OVASTORY#75 park Petra Bezruče

Ani v roce 2020 nebudou ostravské parky ušetřeny moru betonové zámkové dlažby. Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz vypsal veřejnou zakázku na „Úprava parku Petra Bezruče“.

Park Bezručův sad se nachází v centru Ostravy. Park je obklopen bytovými a polyfunkčními domy. Návrh úprav je však doslova tragický.

Problém je obdobný jako u většiny veřejných projektů. Chyba je už u definice zadání. Zadavatelem byl městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Vypisování veřejných zakázek na zpracovatele dokumentace, kdy je hlavním a kritériem pouze cena, je velice špatná cesta při vytváření kvalitního veřejného prostoru. Projekt na úpravu parku vznikl v roce 2015. Zpracovatel dokumentace je Dopravoprojekt Ostrava. Jak název vypovídá, firma se zabývá spíše dopravními stavbami. Věříme, že firma udělala vše správně, co měla v zadání. Čímž se vracíme na začátek tohoto odstavce…

V té době vládlo na radnici Hnutí Ostravak (v koalici s ČSSD A KSČM)… Současné vedení ( ANO, Piráti, ODS) však posunulo projekt do fáze realizace.

Návrh úprav parku nereflektuje potřeby obyvatel žijících v přilehlém okolí. Prakticky jde jen u vydláždění vyšlapaných stezek v trávě a předlážděni povrchů, nekvalitním, morálně a esteticky nevyhovujícím materiálem. Návrh parku nereflektuje ani trendy v zahradní a krajinářské architektuře i několik desítek let zpět. Umístění jednoho miniaturního dětského hřiště, jako jediného prvku v celém území, je výsměch.

Vše, také jako u většiny veřejných míst v Ostravě, mají zachránit květinové záhony.

Úprava parku v pouze takové podobě je plýtváním veřejných peněz a energií a promarněná příležitost pro vytvoření kvalitního veřejného prostoru.

Příklady realizací parků, které mohou být inspirativní, jsme sepsali již v jiném článku ZDE.

Předmětem veřejné zakázky je rekonstrukce stávajících tras pěších komunikací a zřízení nových tras ve vyšlapaných pěšinách. Zpevněné plochy budou rekultivovány a ozeleněny. Stávající vzrostlá zeleň bude doplněna o stromy, keře a okrasné květiny. Bude instalováno oplocené dětské hřiště pro děti ve věku od 2 do 5 let s nadzemním pískovištěm, houpadly a věžovou sestavou. Budou instalovány nové lavičky a odpadkové koše. Dojde k přeložkám a rekonstrukci veřejného osvětlení.

Z obdobných materiálů byly i navrženy úpravy parku Čs. letců. Možná díky naši publikaci, nebo ne, to už je vlastně jedno. Byly během realizace úprav parku nakonec použity jiné, kvalitnější materiály. Projekt také obsahoval výměnu povrchů za zámkovou betonovou dlažbu. Nakonec byla použita velkoformátová dlažba. Úpravy parku Čs. letců jsme popsali v tomto článku.

zdroj: tenderarena.cz

Související články


Komentáře

 1. marian :

  Souhlas. Jen dotaz: jaka by mela byt morální kvalita dlazby? :)

  Thumb up 11 Thumb down 1
 2. Martin [msstavby.cz] :

  marian: Taková, která vám a lidem které vezmete do parku, nebude připomínat stání pro kontejnery na odpadky.

  Thumb up 32 Thumb down 9
 3. Mx :

  Naprostý souhlas. To je výsměch na takovém místě. “Mor” je správné přirovnání, a každý další a další chytrák na radnici (nemyslím to politicky ani proti nikomu konkrétně, ale obecně z toho pohledu, že tam za občana rozhodují) má i krom ceny alibi, že v dalším a dalším projektu přeci jen používá tento ostravský standard – když už je přeci zbytek města takto udělaný. Joo, příklady táhnou a zároveň slouží jako alibi nekvality. Je potřeba zvýšit standard a vymýtit některé zažité standardy, ale takto to opravdu nepůjde … jooo jen nahradit asfalt čímkoliv nestačí

  Thumb up 12 Thumb down 0
 4. Adam K. :

  MS Stavby: Co na to MAPPA? Když sdílíte takový článek na FB, aby náhodou nezapadnul, nelze je tam rovnou přidat a zvýšit šanci na jejich reakci (nebo akci)?

