4 roky vládnutí Hnutí Ostravak

Pojďme si shrnout rozvoj centra Ostravy za uplynulé 4 roky, které byly pro celou ČR obdobím masivního ekonomického růstu. Ostrava se také prezentuje jako tzv. Magnet regionu.

Na začátek si uveďme, kdo centru Ostravy poslední 4 roky vládl. V centru funguje koalice hnutí Ostravak (strana developera se střetem zájmu), KSČM (nereformovaná strana, která ještě v nedávné minulosti neměla problém popravovat lidi) + ČSSD. Hnutí Ostravak je u moci již 8 let…

Rezidenční výstavba

Bytová výstavba probíhá omezeně pouze na Karolině (dva bytové domy) a na ulici Preslova, kde nyní vzniká nový bytový dům, který byl však již schválen před vládou hnutí Ostravak. I když se obvod prezentoval záměrem přebudovávat komerční prostory na byty. Nikde jsme počet takto změněných objektů nenašli. Pokud by tomu tak bylo, věříme, že hnutí Ostravak by se ihned prezentovalo.

Samotný obvod však přišel s nápadem stavět domy za pomocí města. Místo výstavby sociálních, startovacích apod. druhu dostupného bydlení se však Moravská Ostrava a Přívoz staví svými projekty (bytový dům Janáčkova, bytový dům Biskupská, Nové Lauby) mezi developery luxusního rezidenčního bydlení. Pardon, ale mít zaručené parkovací stání v garážích pod bytem opravdu není sociální bydlení. Pokud ano, zdá se, že je celá Ostrava bohatší, než se zdá…

Obvod by rád spolufinancoval výstavbu s magistrátem. Vtipné je, že bytový dům Janáčkova sousední s nemovitostmi Judr. Semeráka. Tak stejně bytový dům na Biskupské je jen přes ulici s nemovitostmi již zmíněného pána. Krásné zhodnocení nemovitostí. Nové Lauby je projekt bez arch. soutěže přiléhající k Masarykovému  náměstí.

Administrativní výstavba

Za uplynulé volební období nebyla zahájena ani dokončena žádná administrativní budova. Přičemž ano, i v Ostravě, docházejí velké ucelené plochy administrativních ploch v novostavbách. Obvod občas požadoval stejný počet podzemních pater, jako pater nadzemních.

Hotelová výstavba

I když počet turistů v Ostravě stále roste. Nevznikl v centru Ostravy žádný nový hotel. Novostavba hotelu byla plánovaná na rohu ulic 28.října a Poděbradova. Bohužel podle radního Semeráka všichni ubytováni by jezdili autem a to by kapacity (dle stavební normy) hotelu údajně nezvládly….

Veřejné stavby

Za uplynulé volební období nebyla zahájena ani dokončena žádná veřejná budova.  Cyklické rekonstrukce veřejných budov jsou běžnou údržbou majetku…

Veřejný prostor

Revitalizace sídlišť, které jsou spíše předlážděním zpevněných komunikací a likvidace zeleně na úkor parkovacích stání bereme jako běžnou údržbu majetku města.
Jakési snahy o nový veřejný prostor za strany obvodu vždy dopadly katastrofálně. Jen namátkou si připomeňme pohnutou historii realizace ulice Kostelní. I když obvod disponoval studií na rekonstrukci celého prostoru, také kolem kostela Sv. Václava. Byl nakonec použit projekt pouze pro rekonstrukci ulice.

Projekt rekonstrukce parku Čs. letců po naši kritice změnil podobu.

Samotný magistrát se musel vložit do financování rekonstrukce prostoru kolem Komerční banky. Samotná rekonstrukce tohoto malého území, byť povedená, byla velmi zdlouhavá.

Posledním výsměchem voličům je rekonstrukce předprostoru před Galerií výtvarného umění. I když na stejný prostor magistrát uspořádal architektonickou soutěž. K obvodu se tato informace očividně nedostala a realizoval zde jiný projekt.

Výsledek arch. soutěže:

Realita:

Jedna z mála věcí, která se zdařila je rekonstrukce části ulice 28.října.

Umění ve veřejném prostoru

Jedinou akcí financovanou z rozpočtu obvodu byla instalace sochy Leoše Janáčka na náměstí Aloise Jiráska… I když  Ostrava stále nemá na Masarykově náměstí sochu T.G. Masaryka, pouze bystu. A v Ostravě se narodilo, tvořilo, účinkovalo mnoho významných osob, připravuje se nyní socha další. Konkrétněji Věry Špinarové. Při vší úctě k zmíněné zpěvačce. Poctu by si zasloužili daleko jiní lidé s o něco dávnějším datem úmrtí.

Cyklistická a udržitelná mobilita

Za uplynulé volební období nebyla zahájena ani dokončena žádná cyklistická stezka v samotném centru města. Projekt sdílených kol Rekola je odpověď trhu na nepovedenou veřejnou zakázku magistrátu.

Seniorské a sociální bydlení

Za uplynulé volební období nebyla zahájena ani dokončena výstavba žádného projektu zaměřující se na sociální či seniorské bydlení.

A kdo jsou hlavní postavy vládnoucího hnutí Ostravak?

Současná starostka Petra Bernfeldova, která se rozhodně na školení placeného z Evropského fondu umí pobavit.

Nebo developer Lukáš Semerák, který působí třeba ve firmách, o kterých se píše dokonce i na Wikipedii  v souvislosti s podnikatelskými kmotry. A další vtipné postavy.

