Studie území mezi Karolinou a DOV

Město Ostrava vypsala veřejnou zakázku na transformaci snad jednoho z nejdůležitějších rozvojových území v Ostravě.

Předmětem této veřejné zakázky malého rozsahu je vypracování studie na využití území statutárního města Ostravy, které propojuje Dolní oblast Vítkovic s centrem města Ostravy, v k. ú. Moravská Ostrava, obec Ostrava, se zohledněním dopadů a benefitů v širším kontextu města.

Pokud chcete, aby se o zakázce dozvědělo co nejméně odborné veřejnosti, udělejte to v čase, kdy většina lidí není ani v práci. Vánoční svátky jsou k tomu ideální příležitost.

Veřejná zakázka byla zveřejněna v pátek 18. prosince. Datum podání nabídkových cen na zhotovení studie je však v rekordně krátkém čase již v pátek 8. ledna do 10 hodin. Možnost podání nabídek do této zakázky tak probíhá v období, kdy většina projektantů, architektů a hlavně urbanistů práci neřeší a tráví svátky a volno doma s rodinami a přáteli.

Vypsání veřejné zakázky v tomto termínu na řešení tak důležité oblasti, jakým lokalita je, je tragické. Zavánějící snad účelnosti takto zvoleného termínu, kdy tak může zakázka pod rouškou Vánočních svátku proběhnout bez povšimnutí více potenciálních uchazečů. Vše v hranách zákona, avšak s nepříjemnou pachutí.

Zakázka je zveřejněna na profilu zadavatele ZDE.

Zpracování nabídky na vytvoření studie nebude navíc jednoduché. Zadávací kritéria jsou poměrně obsáhlá:

Dalším zvláštním bodem je fakt, že tak důležité území je řešeno veřejnou zakázkou, kde je největší váha kladena na cenu za vypracování studie. Obdobné studie, které byly vybrány na základě ceny, ale ne odbornosti a kvality zpracování pak plní šuplíky magistrátu a jeho zaměstnanci je pak považují za relevantní podklady, které pak dávají vzniknout nekoncepčním a smysl postrádajícím rozhodnutím. Území tohoto významu má být řešeno výhradně přes urbanistickou soutěž.

Situace řešeného území:

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Jája :

  Zajímavé a už se taky řeší kupní smlouva s EUROVIA a Vítkovicemi, že se dělají studie na území, které Ostrava nevlastní?

  Thumb up 5 Thumb down 9
 2. Dan :

  Jája: Na tom bych nic zvláštního neviděl. Termín vypsání zakázky je však zarážející.

  Thumb up 5 Thumb down 4
 3. David :

  ten termín opravdu pobavil… většina firem pokud ještě pracuje tenhle týden dodělává resty a uzávěrky. Polovina zaměstnanců už většinou dobírá dovolenou takže pochybuju, že nějaký ateliér má kapacitu soustředit se na nový projekt. Čili nám zbývá jen týden v novém roce, což je 5 dní – je nemožné vytvořit nějakou „dobrou“ studii lokality během 5 dní, tohle není studentský workshop!
  Ale snad se dozvíme brzy kdo si namastí kapsičku hned v úvodu 2021 :) bude to krásný vstup…..
  PS: co se týče projektu, doufám že soudruzi nepřijdou z dalšíma halama, těch je už naplánovaných až až

  Thumb up 12 Thumb down 7
 4. balde :

  David: tak když už, tak těch 5 dní mají snad na podání cenové nabídky a ne na tvorbu té studie.

  Thumb up 13 Thumb down 2
 5. Dan :

  balde: Dokážete si představit situaci, kdy někdo přijde po novém roce do práce, hned natěšený projede veřejnou zakázku a během pár minut nakliká cenovou nabídku i s doložením všech požadavků (např. i na sociologa)?

  Thumb up 12 Thumb down 5
 6. thrpst :

  Ateliér Simona. Děkujeme.

  Thumb up 11 Thumb down 0
 7. Název :

  Dan: Nejsem z tohoto oboru, ale když já dostanu zadání a mám udělat cenovou nabídku, tak jen zašlu částku. Nic víc dokládat nemusím. A samozřejmě za tuto částku pak následně musím dodat dílo splňující zaslané zadání v domluveném časovém horizontu. Takže myslím že 5 dní na zaslání jednoho čísla stačí.