  Thumb up 10 Thumb down 0
 5. aggu :

  MOaP už třetí volební období po sobě vedou nekompetentní osoby. Trucpodniky vůči magistrátu nebyly neobvyklé (předprostor před GVUO např.). A asi nejdůležitější – příprava-projekt-realizace v Česku/Ostravě/MoaP straaaaašně dlouho trvá. Tak dlouho, že ve městě, které se rychleji mění, což Ostrava je, projekt zastará dříve, než se kopne do země. A politici nemají koule vrátit jej zpátky….

  Thumb up 11 Thumb down 1
 6. thrpst :

  Souhlasím. Dejte sem pro porovnání fotku jakéhokoliv dětského hřiště na ulici v Holandsku aby bylo vidět, jak velký je rozdíl v našem myšlení.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 7. rom :

  a co MAPPA, mlčí, ale debatuje a vykládá o tom, jak by to mělo vypadat. (

  Thumb up 12 Thumb down 1
 8. MM :

  Je to marné, je to marné, je to marné. Pořád dokola ty stejné chyby a poučení nikde. U nás se rekonstruuje, protože se musí, ale výsledek nikoho nezajímá. Přitom tento park má neskutečný potenciál. Velké vzrostlé stromy, perfektní místo, dokonce i orientace, protože tam pořád svítí slunce (není stíněn velkým domem „deskáč“). Podle mého to už nikoho nezajímá, nikdo nemá ambice, vize. Je to pouze „údržba“ města jako takového, což je smutné :-(

  Thumb up 4 Thumb down 2
 9. thvari :

  Přestaňte brblat a ptejte se politiků z obvodu (aka pošlete email), jestli to ještě nejsou schopni poštelovat. Vsadím se, že nějaké úpravy do toho nějak protlačit ještě půjdou.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 10. David Witosz :

  Zdravím. Je pondělí, šrumec strašný, brzy sem rád popíšu celou „etudu“ a taky pár otázek na které jsem sám zvědav jak odpovíte ;)

  Thumb up 11 Thumb down 6
 11. Crazym :

  Ntvl, dosud jsem netušil, že ten hlučný a špinavý plácek 80×80 metrů je Bezručův sad https://mapy.cz/s/furohokopu :-)Přes padesát let tady a nikdy nebyl důvod se v něm zdržet víc než průchodem, či průjezdem třeba když jsem jako malé dítě procházel tam tudy na Ostrčilku sáňkovat, jezdit na kole, hrát fotbal, tenis či cokoliv jiného ale Bezručův sad, to vážně? To i na zbořeništi kolem Volhy jsme strávili více času než v tom „sadu“ :DD Jediné co mě napadá, že toho Bezruče si cenili a podle toho mu přidělili sad, pak by to mělo smysl :DD Já třeba byl na škole na Vláďu Vaška dost alergický :-)
  „Sto roků v šachtě žil, mlčel jsem,
  sto roků kopal jsem uhlí,
  za sto let v rameni bezmasém
  svaly mi v železo ztuhly.“ Vypotil prý ten co se práce štítil a zajímal ho víc chlast a cigára :-) Jestli to nebude stejné jako s tím věčně ožralým hrdinou od mostu nebo s tím nezpívajícím Juliusem :DD

  Thumb up 2 Thumb down 12
 12. S.D. :

  Dovoluji si s instalací a odborným zhotovením „jen dlažby“ v tomto případě souhlasit. Byl bych rád, kdyby se povedlo místo modernizovat do osvěžující podoby, ale raději obyčejně ale kvalitně provedené toto, než další znásilňování veřejného prostoru známými našimi „všeuměli“ kteří každý svůj záměr začínají souvětím „Něco jako . . . „.
  Hodně bude záležet, jestli se povede zhotovení a mobiliář ve smyslu posezení na Slezské u Mostu M. Sýkory (MM cité, starost o travní plochy) nebo se to nějak domkářsky dofušuje – příklady z minulého období nechť si každý dosadí.