Společnost byla založena 30. července 1999 jako akciová společnost Středoevropská Stavební (StS), o měsíc později byla zapsána do obchodního rejstříku.[1] Zakladatelé se rozhodli vydat akcie na majitele,[1] akcionáři nebyli nikde evidováni a mohli akcie převádět pouhým předáním. Předsedou představenstva se stal Drahoš Lustig.[1] V následujících měsících se majitelé společnosti pokusili ovládnout stavební firmu IPS. Na financování této transakce se kromě Investiční a poštovní banky podíleli i Luděk Sekyra,[7] Ivan Kyselý,[8] Jan Gottvald a František Mrázek.[7][9] 13. ledna 2000 nabídla StS dvě miliardy korun za majoritní podíl v největší české stavební společnosti IPS, který držely investiční fondy spravované Českou spořitelnou, Komerční bankou a Živnobankou.[10] Transakce měla být financována devítiletým úvěrem od Investiční a poštovní banky (IPB).[10] Prodávající bankéři chtěli s odkazem na nedostatečně doložené financování akcie IPS prodat za nižší cenu konkurenční Skansce, jejímž poradcem byl Zdeněk Bakala.[10] Následná jednání zaujala protikorupční policii (SPOK), která začala Sekyru odposlouchávat.[10] 24. února StS zvýšila nabízenou částku na 2,1 miliardy korun.[10]Sekyrovi se následně podařilo dojednat dvoumiliardový úvěr od IPB, i přes podporu tehdejšího místopředsedy ODS Ivana Langera však byl pouze na 30 dní.[11][12][13] 28. března se IPB rozhodla neprodloužit StS úvěr, zástavní právo k akciím však nevykonala a 13. dubna 2000 se Luděk Sekyra stal předsedou představenstva IPS.[14] 16. června byla na IPB uvalena nucená správa[15] a akcie IPS následně získala Skanska.[16]

Největším akcionářem společnosti později byla kyperská společnost Berthier & Cie Limited, která vlastnila 70 % akcií. Předseda představenstva Lukáš Semerák (stojící za ostravským politickým uskupením Hnutí Ostravak)[17] vlastnil prostřednictvím své společnosti CHIPPEWA CZ s.r.o. 20 % akcií, vlastníkem zbývajících 10 % byla místopředsedkyně představenstva Vladimíra Šlegrová.[18] V prosinci 2015 došlo k fúzi s dceřinou společností ASCIA, s.r.o.[1]

Ale nevadí. Zavedeme i asistenty koupání v kašně! Zde se má i SPD co učit…

zdroj: FB Ostravak

Související články


Komentáře

 1. Martínek :

  KSČM (nereformovaná strana, která ještě v nedávné minulosti neměla problém popravovat lidi)
  Kdo to píše? :D nějaký chytrák a všerozuměl Martin…
  A jak bys popsal svou milovanou ODS? Strana lumpů a zlodějů!!! Klaus, Topolánek, Nečas a další… PROČ SE VOLIČI NEPOUČÍTE Z MINULOSTI???

  Thumb up 13 Thumb down 50
 2. Jp :

  Martínek: “Proč se nepoučíte z minulosti” píše hysterický “borec” u strany, která tady za 40 let udělala to, co tady udělala a jen tak mimochodem na různých radnicích včetně magistrátu sedí už od revoluce… buď jste komik nebo nechci domýšlet…

  Thumb up 28 Thumb down 6
 3. hugoCZ :

  Kucí hezké shrnutí, ale trošku jste si tím naběhli na vidle. Za chvíli se to tu zvrhne v politickou debatu. A jak je poslední dobou v módě, všechno se to svede na uprchlíky.

  Thumb up 18 Thumb down 3
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Martínek: Nejsem volič ODS.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 5. Adam (ten hodný) :

  Toď vše z dnešního politického okénka

  Thumb up 4 Thumb down 2
 6. hugoCZ :

  Martínek: Co to blábolíš? Komunista zůstane komunistou, tj. svině zůstane sviní.
  Mimochodem jak víš že JP volil ODS? Jsou tu i jiné politické uskupení, ne? Nebo tvému rudému mozku chybí krev popravených?

  Thumb up 10 Thumb down 7
 7. Michal :

  Click whore

  Thumb up 0 Thumb down 3
 8. Crazym :

  Martínek: Tak to by mě zajímalo z které minulosti se mám jako volič poučit, zkus to nějak rozvést a třeba ti poděkuji :-)
  Zatím vidím jen to, že Martin shrnoval „úspěchy“ vládnutí Ostravaka a koalice na radnici v centru. V závorce vyslovil svůj názor na jednu ze stran té koalice a Ty ho hned napadáš a do toho taháš jeho prý oblíbenou ODS. Já tam nic o ODS nečetl, Ty jo? Osobně mám proti ODS spoustu výhrad, protože překabátěný komunista je z mého pohledu ještě větší zlo než ten co komunistou zůstal. A s názorem, že KSČM je „nereformovaná strana, která ještě v nedávné minulosti neměla problém popravovat lidi“ díky pohledu do řad vedoucích komunistů a hlavně minulosti své rodiny kde se vyskytují nejen ti popravení mi nezbývá než souhlasit. Jsem zvědav za co mě podle toho označíš :-)
  Osobně jsem podstatně radikálnějších názorů a z mého hlediska silně ovlivněného minulostí mé rodiny se měli komunisti po převratu věšet a ne vykládat „nejsme jako oni“, protože z mého hlediska byla ta „sametová revoluce“ jen plynulým předáním moci mladším, tolik neprovařeným komunistům za pomocí informací a struktur, které měli k dispozici jen komunisté. To co máme dnes v premiérském křesle je typická ukázka.
  A včil do mě hysterko a můžeš opět použít Caps-Lock :DD

  Thumb up 13 Thumb down 4
 9. Jp :

  hugoCZ: já ne, ale myslím, že to bylo na Martina na na mě :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. sanju :

  Tři poznámky: kostel sv. Václava a zapomnělo se na sochu Kryla před rozhlasem. No a ten hotel, co měl stát na rohu 28. října a Poděbradky by zase zakrýval kancelářskou budovu, co taky patří Semerákovi, že? :-)

  Thumb up 7 Thumb down 0
 11. johnny :

  Předem podotýkám, že nejsem voličem hnutí Ostravak, nicméně mi připadá absurdní, že je článek samoúčelně útočný a kritický. Některé argumenty jsou zcela liché (např. kritika projektu Nové lauby založená na faktu, že se jedná o projekt bez soutěže – má-li výsledná podoba domu vycházet ze závěrů archeologického šetření, které je teprve v počátcích, bylo by takřka mrháním veřejných prostředků soutěžit dům, který stejně bude vypadat jinak), jiné sice vycházejí s reálií, ale v zájmu rozvoje města jsou rovněž neaplikovatelné (např. fakt, že majitelem sousední nemovitosti je Semerák nečiní z bytového domu Biskupská špatný projekt). Autor se navíc ve vášnivém rozhořčení dopouští faktografických (např. se nejedná o kostel sv. Jakuba, ale o kostel sv. Václava) a stylistických („zdá se, že je celá Ostrava bohatší, než se zdá“) chyb…

  Thumb up 13 Thumb down 11
 12. Martin [msstavby.cz] :

  sanju: Opraveno.

