Bytový dům Biskupská – výsledky soutěže

Výsledky architektonické soutěže na novostavbu bytového domu v centru Ostravy.

1. místo

Autor: Ing. arch. Michal Palaščák 
Spoluautor: Ing. arch. Michal Poláš , Ing. arch. Jan Flídr 

3. místo

Autor: consequence forma s.r.o. 
Ing. arch. MArch. Jana Šipulová , Ing. arch. Martin Sládek , Arch. Franz Sumnitsch , 
Spoluautor: Ing. arch. Iva Tomková , Ing. arch. Petra Buganská , Ing. Tomáš Padělek, Ph.D. , Ing. arch. Michal Kašpárek 

Odměna
Autor: STOPRO spol. s.r.o. 
Ing. arch. Petr Stojanov 
Spoluautor: Ing. arch. Nikolaj Stojanov 

Odměna

Autor: PLATFORMA ARCHITEKTI s.r.o. a a53 architekti – Ing. arch. Petr Bořecký 
Ing. arch. Bc. Markéta Míčová , Ing. arch. Katarína Škodová , Petr Rozsypal , 
Ing. arch. David Průša , Ing. arch. Petr Bořecký 
Spoluautor:  MISS3 s.r.o. 

Odměna

Autor: Ing. arch. Martin Cviček

 

Všechny návrhy jsou velmi zdařilé. Škoda, je že ani jeden z návrhů nedoplňuje bytový dům Ostravská brána od Kuba & Pilař architekti, který tvoří náznak historické brány, která v této lokalitě kdysi stála. Tento požadavek však nebyl předmětem zadání. Tento záměr doplnění bytového domu novostavbou a vytvoření brány můžeme vidět u projektu od ostravského ateliéru Atos6.

zdroj: atos6.cz

Tímto projektem, který je na úrovni standardních bytů, Ostrava a obvod vytlačuje privátní investory, kteří zde vlastně ani poslední roky stavět nemohli (probráno v Ovastory #48). Otázkou také bude, jaký bude zájem o byty ve vítězném projektu, který má mnoho prosklených ploch. V zemi, kde si lidé i kolem rodinných domů staví betonové stěny.

zdroj: cka.cz / fajnova.cz

Související články


Komentáře

 1. Luděk :

  Mě se to první místo nelíbí, z těch vizualizací to na mě působí jako králíkárny z OSB desek.

  Thumb up 10 Thumb down 19
 2. adam :

  Mi se to první místo velice líbí.

  Thumb up 24 Thumb down 6
 3. adam :

  Zajímavý je i návrh platforma architekti, ale pokud bych tam měl bydlet, nejvíce mě láká ten vítězný návrh.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 4. Luděk :

  Chybí mi tam druhé místo, nebo se špatně dívám?

  Thumb up 3 Thumb down 2
 5. davidb :

  Poslední věta mně mlví z duše.
  Já ty betonové ploty nesnáším.
  A znovu napíšu, že vítězný návrh (hlavně ten 3 pbrázek) mi připomíná apartmány někde v Řecku.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 6. Balde :

  Luděk: vizezny navrh je tak zaujal ze ani nedávali druhe misto

  Thumb up 7 Thumb down 0
 7. Tomin :

  Povedený návrh…to, jestli si lidi uvidí až do kuchyně bych neřešil, protože ti, co to budou kupovat, budou vědět do čeho jdou. Mnohem důležitější je, aby už konečně po X letech od války byly zastavěny proluky v samém centru města, a pokud to bude vítěznými navrhy vzešlými z architektonických soutěží, tak je to jenom dobře. Tak hurá na další, např. kolem masarykáče je jich víc než dost. Jenom, aby už se nějaký vítězný návrh začal konečně realizovat…

  Thumb up 21 Thumb down 1
 8. binLadin :

  Nějak se nemůžu zbavit dojmu, že ty gigantické prosklené plochy u vítězného projektu jsou jaksi nad limitem maximálního vyrobitelného rozměru tabulového skla :)

  Thumb up 0 Thumb down 2
 9. Yann :

  Dle dostupnych informaci by se melo jednat o mestske byty. Mate nekdo informaci, jakym zpusobem bude mesto pristupovat k vyberu najemniku? Vypada to na velice nadstandardni bydleni. Cilovka jsou tedy lide ochotni platit vyssi najmy bez potreby bydlet ve vlastnim? Diky

  Thumb up 3 Thumb down 0
 10. Dříč :

  Zaujal je jenom proto, že je rozdělen do dvou menších objektů, aby vznikl zbytečný průchod uhlopříčkou pozemku.
  Ještě, že to jsou jenom soutěže, které se nezrealizují.
  Stavět bude přece jedině Semerák!!! :D …a jeho Slezské nemovitosti :X

  Thumb up 7 Thumb down 9
 11. Crazym :

  Hihi, tak teď je otázkou jestli chybějící druhé místo je nějaký šotek či omyl, nebo záměr umožňující nasadit nějakého toho černého koně :-)

  Thumb up 2 Thumb down 2
 12. Petr :

  míra soukromí = míra anonymity… pokud nechcete žít v bytovce s anonymními sousedy, kteří vás ani nepozdraví na chodbě, tak je tato forma skvělá pro otevřené nekonfliktní lidi a pro možnosti sociální interakce… není to bydlení pro každého a je jenom dobře, že se do takových bytů nebudou stěhovat lidé preferující betonové prefa ploty

  Thumb up 9 Thumb down 1
 13. thrpst :

  To není vůbec špatné! Osobně se mi líbí i poslední návrh.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 14. MM :