  A taky si myslím, že by mělo město koordinovat celý záměr v souvislosti se snad plánovanou reinkarnací hotelového domu a dolu Jindřich, protože z tohoto místa může vzniknou celkově velice hodnotný prostor.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 13. Sanju :

  Crazym: Mimo téma, ale… myšlenka té básně, kterou citujete, je o tom, že pokud pracující lidé nedostávají za svou práci řádně zaplaceno a podnikatelé a politici s nimi nejednají se základní lidskou úctou a přehlížejí jejich potřeby, pak se jim to těm u moci jednou vrátí, i násilným a destruktivním způsobem. Což se v průběhu 20. století nejen potvrdilo, ale je to aktuální neustále ;-)

  Thumb up 8 Thumb down 0
 14. adamous :

  Low-cost Ostrava … kdyby to bylo alespon nekde na okraji mesta, tak to jeste pochopim, ale primo v centru? Vysmech.

  Thumb up 9 Thumb down 3
 15. Adam.K :

  David Witosz: Jde projekt jeste vylepsit? Bylo/bude to konzultovano s MAPPA? Pokud ne, proc? Jak bude obvod brat jejich poznatky v potaz?

  Thumb up 7 Thumb down 0
 16. MM :

  thvari: Já chápu určitou kontrolu, ale to je opravdu nutné každý projekt kontrolovat, dotazovat se, zkrátka dělat práci za někoho, kdo je za to placen?

  Thumb up 3 Thumb down 6
 17. thvari :

  MM: ano, vitejte v demokracii. a to jeste mate stesti, ze nekdo tu praci, ze to kontroluje, dela za vas a vy si to tady na msstavby.cz jenom v klidu prectete

  Thumb up 6 Thumb down 3
 18. MM :

  thvari: Snad není potřeba kontroly občanů nad výběrem povrchu chodníku. To chceme od politiků a úředníku tolik? Jestli je to na takové úrovni, tak ať se rovnou obce rozpustí a můžeme si to domlouvat u piva v hospodě…

  Thumb up 5 Thumb down 6
 19. Fanda :

  Celá tahle oblast je velmi špatně řešena.Pojedete-li tramvají z historického centra a to ze zastávky Stodolní,tak přijedete na malé sídliště v centru města jen pár stovek metrů od radnice.Tyhle nevzhledné panelové domy degenerují celou oblast.Tohle by nemělo v centru města vůbec být.Sad Petra Bezruče i kdyby se z něj udělal, třeba zámecký park,tak tomu místu nepomůže.Urcite nebudu zvát někoho do parku a chlubit se novou kvalitní dlažbou, když kolem jsou barevné paneláky.S tímhle místem co v padesátých letech udělali je do nebe volající.Tohle v centru nemůže být.

  Thumb up 6 Thumb down 6
 20. marian :

  Martin [msstavby.cz]: tos popsal ale kategorii estetickou. Asi jsi myslel morální zastarale reseni nebo něco takoveho. To jen az se budeš zase z nedostatku argumentu do někoho navazet, že ani neumí cesky :)

  Thumb up 6 Thumb down 3
 21. Martin [msstavby.cz] :

  marian: Ještě jednou. Nepřijde mi morální, aby v roce 2020, uprostřed Evropy byla na rekonstrukci ploch v parku v centru města použita zámková dlažba, na které na sídlištích stojí kontejnery. :)

  Thumb up 10 Thumb down 4
 22. Crazym :

