OVASTORY #27 – Nové Výškovice

Ani sídlišti Nové Výškovice se barevný mor nevyhnul. Pohled na další barevnou záplavu ostravských fasád.

Díky své výškové poloze jde sídliště vidět z velké dálky. Nebo také velmi dobře od Poodří. Při pohledu z této lokality vytváří sídliště slušné cirkusoidní panorama.

Mapovaná oblast:

ovastory

ovastory

ovastory

ovastory

ovastory

Fakulta Bezpečnostního inženýrství VŠB-TUO. Zde vidíte úroveň vysokoškolských budov…ovastory

ovastory

ovastory

ovastory

Oblíbená kolečka.ovastory

ovastory

Když už jsou dva domy sladěné, vždy to jiný naruší…ovastory

Barák na baráku…
ovastory

ovastory

ovastory

ovastory

ovastory

ovastory

ovastory

Související články


Komentáře

 1. Ross :

  Furt lepší než původní šedá fasáda.

  Thumb up 13 Thumb down 18
 2. Jan Pastýř :

  Na Islandu mají taky barevné domy. Chtěli byste na ty výškáče jako šedou a černou? Ty paneláky jsou samy o sobě architektonicky hnusné a nekvalitní. Jediné řešení bylo zbourat nebo chrstnout na to barvu. Vyhrálo to druhé.

  Thumb up 14 Thumb down 15
 3. marian :

  trochu jste tomu přidali na kontrastu, navic to časem ještě vybledne. s tím socialistickým marastem se stejně moc dělat nedá. jebat

  Thumb up 8 Thumb down 12
 4. Xavier :

  Ross: Hloupost, i původní šedá barva působila lépe (a teď nemyslím tu aktuální, zašlou šedou barvu, samozřejmě).
  Jan Pastýř: Hloupost č. 2 – barevnost na Islandu je úplně něco jiného. Byl jste někdy třeba v Reykjaviku? Viděl jste na vlastní oči ty barvy na pozadí moře a oblohy? To je krása, mající estetickou hodnotu, ne cirkusácké hnusy z Ostravy. Příklad: http://gallery.hd.org/_exhibits/places-and-sights/_more2002/_more01/Iceland-Reykjavik-view-from-church-top-colourful-roofs-3-BG.jpg ; a vězte, že tomu, jak je to krásné na živo, to má hodně daleko ;-)
  marian: Hloupost č. 3 – i s paneláky jde kouzlit. Samozřejmě, pokud je více peněz, jde to snáz; ale i za srovnatelnou cenu je možné kouzlit! Tohle je třeba z Německa: http://1.bp.blogspot.com/-U5J7gk556cg/U8L2JHE7ydI/AAAAAAAAGb8/WGfAGMRagA8/s1600/IMG_2813.JPG ;-)

  Thumb up 9 Thumb down 4
 5. Martin [msstavby.cz] :

  marian: Žádný kontrast jsme nepřidali. Stačí si otevřít google maps. Ale ano v reálu jsou barvy ještě nechutnější a vyblitější.

  Jan Pastýř: Ross: I šedá a černá jsou barvy a při vhodném použití jsou lepší než to, co je zde ukázáno.

  Např. Berlín https://www.google.cz/maps/@52.5147136,13.410191,470a,20y,72.08h,58.42t/data=!3m1!1e3?hl=cs

  Thumb up 8 Thumb down 4
 6. skelet :

  martin [msstavby.cz]: no že by ta šedá tam vypadala nějak.. vypadá to jak sídliště z mých dětských let. Tehdy to bylo fuj, dneska cool

  Thumb up 6 Thumb down 4
 7. Martin [msstavby.cz] :

  skelet: Stačí se podívat na ty 3 výškové domy. Barevně odlišena jsou jen komunikační jádra. Žádný cirkus jak tady.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 8. aggu :

  Jan Pastýř: Co je to „architektonicky hnusné“? ;) Je třeba tenhle panelák „hnusný“? http://www.galinsky.com/buildings/marseille/

  Ne, jediné řešení nebylo zbourat nebo chrstnout na to barvu. Řešení bylo přijmout jako magistrát odpovědnost za stav sídlišť a nechat urbanisty a architekty vyřešit problém. A v konečném důsledku měla být zavedena regulace, i na fasády. Urbanismus a vzhled sídlišť měli řešit odborníci a ne babičky na domovních schůzích nebo starostka Čertovy Lhotky. Proto to dopadlo jak to dopadlo. Ostravský arci architekti na magistrátu se na to vykašlali. Možná proto, že jim nikdo nic neřekl a oni nic nevěděli.

  Thumb up 12 Thumb down 3
 9. Ross :

  martin [msstavby.cz]: Ani bych neřekl.
  Xavier: Tu jsem bohužel neviděl.

  Ono to je věc vkusu. A hejtovat kvůli tomu ostatní je nesmysl. Hned to prostředí vypadá barevněji a živěji. Naproti z okna vidím krásně celou Dubinu a Hrabůvku i část Výškovic. Zajímavý pohled, ne vše je barevné takto z dálky.
  A furt lepší než to oranžové (nebo hnědé) zateplené paneláku, které při vichřici létalo vzduchem. Pamětníci jistě vědí. Ani si tak rychle z hlavy nevzpomenu kdy by to ještě mohlo být. Celkem rychle se to posundávalo před cca 7 lety.

