Rekonstrukce parku Čs. letců

Aktuální fotografie rekonstrukce parku Čs. letců v centru Ostravy.

Před více jak rokem jsme upozornili na nevzhledný projekt plánované rekonstrukce Čs. letců v centru Ostravy. Dle veřejné zakázky měla být na povrchy použita neestetická zámková dlažba. Mobiliář, který je např. dle nových pravidel ve Frýdku-Místku doporučován umístit na sídliště, okrajové části apod.

Tato kritika a následná diskuze pod článkem nenechala chladným ani samotnou vládnoucí stranu v centrálním obvodu, Hnutí Ostravak. Ve svém příspěvku, který doteď nechápeme a s odstupem času zní ještě bizarněji, nás označili takto:

Je úsměvné, jak se chlapci snaží hrát si na investigativce a nalézače tajemných fakt. Čerpají přitom, konkrétně u Moravské Ostravy a Přívozu, na kterou se specializují , z běžně dostupných informací a ty účelně ohýbají a bulvarizují.

Rok uběhl a rekonstrukce se začala realizovat. Překvapením pro všechny může být, že namísto v projektu uvedené zámkové dlažby se používá estetičtější velkoformátová dlažba. Bude tedy zajímavé sledovat, jak moc se bude lišit finální podoba parku od projektu. No nic, ta kritika stála za to.

Fotografie průběhu výstavby zaslal čtenář. Děkujeme!

Materiály uvedené v projektu:

Související články


Komentáře

 1. Xavier :

  Zdá se, že Ostravak při hledání letadla, které nakonec nenašli (https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/promena-ostravskeho-parku-cs-letcu-zacala20180409.html), aspoň ve světě zjistil, že vedle zámkové dlažby a kočičích hlav existují ještě další alternativy! :-)

  Thumb up 14 Thumb down 0
 2. balde :

  jj překvapili tou dlažbou

  Thumb up 6 Thumb down 0
 3. Rado :

  Na tu dlažbu fakt čučím, doufám, že se nejedná o nějaký omyl, ale o trend. Onehdy jsem byl v Pardubicích a Hradci Králové a srovnával jejich přednádražní prostor s tím, co máme před Hl.n. a Svinovem a je to nebe a dudy. Ale chvála bohu, že aspoň tenhle nevýznamný parčík má hezkou dlažbu, když se jí nemůže pochlubit Masarykáč a okolí.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Rado: Masarykovo náměstí a okolí má kvalitnější materiály, než je tato dlažba…

  Thumb up 9 Thumb down 0
 5. tommtomm :

  Nevím jaký podíl na změně řešení měly články na msstavby, ale i pokud jen jedním procentem ( a já si myslím že víc ) tak jim gratuluju a děkuju. Zároveň to částečně dokazuje že diskuze a stěžování si má i pozitivní důsledky. A věřím že časem bude vliv občanské společnosti spolu s „hlídacími psy“ mít ještě větší vliv na fungování města. Kdysi tu byla poznámka zda nechtějí msstavby vytvořit kandidátku místních voleb, myslím si však že to není nutné, existuje totiž mnoho forem způsobu ovlivnění výsledné podoby města Ostravy včetně této. Prostě systém brzd a protiváh demokratické společnosti snad začíná kapku fungovat.Také město si zaslouží uznání za přiznání chyby v projektu a po upozornění na její nápravu.

  PS: Jo jde jen o blbou změnu formátu dlaždic, ale i tak hurá.

  Thumb up 19 Thumb down 0
 6. Michal :

  Co tak si ty kvalitní materiály na Masarykově náměstí a okolí projít osobně? Stokrát záplatované díry, popraskaná, nerovná dlažba s uždibnutými rohy, rozházený štěrk.

  Thumb up 11 Thumb down 2
 7. Rado :

  Martin [msstavby.cz]: Myslíte tu českou žulu z Číny? Kdo rozumí kamenům (minerálům), tak ví, co za aušus na Masarykáči je. V okolí již možná máte českou žulu, ale možná právě kvůli Masarykáči, který moc kvality nepochytil, se každý bojí dlaždit a o slovo mozaika Ostrava ani nezakopla. Kámen má vysokou estetickou hodnotu, jen se to s ním musí umět, což není případ Ostravy. Samozřejmě cokoliv jiného než zámkovou dlažbu vítám, ale je třeba jít i na vyšší level, ne se držet při zdi.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 8. Martin [msstavby.cz] :

  Rado: Michal: A to je případ všech částí? Co třeba Puchmajerova, Kostelní (část), 28. října, Poštovní.

  To co se nyní umisťuje na ČS. Letců je lepší jak betonová zámková dlažba, ale k hodnotnějším kamenům to také nemá blízko.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 9. Crazym :

  Martin [msstavby.cz]: Puchmajerovu bych raději nezmiňoval, kvalita materiálu na těch vlnách je to poslední čeho si normální smrtelník všimne :-) Už se jednou pokusili u mého baráku to neúspěšně srovnat a počítám, že další pokus bude následovat až se tam rozplácne někdo z hnutí Ostravak nebo se budou blížit nějaké volby, takže mám naději na podzim :DD

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Marek :

  Ano, je to o chlup(možní i dva) lepší než klasická zámkovka, ale pořád o parník horší, než klasická kamenná/kočičí hlavy. Další zpackaná rekonstrukce v centru města, přitom se stačilo inspirovat ve Vítkovicíh.