  Fanda: No, v padesátých letech to fakt nebylo. Já jsem ještě zažil tu čtvrť mezi Žerotínovou a Bieblovou ulicí než ji zbořili a postavily ty paneláky kolem Volhy.
  Tohle třeba vlevo dole Harantova ulice a o kus dál Bieblova v roce 1978 https://screenshot.cz/QDBXH/
  A tady roh Poděbradky a Žerotínovy ulice směrem k Nádražní v roce 1977 https://screenshot.cz/O54D5/ Na ten barák mám zajímavé vzpomínky, našel jsem v jeho sklepě tisíce starých poštovních známek a některé s Hitlerem mám dosud doma :-)

  Thumb up 6 Thumb down 1
 23. aggu :

  Když Bezručův sad tak Bezručova socha!!!
  K chodníkům se netřeba vyjadřovat, kvalitní povrchy v centru to je tak základní věc, že se o to nemá cenu bavit. I v rozvojových zemích a provinčních městech to chápou. Pokud někdo na MOaP/MMO ne, tak se minul povoláním.
  Může to být docela zajímavá část centra. Vedle Jindřich od Asentalu, naproti na 30. dubna se bude renovovaný dům pro bydlení. Škoda těch dementů v blízké hokejce co si prosadili vajíčkově-blitíčkovou fasádu.
  Snad jednou dojde k renovaci fasády těch dvou věžáků u Volhy (včetně té zaplivané sámošky). Jsou to výrazné městské dominanty a město/MAPPA by rozhodně měly odborně/finančně, pomoci, aby to nedopadlo jak přes ulici. Když se to udělá velkoryse, úplně to změní atmosféru celé křižovatky.
  google: „facade renovation high rise“ a utřete slzu…
  http://www.latitude-archi.com/projets/details.php?idProjet=32&idCat=2

  Thumb up 4 Thumb down 2
 24. Fanda :

  Crazym: Sídliště Jindřiška se začalo stavět v roce 1957.Urbanisticky a koncepčně to celé vypadá dobře,to i ten věžák se podařilo pěkné dosadit do území.To ještě nebyla tak rozšířena panelová zástavba.Mam na mysli to, že další výstavba se tam vůbec nehodí.Ten panelový blok, hotelový dům Jindřich spolu se zástavbou přes Nádražní ulici snad někde na sídliště.Mimochodem zajímavé fotografie, dík za informaci.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 25. David Witosz :

  Zdravím. Dovolte mi diskusi začít kratším sestřihem události.

  A) Projekt
  – projekt je z roku 2014-15, cena realizace byla odhadována na cca 16 mil. kč bez DPH
  – za celou dobu se však nikdy nedostal „nad čáru“, rozuměj nebyly alokovány na něj prostředky v rozpočtu
  B) Volby 2018
  – změna na radnici a první rozpočet pro rok 2019 sestavovaný ještě bývalým vedením
  – akce opět není nad čarou, tedy není počítáno s realizací v roce 2019
  C) Rok 2019
  – vedení MOaP řeší hotelový dům Jindřich (soused), jsou předkládány materiály do zastupitelstva (povolovačky)
  – při té příležitosti jednáme se sousedem investorem „kdy“ zahájí svou investici právě z důvodu možnosti propojit akce a sad Bezruče tak dělat komplexně, lidově řečeno jedním vrzem
  – při té příležitosti se seznamujeme podrobně s projektem a uvědomujeme si možnost změn v případě navázání prací se sousedním investorem
  – bohužel hotelový dům Jindřich je ve hvězdách, čekání by mohlo být věčné
  D) Co dál?
  – projekt má náklady/finanční předpoklad dle ceníku z roku 2015
  – děláme tedy novou kalkulaci která nám v dnešních cenách vychází již na cca 20 mil. Kč bez DPH
  – projekt je jaký je (viz slova v článku s kterým se v mnohém shodnu) a navíc již dražší odhadem o 4 mil. kč?
  E) Rozpočet 2020
  – je tedy přijata tato taktika
  – projekt se objevuje „na čáře“ tedy s potřebou zjistit jaká je reálná hodnota, tedy soutěžní cena zakázky
  – všem je jasné, že na investici za 20 mil kč. v tomto roce bude těžko těžko
  – dáváme tedy zakázku do éteru, zjistit jaká je její reálná „soutěžní“ cena
  – šok … objevuje se cena nižší než finanční předpoklad z roku 2016 !!! (korona?, není práce?, nevim)

  Výsledek je tedy takovýto. Den co den chodím tímto sadem a neskutečně mě štve jak tam vypadají povrchy. Již jsem i uvažoval něco dočasně tam dát, jen ať tam není to bahno atd. Jenže tohle flikovani není řešení a je po čase horší než původní maras.

