FUTUREum

FUTUREum je název konceptu expozice, prohlídkového okruhu a výstav v rekonstruovaných objektech výklopny a mlýnice v Dolní oblasti Vítkovice.

Původního a budoucí. Na jejich propojení staví koncept FUTUREum a představuje jej prostřednictvím expozice, prohlídkového okruhu a výstav.

Původní funkce budov FUTUREa je součástí ojedinělého, jinde v Evropě neexistujícího komplexu průmyslové výroby na technologickém toku „uhlí-koks-železo“. Seznámíte se s ním na prohlídkovém okruhu Cesta uhlí a stanete se součástí dřívější těžby kamenného uhlí (důl Hlubina), úpravy a výroby koksu (koksovna) a produkce surového železa (vysoké pece). Dvě z těchto funkcí – vykládka uhlí a jeho mletí – se odehrávaly právě zde a nabízí se vám v autentických prostorách. Dojem z prohlídky umocní výhled na areál Dolních Vítkovic a symbolická provázanost dřívější výklopny a mlýnice s dalšími objekty.

Navazující experimentální dynamická expozice FUTUREa komunikuje paletu témat, která mohou být zásadní pro utváření naší budoucnosti. Prezentuje globální megatrendy a další futurologické koncepty jako nástroje ke sledování trendů. Expozice je rozdělena do tří základních úrovní – příroda, technologie a člověk. Ve svém nejvyšším patře věnované člověku ukazuje výsledky lidské činnosti i kreativní proces v unikátní otevřené laboratoři. Kromě vhledu do aktuálního dění v různých oborech se zde i přímo propojíte s tvůrci a jejich aktivitami.

zdroj: vyklopnik-mlynice.cz

Související články


Komentáře

 1. Dan :

  „Prezentuje globální megatrendy“

  Kdo… Kdo napise megatrendy..

  Lehce se bojim, aby to nedopadlo je v Zemedelskem muzeu, kde byly (mozna jeste jsou) umísteny exponaty ovci v kompozici s balikem slamy.

  Thumb up 13 Thumb down 2
 2. Bohuš :

  Jedno FUTURUM už v Ostravě máme.
  Co nam ale chybí je rozhodně představivost…

  Thumb up 4 Thumb down 1
 3. Nuny :

  Bohuš: Ale tohle je FuturEum 😀

  Thumb up 0 Thumb down 1
 4. HÚ 190-12 :

  Takže toto bude zase nějaký další prohlídkový okruh na tzv. DOV?

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.