Mezi Porubu a Klimkovice haly

Ostrava umožnila vznik dalších hal na okraji městského obvodu Poruba. Někdo je vítá, část lidí byla ale už dřív proti. Na jejich podnět dokonce soud zrušil změnu územního plánu.

Dnes tu jsou úrodná pole. Když se ale podíváte do Územního plánu města Ostravy, najdete u funkce tohoto území „lehký průmysl“. Na více než dvacetihektarové ploše sousedící s už fungujícím areálem firmy Prologis by v budoucnu měly vzniknout další průmyslové stavby. „Bude se tam stavět. Zájem o to má jedna zahraniční firma,“ uvedl Alois Hadamczik, předseda dozorčí rady společnosti Development OVA West, která území vlastní. Víc ale říct nechtěl s tím, že má jen strohé informace a že se o to nestará.

Zájem o výstavbu v daném území dle všeho existuje, už dřív ho ale brzdil odpor některých místních. Těm krom jiného vadilo, že má zaniknout úrodná půda nebo že magistrát zábor pole hájil veřejným zájmem. Kritizovali i podle nich nestandardní průběh pořizování změny územního plánu v roce 2008, kdy byl místo návrhu projednaného dotčenými orgány předložen variantní – a do té doby veřejně neznámý návrh počítající i se stavbou rozvodny elektřiny.

Právě změnu územního plánu, díky níž se z orné půdy staly pozemky pro lehký průmysl, lidé v červnu 2008 napadli správní žalobou. V téměř dva roky trvající soudní při, během které žalobce zastupovalo i Ministerstvo vnitra, nakonec Nejvyšší správní soud rozhodl v souladu s přáním lidí – a provedenou změnu územního plánu zrušil. Město tak mělo danému území opět vrátit funkci orné půdy.

Zvítězil ale lehký průmysl. „Nejvyšší správní soud nezrušil část územního plánu proto, že by lehký průmysl na daných pozemcích neměl být nebo že by dal za pravdu občanům, jak se uvádí, ale proto, že jedno ze stanovisek dotčených orgánů během projednávání považoval za takzvaně nepřezkoumatelné,“ uvedla mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská. A dodala, že v takovém případě se muselo projednání zopakovat a stanovisko napravit. Situaci podle mluvčí zástupci města napravili při projednávání nového územního plánu, ke kterému nebyla v dané lokalitě podána námitka.

Nutno připomenout, že způsob veřejného projednávání nového územního plánu část Ostravanů včetně odborníků kritizovala. Lidem vadilo, že město vznik nové verze strategického dokumentu příliš nepropagovalo.

Zatím není jasné, která firma konkrétně má zájem v polích na kraji Poruby stavět, ani kolik nových pracovních míst by případně nabídla. Jak ale uvedli zástupci porubské radnice, stavebně-správní odbor magistrátu už v únoru 2009 vydal pro stavbu územní rozhodnutí.

Zbyněk Richter, šéf odboru právních vztahů, výstavby a životního prostředí porubské radnice, na dotaz, jaká správní rozhodnutí vztahující se k danému území už vydal obvodní stavební úřad, řekl: „V souvislosti se stavbou Průmyslový park Poruba vydal v lednu 2011 stavební úřad rozhodnutí, které se týkalo dopravního napojení na silnici II/647(jde o cestu z Poruby do Klimkovic – pozn. red.)a příjezdové komunikace do areálu.“ O tom, že by případný investor chtěl v polích stavět, ale podle starosty Lumíra Palyzy nemají zástupci městského obvodu Poruba informace. „Vítáme ale každou investici, která je v souladu s územním plánem a přinese Ostravě nová pracovní místa,“ dodal Palyza.

Opačný názor zastává Zdeněk Hušťák, starosta lázeňského města Klimkovice, jejichž katastr začíná poblíž polí, kde by v budoucnu mohla vzniknout průmyslová zástavba. „Tu zástavbu nechceme a v tom smyslu jsme se vyjádřili, když se měnil územní plán. Máme za to, že i ze zákona vyplývá, že by osm kilometrů v okolí lázní neměla být podobná průmyslová aglomerace,“ sdělil Hušťák s tím, že žádal o stanovisko i Český inspektorát lázní a zřídel, jehož zástupci však řekli, že věc není vymahatelná. „Tím pádem jsme k té záležitosti vydali oficiální vyjádření jen my,“ dodal starosta.

zdroj: idnes.cz

Související články


Komentáře

  1. Crazym :

    Skvělé, tak my tu máme spousty brownfieldů a my se neustále budeme rozšiřovat za hranice města do zeleného. Jsme nepoučitelní a zřejmě si to zasloužíme. A jak slyším cokoliv o Lojzovi Hadamczikovi, tak se mi v kapse kudla otvírá. Ten člověk je snad kouzelník aspoň podle toho jak se mu jeho pozemky vždy změní na stavební parcely. Nebo jak se v jeho budovách čirou náhodou vždy nachází v nájmu nějaká ta státní instituce. :-)
    Pro pobavení: http://www.bezkorupce.cz/blog/2008/05/12/tady-je-hadamczikovo/

    Thumb up 11 Thumb down 2
  2. skelet :

    jak se organizují petice?

    Thumb up 3 Thumb down 0
  3. Coppola :

    Klasika, někdo nakoupí ornou půdu za pakatel, pak buď přes své známé politiky, nebo za úplatek, prosadí změnu územního plánu a pozemek s funkcí obytnou nebo průmyslovou prodá za deseti až stonásobek.
    Takto se u nás bohatne…
    Tyto podvodníky a kmotry by měli vystavovat v kleci na náměstí a máčet v Ostravici.
    Jedna z největších škodných dnešní doby!

    Thumb up 5 Thumb down 1
  4. aggu :

    Coppola: Principielně je to pravda. Ale stačí se podívat na mapu, konkrétně tady jsou ty pozemky mezi dvěma dálnicemi, v podstatě nejdůležitějšími koridory v kraji a každému už před 20 lety muselo být jasné, že to bude med pro logistické včeličky. U dálnice žádné kvalitní zóny k bydlení nerozvinete. Už teď na tom Janová není zrovna ideálně. A navíc, je to jedno z mála míst v okolí Ostravy, kde okolí dálnice není v inundační zóně Odry.
    Aby jste mohl stavět v intravilánu Ostravy na brownfields, musel byste ty pozemky vlastnit a mít připravené. Kromě obecných keců a teoretických úvah, kdo se tomu v Ostravě věnuje? Dává Praha peníze na vyčištění starých zátěží aby se ty lokality mohly připravit? (btw je to povinnost státu, už od dob Fondu národního majetku).

    Thumb up 2 Thumb down 0
  5. hyppo :

    V Praze už to alespoň pochopili. http://goo.gl/jqojL2

    Thumb up 0 Thumb down 2
  6. aggu :

    hyppo: To jsou ty teoretické úvahy a slohová cvičení. Před volbama.

    Thumb up 2 Thumb down 0
  7. Tomas T. :

    hyppo: K tady tomu jsem nedavno cetl neco vice. A jednoduse receno…. praha uvolni ruce developerum ze uz jim nebude tolik diktovat co kde mohou jak stavet a naopak je omezi v tom ze se uz nebude stavet do sirky, ale zahustovat samotne mesto.
    Obecne je to dobry napad, ale nepripadne mi ze by v ostrave meli developeri svazane ruce jako v praze.

    Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.