  Kryla financoval magistrát. Podnět přišel od občanů.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 13. Archer :

  Martin [msstavby.cz]: ještě by stala za zminku 30 hektarova plocha po chemičce hrušov kterou vlastni fa H- zone p .Semeráka. V době konjuktury a poptavce po prumyslovych plochach nechat ležet takove uzemi ladem městu jiste nepomohlo :-/

  Thumb up 9 Thumb down 0
 14. aggu :

  Pěkné a užitečné shrnutí. To by mělo být zvykem u mnohem větších médií, pěkně před volbami vyúčtovat.
  Nikdo to nikdy neudělal. Až na Martina.
  K věci. Asi nebudu daleko, když to co čtu pojmenuji jako sabotáž.
  V článku jsou vyjmenované důsledky, ještě zajímavější by byly příčiny – motivace Semeráka a jeho „hnutí“ torpédovat centrum města. Jedna motivace se samozřejmě nabízí už roky, a tu a tam se stínový starosta i starostka prořekli, ale přece jen…. Ovšem čekat od magistrátu nějakou silnou reakci není možné, hlas města je hlas Rady města, která rozhoduje jako celek a stačí se podívat, kdo má v ní jaké zastoupení…
  Výbuch ČSSD (zaplať pánbů za něj) přinesl jednou nešťastnou collateral damage – příchod Ostravaka, který má na centrum města toxický vliv.
  Pokud se má v centru něco změnit, musí se změnit radnice. Anebo se musí změnit status obvodů. K čemu je nám skvěle hodnocená práce magistrátu, když město tvoří obvody. A v nich straší. Alespoň v těch významných (centrum, Mariánky, Jih, Slezská).
  Nevím, jak kdo sledoval debaty, ale v Ově se vcelku ostře vyprofilovaly 2 skupiny stran – skupina vcelku rozumných (piráti, ANO, KDU) a skupina hnědorudého populistického bizáru (SPD, KSČ, ČSSD, Lečo, hahanezávislí). Ostravak jen jenom nahnědlý populistický bizár, to bych Semerákovi křivdil (barvičku si za svou inteligentní kampaň plně zaslouží). A konkrétně s ODS je to těžké, s některými jmény a s některými činy má spousta lidí problém.
  Pokud po volbách na radnicích zasedne první skupina, bude dobře. Čím monotónnější, tím lépe, protože by se mohlo prosadit umravnění obvodů (já bych je teda zrušil všechny nebo se pro začátek aspoň vrátil ke 4).
  Pokud ta druhá, vezměte si popcorn, sedněte do křesla a začněte sledovat tu tragikomedii která přijde. U některých obvodů to bude jenom další díl estrády…

  Thumb up 27 Thumb down 6
 15. Martin [msstavby.cz] :

  johnny: Za chyby se omlouvám. Bohužel jediný volný čas jsem měl včera v noci.

  Thumb up 5 Thumb down 3
 16. D.L. :

  Zaujal mě další člen této byznys partičky. A to kandidát na senátora L. SULOVSKÝ. Je velice zajImavé, že tento pán koupil pozemky na Karolíně od radnice centra Ostravy…I toto je zajimavá záležitost k zamyšlení…Mimo jiné mám také osobní zkušenost s tímto podvodníkem a jeho vypečenou dcerunkou, kdy mě chtěli Leopold Sulovský s jeho dcerou podvézt. Ano, tento kandidát na senátora! Zvolte si v Ostravě svého podvodníka do Senátu!

  Thumb up 15 Thumb down 0
 17. MM :

  No vidíte a od Pirátů jsem se na setkání dozvěděl, že si dokáží představit spolupráci na magistrátu i radnici s ANO a Hnutím OSTRAVAK. Prý za dobu co jsou na radnici udělali mnoho dobrého. Opravili chodníky… Rozhodně nebudou spolupracovat s ODS. Tímto se opět řítíme do propasti. Radnice ANO, OSTRAVAK a Piráti.

  Osobně si myslím, že každý kdo se dostane do vedení, tak dřív nebo později podlehne a prostě hrabe. Těch povídaček co se děje v různých příspěvkových organizacích atd., je nespočet. Dělají to zkrátka všichni. Problém je, když je strana jednoho člověka (Semerák), který má utkvělou představu, že musí vše řídit, organizovat. Pak se centrální obvod neposune vůbec nikam. Takový člověk tam nemá co pohledávat. Je zkrátka fakt, že za ODS (ano nestavěla, ale neházela klacky pod nohy) se povedlo postavit administrativní centrum na Českobratrské, Orchard na Hornopolní a další, které nyní zaměstnávají stovky dobře placených lidí. Nebýt zde tyto firmy, je Ostrava ještě ve větším kopru.

  Thumb up 15 Thumb down 4
 18. aggu :

  MM: ODS: zničila budoucnost letiště Mošnov, prodala za pět švestek Jatka a ohrozila je na existenci, zničila náměstí před katedrálou, zničila Bazaly, chtěla zničit Dolní oblast. Stačí? ;)
  Argument že se v době kdy vládla v MOaP podařilo postavit (ne jí, investorům!) 2 office centra je dost chabý, to může být velká sláva někde v městečku, ale tedy nejste v městečku. Je možné, že se ODS změnila, ale na čelných místech má pořád min. 2 lidí s touto historií spojené – Svozil a Štěpánek. Neházet klacky pod nohy je slabý program. Změnila se dost? ;)
  Na Ostravaka to stačí, to jo.

  Thumb up 14 Thumb down 3
 19. MM :

  aggu: Já s vámi souhlasím, že x věcí podělali, doslova. Štve mě, že se zaměřovali na mega investiční akce typu stadiony atd., zkrátka cokoli nad stovky milionů. Bylo to předražené, nebylo to účelné, ale stojí to a slouží to. Mimochodem tyto věci nemohli schvalovat jen tak. Vždyť náměstek Štěpánek sedí ve vedení magistrátu doteď. Za mě je výhodou, že to neřídí jeden centrální mozek jako OSTRAVAKA. Stav, že máme tak zoufalé strany je bohužel naší chybou. Chybou obyvatel, že na politiku z vysoka kašlou. Nejsou ve stranách, neangažují se a nechodí volit. Výsledek pro centrum je 8.233 voličů, což je totální zoufalost. Pak se nemůžeme divit, že si mohou na radnici dělat co chtějí, když je to většině v podstatě jedno…

  Thumb up 5 Thumb down 0
 20. aggu :

  MM: No úplně jedno to lidem není, Fajnova je toho důkazem. Ale ve volbách je to horší, protože volit je čím dál těžší, a mnoho lidí v tom už nevidí smysl. Příčiny jsou jasné. Proto tu dnes máme spolky typu SPD nebo Lečo, nebo dříve Ostravak. No, snad lidem dojde, že protestovat tímhle způsobem je, ehm, hloupé.

