Studie území mezi Karolinou a DOV – II

Včerejší článek rozvířil diskuze sociálních sítí. Zde je pokračování příběhu.

Celé uspěchané zadání je kvůli stihnutí podání žádosti o dotaci na vypracování studie, v jedné z diskuzí na Twitteru to uvedl primátor města Ostravy, Tomáš Macura.

Lhůta pro podání nabídkových cen na vypracování studie byla skutečně o týden prodloužena, konkrétněji do 14.1. 2021.

Odhadovaná cena za vypracování studie činí 1 818 182 Kč bez DPH. 85% z této částky, které by mohla dotace pokrýt pak činí 1 545 455 Kč bez DPH.

V tučných nadpisem se můžeme dočíst následující:

Zastupitelé Ostravy schválili na svém pátečním zasedání rozpočet na rok 2021 s příjmy a výdaji ve výši 9,9 miliardy korun. Plných 25 procent z této částky je určeno na investice. Kapitálový rozpočet města bude se zapojením úvěrových prostředků nejvyšší v historii města v hodnotě 3,5 miliardy korun.
zdroj: ostrava.cz

Na druhou stranu pak město vytváří překotná rozhodnutí a kočkopsy, jako je vypsání této zakázky přes Vánoční svátky. Vytváří situace, kdy necelé dva miliony Kč rozhodnou o budoucích investicích do lokality v řádech miliard. To jsme na tom tak špatně, že o podobě nejlukrativnějších rozvojových území bude rozhodovat vypsání dotačních titulů? Je zde nějaká dlouhodobá vize? Cíl? Tato lokalita prostě nemá být řešena veřejnou zakázkou, kde má 60ti procentní váhu její cena za vypracování.

Související články


Komentáře

 1. G.H. Bondy :

  Čím lukrativnější pozemky, tím podjatější jednání. V Ostravě to platilo za dob silné dvojky (ČSSD&ODS a promarněný osud s názvem Nová Karolina) a platí to očividně stále. Kvalitní multioborová, pluralitní, dlouhodobá diskuze nad vizí, účelem, funkcí by byla ideálem. Tiché rychlořešení podporující teorie o cílech zájmových skupin z developmentu nadřazených nad zájmem občana na udržitelném městském rozvoji s přidanou hodnotou v maximalizaci životní úrovně je realitou. Těžko se pak divit, že osm z deseti vysokoškoláků neplánuje budoucnost v Ostravě, přesto že zde studuje. Před dvanácti lety skupině občanů, kteří si začali říkat Ostravak vadilo, že zde neexituje aktivní opozice. Zda a jaká zde funguje dnes, nechť si odpoví sami. Kritiku časového harmonogramu na podání cenových nabídek pro zpracování studie bych čekal od fungující opozice mnohem více než od amaterského webu mapující stavby v kraji. V neposlední řadě – tak, jak jsme se téměř neměli šanci dozvědět o pochybení u prodeje pozemku (Trojzubec), které bude stát městskou kasu miliony (asi proto, se teď šetří na studii), podobně pomalu zapadne i fakt, že s koncem roku má firma RT Torax určitě „jasno“ nad výdledky geologického průzkumu (s vrtnými souparavami se posledního půl roku u Slzy „netrhly dveře“) a finišuje s architektonickou podobou budovy (pravomocné stavební povolení musí mít firma do konce roku 2022). https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/ostrava-mrakodrap-vezak-rt-torax-tomas-haring-radek-snita.A200624_102406_ostrava-zpravy_jog

  Thumb up 8 Thumb down 5
 2. aggu :

  G.H. Bondy: Tolik slov a k ničemu….

  Thumb up 9 Thumb down 7
 3. Mx :

  Souhlasím s článkem a zajímalo by mne, odkdy teda je známo, že lze získat dotaci, že se kvůli dotace vše řeší na poslední chvíli? Všude se občas nestíhá a dělá na poslední chvíli a i magistrát to nemá nyní V mnoha ohledech jednoduché, nicméně takovéto území opravdu vyžaduje jiný přístup

  Thumb up 5 Thumb down 1
 4. adamous :

  A to bude zase studie na to, jestli tam vznikne dalsi hala a nebo sklad?

  Thumb up 1 Thumb down 8
 5. Martin [msstavby.cz] :

  adamous: To územní plán nedovoluje…

  Thumb up 10 Thumb down 0
 6. donc :

  Nemělo být v těchto místech rozšíření VTP?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. Martin [msstavby.cz] :

  Hele. Takovou informovanost bych si představoval u více záměrů.
  https://www.facebook.com/fajnova.cz/photos/a.1774632552766513/2967361950160228

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.