Udržitelné parkoviště Kopřivnice

Zadržet co nejvíce vody přímo ve městě se snaží v Kopřivnici. Radnice reaguje na sucho

Radnice plánuje třeba stavbu zachytávacích nádrží na dešťovou vodu. Jako první už ale nechalo město postavit dvě parkoviště s propustným povrchem. Třetí nyní otevírá.
Nová odstavná plocha na okraji sídliště Sever je už na první pohled zvláštní. Auta tady totiž místo po asfaltu jezdí po betonových dlaždicích, mezi kterými jsou ale dvoucentimetrové mezery vyplněné kamínky. No a stejné kamínky v plastových rámech jsou taky na místech, kde auta přímo parkují. Nicméně to nejzajímavější vidět není, skrývá se to právě pod námi.

„Z tohoto parkoviště voda dešťová není svedena do kanalizace, protože pod celou tou plochou parkoviště je takový velký zasakovací objekt, který je až 7 metrů hluboký. A voda, která z toho parkoviště stéká, se zasákne do té nádrže. A potom postupně vsakuje do země,“ vysvětluje vedoucí odboru rozvoje města Jiří Štěpán.

A další příklad. Jeden z místních potůčků až dosud teče do kanalizace. Město ho chce napojit na retenční nádrž v areálu letního stadionu. „Tu vodu potom využívat ať už na kropení zeleně, případně na kropení dráhy pro plochou dráhu, na které se více práší,“ dodává Štěpán.

Zalévat zachycenou dešťovkou plánuje kopřivnická radnice taky v centru, které začne napřesrok přestavovat. Klíčovou je přitom adaptační strategie na změnu klimatu s celou sérií navržených kroků. Letos k ní navíc přibyla analýza zranitelnosti města. „Kdy jsme posoudili, které jevy jako vedro, extrémní vítr, sucho a podobně mohou působit na město, na občany a jaká opatření bychom už měli konkrétně dělat,“ říká vedoucí odboru životního prostředí Hynek Rulíšek.

celý článek: rozhlas.cz

Související články


Komentáře

  1. Brzda :

    Jo, palec nahoru…

    Thumb up 3 Thumb down 0
  2. Adam (ten hodný) :

    Udržitelné možná, ale bude i udržovatelné? Konkrétně v zimě bude ruční odklízení sněhu peklo

    Thumb up 0 Thumb down 1
  3. Infoš :

    V tomto kontextu je celkem úsměvné, že v O – Martinově řešíme už 3 roky stavbu parkoviště, které mělo být původně s povrchem ze zatravňovacích tvárnic (podobné jako na obr. výše) a MMO nám to nepovolil, z důvodu že by se do půdy vsakovaly ropné látky, které uniknou z aut a nařídili nám povrch z asfaltu a odvodnění přes lapač ropných látek… V Kopřivnici jim tyto látky nevadí? Nebo je magistrát Ovy (odbor životního prostředí) mimo? A co na to Jan Tleskač? (Sorry, ale nevím jestli se tomu smát, nebo brečet…)

    Thumb up 4 Thumb down 0
  4. Martin [msstavby.cz] :

    Infoš: Údajně záleží na konkrétních lidech na úřadu. Někde schválí, někde ne. Ale pokud někde schválí, zákonitě by to mělo jít i jinde.

    Řešilo se to i na fb, a někdo tam dal odkaz na to, jak se to řeší v Bavorsku http://eagri.cz/public/web/mze/voda/osveta-a-publikace/publikace-a-dokumenty/publikace/prirode-blizke-odvodneni-dopravnich.html?fbclid=IwAR21ntxMOaTGqJW1COB4c5Yqe7acOLxB9Gw-rKNWE_EfG5JwsOZpZy2iuW0

    Thumb up 1 Thumb down 0
  5. Infoš :

    Martin [msstavby.cz]: Já vím, ten příspěvek byla spíš taková „řečnická otázka“, nebo spíš úvaha. Vyřizuji inženýring už nějaký ten rok a moje zkušenost je jednoznačná, výkladů stavebního zákona (nebo jiných zákonů) je nekonečné množství a každý úředník má ten správný výklad a jiným se zabývat nebude… Jinými slovy co úředník, to jiný postup. Dokonce i dva různí úředníci jednoho odboru mohou mít na věc jiný pohled. Specialisté na to jsou třeba na SÚ v Porubě, ale samozřejmě i jinde. Jak se k tomu jako projektant mám stavět jsem za ty roky ještě úplně nevymyslel…

    Thumb up 4 Thumb down 0
  6. SH :

    Infoš:
    Mimochodem… vegetační dílce a kryty z dlažeb řeší ČSN 73 6131 Stavba vozovek – kryty z dlažeb, TP 192 Dlažby pro konstrukce pozemních komunikací a TP 153 Zpevněná travnatá parkoviště. Dle těchto ČSN a TP musí být vegetační dílce zatravněny a systém vegetačních dílců se nenavrhuje s vegetačními dílci zasypanými pískem nebo drtí.

    Thumb up 1 Thumb down 0
  7. Infoš :

    SH: 1) na fotkách výše jsou vegetační dílce zasypané štěrkem. 2) vegetační dílce se zatravněním nám byly MMO smeteny ze stolu, ne z důvodu jestli byly nebo nebyly zatravněny či zasypány, ale proto že byl vyžadován materiál nepropustný pro ropné látky, v podstatě byl povolen jen asfalt.

    Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.