Mural na budově DPO

Po rekonstrukci budovy Dopravního Podniku Ostrava naproti Karoliny byla na stěnu budovy vytvořena velkoplošná malba, tedy tzv. mural. Informace „za zákulisí“ realizace projektu a fotografie najdete v článku.

Architektka Barbora Štefková (Technoprojekt):

Technoprojekt zpracoval pro Dopravní podnik v Ostravě v minulém roce studii rekonstrukce budovy ředitelství DPO.

První fáze započala rekonstrukcí exteriéru budovy. Při návrhu oprav fasád se vycházelo z barevného řešení navazující na řešení celého bloku. Z čelní strany z ulice 28.října byla zachována původní světlá barva, návrh fasád od parkoviště a Domu Umění svou barevností navazuje zase na sousední dům s odhaleným režným zdivem. Otázkou ale zůstávala oprýskaná stěna ze strany parkoviště, která tyto dva druhy fasád dělila. Nejenže barevnosti z ulice a parkoviště se lišily, ale také výšky říms byly různé.

Snažila jsem se vymyslet kreativní řešení pro tuto stěnu, které by oba druhy fasád sjednotilo. Nápad vyzdobit holou plochu výtvarným dílem tedy mural art malbou přišel díky inspirace z Nového Zélandu. Město Christchurch, kde jsem přes půl roku žila, bylo z velké části zničeno kvůli dvou zemětřesení. Odhalené fasády ale nezůstávaly holé, sjeli se zde mural art umělci z celého světa a vyzdobili celé město uměleckými díly.

Aby zde mural art prošel v rámci památkové zóny, určili jsme s DPO a památkáři jasné podmínky návrhu. Hlavní úkol malby bylo sjednocení odlišných fasád z ulice a od parkoviště a to jak odlišné výšky říms, tak rozdílné barevnosti fasád. Památkáři trvali na tom, že mural art musí být abstraktní, nesmí zobrazovat nic konkrétního. DPO si zase přáli, aby abstrakce v rámci možností symbolizovala instituci Dopravního podniku- tedy dopravu, pohyb apod.

Věděla jsem, že když oslovím pro návrh Martina Sabona Sněhotu z Defabriku, dokáže jejich představu ztvárnit. Znala jsem jeho obrazy, které byly malovány v jasných formách a linkách a jednoduché barevnosti. Ale také měl zkušenosti přímo s mural art a již dříve jsem s jeho spoluprácí byla spokojená.

Martin “Sabon” Sněhota (Defabrik)

Jakmile dostala idea vzniku muralu zelenou, započaly konzultace o jeho podobě. Byl nastaven určitý limit, který obsahoval technická i vizuální kritéria na jejíchž základě jsem připravil sérii návrhů a doufal v realizaci této malby. Architekti, zadavatelé a památkáři odsouhlasili jeden z návrhů a přípravy tak mohly začít. Oslovil jsem Nikolu Vavrouse, kterého si velice vážím nejen jako člověka ale i jako výborného výtvarníka a požádal jsem jej o realizaci této malby, jelikož se z důvodu pracovní cesty v Zanzibaru nemohu účastnit. Těším se, až se před tuto stěnu postavím a prohlédnu si ji ve skutečném měřítku. Jsem hrozně rád, že se tyto velkoformátové malby stále častěji objevují v ulicích a stávají se součástí určitého místa a jeho časového intervalu. Doufám, že v následujících letech bude podobných ploch nejrůznějších stylů a barev víc a víc. Ostrava na to má nejen prostor, ale i poměrně slušné množství zajímavých autorů.

Nikola “Khoma” Vavrous (khoma.cz)

V srpnu mě Martin Sněhota požádal o realizaci muralu a seznámil mě s procesem vzniku. Souhlasil jsem a celou realizační fázi jsem zaštítil. V přípravné fázi jsem musel hlavně vypočítat obsah jednotlivých barevných ploch a podle nich nechat natónovat speciální silikátové barvy v požadovaném množství. K realizaci jsem přizval dva kolegy z branže, kteří mi pomohli obří plochy malovat. První den samotné realizace jsme museli návrh rozměřit a dostat jej z papíru na stěnu. Vytvořili jsme si na stěně síť bodů vzdálených metr od sebe a s jejich pomocí jsme se v tomto prostoru mohli orientovat. Protože byl celý štít nově omítnut a kompletně zrekonstruován a natřen základní vrstvou fasádní barvy, šla nám práce bez problému. Počasí přálo a krom posledních detailů, které ještě budeme na stěně ladit, je mural hotov. Lešení ze štítu je už zbořeno a výsledek práce celého týmu si můžete prohlédnout i vy. Celý projekt vzniku muralu charakterizuje staré dobré přísloví, že každý umí něco a spolu dohromady uděláme moc. Jsem rád, že jsem mohl využít svých zkušeností z tvorby nástěných maleb a naučit se zase něco nového. Věřím, že se najdou v Ostravě další muraly, ke kterým budeme moci přistoupit na profi úrovni, tak aby se Ostrava mohla postavit po bok stovkám měst po celém světě, kde je mural art již neodmyslitelnou součástí veřejného prostoru.

zdroj: autor realizace

Související články


Komentáře

  1. aggu :

    Pantáta s holí už tam není? :-/

    Thumb up 2 Thumb down 1
  2. Hynek [msstavby.cz] :

    aggu: tam byl nejaky pantata s holi?

    Thumb up 1 Thumb down 1
  3. Martin [msstavby.cz] :

    Ostravě by slušelo něco takového goo.gl/YNQRsD

    Thumb up 4 Thumb down 3
  4. aggu :

    Hynek [msstavby.cz]: http://ostravskesochy.cz/dilo/1216-Uzel-neni-problem

    Thumb up 5 Thumb down 2
  5. malíř :

    Martin [msstavby.cz]: Tak to ani omylem, proč dělat z našeho města nějakou undergroundovou žumpu? Opravdu ne na každou stěnu se to hodí. U hotelu Imperial budiž, ale poblíž na každou druhou stěnu fakt ne…

    Thumb up 5 Thumb down 10
  6. Martin [msstavby.cz] :

    malíř: Protože to je hezké.

    Thumb up 9 Thumb down 4
  7. Jeizi :

    Martin [msstavby.cz]: verim ze napadu bylo dost, ale viz clanek – pamatkari urcili mantinely a podminkou byla absktraktni malba. Takze jeste dobre ze proslo aspon neco. Za mne vkusne, svezi a zaroven nenasilne.

    Thumb up 8 Thumb down 2
  8. Luci :

    Super :-)

    Thumb up 0 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.