#

elektra

Kavárna Elektra Ostrava

Hornický dům z 1924-26 se měl stát politickým, společenským a kulturním centrem města. Projekt dostali na starosti architekti František Kolář a Jan Rubý. Byl zde situován bar „Cristal-pavilon“, ve kterém účinkovali mnozí naší i zahraniční varietní umělci (Jean Walden, jasnovidec a mistr magie Kollini,…) a nonstop kino Elektra. To fungovalo do konce 20. stol. s kapacitou 763 míst, nyní se v těchto místech nachází pošta.

Do budovy byla v období tzv. „první republiky“ instalována kavárna, kterou si oblíbili mj. Oldřich Nový a Jiří Voskovec s Janem Werichem. Kavárna Elektra fungovala až do roku 2001, kdy nový majitel objektu, společnost Prosper Trading, chtěl v objektu vytvořit autosalon. S tím tehdy nesouhlasili památkáři ani magistrát. I přesto v prostorách kavárny v roce 2003 vznikla načerno přestavbou interiéru restaurace Hacienda Mexikana. Tu se podařilo zlegalizovat po dvou letech fungování, ačkoliv s tím nesouhlasili památkáři ani velká část veřejnosti. Stavební úřad udělil původnímu majiteli třísettisícovou pokutu a nařídil černou stavbu odstranit, což se nakonec nestalo.

„Epesní“ dětský koutek v prostorách bývalé restaurace Hacienda Mexicana, další fotky původního interiéru: zde a zde.

V září 2011 se nechal potenciální zájemce – banka J&T – slyšet, že má záměr kavárnu obnovit v přízemí a v patře vytvořit zázemí pro své účely. Došlo k rekonstrukci a otevření veřejnosti proběhlo 21.září 2012.


Články týkající se projektu "elektra":