  Thumb up 7 Thumb down 4
 8. Crazym :

  Smrdí to už od pohledu :-( Je to poslední překážka k propojení centra s DOV a tudíž strategická poloha a velmi lukrativní území takže tam tuším velké zákulisní čachry a ten termín jen nahrává spekulacím a potvrzuje místní praxi a transparentnost lokální správy věcí veřejných :-)

  Thumb up 9 Thumb down 4
 9. Crazym :

  Ten místní filtr je záhada když mi to tohle nevezme a čeká to na schválení https://screenshot.cz/0GWJZ/ :-(

  Thumb up 1 Thumb down 7
 10. Dan :

  Název: Nejsem, ale…Aha

  Kdyby jsi byl, tak víš, že není jednoduché nacenit zpracování tvorby studie rozsáhlého území se sociálně-ekonomickými vazbami. Tady vážně kliknout na políčko v excelu a něco tam vytukat. Tak jednoduché jako natipovat nákup na pokladně to opravdu není panebože….

  Thumb up 10 Thumb down 1
 11. Rdm :

  Název: nejste z oboru, ale číst asi umíte, takže si přečtěte ty zadávací podmínky a uvidíte, že to není jen o jednom čísle a a už vůbec ne o tom, že prostě plácnete nějakou částku…

  Thumb up 8 Thumb down 1
 12. Rdm :

  Název: nejste z oboru, ale číst asi umíte, takže si přečtěte ty zadávací podmínky a uvidíte, že to není jen o jednom čísle a už vůbec ne o tom, že prostě plácnete nějakou částku…

  Thumb up 4 Thumb down 0
 13. Rdm :

  Název: nejste z oboru, ale číst asi umíte, takže si přečtěte ty zadávací podmínky a uvidíte, že to není jen o jednom čísle…

  Thumb up 7 Thumb down 0
 14. rasta :

  Tak za 1. jedná se jen o bohapustou studii. Pro tu je škoda každé veřejné koruny všeobecně
  2. Nevěřte tomu, že projektová studia, které působí v regionu nejsou s faktem ,že se zakázka bude vypisovat, srozumění už nějakou dobu. 3. Jsme v ČR a tady se veřejné zakázky málokdy povede vysoutěžit na první dobrou

  Thumb up 2 Thumb down 8
 15. Dan :

  rasta: Prosím vás, čím se živíte?
  Stavebnictví a urbanismus to určitě nebude. Jinak byste takovou hloupost nebyl schopný napsat. Rozumíte tomu, že studie určuje budoucnost území?!

  Thumb up 6 Thumb down 1
 16. rasta :

  Dan: prodávám kapry na náměstí:))) ukažte mi jednu studii za posledních 20 let v Ostravě, která byla dodržena???
  Nehraje si na chytrého za každou cenu

  Thumb up 2 Thumb down 6
 17. Dan :

  rasta: „Nehraje si na chytrého za každou cenu“

  To je univerzální odpověď pro hlupáky, ne? Když tomu nerozumíš, tak raději mlč. Ta studie má určit jak a co v té lokalitě vyroste, bude umístěno. Pokd tohle tvůj mozek nezvládá, tak i prodej kaprů je na tebe hodně.

  Thumb up 8 Thumb down 3
 18. David :

  Název: Já teda nevím odkud vznikl dojem, že tato studie spočívá jen v dání nějakého čísla, jasně má být výsledný produkt dodán nejen v analytické částí, která se určitě dá sepsat za možná jedno odpoledne ale návrhová část zabere ne dny, ale týdny… samotný nápad, nějaké to 3D taky není hotové za den. Hodit číslo určitě nebude stačit pane Názvový :) není toto zase nějaký nápad z oddělení rozvoje města, kde sedí ekonomové co nemají představu o té fyzické stránce projektu? Mohli by se stavit na jeden semestr do nějaké vysoké školy ať vidí jak se na takových projektech pracuje… ale během pár dní nevypracuje studii tohoto typu nikdo.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 19. Adam :

  Ten požadavek na „sociologa s pětiletou praxí související se studiem sociálních skupin a titulem ze sociologie, sociální politiky, sociální ekonomie nebo humanitních studií“ myslí vážně? Který nýmand si myslí, že jakákoliv praxe nebo oficiální kvalifikace v sociologii má vliv na kvalitu? Spíš naopak, studiem sociologie končí ti, kteří nic neumí a nedostanou se na normální obory. Požadovat „kvalifikaci“ v sociologii je absolutní výsměch, jak může vůbec někdo být objektivně kvalifikovaný v oboru, který nemá žádná objektivní fakta?