  Určitě je vítězný návrh zajímavý, ale pro bydlení to moc není. Jestli se dobře dívám, tak v podstatě se jedná o dvě stavby mezi kterými je průchod. Toto není úplně šťastné řešení. Měl se využít prostor naplno. Osobně bych volil návrh na třetím místě. Pro zajímavost k prvnímu návrhu. Je jasné, že tak velké rozměry oken zajistí pouze hliník, okno otevřít nepůjde, protože jinak by tam muselo být zábradlí nebo jiná bariéra. To znamená, že okno umyjete pouze zvenku. Navíc nevyvětráte. Tím pádem bude dům určitě vybaven nuceným větráním, rekuperací. Já těmto technologiím fandím, ale jen chci upozornit kam se to cenově ubírá. Takto vybavené nejsou ani bytové domy na Karolině, které se cenově pohybují okolo 50.000,- za m2 a staví se je developer, tedy hlídá si náklady. Opravdu mě zajímá cena, kterou vykouzlí obvod. Proto mě zajímá, kolik to bude stát? Jaké budou nájmy a kdo bude nájemník? V naší kotlině kde je možné vše, vzbuzují tyto otázky obavy.

  Thumb up 10 Thumb down 3
 15. rasta :

  opět to beru jako líbívé obrázky před volbama, které zůstanou na papíře stejně jako Nové Lauby a šaškárna před hlavním nádražím. Vítězný návrh je plýtvání prostorem na nejlukrativnějších pozemcích centra o dalších nepraktických věcech pro uživatele nemluvím. Že se vyhlásila soutěž je dobře. Ze zbývajících studií by se dalo něco poskládat. A už jen znova ta představa obvodu jako developera mne děsí. Obvodu, který svůj stávající majetek řeší způsobem tady to poflikujem, tady přetřeme a bude to zase ok..

  Thumb up 4 Thumb down 5
 16. Kamil Staš :

  Myslím, že hodně proč je to navrhnuto jak je to navrhnuto vypovídá úvodní obrázek přímo na stránkách vítěze (ten průhled na kostel) http://palascak.com/2018/04/25/bytovy-dum-ostrava/

  Thumb up 3 Thumb down 0
 17. Kamil Staš :

  Aha tak ne průhled, ale prosvětlení.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Balde :

  rasta: neřekl bych plýtvání prostorem, abys vytvořil kvalitu nemusis využít prostor na maximum jsk se rika méně je nekdy vice

  Thumb up 9 Thumb down 0
 19. Infoš :

  Nejvíce „hodící se“ do lokality a zároveň praktický s ohledem na to že jde o polyfunkční dům je podle mě návrh od STOPRO spol. s.r.o. Ale co mi na celé této anabázi vadí je že MOaP investuje veřejné peníze do takovýchto projektů, kde si chce hrát na developera a potom dlouhodobě blokuje výstavbu soukromým investorům! Navíc peníze které do toho město dá mohly být využity smysluplněji. V celém obvodu je hrozně moc míst které by potřebovali „zásah“ a tam se přitom nic neděje, za všechny stačí jmenovat stav chodníků, silnic a mobiliáře… Ve finále pak v těchto městských bytech bude bydlet smetánka vybraná lidmi z úřadu, na super adrese a za pár drobných..

  Thumb up 14 Thumb down 4
 20. Jirka :

  Infoš: podle mě jsou to velmi dobře vynaložené peníze

  Thumb up 5 Thumb down 6
 21. R. :

  Jsem pro nájemní bydlení v městský bytech. Jsem pro investování města do vlastních bytů. Jsem pro architektonické soutěže na tyto domy. Vítězný návrh se mi moc líbí a pokud někomu připadají příliš otevřené, tak pár dobře zvolených polo-transparentních záclon za pár korun vše vyřeší. Nadávat hned, že když se konečně bude investovat do něčeho potřebného a ještě k tomu kvalitního, že město má ty peníze dát raději za chodníky apod…. s tím spíše nesouhlasím. Nicméně jsem zvědav na finální ceny nájmů a parametry výběrů zájemců. Celé je to nakonec o lidech na úřadě a bohužel o Ostravě si iluze nedělám.

  Thumb up 10 Thumb down 4
 22. Martin [msstavby.cz] :

  Město chce stavět nájemní bytový dům, s dostupným bydlením, avšak na úrovní rezidencí na Karolině. To nejde moc k sobě.

  Thumb up 6 Thumb down 6
 23. Permonik :

  Ne že by návrhy nebyly zajimavé, některé více, některé měně, nápady dobré, ale když se divám do bloku domu. Tak řešený návrh nalevo (směr od světel k řece) sousedí s celoproskleným domem a na pravo s domem ve stylu z 30. letech (nejsem odborník, sand někdeo angařžovaný doplni styl domů) a sám je dělaný v jiném stylů, což o něčem vypovída….

  Thumb up 0 Thumb down 4
 24. Xavier :

  Martin [msstavby.cz]: Dostupné bydlení není totéž co sociální bydlení. Dostupné bydlení je spíše o tom, že si třeba v Ostravě pronajmeš byt 3+1 na úrovni rezidencí na Karolině, ale nebudeš platit nájem 20 tisíc, ale třeba 12, protože město na tom nemá vydělávat a nájem mají být jen stavební (s určitým způsobem nastavenou návratností) a udržovací náklady. Zase takové sociální inženýrství, ale tady to asi má i smysl, hlavně v souvislosti s podporou mladých a produktivních rodin…

  Thumb up 10 Thumb down 1
 25. rasta :

  Xavier: za 12tis. ti to vezme i olach se čtyřma děckama…

  Thumb up 5 Thumb down 13
 26. Xavier :

  rasta: Proto existují výběrová řízení, že jo. On ten projekt dostupného bydlení s výběrovými řízeními počítá. A je to projekt, který má v podstatě podporu napříč politickým spektrem (na rozdíl od projektu sociálního bydlení), protože má sloužit jako rozjezd pro mladé lidi a nakopnutí porodnosti (v současné době i desetina procenta znamená dost). Pokud jsem správně četl informace, tak olach se 4 dětmi by výběrovým řízením prošel jen tehdy, pokud by měl zaměstnání s jistou časovou perspektivou a dostačujícím příjmem, musí mít děti (či dítě na cestě), být ve svazku manželském a mít méně než 35 let. Hlavně tou podmínkou týkající se zaměstnání a příjmů by jen tak nějaký olach neprošel, a pokud ano, tak co – jako soused by mi takový slušný člověk nevadil. Na rozdíl od těch olachů má ale většina ne-olachů bohužel problém naplnit tu podmínku „musí mít dítě“ – to je ale asi hlavní smysl projektu, což? :-)

