Areál dolu Hlubina aneb nový kulturní klastr

V Dolní oblasti Vítkovic finišují velké věci. Málokdo si dovede představit, v jakém rozsahu se dokončují práce na oblasti, která je humanitním protipólem technické části DOV. Exkluzivně přinášíme informace a fotografie z areálu.

Provoz Hlubina

– ideový projekt, který zastřešuje následující počiny. Kdysi jsme o něm informovali v souvislosti s objektem Starých koupelen (článek zde). Projekt ale nakonec zahrnuje rekonstrukci níže popsaných objektů v areálu Národní kulturní památky.

Průběžná jídelna: Hudba

Osm hudebních zkušeben a nahrávací studio s režií nabízí první z budov.

dul-hlubina-dolni-oblast-vitkovice-msstavby-cz-01

dul-hlubina-dolni-oblast-vitkovice-msstavby-cz-02

Sklad MTZ: Filmové centrum Cineport

Doposavad byli filmaři sice z exteriérů Dolní oblasti i Ostravska nadšení, ale jakmile došlo na zpracování natočeného materiálu, museli odjet. Transformovaný objekt jim dnes nabídne veškeré nutné zázemí ke zpracování filmu – tzn. střižnu, dva promítací sály (s kapacitou 25 a 55 osob) pro projekce a další zázemí. Zároveň ve dvou dalších patrech kancelářské zázemí typu open space.

dul-hlubina-dolni-oblast-vitkovice-msstavby-cz-03

dul-hlubina-dolni-oblast-vitkovice-msstavby-cz-04

dul-hlubina-dolni-oblast-vitkovice-msstavby-cz-05

dul-hlubina-dolni-oblast-vitkovice-msstavby-cz-06dul-hlubina-dolni-oblast-vitkovice-msstavby-cz-09

dul-hlubina-dolni-oblast-vitkovice-msstavby-cz-07

dul-hlubina-dolni-oblast-vitkovice-msstavby-cz-08

Trafostanice: Výtvarné umění

Jedná se v podstatě o trojici vzájemně propojených budov, které byly přetransformovány do dvou pater s celkovým počtem 17 ateliérů. Zhruba polovina včetně sociálního zařízení, druhá polovina má WC a sprchu společnou na patro.

dul-hlubina-dolni-oblast-vitkovice-msstavby-cz-10

dul-hlubina-dolni-oblast-vitkovice-msstavby-cz-23

dul-hlubina-dolni-oblast-vitkovice-msstavby-cz-22

Staré koupelny – prostor pro prezentaci aktivit

Jak jsme již zmínili, v původním ideovém projektu sdružení Provoz Hlubina zde byly právě ateliéry pro Provoz Hlubina, nakonec zde využili naplno rozměrů prostor a k dělení nedošlo. K budově byl vybudován v zadní části nový luxferový vstup. Před vstupem by mělo vzniknout přirozené náměstíčko pro setkávání.

V jedné z dvojice propojených budov vznikne hudební klub, v patře pak šatna a ve třetím patře pak taneční, případně divadelní sál. V druhé budově je připraven denní klub s barem a na vbudovaném mezipatře galerie. V dalším podlaží jsou 4 velkokapacitní ateliéry. Provozovatel klubů se prozatím hledá.

Stěžejní myšlenkou koupelen je symbióza s Provozem Hlubina. Kapela bude schopná nazkoušet a nahrát album v budově Průběžné jídelny, které představí veřejnosti v klubu, výtvarný umělec působící v bývalé Trafostanici bude mít podobnou možnost v galerii prakticky přes ulici.

dul-hlubina-dolni-oblast-vitkovice-msstavby-cz-12

dul-hlubina-dolni-oblast-vitkovice-msstavby-cz-13

dul-hlubina-dolni-oblast-vitkovice-msstavby-cz-14

dul-hlubina-dolni-oblast-vitkovice-msstavby-cz-15

dul-hlubina-dolni-oblast-vitkovice-msstavby-cz-16

Kompresorovna

Unikátní prostor se zachovalými exponáty památkově chráněných kompresorů poskytne zázemí pro uměleckou kavárnu s dramaturgií (workshopy, cestopisy, exkurze, školení..) a v další části budovy vznikne přímo lokální pražírna.

V patře stejné budovy je pak sál s velkou terasou. Zde by do budoucna mohla sídlit instituce galerijního typu, která by spolupracovala s umělci, působícími na Hlubině. Spojení prostředí a tvůrčích aktivit k tomu jen vybízí, uvedený model je běžný i v okolních zemích.

dul-hlubina-dolni-oblast-vitkovice-msstavby-cz-11

dul-hlubina-dolni-oblast-vitkovice-msstavby-cz-17

dul-hlubina-dolni-oblast-vitkovice-msstavby-cz-18

dul-hlubina-dolni-oblast-vitkovice-msstavby-cz-19

dul-hlubina-dolni-oblast-vitkovice-msstavby-cz-20

dul-hlubina-dolni-oblast-vitkovice-msstavby-cz-21

Termíny

Zní to až neuvěřitelně, ale práce aktuálně finišují a vše bude hotovo a k dispozici už prvního května. Výjimkou je kavárna s pražírnou, která by měla být otevřena v „základním“ režimu v rámci Colours of Ostrava, tedy v červenci a se vším všudy pak na přelomu léta a podzimu 2015.

Co dále?

Když už se zabýváme Dolní oblastí, asi se sluší zmínit to, že od 1.5. bude otevřena nová prohlídková trasa „uhelný okruh“, tedy návštěvníci se dostanou do nově transformovaných míst, anebo i do míst, která byla doposavad nepřístupná (např. Těžní věž). Trasa je vidět na schématu v článku o nově vybudované Lávce Mies Van Der Rohe.

Zároveň pak na sebe určitě strhává kus pozornosti avizovaný klub Heligonka Jaromíra Nohavici. Ten se bude nacházet v první nízké části budovy v místech bývalého hlavního vstupu do areálu Dolu Hlubina nedaleko podchodu. Slavnostní otevření se chystá na 7.6.2015.

dul-hlubina-dolni-oblast-vitkovice-msstavby-cz-24

dul-hlubina-dolni-oblast-vitkovice-msstavby-cz-25

Dále se v areálu v objektu Strojovny těžních strojů (budova s muralem naproti těžní věže) buduje vnitřní lezecká stěna, která by měla být zpřístupněna v září 2015.

