Rozšíří se logistické centrum u Poruby?

Vedle hal, které v polích na okraji ostravského obvodu Ostrava-Poruba už stojí, chce vlastník pozemků i město vybudovat další průmyslové stavby. Snahy ale vyšly naprázdno. Místní lidé se totiž žalobou domohli zrušení změny územního plánu.

Ostravě neprošla změna územního plánu, jež měnila funkci území poblíž Klimkovic z orné půdy, drobné zeleně a rozptýlené krajinné zeleně na lehký průmysl. Změnu v červnu 2008 napadla správní žalobou skupina obyvatel Ostravy a Klimkovic v čele s bývalým porubským zastupitelem Dušanem Richtárem. Až poměrně nedávno přitom Nejvyšší správní soud (NSS) rozhodl. Dal za pravdu žalující straně – lidem, jež ve sporu s Ostravou zastupovalo ministerstvo vnitra.

NSS nejprve žalobu lidí zamítl. Uvedl, že nemají oprávnění ji podat, ale že to mohou udělat přes ministerstvo vnitra. Toho využili. V březnu 2010 zástupci ministerstva vnitra sdělili, že správní žalobu podají. Soudní pře, během níž se NSS obracel i na Ústavní soud, trvala skoro dva roky.

prologis ostrava

Loni 29. listopadu vynesl NSS rozsudek. Rozhodl, že změna územního plánu, již přijali ostravští zastupitelé 27. února 2008, neplatí. A netýká se to jen více než dvacetihektarového území u křižovatky ulic 17. listopadu a Rudná v Ostravě, ale i desetihektarového území v Hošťálkovicích u dálnice.

NSS opřel verdikt hlavně o fakt, že změna územního plánu v daných lokalitách ovlivní územní systém ekologické stability (ÚSES), tedy zákonem stanovený soubor krajinotvorných celků. A z doložených posudků není jasné, zda se tím orgány ochrany přírody blíže zabývaly.

Soud narušil plány, jež s územím v Porubě má vlastník, firma Development Ova West. Další využití území v dubnu proberou zastupitelé města. Nyní musí být dán do souladu stav pozemků s územním plánem.

Podle informací MF DNES majitel porubského pozemku už dřív avizoval, že pokud nebude moci vlivem zrušené změny územního plánu stavět, bude po Ostravě požadovat odškodnění za zmařenou investici ve výši několika desítek milionů korun.

celý článek: idnes.cz

Související články


Komentáře

 1. johny :

  Konečně jedna dobrá zpráva. Jako by kolem Ostravy nebylo dost nevyužitých ploch, kde lze stavět.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 2. Balde :

  jj souhlasím, zabírání orne pudy by meli zakázat dokud se nezastavi staré nevyuživané průmyslové plochy, proč ničit další pole

  Thumb up 0 Thumb down 1
 3. Mmp :

  Ok, beru to, v Ostravě je dost nevyužitých ploch, které je potreba zastavet… Na druhou stranu, nemyslím si, ze by se komukoliv líbilo, kdyby to stalo v centru města… Tohle je spojnice mezi D1 a I/11… Potřebuju dobré dopravní napojeni a jaksi někde uprostred města nedostanou… Neříkám proto, jestli je to dobře nebo špatně… Přinese to pracovni mista, investici pro stavební firmy, atd… Ale te orné pudy je samozřejmě taky skoda… Kazda věc neni jen černobílá…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 4. Tomas T. :

  Mmp: no myslim ze napr. vedle dalnice ve svinove (jakl je PPL) je mista dost. Jsou tam jen vymlacene garaze a jinak hruza a des.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Mmp :

  Tomas T.: to sice ano, ale neni tam privadec a veškerá doprava by musela zajíždět do obytné zástavby… Myslím, ze by se to místním moc nelíbilo…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. Tomas T. :

  Mmp: Obytné zástavby? Tam jak je ten pozemek, tak nic moc neni. Odtamtud vyjedete na svinov ske mosty a pak pres marianskohorskou kolem chemicky na dalnici. Kde tam je zastavba?
  http://goo.gl/maps/V1yRG

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Martin [msstavby.cz] :

  Což takhle lokalita Slovenská x Na Náspu ? Brownfield s napojením na dálnici.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Balde :

  Tomas T.: no a musis jet pres porubu :D co zj e zastavba navic nejfrekventovanejsi cesta v Ově;;+

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Tomas T. :

  Balde: Jako pokud jedu smer opava? Tak to nyni ano, ale tam by mel byt vjezd kamionum a doprave zakazan. Navic pokud bude dokoncena prodlouzena rudna, tak by to bylo i rychejsi.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Sanju :

  Protože nejsem stavař, zeptám se možná hloupě – dokázal by mi někdo říct, jaké materiály se vlastně používají při stavbě podobných skladišť? Pochopitelně beton na konstrukci, ale co panely, které tvoří stěny a strop? Mají nějaké specifické pojmenování?

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.