OVASTORY#88

Revitalizace veřejného prostoro v okolí obchodního centra Kotva v Ostravě-Zábřehu je dokončena.

Celý prostor byl vydlážděn z kvalitní velkoformátové dlažby. Detaily dlažby, často v místech dořezů, jsou řešeny mimoformátovými žulovými kostkami. Řešení celého prostoru reflektuje pěší vazby v návaznosti na okolí. Část ploch je řešena mlátem, který umožňuje zasakování dešťových vod. V rámci projektu také byla doplněna stromová alej podél Výškovické ulice.

Tohle bychom rádi napsali. Ale to nelze. Prostor kolem obchodního centra Kotva se nepovedl.

I když jsme se dočkali většího formátu dlažby, je doplněn menší žlutou dlažbou, která připomíná výjevy z polského maloměsta. Chodci velmi frekventovaný prostor ignoruje část pěších vazeb na okolí. V místě jsou tak již nyní vyšlapány stezky v travnatých plochách, které postrádají v tomto prostoru smysl. Přínosem je realizace úseku cyklostezky. Investorem byl městský obvod Ostrava-Jih.

Cyklostezka navazuje na krátký úsek v místě křížení ulic Výškovická a Volgogradská.

Můžeme zde najít i jakýsi vodní prvek.

Autobusová zastávka získala přístřešek.

Rekonstrukce prostoru byla dokončena na podzim. Již nyní však působí velmi zašle.

Původní, značně poškozené, obrubníky kolem zbylých stromů zůstaly zachovány. Nebyly ani opraveny.

V lokalitě byla rozšířena plocha trávníků. Na první pohled se to může jevit jako pozitivní věc. Nicméně plochy jsou zvoleny a umístěny tak, že jsou značně nefunkční. Okolí obchodního centra je poměrně vytížené chodci a nacházejí se zde pěší vazby v návaznosti na zastávky městské hromadné dopravy, přechody apod. Pokud byl zde záměr umístit propustné plochy, jako vhodnější řešení se v exponovaných lokalitách tohoto typu, v návaznosti na zpevněné plochy, jeví mlát. Vše však musí vycházet z kvalitního návrhu zpevněných a nezpevněných ploch.

Velká část travnatých ploch je tak sešlapaná. Na více místech jsou vyšlapány stezky. Je zcela tristní, že vůbec takový prostor vznikl a stav je horší, než před rekonstrukcí.

Ohrádka pro hydranty.

Na více místech jsou umístěny tyto plochy s lavičkami se zcela zbytečnou plotovou konstrukcí, která nemá vliv na vysázenou zeleň.

Lavičky jsou kovové, poměrně masivní.

Něco

Umělecké dílo od Otto Ciencialy s názvem prostorová kompozice / Kormidlo / Globus, které se původně nacházelo přímo na Výškovické ulici, bylo přemístěno k parkovišti před kostel sv. Ducha. Vysázené dřeviny však časem začnou dílo zakrývat a znehodnocovat. Stanice sdílených kol vedle díla k důstojnosti přilehlého prostoru také nepřispěje.

Původní umístění před jižní částí obchodního centra na Výškovické ulici.

Související články


Komentáře

 1. Vítek :

  Kdopak je autorem projektu?

  Thumb up 24 Thumb down 0
 2. davidb :

  Jako jo je to navrženo špatně.
  Ale na fotce 10 je to zase o naší povaze. Je tak těžké jít o ten 1 metr navíc!
  A na dalších fotkách to vypadá rozjeté od aut, které tam vůbec nemají co dělat!

  Thumb up 13 Thumb down 2
 3. Dan :

  davidb: No ja tam vidim vice problemu nez zaber na jedne fotce s jednim metrem. Celkem me take desi mnozstvi vajglu u prechodu k tram zastavce. To je otresne. Treti fotogrfaie od konce.

  Thumb up 10 Thumb down 0
 4. jlname :

  Celý ten problém se jmenuje „objekt Kotvy“.
  Kotva se prodala v 90-letech doslova za pár korun a soukr. majiteli a ten na to 30 let prakticky nesáhl.
  Ze zadu je to hotový běs a vypovídá o všem.
  Revitalizace prostoru měla podle mě skloubit tři – proti sobě jdoucí funkce a to nákupní korzo, cyklostezku a přestupní terminál.
  Napasovat dlažbu na úplně křivý terén a v různých úrovních „křivý“ objekt Kotvy je zhola nemožné.
  Tím se nezastávám toho, že je to celkově hnusné.
  Jen se snažím pochopit, co tomu bránilo, aby to vypadalo lépe.

  Thumb up 12 Thumb down 2
 5. Michal :

  Že by ta zcela zbytečná plotová konstrukce byla připravena pro popínavé rostliny pod ní? Úsměvná snaha hledání hnid.