  Thumb up 3 Thumb down 6
 10. Adam :

  Vy „umělci“ stejně měníte preference rychleji, než ponožky. Takže vaše připomínky nikoho nezajímají. Je mi jasné, že kdyby jste rozhodovali vy, měnila by se fasáda všech domů každý rok, podle toho co si pro danou sezónu z palce vycucal váš oblíbený teplý modní guru.

  Thumb up 4 Thumb down 8
 11. Xavier :

  Adam: Já nejsem „umělec“, ani umělec, ani bych o sobě netvrdil, že mám jakkoli vybraný vkus. Každopádně, když vidím něco, co je na pohled příšerné, myslím si, že je to příšerné. Na druhou stranu, já jsem nikdy nebyl relativistou. Pokud máš pro relativismus jakýkoli rozumný argument, a pokud dokážeš přejít přes protiargument, že relativismus popírá sám sebe, svěř se nám tu s tím; tyhle relativistické slinty si stejně beztak z palce vycucal tvůj oblíbený teplý kdovíkdo.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 12. Adam :

  Xavier: No podívejme. Zpochybnění něčího postoje na základě zjevné inkonzostence v čase zoveme relativismus? Odkdy? Všiml jste si, že jsem o tom, jestli se mi líbí nebo nelíbí tyto fasády, nebo kterékoliv jiné, neřekl ani slovo? Asi ne, co? Pokud je někdo relativista (pokud chcete používat tuto dementní filozofickou škatuli), je to onen umělec, kterému se každý rok líbí něco jiného, protože jeho vkus je podmíněn módou a tím pádem relativní ke realitě.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 13. Xavier :

  Adam: Zdá se mi to, nebo ti vskutku poslední dobou dochází „intelektuální dech“ a nechápeš ani psaný text? Já jsem snad někde psal o tom, že hovořím o tvém relativismu vzhledem k pocitu libosti/nelibosti vzhledem k fasádám? Má zmínka byla mířena na tvůj postoj k názorům lidí, které označuješ za umělce; znevažuješ názor všech lidí, které do této škatulky hážeš, tím, že jej označuješ za nestabilní, a tedy indiferentní k pravdě/nepravdě.
  Mimochodem, je zajímavé, že se odvážíš nějakou škatulku, ať už je to „relativismus“ či „darwinismus“, za „dementní“. Za několik posledních tisíc let se do této škatulky sami řadili mnozí, z nichž bych si o mnoha troufl bez zaváhání říct, že tě inteligenčně i emočně předčí. A to rozhodně nemám jakkoli blízko k tomu, co bys ty označil škatulkou „filosofie“ (ani jsem nikdy nepochopil, co to vlastně ta filosofie je – pokud se nepletu, ještě před takovými 200 roky by kde kdo řekl, že do ní patří i taková fyzika či biologie). Ale ty v tom máš asi jasněji… působíš jako nějaký starý zapšklý „filosof“.
  Ale ty jsi zřejmě velký pán, rád škatulkuješ a nesmyslně generalizuješ – nejen že bez váhání označuješ lidi za „umělce“, ale také bez váhání o všech „umělcích“ napíšeš, že se jejich názory neustále mění na základě módy – a já ti klidně zmíním spoustu z nich, u nichž to rozhodně neplatí. Mám umění rád, i když spíše narativní. A nemám rád, když někdo dementně, bez jakéhokoli vhledu a nadhledu, hovoří o věcech, které mám rád.
  Jen jednu věc – příště zkus prosím v diskusích argumentovat, nejen bezmezně urážet a trolit. Dříve ti to i celkem šlo. Je mi líto každého intelektuálního úpadku…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 14. rasta :

  A milovníci slovni akrobacie se zase probudili. S vaší češtinou a slohem, bych se styděl napsat veřejně jedinou větu…

  Thumb up 1 Thumb down 2
 15. Xavier :

  rasta: Netuším, na koho narážíš, nicméně je krásné urážet někoho za jeho jazykové schopnosti (což jsem nikdy příliš nechápal, pokud v popředí stojí obsah), a přitom učinit obrovskou hrubku v jazykové kompozici o dvou větách. Bravo!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. johny :

  Václav Klaus by vpravdě zajásal, neboť neviditelná ruka trhu vpravdě zvítězila :D

  Thumb up 2 Thumb down 0
 17. Adam :

  Xavier: Na rozdíl od vás mluvím o článku, pod kterým se tato komentářová sekce nachází.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Marian.L :

  Opět stačilo jen dodržet původní nápad s užitím dnešních technologií. Ty paneláky (řadové 12p sekce T06B-OS) měly nápad! Z jedné strany hra betonových zábradlí a z druhé strany parapetní členění oživené predsazeným schodišťovým sloupcem. A kecy o šedivé barvě jsou úsměvné, protože tato soustava měla vždy bílou fasádu (šedá byla max na meziokenních pilířcích).

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.