  Thumb up 8 Thumb down 2
 21. davidb :

  MM:
  Jo tu volební účast před 4 roky jsem tady psal v jiném vláknu.

  Ale pro připomenutí:
  Magistrát 71 947 z 243 318 = 29,57%
  MOaP 8233 z 31 049 = 26,52%
  Jih 20 602 z 87 776 = 23,48%
  Slezská 5184 z 16 612 =31,21%
  MarHory 3421 z 9938 = 34,43%
  To je prostě hrůza a děs.

  Prakticky 70% obyvatelům nevadí jak se vyvíjí jejich město!!
  Podle mě jsou to nejdůležitější volby.

  Thumb up 16 Thumb down 0
 22. Danek :

  aggu: Ono je druhá věc.Voliči musí rozdat karty tak , aby se vytvořila utvořila smysluplná koalice.Že brutálně vyhraje Ano je jasné a z mého hlediska bychom měli dělat vše proto, abychom ANO dostačili k vitězství co největším rozdílem…kdo má pod čepicí a je trochu chytrý ví proč.

  Thumb up 10 Thumb down 19
 23. Pepper :

  MM: Koalice Pirátů a Ostravak na MOaP? To je děsivé, 8 let stagnace ve jménu boje s korupcí bylo devastujici, další 4 roky by centrum nemuselo přežít.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 24. Infoš :

  Danek: Tvl borče, co to tu meleš? ANO se všemi svými směšnými postavičkami by mělo zmizet ze světa, ne vyhrávat co největším rozdílem… Navíc dost pochybuju o tom že by vyhráli …

  Thumb up 7 Thumb down 8
 25. Andrea Hoffmannová :

  Doporučuji si přečíst povolební strategii Pirátů v Ostravě, dle které se budeme řídit. Zatím jsme vyloučili předem jednání s KSČM a SPD, v koalici nebudeme s lidmi trestně stíhanými či s minulostí tohoto rázu. Nevím, s kým se kdo bavil, ale jednání o koalici začnou po volbách a po sestavení klubu zastupitelů. Nevím, kdo kde spekuluje o koalici Ostravaka, Ano a Pirátů na MOaP, my Piráti čekáme na výsledky voleb a rozhodně si nic nelajnujeme dopředu. Stejně vše záleží na výsledku voleb.
  Pokud někdo z Vás byl na diskuzi o veřejném prostoru, ony neopravené chodníky v centru města (a nejen tam, které sami kritizujeme v postech na našich stránkách a programu) jsem sama ukazovala panu Semerákovi a určitě je nechválíme.
  Vypadá to,že toho voliči o potenciální koalici ve městě ví více, než my, Piráti.
  https://ostrava.pirati.cz/assets/pdf/povolebni-strategie.pdf

  Thumb up 21 Thumb down 8
 26. thvari :

  Super článek, jenom jsem ho rychle proskroloval a vůbec nečetl, protože už nemám chuť si pořád pro sebe opakovat, jak to tu Ostravak ideově a prakticky devastuje. V pátek se jde k urně. Škoda jen, že nevolím v centrálním obvodu, ale v naprosto bezvýznamných Hošťálkovicích.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 27. Mira :

  Martin [msstavby.cz]: Jen dotaz, které jsou ty Semerákovy nemovitosti u Biskupské?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 28. Martin [msstavby.cz] :

  Mira: Admin. budova Biskupská, Poliklinika Kostelní, Bytové domy podél 28 října k Sykoraku.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 29. Jirka :

  aggu: to je sice pravda ale koho? Piráti jsou nové věci veřejné nebo zelení za Bursíka.ods a cssd ( kromě Bohumína) nic nepredvedli. Jako nejmenší zlo vidím ano

  Thumb up 4 Thumb down 14
 30. Danek :

  Infoš: Ted tě nechápu.Že Ano vyhrajě drtivě je snad i tomu největšímu ….. jasné.Nevím vůbec o čem tady pišeš.Další věc… o co největší výhře jsem psal s důvodů povolebního vyjednavaní.Protože to někteří nepochopili tak vysvětlím, čím více hlasů pro Ano tak větší prostot pro jednaní s jinými stranami.Teoreticky totiž hrozí, že Ostravak bude na druhé pozici.(a zřejmě bude)..takže kdybyto spojili Ano+Ostravák+kdokoliv(pozor p.Macura si dovede představit složení koalice jako 4 uplynulé roky)…Takže pokud dostane Ano co nejvíce hlasů je to čistě na nich s kým to složí(a přibyde možnosti a var.pro ANO). Upřímně bude to hrozně složité to složit já bych třeba nebyl proti složení z rozumu.Ano+ODS+Lečo.To mám přečteny všechny volební programy.zjištěno cca.var.sympatii jednotlivých lidí ve stranách.Jen doplním Koalice z Piráty i když zde diskutujicí D.Witosh je docela sympatický člověk.Bohužel Piráti jsou z principu nevolitelní.