  Thumb up 12 Thumb down 6
 6. Martin [msstavby.cz] :

  Michal: Koukni prvně co tam je vysázeno a v jaké vzdálenosti od toho plotu ;)

  Thumb up 9 Thumb down 3
 7. Vojtěch Kubáček :

  Jedna vec je nekvalitni projekt a nekvalitne udelane prace. Druha vec, ze se chovamek verejnemu prostoru jak prasata. Ze si hend musime vytvorit tu nejkratsi cestu i kdyz nam to usetri asi 5 vterin, ze udelame bordel koelm odpadkoveho kose a vajgly jsou uplne vsude, to asi taky nebude problem projektu. S prasatama ktere zijou kolem nas sebekrasnejsi projekt zachvili bude vypadat jak nekde na Luniku

  Thumb up 27 Thumb down 1
 8. Vojtěch Kubáček :

  Jedna vec je nekvalitni projekt a nekvalitne udelane prace. Druha vec, ze se chovamek verejnemu prostoru jak prasata. Ze si hend musime vytvorit tu nejkratsi cestu i kdyz nam to usetri asi 5 vterin, ze udelame bordel koelm odpadkoveho kose a vajgly jsou uplne vsude, to asi taky nebude problem projektu. S prasatama ktere zijou kolem nas sebekrasnejsi projekt za chvili bude vypadat jak nekde na Luniku

  Thumb up 3 Thumb down 1
 9. David :

  další zpackaná akce :( jde vidět , že tady prostě takové projekty neumí dělat absolutně nikdo. Přitom si stačí sednout ke Googlu a hledat nějaká veřejná prostranství a udělat to podle toho. Osazení těch laviček je jak pro blbce, nebudu ani zmiňovat že zakázka na lavičky mohla být obohacena i individuálními kovovými židlemi, ne každý chce lavičku celou pro sebe viz. západní Evropa. Vzhled těch košů – bože no comment. Cyklostezka předimenzovaná jako blázen – když se dělala rekonstrukce té cesty a zastávek – proč se ta cyklostezka už nevybudovala jako samotný pruh u cesty??? A když už a pojedu-li kolem na kole a budu tam chtít zastavit – kde jsou stojany na kola proboha?? Zapuštěné travnaté ostrůvky mají vůbec nějaký smysl?
  My tady jsme fakt jak pro srandu už v poslední době, každý aby si klepal na čelo, já abych se styděl pomalu po Ostravě chodit v takovém prostředí..
  A jsme zase u toho – takové projekty řeší lidi, kteří v životě kromě Ostravy Jihu nikde nebyli a nic neviděli. Jen si tupě odškrtli 20 laviček, 20 košů… splněno. :((( Má-li někdo kontakt na tento tým neschopných lidí, kteří toto řešili, prosím sdílejte!

  Thumb up 17 Thumb down 1
 10. Petr Vaněk :

  Dost hrozné, a to jak návrhem a jeho řešením, tak užíváním (zašlapaná tráva, odpadky, vajgly…).

  A autor textu by si měl nastudovat rozdíl mezi mlatem (zhutněná štěrková cesta nebo plocha) a mlátem (kašovitý zbytek při výrobě piva) – „Část ploch je řešena mlátem…“ ;-)

  Thumb up 2 Thumb down 2
 11. Vítek :

  Vojtěch Kubaček: především když se dokončí taková investice je nutno ji převzít bez vad a nedodělků a ihned pokračovat v následné údržbě. Bohužel zde již není poznat co jsou nedodělky a co zanedbaná údržba. Obvykle je termín dokončení konec roku a podle toho to vypadá!

  Thumb up 9 Thumb down 0
 12. Vojtěch Kubáček :

  Vítek: Ano souhlasim, ale vajgly vsude a vyslapane cesticky nejsou nedodelky, to je proste prace nevychovanych lidi, stejne tak bordel kolem odpadkovych kosu. Ano je to i zanedbana urdrzba a na tomto exponovanem miste by mel byt provaden uklid denne, jinak to tam stale bude vypdat jako v Cesku. Zejmena my Ostravaci jsme nehorazne cunatka

  Thumb up 9 Thumb down 2
 13. Nations112 :

  Tak ještě k tomu přidat tu plánovanou betonovou louži jako koupelnu pro vedlejší hotelak a dílo bude dokonáno :-D

  Thumb up 10 Thumb down 1
 14. Jarda :

  Bydlím kousek a chodím kolem Kotvy každý den. Souhlasím se vším v článku. Místy popraskaný a nerovný chodník, nepohodlné lavičky, podivný vodní prvek, který byl během prosince využit jako odkladiště pro stromky atd. Když vezmu Kotvu samotnou, tak každých pár metrů jiný nátěr budovy, možná i největší koncentrace reklamního smogu v širokém okolí, druhá strana úplná tragédie. K tomu je třeba přidat např. ten ostrý nájezd na cyklostezku u křižovatky ve směru do Výškovic a mého osobního favorita v podání tartanového cosi u Luny.

