Ostrava představila Památník válečným veteránům

V parku Československých letců v centru Ostravy zástupci města, armády a autoři představili Památník válečným veteránům. Místo má důstojně připomínat všechny veterány. Návrh památníků vzešel z výtvarně-architektonické soutěže, kterou organizovalo město. Se svým návrhem v ní uspěla sochařka Pavla Sceranková. Na uměleckém řešení se podílel také spisovatel Ondřej Buddeus.

„Oceňuji, že samospráva vyjadřuje tímto památníkem podporu našim veteránům, protože se nám tady schází tři etapy našeho veteránství – legionáři, druhováleční veteráni, ale je to také poprvé na území České republiky, kdy se otvírá památník novodobým válečným veteránům. Za ta léta, od roku 1991, máme za sebou desítky misí, ve kterých se protočily tisíce našich vojáků a několik z nich také položilo své životy při plnění svého úkolu. V tom je význam tohoto památníků,“ uvedl Jaroslav Hrabec, který je autorem myšlenky vybudování památníku.

Památník tvořený třemi kužely je opatřen nápisy, které odrážejí myšlenky veteránů a zachycují jejich osobní zkušenost. Jeho tvůrci vedli rozhovory s válečnými veterány z novodobých konfliktů i druhé světové války. „Snažili jsme se, aby výběr výrazů, obratů a motivů byl věcný, důstojný, s naprostým respektem k bojovnicím a bojovníkům, jejich příběhům a zkušenostem, vojenským i osobním hodnotám a abychom se, slovy jednoho z veteránů, nedopustili žádného ‚hraní na city‘,“ uvedl Buddeus.

Sceranková dodala, že armáda i veteránství pro ni bylo novým tématem a hledala si k němu cestu. „Uvědomila jsem si, že to z čeho umím vycházet, to je moje zkušenost jako člověka, který tu válku nezažil. Veteráni nebo vojáci jsou lidé, kteří mají tuto přímou zkušenost, s kterou se vrací domů, a že to vlastně musí být i nějaký typ osamocení nebo nemožnost sdílet tuto zkušenost s někým ve svém blízkém okolí. Snažila jsem se vytvořit místo, které by bylo místem setkání. Místo, které promlouvá jejich řečí,“ uvedla Sceranková.

Vzniku díla předcházela soutěž, kterou město vyhlásilo v roce 2019. Přestože do ní přišlo 27 návrhů, žádný z nich nenaplnit očekávání poroty. Soutěž byla zrušena a v roce 2020 vyhlášena znovu. Výstavba památníku začala v září roku 2021 a instalace byla dokončena letos v květnu. Autoři dílo navrhli, ale také jako celek projekčně připravili a zhotovili. Náklady na vybudování památníku byly 5,24 milionu korun. Většinu nákladů uhradilo město, ale podílel se také Moravskoslezský kraj a centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz.

zdroj: archiweb.cz

Související články


Komentáře

  1. Jana :

    Po všech těch hrůzách (Štorek před Novou radnicí, Janáček, Śpinarová, Kryl, ale i Úsvit před Domem umění), první plastika / památník ve veřejném prostoru, která má šmrnc.

    Thumb up 14 Thumb down 12
  2. NPete :

    Nevím mám to před barákem a připomíná mi to kolotoč
    Nic asi lepsiho nešlo vymyslet….

    Thumb up 12 Thumb down 7
  3. Crazym :

    Tak kdysi ač to byl Park (masového vraha) Dzeržinského, tak nikdo tomu neřekl jinak než U letadla a všichni věděli kde a proč https://screenshot.cz/P8EH0/ Teď se to jmenuje Park Československých letců, žádné letadlo tam není a jsem zvědav jestli se ujme nějaké nové názvosloví související s výbavou parku. Máte nějaké návrhy? :-)

    Thumb up 13 Thumb down 1
  4. adamous :

    Cekam, kdy to parta mistnich elit odkutali nekde do sberny.

    Thumb up 15 Thumb down 7
  5. Crazym :

    Hele, teď mě napadlo, že kdysi v souvislosti s obnovením památníku kromě problému s už nedostupným letadlem se vedly kecy o tom, že ač se dochoval projekt a dokumentace původního památníku, tak stejně už neodpovídá současným bezpečnostním normám a mohlo by se tam nějaké dítě zrakvit což se i v minulosti stalo. Tak co, budeme uzavírat sázky kdy dojde v souvislosti s těmi pohyblivými částmi toho nového památníku k nějakému problému? Nějaká ta amputovaná minoritní ručička či nožička by počítám byla pomalu problém nejen na zrušení toho díla ale i na mezinárodní skandál a ostudu :-)

    Thumb up 9 Thumb down 9
  6. liaa :

    Každá amputovaná ručička nebo nožička bude logicky problém (pokud k tomu dojde). Vám připadá, že by to neměl být problém?

    Thumb up 1 Thumb down 13
  7. Jana :

    Tohle je na defenestraci.

    Thumb up 4 Thumb down 10
  8. Marian Kechlibar :

    Šmrnc to má, ale zdálky bych nepoznal, že jde o památník válečným veteránům.

    Spíš bych soudil, že jde o vzpomínku na Pythagora, Euklida a další geometry.

    Thumb up 26 Thumb down 2
  9. Sanju :

    Marian Kechlibar: Jenže to je možná ono.. když půjdu po městě a uvidím nějakého bronzového chlapíka s flintou, tak to vlastně není nic zajímavého, něco takového člověk může vidět nejen v jiných městech, ale třeba i v nedalekých Sadech. Tady tenhle památník láká k tomu, aby člověk přišel blíž a byl aktivní, sáhnul si na těleso, zabýval se textem, který ho obkružuje (a který navíc psal opakovaně oceňovaný spisovatel). Umožňuje to lidem jáiné druhy interakce, než „klasika“, ke které se párkrát za rok položí kytky, ale jinak ji jen všichni míjejí bez zájmu.

    Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.