  Thumb up 6 Thumb down 13
 31. rasta :

  A já bych byl zase pro rozdelění Moravské Ostravy a Přívozu. Na to o jak „nevelké“ území se jedná, nedokáže současná radnice tuto lokalitu vůbec spravovat. Přívoz po desetiletí plundrovaný komáry nedokázal nikdo pozvednout a přebudovat alespoň do přibližného stavu jako to zamýšlel Sitte a další. Místo toho o trochu menší getto než Marijánky a zdroj několika tisíc levných hlasů do komunálek. O samotném Centru nebo Mor. Ostravě nemá cenu ani psát, už toho bylo řečeno a napsáno tolik. Desítky až stovky promrhaných příležitostí držet krok a úroveň s podobně velkými městy. Za těch posledních osm let nastal pořádný sešup dolů. A nezachrání to ani populistické hry na pískovišti uprostřed masarykáče a poprvé povedené vánoční trhy…

  Thumb up 8 Thumb down 0
 32. rasta :

  ještě by mi nějaký Ostravak mohl rozvést slogan „Zavedli jsme asistenty dopravy a nejen to“ Mě zajímá, co jste ještě zavedli?“)

  Thumb up 14 Thumb down 0
 33. Lobo :

  Skutečnost je taková, že v Ostravě neexistují opravdu úspěšní podnikatelé (mám na mysli producenty reálných hodnot, nikoli spekulanty), kteří by měli silnou vazbu ke městu, byli ochotni angažovat se ve veřejném životě a rozhodování a podílet se na rozvoji i ekonomicky.
  V Ostravě (potažmo regionu) se v převážné většině realizují technologie, které vznikly jinde a zisk z nich také odchází jinam. Výrobci s vazbou na město (region) mají zájem na rozvoji sociálním, urbanistickém, vzdělanostním, zdravotním… Takoví ovšem v regionu nejsou.
  I ti „velcí“ zdejší podnikatelé (pokud to nejsou přímo spekulanti), jsou převážně z první generace úspěšných privatizátorů a jsou spíše zruční ve finančních manipulacích, než v čemkoli jiném. Z toho plyne také úroveň jejich angažmá ve veřejné sféře (profesionální sport, spektakulární jednorázové akce apod.).
  Pokud to tak bude trvale, ve veřejném rozhodování budou mít místo a vliv skutečně jen politikové (spíše taképolitikové, v lepším případě diletanti, nadšenci), kteří se více nebo méně úspěšně budou tahat o to, jak rozdělit místní hromádku peněz, hlavně ovšem bez vize, bez dlouhodobého cílevědomého tahu na branku.

  Ovšem i kdyby politická síla s pozitivní vizí a ideou rozvoje města existovala (jako že jsem si jí za 30 let nevšiml), bez výše zmíněné spřátelené vnější ekonomické síly nic nesvede. A tato síla zde, opakuji, neexistuje.

  Thumb up 5 Thumb down 4
 34. Lobo :

  rasta: To nejde. V přívozské radnici je archiv:-) Leda by přívozský úřad sídlil v centru, v zájmu jeho oživení. Po EkF zbude místa dost:-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 35. rasta :

  Lobo: s obojím si dovolím nesouhlasit a nejde je jen slovo. Bohužel tady velmi rozšířené

  Thumb up 2 Thumb down 0
 36. Lobo :

  rasta: To byl samozřejmě vtip:-) Rozdělení nepovažuji za reálné. Nicméně s pokračujícím úpadkem města nejsou vyloučeny tlaky na změny ve struktuře, chuť po odtržení ambiciózních satelitů atp.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 37. aggu :

  Lobo: Pokud myslíte vážně, že: v Ostravě neexistují opravdu úspěšní podnikatelé, neexistují výrobci s vazbou na město, že místní podnikatelé jsou spíše finanční šíbři, politici diletanti a nadšenci, apod., tak se, tak nějak, předem vylučujte z diskuze svéprávných lidí. Jestli jste si chtěl po obědě trochu zatrollit, tak se omlouvám, prý je to zdravé.

  Thumb up 4 Thumb down 12
 38. Lobo :

  aggu: Co jsem napsal, vím ze své každodenní praxe. A také sotva nalézt jinou příčinu stávajícího stavu města (a v opačném gardu úspěchu srovnatelných regionů – což opět znám z vlastní, dosti intenzivní zkušenosti).

  Pokud máte potřebu povyšovat se na soudce svéprávnosti cizích osob a pokoušet se získat převahu v diskusi pokusy o zesměšňování, vypovídá to skutečně jen o stavu vaší mysli, o ničem jiném. Ale zřejmě je to zde zavedený postup.

  Thumb up 11 Thumb down 1
 39. aggu :

  Lobo: Pokud si ze své „každodenní intenzivní praxe“ osobujete právo na hodnocení „stavu města a podnikatelské sféry“ tak jste buď superman, nebo nejste. Svéprávný člověk ze sebe supermana nedělá.

  Thumb up 2 Thumb down 13
 40. Lobo :

  aggu: Tahle debata nemá význam. Vám tady prostě ty diskuse patří a nikdo nemá právo mít jiný názor. Něco komického mi odpovězte, ať se všichni zasmějeme, ať máte poslední slovo, já už reagovat nebudu.

  PS: Bezděky potvrzujete mou tezi. Osob s totožným přístupem k veřejnému životu, jako je váš k diskusi, je Ostrava skutečně plná. Proto je taková, jaká je.

  Thumb up 17 Thumb down 3
 41. aggu :

  Lobo: 1) Nemá. 2) Nepatří. 3) Máte s městem nějaký vnitřní problém a tady ho ventilujete. Jste překvapen, že na diskuzním fóru obdržíte i reakci? ;)

  Thumb up 4 Thumb down 13
 42. Jp :

  Lobo: Každé forum má svého brouka pytlíka, tak to prostě je :-)

  Thumb up 9 Thumb down 0
 43. Rýša :

  Místo aby se na MOaPu zabývali neutěšeným stavem centra, tak paní starostka a její podřízení se baví malováním pohlavních orgánů. Jako puberťáci, a toto nám tady v Ostravě vládne!!! Že je hanba nefackuje a nás, kteří tato individua volíme, též!!!

  Thumb up 17 Thumb down 1
 44. Patrik :

  Achjo… sice ještě není konec ale vypadá to že MOaP znovu ovládně Ostravak :( ti lidi to opravdu nevidí?

  Thumb up 11 Thumb down 0
 45. Michal :

  A co kdo čekal? To by se musela nejdřív výrazně obměnit skladba obyvatel.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 46. Adam Cerv :

  Michal: Ještě chvíli se bude obměňovat, tak budeme za toho Ostravaka ještě rádi D. Jinak je pravda, že ten předběžný výsledek fakt nechápu. Vy znáte někoho kdo by byl se současným stavem centra spokojený?