K plné spokojenosti pak z pohledu návštěvníka zbývá jen omílaná chybějící restaurace v dosahu. Toto z principu stanov a myšlenky sdružení DOV řešit nechce a ani nemůže. Stále se tedy hledá investor, který by si zrekonstruoval jednu z budov a provozoval v ní restauraci.

Za informace a možnost prohlídky děkujeme Karlu Malíkovi z DOV.

Související články


Komentáře

 1. Vojta :

  Oujé, to zní velice pěkně! Tak pak už jen najít lidi, kteří prostor zaplní kulturním životem..

  Thumb up 7 Thumb down 1
 2. aggu :

  WOW.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 3. Martin Feix :

  Velmi rád bych těchto prostor využil, ať už pro fotografický ateliér, sklad či provozovnu e-shopu. Jsem velmi zvědav na podmínky, které nám kreativcům budou nabídnuty.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 4. Balde :

  vypadá to skvěle, nebude možnost nějakých prohlídek před spuštěním? A doufám, že ještě zapracují na těch venkovních stěnách některé by ještě potřebovali nějakou péči

  Thumb up 4 Thumb down 0
 5. Balde :

  a prosím, dokážete někdo určit tu budovu s Muralem, kde bude ta stěna?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. Jan :

  Úžasné, nebude to asi lehké, vše rozjet tak, aby to bylo životaschopné, ale moc se mi to líbí a fandím! Proč to investor tak tají, vždyť je to bomba a chce to zapojit komunitní život. Autorovi reportáže velký dík za profesionálně odvedený kus práce!

  Thumb up 8 Thumb down 1
 7. Hynek [msstavby.cz] :

  Martin Feix: napis na provoz@provoz.net
  Balde: ta vetsi naproti tezni veze

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Nimrod :

  Jan: Investor nic netají :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Jan :

  Nimrod: Metafora? Jako že samosebou netají, ale o nějakém větším PR nevím, pár článků o Heligonce v novinách, víc netuším.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. Hynek [msstavby.cz] :

  Jan: ja myslim, ze medialni humbuk prave ted zacne. ted to bylo opravdu syrove a ne pro kazde medium je vhodne ukazovat kino s krabicema bez sedacek, studia bez techniky, apod. u nas to neni problem, ale pro televizi apod. je asi lepsi si jeste par dnu pockat, zejo.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 11. thvari :

  tak já jsem žil v přesvědčení, že tam opravujou nějakou jednu budovu a k tomu vyroste ten klub JN a ono toho je asi jenom desetkrát víc :) není nad příjemná překvapení

  Thumb up 3 Thumb down 0
 12. Mar :

  fajné, jen bohužel zcela bez ekonomiky, vše je z EU dotací a až to přestane německé daňové poplatníky bavit – bude katastrofa…..
  Snad jen Ten Jarek bude fungovat- pokud tam bude vystupavat 1x týdně….

  Thumb up 3 Thumb down 8
 13. Balde :

  Mar: tak z dotace byla uhrazena rekonstrukce, dotace nejsou na provoz

  Thumb up 3 Thumb down 3
 14. Hynek [msstavby.cz] :

  3.5. je prvni promitani v cineportu: https://www.facebook.com/events/691616647631324/
  odlozeno kvuli prodleve pri kolaudaci…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 15. Nimrod :

  Mar: o ekonomice techto konkrtenich projektu tady mluvi nekdo,kdo nevi.to je supr! Nerikam ze vsechny veci z dotaci v republice jsou smysluplne,ale je potreba rozlisovat

  Thumb up 3 Thumb down 1
 16. Ales :

  Nimrod:
  Nimrode, máte pravdu, že je potřeba v dotačních projektech rozlišovat. A mimo výslovných zlodějen by se v republice sotva našel odpudivější příklad „využívání“ dotačních zdrojů, než je DOV a příbuzné projekty. Bylo by to smutné povídání – o manipulaci s podmínkami ROP MS, o přesunech alokací mezi prioritními osami, o velmi pružném výkladu dotačních a zadávacích podmínek, o roli pana Babky v pozici krajského náměstka, městského radního a předsedy magistrátní finanční komise, o protékání dotačních peněz skrze krachující VOKD, o sehraném spřežení Světlík – Babka – Tošenovský při plánu zrušit Černou kostku a přesunu VK hádejte kam, o ostudě kolem OMG, o plánované neexistenci konkurenčních projektů….

  Pokud tento parazit nezahubí svého hostitele, nebude to rozhodně jeho zásluha.

  A prosím, už nikdy, NIKDY nepiště o ekonomice v souvislosti se záměry, které mají komerční povahu, ale odpočátku jsou postaveny na přísunu financí z veřejných rozpočtů.

  Thumb up 7 Thumb down 8
 17. AC :

  Ales:
  Souhlasím nejlepší projekty jsou typu Ostravice, Jatka, Skelet a podobně. Nejsou na to potřeba žádné dotace, nic to nestojí a hlavně ekonomika tam funguje perfektně. A ještě to udělá Ostravě parádu u turistů .-).

  Thumb up 9 Thumb down 3
 18. zerdě :

  mi se to libi

  Thumb up 2 Thumb down 1
 19. Ales :

  AC:
  Kdybyste četl mé komentáře, věděl byste, že vaše ironie je mimo mísu.

  Vlastníci nemovitostí necítí příležitost zhodnocovat svůj majetek a město není schopno generovat účinné investiční prostředí. Prostor okupoval privatizátor s veksláckou dušičkou, megalomanský buran, který ze sebe dělá mecenáše a znalce umění. A z jehož „znaleckých“ proslovů leze odborná veřejnost po zdi.

  Pokud ovšem nejí jeho chleba, pravda.

  Thumb up 3 Thumb down 10
 20. Ac :

  Myslíte vlastníky nemovitostí, kteří po revoluci domy privatizovali za statisíce (popřípadě restituce), dále majitele domů v jižní americe, kteří z těch domů vytáhli na nájemném co mohli ( za posledních 20 let) a neinvestovali nic zpět? Raději nechají dům za nesmyslné nájemné tři roky prázdný, než aby nájemné snížili?
  Buďte rád za Světlíka a DOV, protože to je jedna z mála věci, která v Ově stojí za návštěvu, zbytek je špinavé město, se zničeným životním prostředím, s velmi špatnou skladbou obyvatelstva, mizernou politickou reprezentací a to mám Ostravu rád.

  Thumb up 12 Thumb down 3
 21. Ales :

  Ac:
  Děkuji za radu, ale „za“ Světlíka rád nebudu (abych použil vaše komické skloňování).