  Thumb up 10 Thumb down 3
 27. Xavier :

  rasta: A samozřejmě tam jsou i další podmínky – trestní bezúhonost, pak to, že člověk aktuálně nečerpá ze sociálního systému (kromě porodného samozřejmě) atd. :-)

  Thumb up 9 Thumb down 2
 28. thvari :

  rasta: na téhle lži mě vždycky nejvíc fascinovalo, jak je prý jednoduché žít si luxusně bez práce. tak pokud mi stačí udělat si tři děcka a brát dávky a budu si moct dovolit byt v centru a život na úrovni, proč teda vůbec někdo v Česku chodí do práce? no protože takhle ten systém očurat možné není, jinak by už to každý druhý čech dávno udělal.

  Thumb up 9 Thumb down 10
 29. Jirka :

  Postavit a tržně prodat. I třeba se ztrátou. To by byl ten správný směr.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 30. Adam Třetí :

  Znám Čecha, který tak žije, je to můj dobrý kamarád, a proto ho nedokážu prásknout, i když to pokušení ve mně stále dřímá. Jeho žena zrovna čeká 3. dítě. Berou poměrně štědré dávky (jen příspěvek na bydlení asi 9 000) – a on maká načerno a vydělá si asi 40 tisíc měsíčně. No neber to :-)

  Thumb up 4 Thumb down 7
 31. Crazym :

  Kdy že jsou ty komunální volby? Jo, aha, v říjnu, tak proto se začínají množit ty pozitivní zprávy. Tu soutěž s líbivými obrázky, tu slib peněz na kde co, tu krásný park s líbivými obrázky :DD https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/pomuze-opetovnemu-spojeni-nove-vsi-park-20180427.html
  Fakt to funguje? :-)

  Thumb up 4 Thumb down 4
 32. Xavier :

  Crazym: To je zase otázka – jasně, že to funguje, jinak by to přece Macura nedělal. Když nahodíš 10 různých vizualizací různých staveb, které by mohly město posunout o úroveň výš, a řekneš, že se to fakt postaví, a těsně před volbami přidáš ještě pár koblih, tak ti na to zaručeně skočí minimálně 30% voličů, bez ohledu na to, jestli jsi třeba trestně stíhán za obrovský dotační podvod, protože stačí těm 30% říct, že to Kalousek a účelovka, a máš to v kapse ;-D

  Thumb up 5 Thumb down 4
 33. ahoj :

  Jestli je myšlenkou toho projektu udržení zaměstnaných mladých lidí v Ostravě a zabránění jejich odlivu, pak je to moc fajn počin.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 34. Martin [msstavby.cz] :

  ahoj: Udržení lidí tím, že jim město z veřejných peněz postaví pár bytů? To jsme zase v řízené ekonomice?

  Thumb up 5 Thumb down 9
 35. Xavier :

  Martin [msstavby.cz]: A to sis, Martine, nevšiml, že si v podstatě celá EU v posledních letech pohrává se sociálním i ekonomickým inženýrstvím mnohdy podobným způsobem, jako to dělal bývalý komunistický blok?
  Ale ono budování bytů i v tom smyslu, jak to psal „ahoj“, vidím jako neproblematické. Však to měli v programu mnohé strany (ANO, Piráti, ČSSD či dokonce i KDU-ČSL, kteří se prezentují jako středo-pravicová, spíše konzervativní strana). A něco ve smyslu „startovacích bytů“ pro mladé, které by vlastnil a pronajímal stát dokonce i v lukrativních lokalitách (s možností budoucího odkoupení), má teď v programu pro komunálky třeba i pražská ODS, protože v Praze je fakt cena bytů přemrštěná. Tož co :-)

  Thumb up 8 Thumb down 3
 36. Mx :

  Velmi se mi to líbí. Ještě bych ocenil nejaky ten kulaty tvar na tom, ale super. A oceňuji ten pruchod = nova pesi cast v centru mesta

  Thumb up 2 Thumb down 2
 37. Honza :

  Osobně bych tam asi nejradši viděl jeden návrh který se do užšího výběru nedostal. http://gutgut.sk/Work/BYTOVY-DUM-KOSTELNI

  Thumb up 5 Thumb down 2
 38. Xavier :

  Honza: Jo, ten je nejlepší. Ale to by bylo na Ostravu moc dobré ;-)

  Thumb up 3 Thumb down 3
 39. Rýša :

  …podzimní volby? Proto najednou zástavba jedné ze spousty proluk v centru. Jsem skeptik – nevěřím, že po volbách se začne stavět. Důvody se najdou…

  Thumb up 6 Thumb down 2
 40. balde :

  Honza: taky pěkné řešení tohle je přesně důvod proč míají smysl soutěže, bojují proti sobě různé varianty řešení návrhy

  Thumb up 7 Thumb down 0
 41. brzda :

  Adam Třetí: Pokud se nedokážeme odstřihnout od tohoto falešného kamarádství, nikdy se neposuneme dopředu. Tvůj kamarád je obyčejná pijavice, která parazituje na slušné společnosti. Je to totéž jako by kradl v obchodě, akorát tam okrádá majitele a takto okrádá nás všechny….