  Thumb up 5 Thumb down 0
 47. Patrik :

  Já třeba osobně neznám nikoho kdo by to hnutí volil. Opravdu nechápu.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 48. Adam Cerv :

  Patrik: Celkem výsměch ty volby. Účast klasicky 30%, lidi mají úplně na háku. Většina stejně podle mě nechápe ten systém u komunálek, ani koho by měli volit. To takhle bude jako donekonečna? Spíš mi přijde úsměvné, že jsme si tady dělali skoro srandu,- Co kdyby to znovu vyhrál Ostravak. D

  Thumb up 6 Thumb down 1
 49. Patrik :

  Za mě by bylo momentálně na velké radnici ideální ANO+Piráti+ODS (teď 33 z 55 zastupitelů)

  Thumb up 17 Thumb down 0
 50. skelet :

  Patrik: tato kombinace by se mi taky zamlouvala.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 51. aggu :

  Může mi někdo vysvětlit co mají v hlavě obyvatelé Čertovy Lhotky? :-)
  Patrik to napsal tak, jak to asi bude chtít většina a všude.
  Jinak docela cajk.
  ČSSD a SPD skoro vygumované, z toho má člověk radost. DSSS vygumované úplně, tak to má být. Paroubek hezky potichu odtáhne z Hrabůvky. Islamobijec Konvička za ním. LEČO vyfakturuje kampaň a skončí stejně rychle jako začalo. To taky potěší. Co bude dělat Nezavisly Ostravak na FB se ještě ukáže ;)
  A nakonec – úplně největší radost mi udělal ten chlapec Rykala. Na Jihu se asi nedostane do zastupitelstva a posílá zdejší ČSSD do černé díry (4.95%), tak doufám, že to vydrží. A Rykala osobně je zatím mimo i zastupitelstvo MMO.
  Boží mlýny melou…

  Thumb up 11 Thumb down 2
 52. Danek :

  Patrik: Jak se divam na vysledky tak na velke radnici i na meste muzou zcela pohodlne slozit koalice bez Ostravaka.prim.Macura si preje pokracovani soucasne koalice..buh nam pomahej. Radeji bych byl rad kdyby Pirati nikde nefungovali to opravdu radeji spolupraci s komunisty.

  Thumb up 3 Thumb down 8
 53. Patrik :

  Danek: Ostravští Piráti se mi zdají rozumní a nic proti nim nemám a je tam velká šance na spolupráci s ODS a možná i tím ANO. Jediné co si přeju je fakt vytlačit Ostravaka. Tohle je dobrá šance.

  Thumb up 6 Thumb down 2
 54. Jp :

  Patrik: Myslim si, ze to slozi stejne, jak uz to ted bylo… Docela zajimava byla ta poznamka vcera na CT24, kdy Macura rekl, ze by si pral zmenu mestskeho planovani tak, jak je v Praze IPR nebo urad mestskeho architekta v Brne… Akorat se obavam, ze v cele by byl zase Vltavsky.

  Thumb up 10 Thumb down 0
 55. Adam Cerv :

  Jp: Asi to složí stejně. Jestli to tu pojede ve stejných kolejích, tak se stěhuju, nemám na to nervy.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 56. aggu :

  Adam Cerv: Tak ahój.

  Thumb up 1 Thumb down 6
 57. aggu :

  Prezidentka Čertovy Lhotky prohlásila, že je jí líto neúspěchu pana Konvičky ve volbách do Senátu.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 58. Adam Cerv :

  aggu: Bye bye.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 59. moon :

  Vítězství Ostravaku mohlo zabránit jediné, a to aby lidi v MOaPu všichni volili jednu stranu. Čekat, že ANO vstoupí do koalice s někým jiným než Ostravakem, je zcestná, i kdyby si to sami přáli.
  Holt lidi nechali svoje hlasy rozštěpit na ANO, Piráty a ODS, a tím nechali vyhrát Ostravak.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 60. volnoběh :

  aggu: Však já ji chápu. Přece celá Sýrie nesní o ničem jiném, než že jednoho krásného dne se konečně zakotví v těch jejích nádherných Mariánkách. A kdo ty nešťastné domorodce před takovou invazí bude chránit, když slovutný pan docent nebude v Senátu?

  Thumb up 6 Thumb down 8
 61. volnoběh :

  Adam Cerv: Pa pa.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 62. skelet :

  Semerák si nebude moct moc vyskakovat. Pokud se Macura domluví s Nytrou a Pražákem, tak ho k ničemu nepotřebují.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 63. Danek :

  skelet: Jeste jednou p.Macura si preje zachovani soucasne koalice na meste..ale samozrejme jde Ostrav.obejit.dalsi vec co na centralnim obvode..pokud by chteli Ostravaka vypraskat…muzou se donluvit vsechny strany proti nemu.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 64. MM :

  Já si myslím, že magistrát bude podobný jako centrální obvod. V podstatě Macurovi Ostravak vyhovuje. Jestli chtějí mít vliv v centru, musí ho nechat i na magistrátu. Takže koalice magistrátu bude pokračovat a v centru bude OSTRAVAK s ANO, protože budou mít většinu. Možná přiberou Piráty. Tím to hasne. Takže zásadní změny se očekávat nedají. V centru se spustí boj proti parkování, přijdou zóny a restrikce. Výstavba parkoviště přijde logicky až po zavedení restrikcí, takže se z toho lidi poser**u… Můžeme zapomenout na nějaké parkovací domy. V podstatě centru zůstane na svém.

  Myslím si, že příležitost na lepší výsledek zazdila ODS v centru svou kandidátkou. Mít na kandidátce od voleb 2010, 2014 a 2018 stále stejné tváře a nevyvodit z neúspěchu odpovědnost je neskutečné. Mít strana lepší kandidátku, měla vyšší výsledek a mohla se poprat o radnici. Takhle mají smůlu.

  K volební účasti asi jedno. Já ve svých 35 letech jsem byl nejmladší ve volební místnosti v pátek. Věkový průměr 65+. Takže v podstatě centrum se přizpůsobuje těmto voličům a tím pádem mé problémy nezajímají nikoho. Ostuda, že mladší nechodí k volbám. Pak se vedení města bude divit, že se lidí stěhují za Ostravu do baráků…

  Thumb up 8 Thumb down 0
 65. Adam Cerv :

  MM: Tak tak, centrum se přizpůsobuje svým voličům tím, že se nic nemění, alespoň se nevytváří nějaký zbytečný hluk nedejbože výstavbou.