  Na tak disharmonický vývoj města, jaký existuje v případě Ostravy, se musí sejít vždy více hráčů. Buranský manipulátor je jedním z nich.

  A buďte ujištěn o platnosti dvou axiomů:

  1. Zůstane-li DOV jednou z mála navštíveníhodných atraktivit města, jako by nebyla žádná.

  2. Bude-li Světlík mít stále svůj vliv, žádná jiná návštěvnická příležitost v centru města (mimo jeho kontrolu) nevznikne.

  Thumb up 4 Thumb down 9
 22. Ac :

  Ales:
  1. Žádná jiná podobná není a vzhledem k ostatním okolnostem není v dohledu ( zkuste napsat nějakého konkrétního adepta :-).
  2. Světlík nemůže za neschopnost ostatních, to je alibismus. Politická reprezentace Ostravy to je zmar ( světlá vyjímka byl Kajnar).

  Thumb up 9 Thumb down 3
 23. Hynek [msstavby.cz] :

  Ales: jeste jednou: dotace byla na zpristupneni NKP verejnosti. a v tech budovach dik tomu proste nemuzou byt veci komercni povahy.

  pokud je v tom stale problem, pak je treba asi rict: takhle dotace funguji, deal with it.

  ale tve antipatie vuci DOV tady zname, asi netreba se v tom rochnit dokola. z meho pohledu je treba si jen uvedomit, ze kazda akce vyvolava reakci a to, ze v DOV bude nejaka kreativni a edukacni ctvrt a na karoline rekneme komercni, snad neznamena, ze jsme tim vycerpali spektrum lidi, kteri tady hledaji vyziti. zrovna ted se roji iniciativy na to, aby se do centra „navratil zivot“ (ktery z meho pohledu je trosku dezinterpretace toho, ze se tam kdysi chodilo *nakupovat*, tze ten „zivot“ tam podle me bude spis v premiere).

  tzn za mne – vsechno je v poradku, nemuzem chtit vsechno hned lusknutim prstu. pociny typu hlubina davaji nadeji, ze kazdy jen trosku sikovny clovek v tomhle odvetvi hned nevystreli do prahy-berlina-londyna, ale bude mit duvod tady zustat, protoze k tomu bude mit podminky. jestli se podari ten trend nejak vic otocit a naopak tady budou chtit pusobit i cizinci – to se uvidi. urcite to ale nevnimam jako nejaky zasadni problem.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 24. Hynek [msstavby.cz] :

  22.-24.5.2015 Prodejni prehlidka produktoveho designu http://www.meatdesign.cz/o-akci/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 25. Ales :

  Hynek [msstavby.cz]:
  Ajo, takže adorovat lze donekonečna a ukazovat na ohýbání veřejného zájmu je rochnění dokola. Tak jo, tak pokračujte bez rochnění.

  Thumb up 3 Thumb down 5
 26. thvari :

  Ales: 1) založ stranu, která sebere komunistům hlasy, aby už se tam Babka nedostal. 2) vypracuj se v alternativní mocenskou strukturu, která vyváží a omezí Světlíkův vliv na magistrátu

  Thumb up 6 Thumb down 1
 27. Martin [msstavby.cz] :

  Ales: Ale protiváha tu přeci je. Samotné město. Jenže to, že město je pasivní a praktický nedělá nic je už druhý problém. Hejtovat průmyslníka, že tu opravuje památky je ubohé. A i kdyby rekonstrukci prováděl ten tvůj „protipól“, nemyslíš, že by dotace nevyužil ?!
  A teď mi řekni, kde by v centru mělo vzniknout něco jako na Hlubině, aby se nám to centrum nepřesunulo do DOV ? Taky v tom objektu na Sokolské třídě, jak tam určitá skupinka lidí navrhovala městskou „mini“ galerii? Nikde.

  Někdy mi přijde, že ti v dětství Světlík ukradl lopatičku na písečku :)

  Thumb up 7 Thumb down 3
 28. Crazym :

  Nene, ten Světlík je jen schopný a ve spoustě věcí je nevinně a jsou to náhody http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/pohar-presidlil-do-dolni-oblasti-20150403.html :DDD

  Thumb up 2 Thumb down 4
 29. Hynek [msstavby.cz] :

  Ales: v mantinelech slusneho chovani tady lze delat vsechno donekonecna. to rochneni bylo ve smyslu, ze to tu samou diskuzi recykluje porad dokola. ty napises, co napises a ostatni reaguji stejne jako pred tydnem/mesicem/rokem. proto ta poznamka. je to porad dokola. ale ja nezpochybnuju, ze mas potrebu na to upozornit, v poradku.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 30. Rýša :

  Crazym: Tak to už je trošku moc. Mně se líbí Martinova věta, že protiváha tu přeci je – samotné město :-). když světlím si se samotným městem dělá co chce a má je všechny pod palcem. To snad už musí vidět i Martin anebo nechce :-)
  Jinak Crazyme musel jsem Vám dát jeden palec nahoru jako protiváhu záporného bodíku :-), totiž, divím se, že Vám ho tam hned musel někdo vlepit.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 31. koudy :

  Jak už tady někdo chytrý zmínil. Mít plnou hubu keců o člověku co má k Ostravě vztah a opravuje tu nejkrásnější věc co tady máme je až nechutné. Ve veškerém okolním světě je toto normální a fungující praxe: Ztratí-li něco svůj původní účel najdeme pro něj nový! Ne že se to konzervuje. Navíc mám pocit jako by těm rýpalům tady patřily všechny peníze které jim pak nějaký vidlák ukradl a vytvořil z nich dotaci. Toto jsou skvěle využité peníze které vytvářejí perspektivu nové dobře fungující Ostravy. Nejen DOV ale i celá ostrava posledních 10 let prochází proměnou. Velkoprůmyslové podniky končí a je třeba si uvědomit že Ostrava taky potřebovala nové využití… Teď se z ní stává kulturně sportovní město a to je super nápad!

  Thumb up 5 Thumb down 3
 32. Divak :

  Což oto, hezké to skutečně je, ale ten nájem ? To se někdo zbláznil !

  Thumb up 0 Thumb down 3
 33. Robert :

  Thvari: ani zastupitelé magistrátu ani zastupitelé kraje neměli v programu a nemají v náplni práce ohýbat se pod vlivem jakékoliv mocenské struktury. To, co vzniklo v Hlubině košer sice není, v zemi kde účel světí prostředky to kamarádům Zemana, Tošenovského či Babky nikdo moc nahlas zazlívat nebude. Zvláště ne ve městě, kde by bez toho nevzniklo už vůbec nic….