  Thumb up 6 Thumb down 2
 42. Adam Třetí :

  brzda: Není vhodné říkat o kamarádství, o kterém nic nevíš, že je falešné. Ten člověk mi před pár lety, když jsem byl totálně na dně, vyšel vstříc více než kdokoliv z mé vlastní rodiny a neuvěřitelným způsobem mi pomohl. I proto by mi to prásknutí přišlo jako nehorázná zrada…
  Kdyby to byl jen nějaký „kamarád“, tak ho prásknu bez mrknutí oka. Jenže takový „kamarád“ se ti nikdy s ničím takovým nesvěří ;-)

  Thumb up 3 Thumb down 1
 43. Hynek [msstavby.cz] :

  Adam Třetí: tak do tveho pristupu ke kamaradovi asi nikomu nic neni, me spis fascinuje clovek, ktery ma treti dite na ceste a hazarduje timto zpusobem.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 44. Adam Třetí :

  Hynek [msstavby.cz]: Jo no, hazard to je. On je ale děsněj anarchista a nenávidí celý systém, tak mu to takhle oplácí. A hloupý není. Ale já mu to vymlouvat nebudu – už jsem se pokoušel. Odpovědí mi bylo, že nevidí důvod, proč by si měl kvůli STBabišovi krátit svůj příjem o nějakých 30 táců dolů :-D
  Si myslím, že takhle žije dost lidí. Prej je 2,8% lidí tzv. OBZP, kteří nejsou registrovaní ani na UP a nemaj příjmy. Asi to nebude jen tak :-D

  Thumb up 2 Thumb down 0
 45. brzda :

  Adam Třetí: OK, chápu tvůj přístup po tomhle vysvětlení, jen jsem chtěl říct, že právě díky těmto lidem celý systém nefunguje tak jak by fungovat mohl. Kdyby každý platil co má, všichni by jsme mohly platit méně. Takto ti slušní (pro kamaráda ovce) doplácí na ty neslušné (ať už anarchisty nebo vychcánky)….

  Thumb up 6 Thumb down 2
 46. Adam Třetí :

  brzda: Nejsem si jistý, jestli tenhle systém doplácí zrovna na lidi tohoto druhu. Jestli tohle dělají třeba ty 2% lidí, tak by se ti v případě, že by to nedělali, snížily odvody ze mzdy třeba o 0,2%. Horší je to s tím, jak kradou ti nahoře, nejen lidé z vlády, ale třeba i velkopodnikatelé, kteří si pomocí různých kliček odvádí daně v daňových rájích. Do těch bych spíš kopal… nejsem Babiš, abych sváděl všechny nedostatky státu na „nepoctivé“ lidi s příjmy do 50 tisíc měsíčně a ještě je chtěl šikanovat :-)

  Thumb up 6 Thumb down 0
 47. Martin [msstavby.cz] :

  Xavier: No jo, ten zlý Brusel :)
  Já chápu, že v zemi, která si sama neumí vládnout a 40 let ji vládl někdo jiný, nerada akceptuje různá nařízení, která ještě při implementaci vlastní vládou na národní úrovni zmrší.

  Ale sociální bydlení prosazované po Evropě je něco jiného, než tento domeček s parkováním v podzemních garážích a dalšími službami v centru Ostravy.
  Tohle je prostě zvrácený postup města, kdy se Semerák protlačil (i skrze Riegera) na investice magistrátu a za zástěrkou toho, že se v centru 8 let nepostavila větší stavba, nyní investují VEŘEJNÉ peníze do solidních bytů, za záminkou oživení centra. Namísto toho, aby se konečně někdo zbavil Ostravaka na radnici a pustil investice soukromých investorů, které za pár let již nebudou tak silné nikde po ČR, díky ekonomickému cyklu.

  Vídeň je pověstná svým program sociálního a dostupného bydlení, ale troufl bych si říct, že ani tam by se neobjevil projekt s tak velkou plochou pro podzemní parkování. Stačí se třeba mrknout sem: http://www.skyscrapercity.com/forumdisplay.php?f=1025

  Ono je fajn si číst diskuze přímo od lidí, co v daných lokalitách bydlí. Třeba se dočtete, že lipský radní za Afd by nejraději zakázal kola, aby již nedocházelo ke zraněním cyklistů…

  Thumb up 9 Thumb down 4
 48. adam :

  Martin msstavby:

  Zpětná vazba vaši kritiky, tedy kritiky tohoto webu:

  V Ostravě se nestaví bytové domy.
  V centru je mnoho nezastavěných proluk.
  Mohou za to politici. Magistrátu a MOaPu.
  Když uz se něco za veřejné peníze staví, je to nekvalitní, chybí architektonická soutěž.

  Fakta: Za vlády ODS rozprodala Ostrava 86% bytového fondu.
  Nájmy z bytových prostor tvoří v každém městě významný zdroj komunálního rozpočtu.
  Posledních osm let jezdí zastupitelé Ostravy (ODS + ČSSD+ KDU a Ostravák+ANO+ ODS) s volnými parcelami po developerských veletrzích jako s cirkusem.
  Přes to všechno se developeri se svými projekty bydlení do centra neženou-v centru 0 prodaných parcel; 0 postavených bytů.
  Když město ve výrazně prebytkovém rozpočtu vytvoří vlastní projekt včetně kvalitní architektonické soutěže, kterým by mimochodem alespoň nepatrně dohnalo deficit nájemního bydlení, je opět a zase všechno špatně.
  Schází mi ve vaší kritice jednoznačný směr ( ten je zatím pouze vidět vždy a za všech okolností proti politikům MOaP a magistrátu) a alespoň základ konstruktivismu.

  Thumb up 3 Thumb down 5
 49. Martin [msstavby.cz] :

  adam: Tak já nevím, ale ukaž mi kde jsem mluvil o rozprodání bytového fondu? Ale ten tento luxusní druh nájemního bydlení je dle mě prostě přes čáru.