  Thumb up 8 Thumb down 2
 66. aggu :

  MM: Volební účast ve všech velkých městech se vesměs pohybuje okolo 40-50%, rozdíly 10-15% jsou irelevantní. Takže to ignoranství bude spíše obecný český problém, a to do té doby, dokud nebudou k volbám chodit 2/3 až 3/4 lidí.
  Proč by měla mít ODS smůlu? Doteď byla v Radě, a nejspíše zase bude. Po těch 4 letech Macura imho upřednostní klid na práci a dokončení rozjetých projektů, s +/- stejným týmem (ANO, Ostravak, ODS, KDU). 100% to ale není, protože je jasné, že jeden z nich je nyní do počtu ;)
  Čím by se zatřást mělo, a k čemu by Macura odvahu najít měl, je situace v městských obvodech, protože to je, na rozdíl od magistrátu, jeden průšvih vedle druhého. Poruba imbecilně blokující tramvaj, Mariánky, kterým pro všechen ten boj za bílou rasu nějak nezbývá čas na nic jiného, a podle toho ta čtvrť vypadá, Vítkovice, které se topí ve stagnaci a polystyrénu (i když mají nadregionální turistický potenciál), Jih, který Rykalovci takřka úspěšně metamorfovali na sociální čtvrť, která se nyní rozpadá pod rukama, a kde veškeré počiny zdejší radnice měly tragikomický buket, Slezská, která snad přestala existovat a kde ležela nejdůležitější městská památka (než tam začalo strašit)…
  ANO a Macura by hlavně neměli podlehnout iluzi, že „velké projekty“ dělají město. Právě situace v obvodech dělá město, a to hlavně v centru a okolních 4 historických čtvrtích.
  Rozjetí „Velkých projektů“ je fajn, ale přece nemůžou být main topic celého volebního období. Jsou jenom důsledkem řešení obrovského historického dluhu v chybějící infrastruktuře města. Na kterou tento stát v Ostravě kašlal, protože přece Ostrava byla kovárna a na nic jiného než kování neměla nárok.
  O velkých projektech se nemá vůbec diskutovat, mají se vybudovat a tím se kapitola Černá Ostrava definitivně uzavře. Tečka.
  Ale aby to nedopadlo tak, jak se stává jinde ve světě, že budeme mít špičkové kulturní objekty na světové úrovni, a o tři tramvajové zastávky dál rozbitý chodník, krabičky na vagly a ulice polepené reklamou a zelenomodrým polystyrenem.

  Thumb up 13 Thumb down 2
 67. Crazym :

  Tak jsem měl ten pech (či štěstí), že jsem čas voleb musel strávit v zemi mých předků (Trautenau a okolí) a opravdu je to jiný svět a to nejen životním prostředím ale i výsledkem voleb
  https://www.info.cz/volby-2018-komunalni/vysledky-voleb/obec-trutnov/?kraj=5200&okres=5205&obec=579025
  https://www.info.cz/volby-2018-komunalni/vysledky-voleb/obec-ostrava/?kraj=8100&okres=8106&obec=554821&page=2
  ze kterých i když jsem to tak nějak čekal jsem opět zklamán. Mrzí mě to, že jsem se nemohl zúčastnit ale co nadělám :-( Tady ten kraj razovitý, bývalá bašta komunistů a později sociálních demokratů si to ale asi zaslouží. Je zajímavé slyšet ta názory hlavně starších lidí z Trutnova a tady, inu kdo chce kam, pomozme mu tam :-)
  Mimochodem protože už tam nežijí žádní mí příbuzní u kterých bych mohl přespávat, tak tam už několik let jezdím do privátu k pánovi jehož nabídku ubytování jsem si kdysi našel v lokalitě ke které mám vztah a je to starší pán ve věku mé matky a už ho nějakou dobu znám. Shodou okolností byl minulý prodloužený víkend poprvé v Ostravě. Byli tu jako turisté s nějakým organizovaným zájezdem a prováděli je po takových lokalitách na můj vkus tak trochu Dysneyland jako Hrad, Landek, Dolní Vítkovice ale to je asi normální turizmus a ubytovali je ve Vítkovicích na Náměstí Míru, kde i on s velmi tolerantními názory zaregistroval zvýšený pohyb našich romských spoluobčanů ale jinak mi nadšeně vykládal jak tam to v té Ostravě máme krásné a já se musel při pohledu na Trutnov a okolí smát. Pěkně to ilustruje pohled zvenčí sic ovlivněný komerčním turismem ale furt zvenčí :-) Tak jsem mu řekl, že příště se má ozvat a trochu ho provedu tam kam ho turistické agentury nevezmou :DD

  Thumb up 3 Thumb down 2
 68. skelet :

  Danek: tak ještě, aby říkal něco jiného. Macura má luxusní vyjednávací pozici, tak si ji nebude hatit vymezováním se proti někomu konkrétnímu. Jestli chce mít Semerák vliv na magistrát, tak bude muset sklapnout podpatky (a stejně tak ODS a Lidovci). Zkrátka Semerák potřebuje Macuru, Macura nepotřebuje Semeráka.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 69. skelet :

  Jinak byla by sranda, kdyby na MOaP vznikla koalice ANO+ODS+Piráti :)

  Thumb up 6 Thumb down 0
 70. aggu :

  skelet: Pro centrum by to byla změna. Možná k dobrému. Pro Macuru začátek bezesných nocí ;) A on podle všeho chce mít další 4 roky (tvrdí, že pro něj poslední) v klidu.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 71. skelet :

  aggu: otázka jestli by byli Piráti tak šílená varianta (zdravím Daňka), kteří by Macurovi nedali spát :)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 72. aggu :