  Thumb up 0 Thumb down 5
 11. Nimrod :

  A vy si, chlapci, opravdu myslíte, že změnili typ dlažby na základě vašich článků? No slušné sebevědomí!

  Thumb up 3 Thumb down 14
 12. Martin [msstavby.cz] :

  Nimrod: A kde to my chlapci konkrétně píšeme? Zkritizovali jsme to, změnilo se to. Jen upozorňujeme na změnu.
  Ale při té hysterické reakci a když víme, co se povídá a jak to chodí, tak minimálně víme, že článek s názorem na dlažbu četli.

  Thumb up 12 Thumb down 2
 13. Hynek [msstavby.cz] :

  Nimrod: to je uplne jedno na zaklade ceho.
  mozna castecne i clanku, mozna vubec.
  proc se ze zamkovky v projektu vykouzlila ta velkoformatova dlazba totiz nikdo nikde neuvadi (ani Martin tady). a ze se do projektu da ten nejpekelnejsi odpadkovy kos, ktery je na trhu, a pak se dodavatel rozhodne tam dat neco slusnejsiho (teda to chapu, ze v tom postu na FB naznacujou), to bys mel vedet sam, do jake miry to je standard.. ostatne kose na fotkach stale nejsou, takze ja to nehodlam resit, dokud to neuvidim, co tam pichnou.

  kazdopad ten uz trochu starsi vylev na FB trpi klasickym neduhem nasi kritiky, rsp je v nem plno domnenek, na kterych se to stavi, tzn je to uplne ten samy problem, ktery nam je opakovane a bez nejakych podkladu vytykan..

  mozna uz jsem to psal, znovu to zopakuju:
  – nikdo z nas se nikdy nestavel do role, ze je investigativec, nebo „nalezac tajuplnych fakt“. nase zdroje vypisujem pod kazdym clankem a s vyjimkou materialu zaslanych ctenari jsou to proste verejne zdroje, nikdy jsme netvrdili, ze je to jinak.
  – nespecializujem se na zadny obvod, ostatne pri prokliku nahore na mapu by to mohlo byt zjevne..
  – rekneme, ze novodoby web byl zalozen 2011 (predtim od roku 2009 Martin daval clanky na blog.cz), ja mam vysokoskolsky titul z roku 2005, takze napsat, ze web zalozili mladi studenti, je cista strelba od pasu.
  – s dovolenim se po nas nemuze chtit, abychom meli o vsem kompletni prehled a psali jak radnicni listy. pokud Martin kritizuje neco na zaklade projektu, kritizuje to, co v projektu je. pokud se generujou projekty pro verejne zakazky tak, ze neodpovidaji tomu, co tam ma teda byt a vi se to predem, to vubec nehodlam komentovat.
  – pokud ma nekdo problem s uverejenymi zalezitostmi, mame tady sekci pro komentare, mame kontaktni formular, kde nas o pripadne nepresnosti muze kdokoliv zkusit presvedcit. idealne na zaklade nejakych podkladu, protoze si to opravdu necucame z prstu a kdyz vidim v projektu A a nekdo mi napise B, muzu to tak maximalne nechat v komentari, pokud to nedolozi.

  a uplne pod carou: moc bych si pral, kdyby to fungovalo tak, ze tu dlazbu zmenili na zaklade toho clanku. ja ani Martin se z toho sice nenajime, ale lidem se na to leta bude lepe koukat.

  Thumb up 19 Thumb down 1
 14. Mx :

  Jsem velmi rad, ze tato kritika pomohla, dalsi park se zamkovkou by byl k nesneseni, nejsou 90 leta

  Thumb up 1 Thumb down 1
 15. Hynek [msstavby.cz] :

  vyhlasujem soutez o prvniho, kdo v rekonstruovane casti zachyti odpadkovy kos..
  na dnes uz smazane* FB strance Ostravaka (ano, vsechny ty dosavadni kecy jsou nenavratne smazany* a maji novy profil s „cistym stitem“) nam bylo vysvetleno, ze do projektu se dava jakysi obecny kos a jaky se pak na miste objevi, je jina vec. takze jsme napjati jak struny. zatim se zda, ze to dodavatel pojmul jako zero-waste zonu, ktera odpadkove kose nepotrebuje.

  *zda se, ze doslo jen k prejmenovani FB stranek, tzn obsah zustal, puvodni odkazy nefunguji diky zmene adresy, ale onen historicky post je k precteni zde, resp. na strance, ktera se prejmenovala, prebarvila, ma nejspis i jineho admina a oznacuje se nyni za „nezavislou“ (ze se nezavisly profil postavi na puvodnim profilu politickeho hnuti, je docela zajimavy ukaz :)))
  https://www.facebook.com/NezavislyOstravak/posts/1428712610496249

  Thumb up 1 Thumb down 1
 16. Hynek [msstavby.cz] :

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.