  Bohužel se teď staví v centru pouze bytové projekty, které byly zahájeny ještě před vládou Ostravaka (Karolina, rezidence Preslova). Ale chápu, že když by premiérem mohl být klidně masový vrah, tak developer a jeho partička na magistrátu a radnici nevadí.

  Thumb up 2 Thumb down 4
 50. Hynek [msstavby.cz] :

  adam: ono neni „vsechno spatne“, ale pres to, ze ta vec ma dva svetle momenty, prece nezacnem najednou ignorovat ten zbytek.

  nebo asi dobry, takze mame konecne na papire jeden projekt zastavby proluky, ktery prosel arch. soutezi, dal druhy projekt klasicky bez souteze v pamatkove zone. developerem obou je obvod, jehoz druha ruka paralelne skrta projekty soukromych investoru takovym zpusobem, ze se tu leta nepostavilo temer nic..

  ok, teda az na super asfaltovou nadrazni s rok trvajicim porodem zastavkoveho pristresku hodneho zarazeni nekam mezi 19. a 21. stoleti, dle meho laickeho nazoru trochu snesitelnejsi ceskobratrskou s nakonec sice trochu retardovanym parkovistem, ale zas hodne retardovanou zastavkou a pravidelne rozkopane prostranstvi pred domem umeni, kde uz delsi dobu clovek ztraci nit, kde konci jeden a zacina druhy projekt a ktery kus prostoru teda uz snad vzesel z arch. souteze a ktery jeste ne..

  no budme zcela konstruktivni a veselme se :))

  Thumb up 6 Thumb down 3
 51. adam :

  Součástí kostruktivní kritiky je nekritizovat vše a za každou cenu-tedy to co vidím zde.
  Když vůči někomu působím kriticky, hodnotím to, co se má zlepsit a to co uz je dobre. Z příspěvků Martina mám dojem, ze špatně je úplně vše. Tedy kromě neopodstatněné kritiky ( vlastně fake new) někoho z Pirátů viz projednávání zahloubení části Místecké na Ministerstvu dopravy.

  Třeba jsem nepochopil, jak můžete kritizovat zamítnutí stavby hotelu na křižovatce 28.ríjna a Podebradovy ul. , když ten projekt nemá skoro žádné parkovací stání. Touto nelogickou kritikou akorát podporujete ty umělace z veklácké lobby, kteří chtějí udělat z Ostravy ještě větší bordel. Myslíte si, že třeba v Zurrichu by vám zastupitelé takvý projekt odsouhlasil? A třeba v Michalovcích? Zeptejte se sami sebe kam směřuje vaše kritika a koho tím podporujete…..

  Thumb up 2 Thumb down 9
 52. Hynek [msstavby.cz] :

  adam: ja se nehodlam hadat, navic na slovni spojeni „nekritizovat vse a za kazdou cenu“ se neda rozumne reagovat.

  90% martinovy a kubovy prace se zhmotnuje v clancich, ktere nic nekritizujou.
  nejnavstevovanejsi rubrika jsou Nove podniky, ktera je vylozene pozitivni
  druha nejnavstevovanejsi jsou Promeny ostravy, ktera je sentimentalni a urcite ne kriticka (to uz si nekdy delaji ctenari sami v komentarich)
  kdyz se podivam do statistiky za posledni rok, tak nejctenejsi clanek z ovastory, coz je kriticka rubrika, ma polovicni navstevu, nez nejctenejsi clanek z novych podniku. a srovnatelnou ctenost jako clanek o novem lidlu..

  vidis jen to, co chces a zbytek nevnimas.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 53. Danek :

  adam: Adame, už delší dobu mám z Martina pocit, že mu ten uspěch(z tohoto úspěšného webu) stoupl do hlavy…pokud má nějaký názor,tak ho prezentuje dost nevybíravým způsobem..stylem já mám pravdu a vy jste ……..bohužel. …a jak mu řekl, jeden pán..když jsem byl mladý byl jsem taky buřič…ono se to s věkem a zkušenostmi, nějak vybrousí.

  Thumb up 3 Thumb down 6
 54. Hynek [msstavby.cz] :

  Danek: a ja jsem s martinem 8 let a prijde mi, ze je porad stejny.

  z tehle nazoru mam pocit, ze tu fakt chybi nekdo, kdo by to tu trosku zase prekalibroval. tohle treba nekdo jeste pamatuje? tenhle styl byste asi tezko prezili..
  http://rip.zitbrno.cz/rozvoj/krno-stavi-jizni-ghetto

  Thumb up 0 Thumb down 1
 55. adam :

  Dobrá, vidím jen to, co chci. V pořádku. Chci se tedy konkrétně Martina zeptat, jak by situaci s vylidněným centrem a dlouhodým nezájmem developerů o bytové projekty v centru řešil on. Postavit nájemní bydlení na základě architektonické soutěže, je tedy špatný krok, to už víme. Jak dál?

  Thumb up 4 Thumb down 4
 56. Martin [msstavby.cz] :

  adam: Kdybych měl kritizovat vše, co město udělá, tak není na webu jiný obsah. V článcích, ve kterých se snažím na něco poukázat dávám i příklad, jak to jde jinde a lépe. Četl jsi vůbec ty články?

  Já nevím, o čem je u Místecké řeč, ale záznam z jednání zastupitelstva MOaP je online na stránkách radnice. Zmiňovaný text jistého Piráta je jen sepsání sondy v okruzích lidí, kteří mají k projektu na Ministerstvu blízko. Mimo jiné to způsobilo posunutí samotného data realizace stavby Místecká III.

  K hotelu na rohu ulic 28.října a Poděbradova. Objekt měl normou splněné kapacity parkování. A celé podzemní patro pro parkování rozhodně zanedbatelné není. Nejsem si ted jistý, jestli tam náhodou nebyly navrženy dvě patra podzemního parkování. Jak v Michalovcích nevím, ale v Curychu by požadovali maximální počet parkovacích stání. Ne minimální.