  Za sebe, když si dnes vezmu, že by to tam mělo být tak jak dnes zase leta letoucí, pak představa tam „aspoň“ udělat jaké také povrchy a pak uvažovat o velkém remontu, mi nepřipadá nesmyslná. Z druhé strany naprostý souhlas s tím, že by se tam hodilo něco mnohem kvalitnějšího, pak však před námi stojí opět otázka peněz (kterých teď je ještě méně než při úvahách v roce 2019) a taky času (starý projekt má své limity a celé kolečko povolovaček, však to znáte). Co si tedy myslíte Vy? Kam se vydat dál?

  Snad jsem Vám aspoň ve zkratce +- přiblížil co se dělo a děje. Přeji hezké úterý Vám všem.

  Thumb up 28 Thumb down 0
 26. adamous :

  David Witosz: Ja bych to radsi nechal tak jak to je + alespon udelal nejake zakladni upravy treba nejake zahony apod. (proste takova zkraslovaci kamuflaz a-la Namesti republiky) a jednou za par let to proste poradne opravil, ale at uz to stoji za to.

  Thumb up 9 Thumb down 2
 27. Adam K. :

  David Witosz: 1) Zajímalo by mě, jaký velký by byl rozdíl v ceně identického projektu „se zámkovkou“ a s „lepší dlažbou“? Cena práce, která nebude nízká, asi zůstane identická. V Parku Čs. Letců to šlo, víte, jak se náklady původního projektu kvůli jiné dlažby změnily? 2) Rád bych viděl nějaké koncepční řešení a přímé napojení MAPPY místo s prominutím slov „politiků“, kteří se to snaží látat sami. 3) Ptal jsem se Vás výše na MAPPU a její zapojení/názory, lze ještě doopovědět? 4) Za mě by se projekt měl hodit do šuplíku, pokud se toto realizuje tak jsem si jistý, že už na to nebude nikdo další desítky let šahat, protože prostě budou zase jiné priority + omezené peníze a tak nějak si na tu zámkovku a park bez charakteru všichni zvyknou. Vypište na to architektonickou soutěž a celý parčík (kterých nemáme v centru zas tak moc) by se dostal na jiný level a stal se příjemným místem pro trávení času a ne pouze zámkovou dlažbou do Alberta.

  Thumb up 13 Thumb down 0
 28. David Witosz :

  Adam K.: K dotazu MAPPA. Vznik této organizace jsme měli přímo v programu, byla to věc s kterou jsme šli do voleb a byl na ní koaliční průnik. Tedy s Mappou spolupracujeme velmi úzce od prvního dne. Je to přesně to co městu do teď chybělo. Bohužel v roce 2019 (kdy jsme řešili Jindřich a s tím spojené věci) tato instituce ještě nefungovala.

  Rozjezd takovéto organizace je pak věc pochopitelná a je tím pádem jasné, že tým architekta Vysloužila nebude mít všechny požadavky města vyřešeny hned.

  Dám však příklady z dnešní praxe. Dům na ulici Porážkova – Poděbradova, chystaná uzávěrka nábřeží u Docku, takovéto věci se nyní běžně konzultují s MAPPA.