  Thumb up 5 Thumb down 3
 34. Ac :

  Robert: aha a co tam mělo vzniknout? Jatka nebo Ostravica? Každý dobrý čin musí být po zásluze potrestán.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 35. Balde :

  když se nic nestaví tak jste nasraní, když se něco staví tak to je šmelina, podvod, někdo si honí triko, prostě ČEŠI

  Thumb up 8 Thumb down 2
 36. Miloš :

  Super jen tak dál moc se mi to líbí

  Thumb up 1 Thumb down 0
 37. Miloš :

  Posílám blahopřání k dokončení projektu od ASLIDA a herců divadla Kruh Naděje

  Thumb up 1 Thumb down 0
 38. aggu :

  Někteří tady mají fakt dost ;) Navrhuju redakci aby pro příště dala pod každý projekt „Košer index“ aby si místní inkvizice mohla vyřídit své účty ;)
  Neznám projekt (ne v Ostravě, v celé ČR) kde bych viděl lepší využití peněz vybraných od lidí (nic jiného to není), než DOV a Hlubina.
  Navíc, když to celé neřídí stát/kraj/město, výrazně se šetří peníze a čas (logicky v ČR) – porovnej cenu Gongu a kongresového centra ve Zlíně. Dovede si někdo představit, že by DOV a Hlubina byla projekt pod vedením Krajského úřadu? Já jo, živě.
  Bohužel nejsme v USA a lidi jako Solomon Guggenheim se tu nevyskytují na každém rohu. Spolupráce s municipalitami je nevyhnutelná a každý ví co jsou politici za druh. Z tohohle úhlu pohledu považuju DOV/Hlubinu za zázrak.
  PS#1: Abys přitáhl kreativní lidi, musíš vytvořit podmínky a kulturní infrastrukturu. Naopak to nejde.
  PS#2: Už bych přestal s tím fňukáním jak Vítkovice jedou a centrum stojí. Pláčete na špatném hrobě. Ptejte se Bernfeldové, Semeráka, Kajnara, Palyzy a Svozila co dělali loni v létě. A Macury za 3 roky.

  Thumb up 11 Thumb down 3
 39. Balde :

  aggu: pořád se o Ostravě mluví jako jednom z nejkulturnějších míst v ČR, si vemte kolik úspěšných umělců pochází z Ostravy, a tedka už třeba nebudou mít tolik důvodů odcházet, protože tady bude kvalitní zázemí, podle mě s naplněním nebude vůbec problém. Další skupina lidí která v Ově zůstane po sportovcích kteří konečně budou mít atletickou halu. Ted by to chtělo nalít trošku peněz do městského mobiliáře a začít vypisovat architektonické soutěže a to i na blbé zastávky MHD, které jsou ve městě.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 40. Robert :

  Kluci, pojďte se mi složit na opravu některé z nevyužitých budov v DOV. Já tam budu vést výuku hry na klavír a zbytek třeba pronajmu k podobným účelům. Přispěju tím ke zkulturnění nejen tohoto prostoru, ale i obyvatel města jako celku. Uvidíte, že pak ještě budete mít dobrý pocit z toho, jaký jste udělali dobrý skutek.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 41. Ac :

  Robert: Založte si zájmové sdružení, vložte do něj několik desítek milionů, kupte nějakou nepotřebnou historickou budovu a udělejte nějaký pěkný projekt, který budete realizovat s podporou fondů EU, v čem je problém. Já Vám ještě zatleskám.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 42. Hynek [msstavby.cz] :

  Robert: uprimne netusim, jestli to mel byt vtip, nebo co vlastne. pokud ano, tak je to trosku smutne, protoze kdyz z toho odstranim ten zvlastni ton, tak presne to provozaci vlastne realizujou. jenze je to nestalo 20 sekund buseni do klavesnice, ale nejmin 5 let aktivni prace jen na tomhle konkretnim projektu..
  pokud jsem zbytecne jizlivy, tak pardon, ale nekdy mam pocit, ze si to lidi predstavujou jak hurvinek valku, pritom vetsina z nas stoji na uplne stejne startovni pozici jako oni kdysi. to je dobre si uvedomit.

  http://provoz.net/onas/

  Thumb up 7 Thumb down 1
 43. Jiřík :

  Robert : Když už tak radši bych ty peníze dal do Ostravice nebo Jatek. Mě je fuk, že to má soukromý majitel. Ty budovy tady budou i mnoho let po tom, co ti majitelé tady nebudou. Ale je to běh na strašně dlouhou trať, jak píše mrtvy.kenny.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 44. Robert :

  mrtvy.kenny
  Jen neúspěšný pokus o vzbuzení zájmu o pojem Veřejné finance. Chápu, že v zemi, která figuruje na 1. místě v objemu zneužitých finačních prostředků z evropských fondů může být tento pojem chápan trochu deformovaně, ale přece………

  Thumb up 2 Thumb down 5
 45. Hynek [msstavby.cz] :

  Robert: „v zemi, která figuruje na 1. místě v objemu zneužitých finačních prostředků z evropských fondů“ – zdroj?

  Thumb up 3 Thumb down 1
 46. Beld :

  Trosku mi to tady pripomina podporu Ratha v Hostivici .Jiste , je to s…e , ale pustil nam tu nejake penize a efekt je videt . Holt nekomu to staci .. :(

  Jen dodam , ze s takovym pristupem se situace v CR bude jen zhorsovat .

  Thumb up 3 Thumb down 6
 47. skelet :

  s přístupem furt brblat? souhlasím.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 48. Robert :

  mrtvy.kenny
  Eurostad

  Thumb up 1 Thumb down 1
 49. thvari :

  Beld: tak s tim Rathem to kulha, uz proto, ze svetlik neni politik a zatim jsou z velkych uniku verejnych penez podezreli jini lidi…viz pan Dedic, pan Novak atd. (u nehoz je naprosto nepochopitelne, ze jeste neodstoupil, ale holt na nejakem pitomem kraji je uplne nulovy tlak medii, verejnosti a opozice tam snad neexistuje)

  Thumb up 9 Thumb down 0
 50. marian :

  Beld: on to Světlík rekonstruuje, aby si z dotací nakradl? Spíš jen další jedovatá slina pomluvy okořeněná závistí prosvištěla éterem…

  Thumb up 9 Thumb down 1
 51. Ac :

  Robert: hoďte přesný odkaz, já jsem to tam nenašel, to je jako kdybych uvedl zdroj „internet“.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 52. Hynek [msstavby.cz] :