  K dotazu k situaci v centru. Rozhodně bych si nehájil vlastní píseček jako pan Semerák a povolil bych soukromých investorům v centru města stavět. Ten zájem tady je doložený na mnoha příkladech. Bohužel však staveb zamítnutých. Nikde jsem nenapsal, že arch. soutěž na nájemní bydlení špatně. Ale to co město hodlá stavět je na úrovní developera rezidencí. Takto si městské byty, s podporou individuální automobilové dopravy, nepředstavuji. Příklady, co mělo být zadáním najdeš např. zde https://www.archdaily.com/category/social-housing

  Bohužel jelikož město málo investuje, hromadí se mu peníze a má na takové srandy prostředky. A pak jak psal Hynek. Tady se soutěž udělá a vedle Staré radnice ne? Logika?

  Danek: Prosím, definuj mi na příkladech, jak mi úspěšnost webu stoupla do hlavy. Mimochodem stále čekám na to, kde jsi přišel na to, že má oblíbená pol. strana je ODS. V této straně nejsem (ani v jiné) a ani jsem ji nikdy nevolil…

  Povědomí se například projevuje zatím tak, že např. místostarostka Poruby, už Hynek někde zmiňoval, si myslí, že si vymýšlím články o výstavbě porubské radnice. Přičemž toto na webu není nikde napsáno. Pouze jsou zde návrhy studentů, které jsou studentskými studiemi… Bohužel ani po zaslání odkazů tato členka hnutí Ano nic nepochopila a jede si svou… Těchto přešlapů má více..

  Thumb up 20 Thumb down 2
 57. Jp :

  Martin [msstavby.cz]: Dobře napsané ?

  Thumb up 4 Thumb down 0
 58. PHrabov :

  Martin [msstavby.cz]: výborně napsané

  Thumb up 3 Thumb down 1
 59. Martin [msstavby.cz] :

  PHrabov: Jp: Děkuji.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 60. aldar :

  to – Martin [msstavby.cz] : Však na přístavbu Galerie výtvarného umění taky nebyla soutěž a tu obludu chce někdo postavit.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 61. adam :

  Jsem rád, že alespoň prafrázuješ, že žeje tedy pravda, že vše, co město udělá je špatně. ( tak jsem pochopil větu, že by zde nebylo nic jiného, kdyby se tato stránka měla zabývat tím, co udělalo město špatně.

  To, že je záznam na netu je zásluha Hnutí Ostravak. To jako první a jediné usilovalo o to, aby veřejná jednání, mimojiné i to, jak kdo hlasoval bylo k dispozici. Tuším, že to prosadili až s podporou ANO. Děkuji, že jsi to zde připomněl.

  K Místecké, to, že do dojde pravděpodobně k zakloubení III. úseku nebo jeho části a tím se rozšíření na čtyři pruhy posune o dva roky je podle tebe špatně? V pořádku, pak je třeba ale dopsat také tu druhou část příběhu, že v onom inkriminovaném místě bude stát 16m vysoká zeď nebo skleněné ný krát nad cestou. Teď jsme u jediných dvou realizovatelných variant – kritikou první tedy preferuješ druhou. Klobouk dolů……

  Okruhy lidí mající blízko projektu Místecké………….. já jsem zase zaslechl povídat v tramvaji jednu paní…………… Asi na této úrovni je tato informace. Právě na zadání ŘSD se dopravní studie dělá. Nebo ji ŘSD zadalo a nevědělo o tom?

  O sociálním bydlení nikdo nikdy v souvislosti s výstavbou na Kostelní nemluvil. Možná někdo zde. Stavět sociální bydlení přímo v centru by bylo i tak zvláštní. Odkazy, které posíláš jsou projekty sociálního bydlení.

  Ne, dvoupatrové stání u hotelu Campanile & Premiere Classe určitě nebylo. Nebylo tam totiž VŮBEC žádné podzemní parkování. Parkování bylo řešeno parkovištěm ve dvoře ( přesně tento typ kvalitních hotelů v Ostravě chybí) s kapacitou 36 míst. To je pro projekt s cca 120 pokoji velmi málo. Kde by asi parkování ostatní hosté? A kdo by mohl za vzniklou neúnosnou dopravní situaci? Kdo by byl podepsán pod souhlasem stavět? No, zas by bylo co kritizovat.

  Už to zkrátím. Za sebe nechápu realizaci Nádražní, stejně jako fakt, že momentálně asi nikdo neví, který projet se vlastně před Domem umění realizuje, přístřešek zastávky Elektra aj. Protože v Ostravě žiju 40 let, vidím na druhou stranu, že momentální složení rady je asi to nejlepší, co kdy Ostravu reprezentovalo. Chápu, že lobby, která chce stavět za každou cenu vše bez ohledu na dopad a na kvalitu tito lidé nevoní, na druhou stranu, vaše kritika je kritika totalitní, jednobarevná a monotématická.

  Thumb up 9 Thumb down 12
 62. Pepper :

  adam: „momentální složení rady je asi to nejlepší, co kdy Ostravu reprezentovalo“ Pokud nemáte rád změny, tak to je pochopitelné. Nás ostatní 8 let placeného nicnedělání a sezení na prdeli moc nenadchlo :)

  Thumb up 4 Thumb down 2
 63. Hynek [msstavby.cz] :

  adam: tak jednak ta kritika je do jiste miry subjektivni. a komu se nazor nelibi, ma prostor to rozcupovat v komentarich, ktere se tady porad jeste daji i cist, takze nevidim v tom problem.

  druhak, nevim kde beres cislo 36? verim, ze z tramvaje ne, ale proc ja vidim tohle?