  Crazym: Já tedy nevím, proč by Trutnov, kde vyhrála ODS měl být „opravdu jiný svět“. Trutnovsko samo o sobě je vyklidněná periferie u lesa (já tam na rozdíl od tebe příbuzné mám, tedy i info ;) a za druhé, já bych opravdu s těmi stranickými vlajkami moc nemával. Volby nejsou o vlajkách, ale o lidech. Proto taky ANO v Ostravě vyhrálo a třeba v Praze prohrálo. A města kde preferují ODS bych jako příklad „jiného lepšího světa“ taky raději nedával. V Ostravě má značka ODS své historické konotace, a jinde může být i hůř – http://antifa.cz/content/jkg-2017-brnenska-ods-si-podava-ruku-s-neonacisty-fotbalovymi-chuligany
  Vím, že ve světě kresleném novinami, internety a televizí všechno splývá do jednoho eintopfu, který se dá libovolně dochutit, a lídr Fiala o takových věcech raději mlčí. Hlavně před volbami.
  PS: Trochu si rýpnu, snad promineš, ty neustálé ironické poznámky o kraji rázovitém, bolševické baště (ve kterém kraji nebyla? ;), zákonitém trestu a mrtvém městě plném cigánů mě, tak trochu, přesvědčují v názoru, že ostravská generace řekněme okolo 50 a výše je z velké části a doživotně bolševiky zlomená, zhrzená, naštvaná, nostalgická, pořád se dívající dozadu a fňukající.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 73. aggu :

  skelet: Netvrdím, že šílená. Protože Piráti si svůj volební úspěch řádně odpracovali a připravili, možná až příliš detailně :-)
  Na rozdíl od střelců typu brněnského Hollana, který se jednou ráno vzbudil a byl na radnici. A podle toho to taky dopadlo.
  Ale piráti si prostě nikde (s jednou výjimkou) ještě nic na radnicích pořádně neodpracovali doopravdy. A je jasné, že jako nové koště by hrozně rádi a hned ze startu chtěli zametat a ukázat se ;) A sem tam do něčeho hodit vidle a ukázat „sílu“.
  No, ono si to nakonec vždycky sedne, ale v kombinaci s člověkem typu Nytra by to taky mohlo trvat půl dalšího volebního období.. ;)

  Thumb up 4 Thumb down 1
 74. Pezos :

  aggu: „o bolševické baště (ve kterém kraji nebyla? ;)“

  Až na to, že Ostrava byla bolševická bašta na celorepublikové úrovni ;) Naštěstí se z toho pomalu vzpamatovává.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 75. aggu :

  Pezos: Ne že by to bylo až tak důležité, komunisti jsou v Ostravě v loji, ale nějak tomu nerozumím „celorepubliková“? ;) Pokud se nepletu, ÚV byl jinde.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 76. Crazym :

  aggu: Ale klidně si rýpni, od toho ty diskuze jsou aby jsme mohli ventilovat své frustrace :DD Jinak když tam ty příbuzné máš, tak určitě víš, že to je „jiný svět“, já tím ale vůbec nemyslel „lepší“ svět a už vůbec ne ne spojitosti s ODS či jakýmikoliv vítězi voleb. Prostě je to svět kde jsou lidi a nevím proč tak nějak více v klidu než tady :-) Jo a nic jsem nepsal o mrtvém městě plném cigánů, jen jsem zprostředkoval dojem člověka žijícího někde jinde kterého ubytovali v hotelu Veronika (cituji: Máte tam hodně cikánů“ a myslím, že to nemyslel nijak špatně :-) ), já osobně nemám pocit, že tu máme hodně cigánů, já jsem tady vyrostl, chodili se mnou na základku a tak nějak jsem na ně zvyklý a neregistruji je na ulicích dokud mě neotravují.
  Jo a nějaké ty příbuzné ještě mám ve Vrchlabí ale pokud to tam znáš, víš, že to už je zase jiný svět a o kousek dál je už Malá Praha. To už jen sobotní návštěva Janských mě upozornila, že se vzdaluji od té „vyklidněné periferie“ a že ten Trutnov má to štěstí, že už je trochu bokem z toho šílenství :DD
  Jo a klidně ještě něco napiš o zlomených, fňukajících padesátnících, to mě taky baví nejen proto, že se mě to týká :DD

  Thumb up 4 Thumb down 2
 77. Pezos :

  Třeba toto: https://www.denik.cz/moravskoslezsky-kraj/sametova-revoluce-v-ostrave-se-rozjizdela-pomaleji-mela-proc-20141117-qi62.html

  Thumb up 2 Thumb down 0
 78. MM :

  aggu: Ostrava byla už skladbou obyvatel rudá bašta. Byl tady velmi tuhý režim oproti Praze, vládlo se zde tvrdou rukou. To jde vidět i na protestech nebo reakci na listopadové události 1989. Bohužel na úřadech to platí dodnes, ta neskutečná nadřazenost. Zdejší finanční úřad je toho jasným důkazem. Zeptejte se jakéhokoli daňaře. V rámci ČR je náš FÚ nejtvrdší. Mám to i od ostatních FÚ, že nás tu berou za blázny. Stejně tak Odbor ochrany životního prostředí v Ostravě, dělají si tam co chtějí, vykládají si zákony a vyhlášky podle sebe, nedodržují lhůty. Zkrátka bolševické manýry jsou zde stále :-(

  Thumb up 7 Thumb down 2
 79. aggu :

  MM: Popište mi prosím blíže tu diametrálně odlišnou skladbu obyvatel Ostravy (třeba od podobných Kladna, Brna nebo Ústí) a hned potom pojmy „rudá bašta“ a „tuhost režimu“.
  Jsou to jen stokrát omleté floskule.
  Listopadové události se logicky odvíjely od města ve kterém začaly. Reakce byla víceméně stejná (pomalá) jako všude jinde mimo Prahu, docela si to pamatuju, jako rozjívení středoškoláci jsme po náměstí pořvávali ještě ve dnech, kdy nebylo nacpané k prasknutí. Možná s jedinou výjimkou, že v Ostravě chvíli zkoušeli demonstrovat i komunisti (holt tady se převlékají kabáty pomaleji než jinde ;)
  Máte pocit, že ostravské úřady se chovají „nadřazeněji“ než třeba pražské? No to teda LOL. A třeba úředníci na kraji mají při jednání asi nejlepší přístup co znám. Klobouček jim.
  Tvrdost finančního úřadu si nedovoluji posuzovat, možná ji zaměňujete s menší bohorovností.

  Thumb up 5 Thumb down 3
 80. aggu :

  Pezos: To jsou známá fakta. Paranoidní režim si hlídal svoji kovárnu. Bolševici v tomhle okrese víc mučili a popravovali než jinde?

  Thumb up 1 Thumb down 3
 81. aggu :

  http://www.totalita.cz/seznamy/popravy.php
  Tímhle se před volbami komunisti taky nechlubili.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 82. aggu :

  Crazym: Jo v klidu jsou. To bude asi tím Krakonošem.

  Thumb up 1 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.