  S touhle novotou už se asi nic neudělá, tak jen doufám v povedenou rekonstrukci prostoru kolem kostela.

  Thumb up 12 Thumb down 0
 15. davidb :

  Dan:
  Souhlasím.
  Bohužel je to vše o mentalitě lidí.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 16. riltr :

  Ten Globus pěkně doj***li, to prvotní umístění mělo logiku, dynamiku… uplatňovalo se v rámci celého nákupního komplexu s jasným působením perspektivy ustupujících linií centra, které navíc klesají a dynamiku perspektivy ještě zvýrazňují…
  Současné umístění je totální psycho protože kostel svoji hmotou a dominancí váže pohledy kolemjdoucích a to dílo tam je jako pěst na oko, nutné zlo, jen aby někdo mohl říct a poplácat se za to po zádech, že je natolik velkorysí, že jej nenechal sešrotovat, ale našel pro něj nové „vhodnější“ místo. Zajímal by mě názor autora projektu, proč nemohl Globus zůstat na místě, kde stával téměř půlstoletí a nemohlo mu být řešení okolí přizpůsobeno. Troufám si říct, že autor při tvorbě díla zohlednil jeho přesnou lokaci zohlednil.

  Je velká škoda, že i v současnosti a osvětě některých místních jedinců si nedovedeme vážit kvalitních výtvarných děl, které vznikly za minulého režimu a takto s nimi nakládáme, přičemž v současnosti se s aplikací podobných děl, které obzvláštňují a častokrát definují veřejný prostor (ať už se nám líbí, nebo nelíbí) neobtěžujeme…

  Jinak ke zbytku rekonstrukce si za sebe myslím, že je zde žalostně málo zeleně, pokud výsadbě dalších stromů bránily inženýrské sítě, mělo se při tak velkém rozsahu prací řešit jejich přeložkami, také by neškodilo celou plochu alespoň opticky oddělit od Výškovické ulice živým plotem s menších keřů…

  a co se týče výčtu nedostatků v článku, domnívám se, že betonový kruh kolem vzrostlého stromu, který zde zůstal se nerozebíral proto, že to nedovolili ochránci přírody (hrozící poškození kořenů stromů), což je za mě opodstatněný důvod.

  Thumb up 11 Thumb down 0
 17. adamous :

  Jarda: Jeste jsou tam super ty mobilni hajzliky, takovy O.-Jih level.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 18. Martin :

  Kdyby jste se chovali jako lidé a všechno nezničili tak by to bylo lepší..!!!. Kritizuje a nevidíte nic pozitivního jenom to špatné

  Thumb up 0 Thumb down 16
 19. Martin krajščák :

  Kdyby jste se chovali jako lidé a všechno nezničili tak by to bylo lepší..!!!. Kritizuje a nevidíte nic pozitivního jenom to špatné

  Thumb up 0 Thumb down 13
 20. Ein Lokaleisenbahner :

  Najdi 2 ks dlaždic, které lícují. Najdi 1 m dlažby bez nezamýšlených výškových rozdílů. Nějaká plastika tam je, vyhodíme ji rovnou, nebo dáme za roh ke krajnici na nahodile soliterní sokl mimo jakoukoliv pohledovou a hmotovou logiku ? Starý barevný snímek na konci článku je krutým zrcadlem – člověk nemusí být fanouškem sídlištního betonu, ale původně to mělo alespoň nějakou ideu, bylo to zamýšlené betonové korzo. Teď je to jen shluk reklamních cedulí a každých 30 metrů jiná barva polystyrenu. Chaos několika typů a barev dlažby. Kusy plotů, ohrádky pro hydranty, čekárna, kam prší, na zastávce, kde nestojí autobusy. Vyšlapané stezky v „nové zeleni“ na místech původních pěších tras. Odpovídající předprostor hotelového domu hrůzy. Alespoň za rohem jakoby nedopatřením krásná, přiznaně betonová hmota kostela působící v degradované lokalitě jako před chvílí zakotvené UFO.

  Thumb up 15 Thumb down 2
 21. Dan :

  Vojtěch Kubáček: Ze si lidi zkracuji cestu a chodi co nejvic primocareji neni nic noveho. Deje se to v CR, deje se kdekoliv jinde. Pri navrhu se melo pocitat s tim, ze lide budou vyuzit nejlratsi trasy. At ti, co spechaji, nebo stari co se snazi chodit co nejmene.

  Proc kolem Kotvy nebyly pred rekonstrukci vyslapane stezky v trave? Protoze ten prostor byl jinak koncipovan a uzpusoben.

