Nové muzeum ve Štramberku

Nové muzeum o pravěku a archeologii připravují ve Štramberku. Dostane název po známé jeskyni Šipka, ve které koncem 19. století našli čelist neandrtálského dítěte. A nejenom to – celé přízemí bude totiž jako jeskyně vypadat. A to i včetně zvuků a světel. Z nevelké budovy u vjezdu na štramberské náměstí se ozývá zvuk vrtacího kladiva. Budova má zjevně novou střechu a zčásti oklepanou fasádu až na cihlu.  „Je to budova bývalých masných krámů a v nové době zde působilo Muzeum Zdeňka Buriana,“ říká ředitelka Muzea Novojičínska Sylva Dvořáčková.

Expozice bude pojata netradičně, scénicky. Přímo v nástupním prostoru bude inscenovaná malá jeskyně. A autor expozice Tomáš Skalík slibuje, že procházka replikou jeskyně bude téměř k nerozeznání od návštěvy skutečné Šipky na protějším kopci. Jako materiál poslouží umělý vápenec.

„Procházka tím prostorem je taková zatočená do takové osmičky. Mělo by to umožňovat i připuštění všech světelných, zvukových efektů i takové to prožití si trochu dojmu z doby, kdy se v okolí Štramberka vyskytovali neandrtálci,“ popisuje Tomáš Skalík.

Velký prostor je v podkroví, které také poslouží muzejním účelům. „Je tady nádherné trámoví. Trošku ten prostor se mění proti tomu, co lidé pamatují z muzea Zdeňka Buriana. A bude tady přednášková, výstavní místnost,“ dodává Sylva Dvořáčková.

Muzeum Šipka otevře za rok a nabídne také možnost konzultací s archeologem a geologem. V okolních vápencích totiž stále lidé nacházejí zkameněliny pravěkých vodních živočichů.

zdroj: rozhlas.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.