  Robert: jj, poprosim o konkretni zdroj (a neni to tim, ze jsem liny, docela jsem googlil a nic nevygooglil, ani ve vyhledavani eurostatu nic moc). staci jakykoliv zdroj, nemusi to byt uplne ta originalni zprava…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 53. Robert :

  http://agenda.euractiv.com/files/events/ANTICORRP-Policy-Paper-on-Lessons-Learnt-1_1.pdf

  Docela konkrétně se tím zabývá tato práce, i když nezpracovává jen eurodotace. Bohužel ale pouze na úrovni jednokriteriálních analýz. V rámci jedné habilitační práce ( bohužel jsem nedohledal)jsou tyto fakta zpracovány ve vícekriteriální analýze, kde se ČR zařazuje spolećně s Řeckem na třetí místo od konce před Bulharsko a poslední Rumunsko. Bylo zpracováno dvěma různými metodami kvantitavní analýzy, takže zpochybnit se to asi nedá. Chápu, že je to smutné, ale kdo chce řešit nějaký problém musí si nejprve přiznat realitu vśedních dní. Nalháváním se nic nevyřeší. Tady jsou některé odkazy na dílčí problémy z tisku. Mimochodem, je toho na netu docela dost

  http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=721424

  http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=712865

  http://www.presseurop.eu/cs/content/article/2178241-brusel-zmrazil-cechum-evropske-dotace
  http://connect.zive.cz/clanky/cesko-zaostava-v-ict-kvuli-korupci-a-nezajmu-vlady/sc-320-a-165588

  Thumb up 1 Thumb down 2
 54. Robert :

  thvari, marian

  Světlík nepotřebuje být politik, on si politiky kupuje. Společnost Vítkovice Machiner Group vykázala loni zisk ( myslím, že EBT) cca 360 milionů korun. Největší za poslední 4 roky. Do rekonstrukce DOV a dolu Hlubina neinvestoval nic. Projekční práce jsou součástí získané dotace. Na vstupném inkasoval loni cca 100 milionů Kč. Příjmy z návštěvnosti v DOV docela slušně konkurují příjmům z realizace Vítkovice Machiner Group. Zcela bezkonkurenćní jsou pak v pohledu kapitálové potřeby nebo dob návratnosti investice. Tohle jsou některá fakta pro dokreslení jeho mecenášské pověsti.

  I když mám výhrady k některým věcem, které vznikly a jak vznikly v DOV, tak musím přiznat, že tohle je pro město velmi výrazná přidaná hodnota v šiokém regionu velmi zajímavého ( turistického, edukativního a s velkými výhradami i historického) charakteru.

  Na druhé straně je třeba vnímat, že mnoho záměrů v DOV tuneluje už tak zbídačený městotvorný charakter centra. Po vytunelování komerćní městotvorné zóny Karolinou vidíme pokusy o tunelování jeho instituciaonálně kulturní složku v podobě přestěhování University a Krajské vědecké knihovny. Pak stačí už jen tak čistě kulturní složka centrum nemá důvod má být centrem.

  I když jde o dotace, je mi docela jedno, kolik na tom vydělává, myslím, že je i dost chytrý na to, aby to nedělal tak, aby to bylo mimo pravidla. Jestli to chce vybudovat ale jen za cenu toho, že vyrábí problém jinde, kde to už nevyřeší eurodotace, tak je pro mě ubožák.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 55. Hynek [msstavby.cz] :

  Robert: sice stale nikde nevidim tan tvrdy fakt, ze jsme na prvnim miste ve zneuzivani dotaci, ale popojedem. (takovych analyz a vzkazu z EU je vice, ale to, cos tak suverenne napsal, nectu nikde.)
  http://en.frankbold.org/sites/default/files/publikace/public_money_and_corruption_risks.pdf

  ale.. co je vlastne dusledek toho? to neni, ze se nekdo napakuje, ale naopak, ze svyma chybama (at uz jakymakoliv) mu tu dotaci nakonec neproplati a zaplati to ze sveho… je to tak, ne? nehlede na to, ze tady v DOV uz jedna etapa probehla – bez problemu. pokud by byla problemova, asi nebude jen tak jednoduche si zadat o etapu dalsi..

  Robert: tomhle pohledu ja rozumim, ale kdyz si teda odmyslime ten DOV, tak co jsou pro tebe znaky centra, na ktere narazis v tom „Pak stačí už jen tak čistě kulturní složka centrum nemá důvod má být centrem.“? kde to je (a jsem ochoten jit myslenkove pred Karolinu, at se neprem). kde je/byla ta kulturni slozka, ktera ted snad ma s otevrenim DOV zmizet? ja ji teda v centru nevnimal. tzn pro me je DOV nastavba, ne nejake stehovani.

  jinak ja souhlasim, ze energie se proste prelila hlavne s otevrenim obchodaku forum karolina. tak to je. porad nejsem presvedcen, ze by to bylo cernobile spatne. proste v historickem centru se vytvoril prostor pro alternativu a je doufam otazkou casu, nez se to zacne vyplnovat. bohuzel teda urcitou roli v tom hrajou ceny najmu a dokud si majitele domu nesahnou na nos, tak to bude mit urcite spozdeni. smozrejme mesto/obvod tomu nesmi hazet klacky pod nohy ve smyslu tom, ze kdyz jsou nejake trhy a podobne „sousedske“ pociny, tak ze je umisti na klasicke misto a ne pred obchodak, kde to neni potreba.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 56. skelet :

  Tak Světlík je arogant, není to řádný lidumil, ale jedno se mu musí uznat. Jako jediný v tomto městě má vizi a sílu ji provést, což opět není jeho chybou, byť mu to někteří mají za zlé. Holt bez lidí jako Světlík to nešlo, nejde a nepůjde. Politikům to je jedno a intelektuálové to nevytrhnou. Takže holt ti někteří intelektuálové budou muset najít svého „Světlíka“ a ukecat jej, aby svou energii vložili na dotace pro jatka, Ostravicu apod. Nebo se na ně snažili dosáhnout sami..

  Thumb up 1 Thumb down 2
 57. Robert :

  mrtvy.kenny
  O.K. Beru zpět. Nejsme nejhorší, ale třetí od konce. Moc mě to neuklidňuje.