  Thumb up 13 Thumb down 0
 22. Vojtěch Kubáček :

  Dan: tam kde jsou ted ty chodnicky vyslapane, napr. kolem plotu, kde poroste ker, tak to je uplna zhovadilost. To je jako kdybyh se nutne potreboval vysmolit a nehledal zachod ale proste si stahl kalhoty a vykonal potrebu uprostred ulice, protoze je to jednodussi. Nerikam, ze to vymysleli skvele, ale asi chteli co nejvic travy, ted jde videt, ze neuvazene ale vidim tam x mist kde to je vyslapane proste ze zhovadilosti.

  Thumb up 1 Thumb down 8
 23. PavelM :

  Co si to lidi dovolují, používat ulici k chůzi a zkracování cesty z bodu A do bodu B! To by tak ještě hrálo. Hezky ať chodí oklikou jak jsme jim to my, inženýři, navrhli. N

  Thumb up 9 Thumb down 1
 24. Garmix :

  PavelM: presne, ja treba nechapu, proc tam nejaky travnik je. Meli to cele vydlazdit a byl by klid. Clovek je nejvyssi bytost na svete, tak se s tim smirte. Nikdo neni vic jak clovek a ma pravo chodit si jak chce a chovat se jak uzna za vhodne. A nikdo a nic ho nebude omezovat. Treba kdyz si u sjezdu na Proskovickou dovolil nekdo vysazet kere pres zkratku. Nastesto se nasli hrdinove ktere proste zacli slapat a jezdit na kole po tech kracich aby tam znova vznikla cesticka

  Thumb up 2 Thumb down 3
 25. Michal Vašut :

  Vojtěch Kubáček:

  No jo, ale i s veřejným prostorem jde pracovat vkusně, aby neomezoval a plnil nějaký účel, viz Mariánské náměstí – fakt podařená revitalizace.

  https://mapy.cz/s/kobudonota

  Thumb up 5 Thumb down 0
 26. Jaromir :

  Důležité je že penízky jsou v kapsách potřebných. Ale ten nepořádek a nedodělky svědčí o lidech. Taky se architekti na tom vyřadili…

  Thumb up 3 Thumb down 1
 27. David :

  Jaromir:
  dívám se, že rekonstrukce stála 30 milionů a samozhřejmě to platila EU z dotací. Že by toto bylo za 30 míčů mi nijak nepříjde – jednalo se pouze o odstranění původního asfaltu, žádná úprava sítí tam ani neprobíhala. Že by toto řešili architekti, o tom pochybuju – spíše se jednalo o nějakou firmičku známí známého.. rychla akce jen něco nakreslit a rychle zrealizovat ať má obvod Ostrava-Jih něco pro noviny a Instagram :) Jan Dohnal jako místostarosta obvodu který si tento projekt vzal pod křídla naprosto selhal a hlavně i Ti co tenhle projekt vedli, snad museli vidět to co odsouhlasili a co konzultovali s těmi projektanty – závěr je jako obvykle – pracují tam lidé, kteří nerozumí vůbec ničemu, neschopnost vymyslet projekt a dotáhnout ho do konce. Tohle nebyl dvorek ve vnitrobloku i když to tak pojali, ale veřejné frekventované místo. Je to na vrácení dotací, klidně bych nahlásil audit tohoto fiaska…

  Thumb up 9 Thumb down 1
 28. Petr :

  Petr Zdravím. To co vzniklo před Kotvou vypovídá o kvalitě vedení našeho obvodu. A to chtějí v příštích letech vyhodit peníze za další vodní nesmysl před kostelem. Asi budeme mít všude vodu i když jí je nedostatek a nemusíme k moři. Účelnost, praktičnost, údržbu a s tím spojené náklady to se neřeší jen hurá nesmyslně proinvestovat ať je hotovo. Kolik let už slibuje radnice z rekonstruovat tržnici na náměstí SNP ? Aha máme už náměstí Jih takže proč se zajímat o SNP.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 29. Dan :

  Vojtěch Kubáček: No jasny, ale proc tam predtim vyslapana trava nebyla a nyni je? Lide sve navyky tak rychle nemeni. POrad budou lini, porad si budou zkracovat cestu co to jen pujde.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 30. M :

  To je tak křivé všechna ta dlažba na fotkách. Mám strach se tam projít, abych nezakopnul nebo se mi netočila hlava… Tohle je OPRAVDU hnus…

  Thumb up 3 Thumb down 1
 31. Sára :

  Já nikdy nepochopím kuřáky, kteří jsou schopni hodit vajgl jen tak na zem. Vyhodili by takto například i obal od bonbonu? Pokaždé, když někoho přistihnu, řeknu mu své a oni se tváří, že absolutně nechápou. To pak i to nejhezčí místo bude vypadat takto :(

  Thumb up 5 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.