  Jak jsem psal, geneze Bezruče není postavena nyní „jen“ na stanovisku MAPPA. Kdyby tomu tak bylo, tak je nyní tato diskuse o dost snazší.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 29. Alexx :

  David Witosz:
  Oceňuji reakci.
  Zkusím reagovat taktéž.
  Je známo, že investiční politika samospráv se odehrává v ekonomickém prostoru „na co získáme dotaci“. Tenhle zdánlivě pragmatický, ve skutečnosti ale silně pokřivený způsob hospodaření postupem času přivedl správce veřejného majetku k neschopnosti hospodařit s vlastními prostředky. Protože jejich ekonomické přemýšlení se pohybuje v úrovni nikoli financí, které spravují, nýbrž jakési možné budoucí multiplikace z jiných zdrojů. Ty jiné zdroje ale namísto aby kopírovaly priority tady a teď (pokud jsou vůbec formulovány), vystupují spíše v roli jakési vis maior. Přišla povodeň? OK, budeme řešit škody. Vypsali dotaci na sportovní haly? Dobrá, postavíme sportovní halu. Atd.

  Dále platí, že samospráva je na svém území jedním z rozhodujících investorů. A jako taková má (spolu)určovat ráz a úroveň investic. Čekat s úpravou veřejného prostoru na to, kdy a jak privátní majitel zrekonstruuje vedle stojící budovu je z podstaty zvrácené myšlení (pokud to vysloveně nevyžaduje technologie nebo provoz – což je málokdy. Navíc jsme v Ostravě, kde jsou z pochopitelných důvodů privátní investice ještě méně předvídatelné, než kde jinde).

  Vím o snahách samospráv stanovovat priority bez ohledu na jiné, než vlastní zdroje. A také vím o velmi rychlé degradaci těchto snah do standardního modelu „podle toho, kdo nám přidá).

  Je to odpověď?

  Thumb up 3 Thumb down 1
 30. MareK :

  David Witosz: Dobrý den,
  předem díky za sumarizaci, je dobře připomenout vývoj daného projektu.

  Co se týče následujícího kroku, já bych volil postup, jenž popsal Adam K, čili:
  – přípravu výstavby podle aktuálního projektu zastavit
  – vyhlásit architektonickou soutěž

  Nemyslím si, že betonová zámková dlažba patří do parku, ta má opodstatnění na jiných plochách (parkoviště, frekventované chodníky někde na sídlišti). V parku má být využito kamenné dlažby, popřípadě „okrasné betonové dlažby(viz. Fifejdy)“ a mlatové povrchy(méně frekventované trasy).

  Dále chci upozornit, že se v dané lokalitě připravuje rekonstrukce plynovodu, který vede přímo přes park(v jeho východní části).

  Thumb up 7 Thumb down 0
 31. Adam K. :

  David Witosz: Děkuji za reakci k MAPPA, chápu, že se rozjížději atd… Nicméně ptám se znova, jestli je možné se jich zeptat alespoň na názor tohoto projektu (a podobných, ještě nerealizovaných a připravených před vznikem MAPPA), jestli je to za ně s přihlédnutím ke všem okolnostem OK nebo doporučí stopku a přepracování nebo jiný postup…? Jde mi jen o to, ať se vyhneme, že tady budou po přechodné období vznikat za desítky milionu z našich peněz podobné polovičato-provinční paskvily. Děkuji.

  Thumb up 11 Thumb down 0
 32. Fanda :

  David Witosz : Reaguji na Váš dotaz:Co dál? Trochu to rozvinu.Kdyz byl důl Jindřich v padesátých letech minulého století vyhlášen národní kulturní památkou tak se kolem Jindřicha měl vybudovat park.A né vytvořit park mezi ulicemi Nádražní a 30.dubna.Podel ulice Nádražní v obou směrech měla navazovat městská zástavba na již stávající.Tim by se vytvořil uliční prostor.Staci jen, když se díváte z Bazalu na radnici,tak vás zaujme to barevné panelákové pozadí.Mne negativně.Co s tím?Jak už naznačil aggu tak celou lokalitu s kulturnit formou estetizace těch panelových domů.Nebo vše zbourat a zastavět to novou zástavbou.To i proto, že ta lokalita v takovém stavu není atraktivní.Viz bývalý hotelový dům Jindřich.Nikdo o něj nemá zájem.Taktez o ten sad.Neznam ceny pozemků v této lokalitě,ale asi budou nízké.Je to prostě zanedbaná část centra města.

