážet, umět číst, resp. umět chápat psaný text.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 29. Xavier :

  Tvá otázka „architektura není projevem stylu?“ je naprosto zcestná. Pokud by byla architektura projevem stylu, asi by se člověk běžně setkával s větami, jako „tento styl je architektonický“ či „tento styl se jeví jako architektura“, což je naprostý nesmysl. Spíše člověk uslyší „tato architektura je stylová“ či „tato architektura se JEVÍ jako stylová“, tj. projevem architektury je styl, a ne naopak. Zamysli se příště nad tím, co tady budeš psát, než to vypustíš do světa. Jen se tady zbytečně ztrapňuješ.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 30. Martin [msstavby.cz] :

  Xavier: Trošku se ti míchaj 1 a 0 ;)
  „tato architektura se JEVÍ jako stylová“

  Ty přepisuješ dějiny a učebnice hele.

  A nejsem a nebudu ( tedy to neplánuji ) pan architekt :D A upřímně. Wikipedii si umím otevřít také. A také dokonce i v aj.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 31. Xavier :

  martin [msstavby.cz]: Stále neodpovídáš a ignoruješ (a ještě se drze dožaduješ odpovědi na něco, na co jsem už odpověděl). Učebnice rozhodně nepřepisuji. Podívej se do nich. Resp. spíše do nějaké odbornější literatury, to by tě mohlo navést správným směrem. Já nic nemíchám :)
  Tak to gratuluji. Stejně by to nebylo k ničemu.
  Mimochodem, mou domněnku, že příliš nerozumíš psanému textu, nepotvrzuje jen to, že dle svého vlastního projevu nejsi schopen vstřebat to, co zde píšu, ale také to, že v osobní, mluvené komunikaci působíš úplně jinak a projevuješ i jisté základní schopnosti porozumění, o čem jsem se mohl v mnoha případech přesvědčit… nu což, tak třeba jindy.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 32. Martin [msstavby.cz] :

  Xavier: Tak.
  Studuji stavební fakultu, ale ne architekturu. Hodiny architektury jsem však měl také. Ale jak jsi sám zde uváděl, člověk nemusí studovat něco, aby to uměl, či měl pro to vlohy. Proto děkuji tvé křištálové kouli za doporučení, že by to bylo stejně k ničemu. Upřímně si myslím, že jsem přečetl více knih, časopisů a článků o arch než ty.

  A nikde jsem nečetl, nebo od nikoho neslyšel, že architektura je stylová, nebo se tak jeví. Ano vyvolává emoce. Ale je projevem stylu doby, autora, otiskem stylu společnosti. Pokud to je však celé jinak, klidně jdi na VŠ učit. Slovíčkařit se dá se vším.

  K mému projevu. Hodně lidí si myslí, že se tak vyjadřuji kvůli mládi. Já však nemám čas kolem svého vyjádření názoru psát omáčku hodné diplomové práce. Jak to děláš ty. Samozřejmě, že vše čtu. Ale život je tak krátký na to, abych ho proklikal s trolly na internetové diskuzi.

  Já tedy děkuji, že mne pozoruješ v realu a dáváš mi feedback. Ale máš pravdu, v reálu se někomu hned nevysměji.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 33. Xavier :

  martin [msstavby.cz]: Každý student VŠ by měl podle mě rozumět tomu, co je to slovo víceznačné. Jedním z takových slov je právě „architektura“. A napadlo tě třeba, že když budeš brát slovo „architektura“ jako to, co označuje vědní obor (a takový vědní obor vskutku je, jinak by v tom člověk nemohl získat doktorát a vědecky bádat :)), pak ta tvá věta, že „architektura je projevem stylu doby, autora, otiskem stylu společnosti“, nedává smysl? Věda se má snažit o objektivitu, a rozhodně nemá být projevem stylu doby. Řekni někomu, kdo vědecky bádá, že je jeho vědní obor (tj. architektura) projevem stylu doby, a nejspíš se ti vysměje.
  Já tě nepozoruji. Pouze jsem se s tebou několikrát bavil, a nikdy jsi na mě nepůsobil takovýmto způsobem. Ale psaná komunikace (i jednosměrná, tj. čtení), dělá mnohým problémy. Existuje to i opačně – někteří mají problém s komunikaci mluvenou, ale chápání psaného textu, stejně jako psaní rozumného textu, jim jde výborně (osobní zkušenost z mé pedagogické praxe na VŠB ;-)).

  Thumb up 0 Thumb down 0
 34. Martin [msstavby.cz] :

  Xavier: Samozřejmě že vím, co je více značené. Takže tu celou dobu mluvíme o subjektivním vyjádřeni stylu jednoho z části humanitního oboru a a čistě vědní definice architektury. Pak je jasné, že nemůžeme shodnout.

  Takže v tvém podání by tohle byla zbytečně vydaná kniha http://www.earch.cz/cs/revue/skici-sketches ?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 35. Xavier :

  martin [msstavby.cz]: Že jde o slovo víceznačné, jsem vyjádřil svou citací z EN wiki, která ukazuje, že má toto slovo přinejmenším šest různých smyslů.
  Ne, nemyslím si, že je to zbytečně vydaná kniha. Proč bych měl?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 36. Martin [msstavby.cz] :

  Xavier: Skici se nedají objektivně a vědecky popsat.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 37. Xavier :

  martin [msstavby.cz]: Ale to neznamená, že jde o zbytečnou knihu. I to, co nemá žádnou vědeckou hodnotu, resp. to, co nemá pro dnešní vědu žádnou hodnotu, může mít nějakou hodnotu pro něco/někoho jiného, případně z jiného hlediska. Kromě toho si nejsem jistý, jestli má či nemá ta kniha skic vědeckou hodnotu (nejsem architekt v žádném smyslu tohoto slova :)).
  Kromě toho, já nehovořil o architektuře jako o humanitním oboru. Spousta lidí z této katedry (http://k129.cz/informace-o-katedre/vyzkum/) by se asi vztekala, kdyby je někdo označil za humanitní vědce. To bys pak mohl za humanitní vědce označit i lidi z katedry informatiky… :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 38. David :

  V neděli jsem byl ve Vídni a kousek od nádraží viděl toto: http://www.imagehosting.cz/?v=wp2016uzu.jpg
  Hned mě napadlo, že se to hodí do této diskuze :-)
  Netvrdím, že je to lepší nebo horší, pouze, že to je.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 39. thvari :

  David: Mi to přijde teda o dost lepší.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 40. David :

  thvari:
  Lepší jenom když se to přirovná k těm různě pomalovaným-pruhovaným domům.
  Ale obrázek č. 11 je skoro stejný.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.