  Thumb up 2 Thumb down 5
 20. PetrP :

  David: Třeba už je studie někým vypracovaná, a čeká se jen na vypsání veřejné zakázky….

  Thumb up 11 Thumb down 0
 21. Mx :

  Neexistuje jeden jediný důvod těchto termínových podivností kolem tak důležitého území. Prostě to smrdí. Nikdo, kdo má skutečný zájem, aby zde vzniklo něco skutečně nejlepšího pro město, by nezadal tak podivné a šibeniční termíny. Prostě to má nulovou logiku. Každý přece ví, že se dal dát úplně jiný termín. Neexistuje prostě jeden jediný důvod pro takové termíny. Osobně tipuju (bez záruky) na domluvený kšeft na peníze za studii, je zcela jedno, jakou, studie opravdu končí v šuplíku. Asi 15 návrhů urbanistického řešení území jsem už viděl před 2 lety ve Světě techniky a všechny jsou v koši. Opravdu škarohlídství anebo realita?

  Thumb up 2 Thumb down 4
 22. Mx :

  Není důvod na takto urychlené studie takto významného území (To by jako fakt počkalo) = není důvod zpochybňovat pochybnosti. Domluvený kšeft na studii, nepochybně. Nebo se má v únoru stavět a proto zadáno zrovna nyní ?? A že nemám důkaz? Stačí selský rozum a znalost šuplíkové tradice

  Thumb up 2 Thumb down 3
 23. Mark :

  Termín na podání nabídky byl dnes 21.12.2020 prodloužen do 14.1.2021.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 24. Mx :

  Anebo jak píše PetrP: vítěz je už určen, studie hotova

  Thumb up 2 Thumb down 0
 25. Mx :

  Na vysvětlenou, můj první vzkaz vypadal, že se zde vůbec neuložil :-), proto se dubluje obsahově s druhým zkráceným

  Thumb up 1 Thumb down 0
 26. rasta :

  Dan: Človíčka, já se v prostředí veřejných zakázek pohybuji denně. Nic z toho co jsem psal jsi nepochopil, tak si plácni mokrý hadr na hlavu a uklidni se.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 27. Dan :

  rasta: Možná ano, možná ne. Včera kapři dneska už ve světe veřejných zakázek. Internetová diskuze plná anonymních lidí snese hodně. Pokud se však pohybujete v prostředí veřejných zakázek denně, je pak otřesné to, co jste napsal výše.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 28. rasta :

  Dan: nevím o co vám jde, ale jste silně odstřihnut od reality v tomhle odvětví. Ne vše se na tomto světě děje, jak jste si naivně představoval.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 29. Dan :

  rasta: Je to jednoduché. Jde mi o to, že zde plácáte hlouposti.
  1. Pokud jste řádný hospodář, tak nenapíšete, že vypsání termínu přes svátky je v pořádku.
  2. Některé subjekty jsou oslovovány a informovány o zakázce přímo. To jsou ale většinou ty, které se zadavatelem spolupracují dlouhodoběji. Avšak často v den vypsání zakázky.
  3. Nechápete význam lokality. „Tak za 1. jedná se jen o bohapustou studii. Pro tu je škoda každé veřejné koruny všeobecněů. Tohle může napsat jen buran.
  4. Pak se tu zbytečně plácáte a namísto relevantní odpovědi radíte, ať nedělám chytrého nebo ať si dám hadr na hlavu. Vzpamatujte se.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 30. Martin [msstavby.cz] :

  Veřejná zakázka byla k 25.1. 2021 zrušena.
  https://tenderarena.cz/dodavatel/seznam-profilu-zadavatelu/detail/Z0003636/zakazka/394946

  Thumb up 1 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.