Krnov plánuje arch. soutěž na bytový dům

Město Krnov na jaře vyhlásí architektonicko-developerskou soutěž, jejímž předmětem bude bytová výstavba na dosud nevyužitém pozemku na nároží ulice Soukenické a náměstí Minoritů, naproti budovy městské knihovny.

Parcela má celkovou plochu 772 metrů čtverečních. Vyrůst by na ní měla novostavba bytového domu, která začne zaplňovat vybouranou chybějící městkou strukturu na náměstí Minoritů a stane se vzorovým projektem, který by měl být multiplikován i na sousedních parcelách. Developer bude pravděpodobně znám do konce letošního roku, s realizací se počítá nejpozději v roce 2027.

Jako administrátor soutěže byla vybrána společnost MOBA office, s níž má Krnov pozitivní zkušenosti z předchozích soutěží na nové městské lázně či na revitalizaci veřejných prostor v okolí sportovních zařízení. „Společnost MOBA office zajistí kompletní administraci soutěže, na jejímž základě si vybereme developera, který zrealizuje esteticky a funkčně hodnotnou výstavbu budovy v historickém centru města, jež bude splňovat veškeré naše požadavky,“ uvádí vedoucí odboru investic a správy majetku Klára Hazuchová. Město za administraci zaplatí 815 tisíc korun.  Výběr developera formou architektonické soutěže je v rámci České republiky inovativní a město Krnov k němu přistupuje poprvé. „Mnohá města, stejně jako Krnov, mají s hledáním developerů žádné, nebo přímo i špatné zkušenosti. Mnohdy se nedaří uspět právě v oblasti estetiky a funkčnosti celé stavby, kdy developeři tyto požadavky neakceptují a jdou pouze za ziskem. Tomu chceme soutěží předejít,“ dodala Vendula Hrbáčková z odboru rozvoje města s tím, že prostřednictvím soutěže město získá více návrhů, ze kterých si bude moci vybrat ten nejkvalitnější. 

Současný stav nárožní parcely

Zahušťování města je žádoucí. Historicky se zde zástavba nacházela. Letecký snímek z roku 1937

zdroj: krnov.cz

Související články


Komentáře

  1. jvndys :

    děsivé a smutné jak a kolik měst se povedlo v etapě od přelomu 19./20. století doteď v česku zlikvidovat a razantně změnit jejich celou strukturu a charakter, speciálně v našem kraji a regionu…za přidání porovnání do textu velký palec nahoru, vždy je zajímavé tohle vidět

    Thumb up 4 Thumb down 2
  2. Uvědomělý občan :

    jvndys: A k tomu dvě světové války, že? Není to jen o našem kraji a opravdu lidé nemohli do dnes bydlet ve středověkých stodolách, vždyť by ani nevydržely. Samozřejmě na prvním místě je vše hlavně v lidech a o lidech, jak a co se jim chce. A je třeba nastudovat si důsledně starší historické události, které k něčemu takovému vedly a ne se jen krátkozrace vymlouvat na krátkou éru před rokem 89. Navíc když si vezmete míru budování tehdy a dnes, měla by vám v prvé řadě spadnout brada údivem. Tehdejším stavbám už také může být dnes 50 i 60 let a zanedbaná údržba po roce 93 jim určitě neprospívala. A tak je na řadě opět budování, dnešní doba to ale neumí v takovém množství, tak rychle a efektivně. Bude zajímavé jednou hodnotit za dalších 50 let tu dobu dnešní, ale kdo z nás ještě bude při rozumném vědomí?

    Thumb up 4 Thumb down 2
  3. jvndys :

    Uvědomělý občan: jasně že války přispěly, ale v zahraničí se obnovovalo co šlo kde šlo…německo je snad plné polorozpadlých a děravých měst? a středověké stodoly? začátek 20. století rozhodně není středověk ne? :) silná vlna stavebního rozvoje u nás je zhruba etapa od 1880 do 1930 a to rostly velmi dobré, moderní, ale i historické domy, které stojí v drtivé většině měst dodnes…takže hodně mimo připomínka, tak samo jako to že se vymlouvám pouze na éru komunistů.. ta byla drastické pro historii staveb, architekturu a památky celkově, rozhodně vliv č.1, ale narážel jsem hlavně na to, co vše jsme ztratili, ať byla příčina jaká chtěla, ne hned ukazování na jednu příčinu

    Thumb up 1 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.