  Města se nevyvíjejí spontánně samy od sebe. Existují prvky, které samy o sobě multiplikují přírůstky obyvatel. Známé jako prvky městotvorné. Město, v níž je třeba školka má vyšší ponciál růstu, než město, ve kterém školka není. Těmi prvky jsou kromě škol třeba kina, divadla, parky atd. V případě velkých měst jsou městotvorné prvky koncentrovány ( z historických důvodů podle toho, že tam i vznikly) hlavně v centech měst. To je samozřejmě i případ Ostravy. Když budu městu nebo jeho centru ubírat tyto prvky, budu ho řízeně vylidňovat. To funguje spirælovitě, stejně jako jeho zalidňování: méně lidí – menší návśtěvnost divadla, nižší tržby obchodníků, nižší příjmy z rozpočtu – nižší úroveň divadelních představení, menšívýber anižší kvalita služeb a produktů, nižší investice do veřejného prostoru – méně lidí – atd. Zde existují dva body zvratu 1. kdy městotvorný ghetoidní rozdíl, je tak záporný, že dojde ke ghetoidnímu trendu. Je-li ten trend dostatečně dlouhý, tak dojde k bodu zvratu II, kdy už není reálná cesta zpět a město ztrácí v období jednotek let desítky procent obyvatel. Pak se trend zastavuje.

  Díky mělké tradici a nízkému počtu historických městotvorných prvků má centrum Ostravy velmi vysokou citlivost na změny městotvorných prvků. Po velmi divoké privatizaci bytového fondu, kdy ODS používala kapitál získaný z prodeje bytů na provozní náklady, po vytunelování komerční městotvorné oblasti Karolinou toho centrum aby bylo cenrem moc nemá. Vysoké školy, divadla, knihovnu, sídla státních a místních institucí.

  V této situaci chce Světlík přestěhovat knihovnu a VŠ do DOV. On ví moc dobře, co by to znamenalo, ale myslím, že ta vidina bezkonkurenćního pomníku v DOV je silnější.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 58. Robert :

  skelet
  Porovnáváte neporovnatelné.
  Ani město, ani žádný mecenáš nemůže získat dotace na něco, co mu nepatří proti vůli skutečného majitele. Jak jatka, tak Ostravica atd. Lidé, kteří jsou zodpovědní za ztráty, které tím městu vznikly se smějí nad marnou snahou těch, kteří se to dnes snaží napravit…….. ( pokud nespolupracují s panem Světlíkem, ale to se smějí taky)

  Thumb up 2 Thumb down 1
 59. acdlcia [msstavby.cz] :

  Myslím že by to chtělo přidat slova jako JATKA, OSTRAVICA nebo PALACE do spam filtru. Jsou tady snad denně, jako by v Ostravě nic jiného nebylo.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 60. Hynek [msstavby.cz] :

  Robert: ja tomu rozumim.
  a nejsem v tom studovany, jen mi prijde ten usuzovany vliv prifouknuty. ja vim, ze je to obsahla mozaika veci a funkci, ktere maji vliv na to, jak se okoli/mestu dari, ale ani to, ze dejme tomu primo v DOV vznikne knihovna nebo expozice muzea podle meho soukromeho nazoru nijak nesouvisi s tim, ze dopoledne v sobotu neni na masarykaci ani noha. navic to nejsou nejake zavratne kilometry, z dov do centra to je kilometr a pul, rsp. 2-3 zastavky mhd..

  ja jako nestudovany v tomhle se muzu opirat jenom na svou vlastni zkusenost a pro me je pod rozlisovaci schopnost, jestli jdu nekam na cernou louku, na masarykac, do trojhali, do kulturaku nebo do DOV, to vsechno beru jako sirsi centrum. pro me tudiz neni problem v tom, ze mam jit o pul kilometr jinde, ale aby bylo proc tam jit. to je ten zasadni problem. kdyz bych chtel jen tak bloumat, tak to jdu provozovat do komenaku, nebo na haldu a ne do historickeho centra. naopak kdyz bude „co delat“, pak budu tam. verim, ze toto plati vseobecne.

  a proto verim, ze kdyz bude proc chodit do historickeho centra (ono uz to tak s dovolenim alespon pro mne je, rsp. ja se v historickem centru prirozene pohybuju rekneme 70% casu, u karoliny mozna 5%, v DOV 10% -cilene podle programu, prijedu, okouknu a potom stejne skoncim v centru, 5% zbytek), tak neni duvod, proc bych sedel doma, nebo bloudil jinde, at v DOV vystavi, co chcou.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 61. skelet :

  Neporovnávám neporovnatelné.. ono to tak je, že můžeme diskutovat o tom co se s Ostravou může dělat, ale bez lidí jako je Světlík to budou jen povídačky nad kávou. Všichni tady můžeme Světlíkovi nadávat jak chceme, ale ten člověk koupil s Vítkovicemi kus šrotu, a dal si tu práci, že sem dotáhl architekta, s kterým vytvořil nějakou koncepci. Můžeme se přít jestli je vize dua Pleskot-Světlík dobrá, můžeme se přít jestli odvádějí kvalitní práci, ale tu energii do toho vkládají a není jí málo.
  Takže ne, neporovnávám neporovnatelné, protože tak jako někdo ukázal Světlíkovi, že DOV nemá nechat spadnout nebo to opravovat formou štětkolaku, tak se holt musí najít i další našeptávači, kteří si najdou egocentrika typu páně Světlíka a řeknou mu „mám vizi..tady v té budově může být.. s Vašim jménem“. Jenže.. jenže.. takových egomaniaků tu je málo, a s tím jak se tu plive potom jediném, který tu dělá něco „navíc“, tak se nedivím, že se další neukazuje. Proč by s nima pak měl Světlík dál diskutovat? On je nepotřebuje, oni potřebují jeho.
  Například je mu vyčítáno, že chce do DOV přenést knihovnu. Černá kostka měla být od Masarykáče cca 2km, což je zhruba stejná vzdálenost jako je z Masarykáče do DOV. Tedy ať se na to dívám jak chci, tak jako tak by byla knihovna vyvedena mimo centrum. (nepřeme se teď o tom jestli Kostka byla fajn, ona fajn byla). Přičemž dle vize Světlíka a Pleskota má být DOV propojena s centrem tramvají. Tedy bude i dobře dostupná, podobně jako měla být kostka. Tedy tolik k tomu „velkém Satanovi“ co chce ukrást knihovnu.