  Thumb up 10 Thumb down 0
 64. Martin [msstavby.cz] :

  adam: Prosím, přečti si pořádně, co jsem psal. V úvodu jsme psal tohle:“Kdybych měl kritizovat vše, co město udělá, tak není na webu jiný obsah.“… KDYBYCH MĚL. Nikde nepíši, že vše je špatně.

  Prvně se místecká nemá navrhovat jako dálniční průtah. Za další, nepíšu, že zahloubení je špatně. Ale stavbu to nezpozdí pouze o dva roky, jal píšeš ty. To jsi vzal kde prosím? Ale o let více. Věřit mi, ani lidem, co zjišťovali informace k tomuto záměru nemusíš, ale zatím tu historkami z tramvaje bavíš ty!

  Ano, vím na co jsem dal odkaz. Social living je však hromadný název pro více druhů bydlení na webu archdaily. Jedná se především o městské bydlení, sociální bydlení, startovací atp. Projdi si různé projekty.

  K parkování u hotelu viz Hynek…

  Thumb up 1 Thumb down 2
 65. Forge :

  Martin [msstavby.cz]: Ad místostarostka Poruby – která z těch dvou? Bajgarová?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 66. Forge :

  adam: „… vaše kritika je kritika totalitní, jednobarevná a monotématická.“

  Zkrátím to – nevidíte si do huby.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 67. Martin [msstavby.cz] :

  Forge: Ano.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 68. Adam :

  Hunek, Forge: O.k. beru, svůj zdroj, uvádějící 46 park. míst z toho 10pro peirsonál nejsem schopen dohledat. Moje chyba. Proč je to důvod k vašim urážkám víte jen vy…..
  Pěkný den, bezmezní kritici

  Thumb up 2 Thumb down 1
 69. Forge :

  Adam: Použil jsem citaci. Co více ještě chcete!? (Znáte snad efekt zrcadla…)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 70. Martin [msstavby.cz] :

  Adam: Tak možná proto, že nás obviňuješ ze lží. Stojíš si skálopevně za svým tvrzením, o kterým jsi nyní napsal, že jsi nedohledal k němu pravdivé informace.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 71. R. :

  minuta 3:50 -> „nejedná se o žádnou modernu“. Podle mě to teda „moderna“ je a to je dobře.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 72. rasta :

  R.: že si na to po skoro osmi letech vzpomněli zrovna před volbama. Centrální obvod, který má být výstavní čtvrtí celého krajského města a nemá zkušenosti s architektonickou soutěží. Jsou to sráči… pryč s něma… teď chtějí machrovat a developeřit

  Thumb up 6 Thumb down 1
 73. R. :

  rasta: chápu to rozhořčení na základě všech historických zkušeností nebo i kvůli tomu načasování před volbami. Z politických důvodů se to určitě hodí, ale jako primární důvod „předvolební lež pro získání hlasů“ bych to zase neviděl. Pokud architektura začíná být ostravskými politiky vnímána jako důležitá (i kdyby jen proto, že cítí tlak veřejnosti a vidí příležitost se zalíbit), je to pořád dobře. Na druhou stranu jak znám Ostravu, tak mi připadá, že většině voličů města je nějaká architektonická soutěž na jeden bytový dům v centru stejně naprosto ukradená a zásadně to o jejich volebních preferencích neovlivní. Takže toto je zase bod pro politiky, kteří by snad mohli mít trošku vlastního rozumu, myslet to vážně a snad to i dotáhnout do zdárného konce. Samozřejmě to asi dříve dotáhnou do konce ti, kteří to začali, než nějaký nový amatér, který to po nich převezme a bude mu trvat zase 3 roky, než se rozkouká. Ale zase si myslím, že i toto vnímá jen minorita ostravských voličů a proto nesázím na to, že by za tím byl až takový brutální politický kalkul. Zvládnout něco vysoutěžit a postavit s nulovými zkušenostmi během 4 let v ČR asi taky není prdel. Ale nebuďme hned jen negativní. Město se zlepšuje. Jen by si mělo uvědomit, že to jde moc pomalu a proto třeba zrychlit.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 74. Ivo Vondrak :

  R.: To je ale chujovina. Kolik ti ta tvá strana platí za psaní takovejch blbin?

  Thumb up 2 Thumb down 2
 75. R. :

  Ivo: At si rozumime, tak taky doufam, ze soucasnou reprezentaci po volbach nahradi nekdo kompetentnejsi (predevsim v obvode MOaP, kde bydlim a kde napachali uz dost prasaren). Kazdy komu na meste zalezi a vnima vsechny jeho neresene jizvy ale musi uznat, ze toto je jedna z mala pozitivnich veci, ktera se tady za posledni dobu rozbiha. Tak me stve, jak je hned kazdy odbornik a vidi to cernobile. To nikomu (ani vam) nepomuze. A kdo me plati? Je to kombinace Soros/Svetlik/Bakala/Bernfeldova/Mouka/Vltavsky. A tomu verte!

  Thumb up 1 Thumb down 0
 76. rasta :

  když to někdo nezvládne za čtyři roky – budiž, je to průser, ale tahle pakáž už to tam hnojí let osm. A postup je stále stejný. Líbivé obrázky, fantastické studie a billboardy o tom, kdo to myslí s Ostravou nejlépe a pak 4 roky nic faktického nedělání. Už by si mohli z té štěrkovny na centrálním náměstí udělat zase pískovnu a dát lidem hry.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 77. Martin [msstavby.cz] :

  https://www.archdaily.com/894746/20-examples-of-floor-plans-for-social-housing

  Thumb up 1 Thumb down 0
 78. rado :

  Treti navhr vypada a podle meho oka tam pasuje nejlepe. Krasna velka okna, bila cihla.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 79. Crazym :

  Dnes při hledání něčeho jiného jsem narazil na tohle http://www.earch.cz/cs/architektura/michal-palascak-postavi-v-centru-ostravy-zlaty-bytovy-dum jsou tam půdorysy od 1PP po 6NP a dokonce se se dají pěkně zvětšit kdo by byl zvědavý :-) Tak jsem zvědav jak tohle dopadne…