  Thumb up 6 Thumb down 2
 62. Rýša :

  acdlcia [msstavby.cz]: To by bylo moc fajn, kdyby to takhle šlo a městu by to pomohlo – přestat o tom mluvit. Hodit problém pod koberec – často se to dělá, že?Bohužel to Ostravě nepomůže a dokud tu budou tyto stavby v tak neutěšeném stavu, tak to budou stále vředy města, které politici nejsou schopni nejenže vyléčit, ale prozatím ani léčit. A další věc – nejsou na periferii, ale přímo v centru. Tak se o tom musí mluvit, musí se o tom psát…..a nepište, že se o jiných stavbách v Ostravě nemluví a nepíše. Mluví a píše – o všech, o zdařilých stavbách o méně zdařilých i o těch, co se nám doslova před očima bortí.
  Myslím si, že Váš názor se hodně přibližuje myšlení některých představitelů města, kteří by nejraději tyto cenné stavby z centra vymizíkovali.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 63. Balde :

  vědeckou knihovnu financuje kraj, takže je jeho zodpovědnost, kde bude stát, i kdyby měl Světlík zájmy jakékoliv, je to na těch politicích, které jsme si tam navolili,

  Thumb up 0 Thumb down 0
 64. Martin [msstavby.cz] :

  Rýša: Chápej to tak, že ať je v článku kterýkoliv projekt, diskuze skoro vždy sklouzne k Ostravici, Jatkám. Maloměšťáctví ostraváků, léčicích si komplexy na internetové diskuzi. A hlavně k tomu, že když někdo využiji dotace pro zvýšení hodnot v Ostravě, tak vlastně jediný záměr je vytunelovat fondy a mít prachy na vilu v důchodu někde v Karibiku.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 65. Rado :

  martin [msstavby.cz]: nedivte se, že to pokaždé skončí u Ostravice, Jatek. Psal jsem to už nedávno já,i Rýša či jiní, ale to jsou vředy města. Kdyby byla Ostrava na historické objekty, tak se povede nějaká diskuze a nějak to skončí. Jenže Ostrava není bohatá na historický či významově cenné budovy ani omylem, proto to vždycky u nich skončí. Jsou to problémy, které trvají více než deset let a každý zainteresovaný se dlube v nose. Buď něco chci zachránit anebo se dívám na zákony, vyhlášky a vůbec mi nejde o čas. Silné město, si myslím, by se dávno zachovalo jinak. A Světlík? Každá mince má dvě strany. Ano, DOV vzkvétá, na straně druhé něco jiného upadá, např. Landek. Ale přiznejme si to hlavní, pan Světlík je jediný, kdo nechává peníze v regionu. Když se OKD dařilo, oproti zisku to, co šlo do NOKD, byly drobné, Mittal se také nepředal, pokud vůbec. Čili existuje-li, nebo má-li existovat nějaká společenská zodpovědnost firem, tak jenom pan Světlík něco pro Ostravu dělá, byť ke svému cíli používá různé prostředky.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 66. Rado :

  Jinak k Hlubině. Kulturní klastr je sice hezká věc, ale bohužel pro vyprofilovaného diváka. Je jen málo těch, komu se líbí moderní umění, jinak pojaté hry či inscenace a dříve či později každý zakotví u tradiční klasiky. Za záchranu Hlubiny jsem rád, bohužel natolik se bojím té podoby kultury a umění, co tam bude, že to nakonec bude opravdu záležitost nikoliv pro masy, ale pro jednotlivce. Nevím jak vy, ale když lze v dnešní době považovat za umění „rozlité kafe na papíře od salámu“ , tak to už není žádná sláva, spíše úpadek kultury.

  Thumb up 2 Thumb down 7
 67. Balde :

  Rado: znalec umění promluvil

  Thumb up 5 Thumb down 0
 68. Rado :

  Balde: Já vím, že si mě dobíráte, ale moderní umění ve všech podobách nemá tolik příznivců jako osvědčená klasika. A co se výtvarného umění týče, kdysi mi můj děda řekl, nikdo už neumí hezky malovat, a proto se vymyslelo moderní umění. A já mu dávám za pravdu. Přeci jen mi bližší, pokud se budu pohybovat v rámci Ostravska, umění od mistrů jakým byl Wünsche, Drha, Salichová, Dobeš, Duša, Hřivna, Baran, Kristin a jiní než to, co člověk vidí v galeriích.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 69. Alex :

  Rado:
  S moderním (resp. postmoderním, resp. současným) uměním se to má tak, že posouvá zaběhnuté vnímání, učí koukat na vezdejší svět novým způsobem, bourá stereotypy.

  A pozor! až na výjimky ztrácí dekorativní funkci.

  Já mám na stěně také originál Krystyna a reprodukci van Gogha. A reprodukci Warhola bych si tam nepověsil, performanci nebo nějaký konceptuální počin bych ani nemohl. Jenže ty performance, konceptuály a poparty fungují. Jak se to pozná? Když se stejných postupů dříve nebo později zmocní masová popkultura nebo přímo byznys. Protože jsou působivé, přitahují masy a dá se na nich slušně vydělat. A je úplně jedno, je-li to pro jejich vnitřní hodnotu nebo snobismus publika.

  Takže bych současné umění nezavrhoval, jen od něj nelze čekat, co nemůže plnit. Není dekorativní, v jeho povaze není „estetizovat“ svět. Ostatně, impresionismus, fauvismus, o čisté abstrakci nemluvě, se prosazoval desítky let.

  Tím chci říci, že současné umění nebude mít nikdy mnoho příznivců.

  Na druhé straně – není mi známo, že by jakékoli skutečně významné dílo nebo umělecký směr vznikl v nějakém klastru, škole, instituci. Když to v někom je, udělá událost i z kupy kompostu. A kdo na to nemá, nepomůže mu ani deset laboratoří, studií, ateliérů. Z 99% to bude jen póza a diletantství.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 70. dan :

  je to pekne, ale knihovna by mela byt jinde. Stejne jako by se melo trochu investovat do rozvoje Domu Umeni. O propiranych Ostravici, Palaci a jatkách nemluve. Soucasne by to chtelo rozvoj volnocasových prostor v centru s cimz zapocala revitalizace Ostravice, ale melo by to pokracovat dal a logicky to propojit s hradem, černou loukou, Emou a okolím. Ale na to si asi jeste pockáme. Navíc me mrzí, ze do centra nejde zádna investice a to ani takova jako 70 mio na naprosto zbytecnou zastavku Karolina. Ted snad opravi 28. řijna, kdyz se zadari. Centrum se vzchopi, verim tomu, stejne tak tomu veri i realitky, ovsem centrum jeste neni na dne, aby se odrazilo.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 71. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek „Umělecký Důl Hlubina nabídne i klub Jarka Nohavici“ na ceskatelevize.cz: http://goo.gl/UcwAHE

  Thumb up 0 Thumb down 0
 72. thrpst :

  Úžasné.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 73. Tomin :

  Hynek [msstavby.cz] 05.04.2015 22:55: Velmi výstižně napsáno. Naprostý souhlas. Nejenom, že to vnímám úplně stejně, ale úplně stejně to mám i s tou návštěvností centrum-DOV-karolina. Nevím, proč lidi širší centrum vnímají jako periferii, když stačí potlačit pouze přirozenou lenivost a objetovat pár minut chůzi pro to, aby se člověk dostal z bodu A do bodu B. Mám takový dojem, že spousta lidí si neuvědomuje, že takto to funguje v každém větším městě. Pokud se budu chtít např. v Římě dostat od Colossea ke Španělským schodům, tak taky budu muset ujít 2 – 3 km, tak to prostě je, jenom je potřeba, jak si podotknul, aby bylo za čím jít, ale ani tady bych to neviděl zase tak bledě (Divadla, muzea, obchody, služby, architektura). Paradox je v tom, že lidi nechtějí prochodit např. při nákupech půlku centra, ale když jdou do Nové Karoliny, tak tam nachodí daleko více kilometrů, aniž by si to vůbec uvědomili.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 74. Michal :

  Při svých toulkách centrem města navštivte Zeyerovu a pokochejte se novou pamětní deskou na synagogu. Původní vkusnou nechalo město rozkrást a zničit, dva roky se nedělo nic a nová nemá s původní nic společného, je špatně čitelná a s gramatickou chybou. Zástupci města to mají evidentně úplně u prdele.

  Ovšem největším problémem Ostravy je Ostravan sám, že?

  Thumb up 1 Thumb down 2
 75. Tomas T. :

  Tomin: No myslím že srovnáváte nesrovnatelné. V Římě takto chodí pouze turisté, a ti s tím počítají. Běžný člověk takto nechodí. Pokud zůstanu u Itálie, tak tam má každý auto a pokud ne auto tak malý moped, kterým se dostane všude. A stejné je to i u nás …. lidem se nechce moc chodit a jsou pohodlní. Ano, v Karolině není problém chodit, ale proč? protože je zastřešená, zaparkujete si tam zadarmo auto, v zimě je tam teplo, v létě je tam klimatizace, atd…. Bohužel pokud půjdu na náměstí, nebo do DOV, tak vždy půjdu venkem, kde jsou 3/4 roku podmínky, které bych nenazval konfortní.

  Jistě, lidé kterým o to jde se někde dostat a nejsou leniví tak nemají problém, ale těch je dnes již poskromu. Mám pocit že tady většina diskutujících žije v nějaké bublině, kde si idealizují lidi kolem sebe. Je potřeba si nalít čistého vína a uvědomit si všechny souvislosti.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 76. acdlcia [msstavby.cz] :

  Tomas T.: No jo počasí zatím ještě ovládá příroda, ale už tady byli tací co chtěli poroučet větru dešti. V zimě je zima a v létě horko a to tady přece bylo vždycky. To až teď se z člověka stal takový zdechlák, který se umí akorát naprdelit v garáži do auta hermeticky se uzavřít aby se náhodou nedostal do kontaktu s tou hroznou věcí které se říká příroda a ve které se museli volně pohybovat chudáci jeho předci.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 77. Tomin :

  Tomas T.: Já nesrovnávám, pouze poukazuju na to, že v každém městě nejsou zajímavosti na 1 m2, ale jsou roztahány po celém městě a nemusí jít jen o centrum. Proto mě zaráží, jak tady spousta lidí diskutuje o tom, že Nová Karolina a DOV berou centru lidi. V centru je dost zajímavostí, jenom by to chtělo, jak tady někdo správně podotknul rozvinout více městský mobiliář tak, aby dával něco navíc. Pokud se budeme bavit např. o tom Římě, tak v Římě je mnoho kašen, které byly budovány za posledních cca 150 let, před tím tam nebyly. Ano, Řím sám o sobě je pěkné město, ale divil byste se, jak mu ty kašny dají ještě něco navíc, takovou přidanou hodnotu, kterou bohužel v centru Ostravy postrádám. Druhá věc je pohodlnost lidí. Zaparkovat auto a mít vše na jednom místě, pokud možno udělat co nejméně kroků, což ve svém příspěvku sám demonstrujete, a čímž se jasně ukazuje jeden z problémů Ovy…

  Thumb up 2 Thumb down 1
 78. Tomas T. :

  acdlcia [msstavby.cz]: Bohužel, takova je dneska doba. Dříve když rodina neměla auto, tak to nebylo nic zvláštního. Dneska začíná být běžné, že má rodina auta dokonce dvě.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 79. Tomas T. :

  Tomin: Ano, to máte pravdu. Pokud se centrum opraví (myslím ulice), oživí se mobiliář, a bude pravidelná údržba zeleně a čištění chodníků, rozhodně to lidi přitáhne. Sice ne ty širé masy, ale není hned potřeba mířit tak vysoko.
  Bohužel toto nyní bude kazit rekonstrukce Nádražní, protože ta dostupnost centra výrazně omezí. Jenže ta rekontrukce není jen z bůhdarma, ta je prostě nutná, a je to takové nutné zlo.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 80. balde :

  video:
  https://www.youtube.com/watch?v=HjPkHCLMLgg

  Thumb up 1 Thumb down 2
 81. Hynek [msstavby.cz] :

  Thumb up 2 Thumb down 0
 82. Hynek [msstavby.cz] :

  jsem zaslech, ze La Boheme se nakonec nekona…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 83. aggu :

  Laura

  Thumb up 0 Thumb down 0
 84. koudy :

  aggu: Smutek všem co mají chuťové buňky :/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 85. aggu :

  koudy: Co je na jejich kávách špatného?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 86. koudy :

  aggu: Chuť.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 87. aggu :

  Nejsem až takový kafemil, ale že by Laura byla špatná, to asi ne ;) Domů si u nich občas koupím „standardku“ na french, bo to mám blízko a nemůžu říct ani popel. A jejich latte na Svinově mám jako povinný příplatek k místence.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 88. koudy :

  aggu: Ok uznávám že jsem na kafe trochu snob. Ale Laura prostě není dobrá. A třeba takové Sí úplně zabila. Five Elephant nebo třeb Rebel Bean v COKAFE byla vždycky dobrá volba… Laura se tu světovost prostě ještě musí učit. La Boheme jí dává jednoznačně na prdel.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.