  Thumb up 3 Thumb down 0
 80. davidb :

  Crazym:
  ¨To už tady bylo: https://www.msstavby.cz/bytovy-dum-biskupska-vysledky-souteze-27-04-2018/

  Thumb up 1 Thumb down 0
 81. davidb :

  Crazym:
  Omlouvám se.
  Přehlédl jsem, že jsme přímo v té diskuzi :-)
  Fakt se kaju.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 82. thvari :

  nemá někdo potuchy, jak to vypadá s tímto domem? tohle by byl totiž opravdu povedený barák…

  Thumb up 3 Thumb down 0
 83. FM :

  thvari: Podle pozemky.ostrava.cz to vypadá, že to město bude zkoušet prodat soukromému developerovi.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 84. thvari :

  FM: tak uz jsem se ptal na Twitteru pani namestkyne Bajgarove, podle jejich informaci uzavreli pred nekolika tydny smlouvu na projektovou dokumentaci

  Thumb up 4 Thumb down 0
 85. JSjr. :

  thvari: Projekt patřil původně městskému obvodu, ten v něm však neviděl prioritu či nechtěl pokračovat. Tak jej nakonec převzal magistrát. Zřejmě tedy došlo k určitému období, kdy na něm práce stály.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 86. vojta :

  Přípravné práce pokračují
  https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/pokracuji-pripravne-prace-na-projektu-bytoveho-domu-v-centru-mesta?fbclid=IwAR1-Gucor0xXnKmK8qfdVEIwBLIMO5ulqRhfYxr1nvlUncad4Nl3R-18Uu0

  Thumb up 6 Thumb down 0
 87. Crazym :

  „Stavbu bytového domu v centru města na dosud velmi nevzhledné proluce považujeme za důležitý projekt v době, kdy je ve městě velká poptávka po kvalitním bydlení. Návrat rezidentů vnímáme jako nezbytný pro oživení centra a nové možnosti bydlení vidíme jako jednu z cest pro udržení zejména mladých lidí v Ostravě,“ uvedla náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová.“ Kecy té paní mě fakt baví a přemýšlím jak a kde je trénuje :DD

  Thumb up 5 Thumb down 4
 88. adamous :

  vojta: Snad nebude zase nejaka petice :D

  Thumb up 7 Thumb down 0
 89. Martin [msstavby.cz] :

  IG a HG průzkum na 3 týdny je poměrně dlouho.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 90. Rýša :

  Crazym: …nejspíš u Babiše.

  Thumb up 5 Thumb down 5
 91. MD :

  Chtělo by to vyřešit nesmyslnou křižovatku Kostelní – Havlíčkovo nábřeží u Polikliniky Kostelní a Docku. Nepřehledná, parkující auta, není možnost pro chodce. Také vedení hlavní silnice přes tuto křižovatku, pak přes Biskupskou je špatné.

  Jo a jírovec na Biskupské už nestojí. Dalo se to čekat – byl nemocný.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 92. davidb :

  MD:
  Ta křižovatka je jedna z nejhorších co znám.
  Jak svým uspořádáním, tak těmio vlnami povrchu.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 93. Crazym :

  Hele lidi, zaregistrovali jste kdysi tohle?
  https://www.klarch.cz/media/snimky/014.jpg
  https://www.klarch.cz/media/snimky/015.jpg
  https://www.klarch.cz/media/snimky/016.jpg
  https://www.klarch.cz/media/snimky/017.jpg
  Od Kocián/Liška ARchitekti. Myslím, že to ani nepřihlásili do soutěže, teda aspoň jsem to nenašel https://verejnezakazky.ostrava.cz/detail/11811
  Co vy na to?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 94. Martin [msstavby.cz] :

  Crazym: Přihlásili.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 95. D-r :

  Crazym: Sakra, dobré to je!

  Thumb up 2 Thumb down 2
 96. Martin [msstavby.cz] :

  Za mě nejvíc od STOPRO
  https://www.msstavby.cz/bytovy-dum-biskupska-vysledky-souteze-27-04-2018/

  Pak tyhle
  http://www.platformaarchitekti.cz/bytovka-kostelni-biskupska/
  http://www.ikabrno.cz/projekt/novostavba-bytoveho-domu-kostelni-biskupska-v-ostrave
  http://www.space8.cz/projekty/bytovy-dum-ostrava/
  https://mikajiri.wordpress.com/portfolio/bytovy-dum-v-ostrave/

  Thumb up 2 Thumb down 0
 97. Crazym :

  Martin [msstavby.cz]: A jak to že nejsou v tom seznamu účastníků? Nebo jsou pod něčím jiným než KLAR či jména Liška a Kocián?
  Mě se třeba ten jejich návrh líbí víc než vítěz.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 98. Martin [msstavby.cz] :

  Crazym: mají v tom nějaký nepořádek. na fajnova.cz psali, že se přihlásilo 48 návrhů.https://fajnova.cz/zname-viteze-navrhu-bytoveho-domu-centru-mesta/

  Thumb up 1 Thumb down 0
 99. josef :

  Martin [msstavby.cz]: STOPRO je naprosto luxusní…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 100. vojta :

  Nové zlatější vizualizace bytového domu Biskupská.
  http://palascak.com/2021/02/08/bytovy-dum-ostrava/

  Thumb up 3 Thumb down 0
 101. Marthin :

  https://www.patriotmagazin.cz/jeste-archeologicky-pruzkum-a-pak-uz-se-v-centru-ostravy-zacne-stavet
  „…výstavba by měla začít na jaře roku 2022. Předpokládaný termín dokončení je ve druhé polovině roku 2023“
  Nevíte někdo, proč se nezačalo stavět?

  Thumb up 5 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.