  Thumb up 5 Thumb down 8
 33. MM :

  David Witosz: Děkujeme za vysvětlení. Pokud jak uvádíte na konci odpovědi, budeme v Ostravě řešit rekonstrukce, tedy, že se to zalepí, dočasně vyřeší… Ostrava půjde do kytek. To udržování je pak na věčné časy.

  Zeptejte se lidí v okolí Alberta jak se tam bydlí. Jak se situace za poslední roky zhoršila. Není to oblíbené místo pro rodinné bydlení. Je to čím dál tím horší. Jak ze situace ven? Přestat vyplácet doplatky na bydlení (to teď neřešme) a nebo upravovat okolí tak, aby opravdu odpovídalo moderní metropoli západního střihu. Potom se v místě zvýší zájem o bydlení a začnou se opět vracet „solidní“ obyvatelé. Ti, kteří nebudou celý den postávat před Albertem, hulit jednu za druhou a občůrávat průchod za obchodem. Obyvatelé, kteří městu něco vrací formou útraty za zboží a služby. Já poslední měsíce neřeším nic jiného, než zájemce o nájemní bydlení, kteří nemají ani korunu, ale vše jim zaplatí stát (daňový poplatník). My tento přístup odmítáme, ale kolik nás bude? Centrum musí být prostě lepší než periferie! Pak zajedu do Hlučína nebo Příboru a vidím chodníky a náměstí z materiálů o kterých se v centru Ostravy mluví jako o bájném jednorožci. Smutné…

  Ještě dovětek k Jindřichu. Já si myslím, že nemá smysl s tímto „investorem“ dál jednat. Řeší se to 15 let a nic. Přečtěte si smlouvy, které třeba řeší oplocení toho areálu a jednejte. Jak je možné, že na výjimku máme v centru skoro 4-5 metrový plot? Dejte jim sankce, donuťte je plot zrušit a ať si stráží budovy jak uznají za vhodné. Jen ať krvácí. Kdyby nic, obvod získá peníze. Nebo se rozhodnout toho areálu zbavit. Vše bude lepší než to přešlapování na místě, které stojí obvod čas a peníze a výsledek je velká NULA. Děkuji a držím palce.

  Thumb up 28 Thumb down 0
 34. aggu :

  MM: S tím investorem město jednalo, jedná a jednat bude, protože to je Asental.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 35. Fanda :

  MM: Souhlasím s vámi.Nejenom kolem Alberta a kolem kiosků,ale taktéž v tom parku to vypadá podobně.Cela ta lokalita nepatří do centra města.Je to velký problém a nikdo neví jak to řešit.Z posledních statistik,je největší zájem investorů o Ostravu.Uvedu to v procentech: nárůst cen bytů ve městech ČR.Praha-3.7%, Brno-3.4%, Ostrava-5.6%.Takze je zajímavé, proč se na Jindřichu nic neděje (má tam být asi 50 bytů). Třeba například: rezidence Hrabůvka rezervace asi 40%, Nová Karolina asi 25%.Kdyz to porovnáme s výše zmíněnými,tak tam není zájem bydlet a cokoliv podnikat.Kazdopadne se musí celá lokalita změnit,aby byla přitažlivá pro rezidenty a investory.Navic je to v centru města.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 36. MareK :

  aggu: problém je, že město tahá pořád za kratší konec, který si bohužel volí dobrovolně. Asental je velký, specifický subjekt, ovšem pořád působí na území Ostravy a má to být město, kdo diktuje/vyžaduje dodržování podmínek (v zákonné míře).

  Že je cesta, jak revitalizovat podobné objekty je vidět i v Ově (viz. Pavlovova 29 nebo projekt na Hasičské).

  Thumb up 6 Thumb down 0
 37. aggu :

  Fanda: Záleží z jakého základu rostete ;) A Ostrava ho měla hodně nízko. Plus, tyhle změny se na trhu vždy projeví s určitým časovým odstupem. Byty nejsou polívka, kterou dneska prodáte za 140 a zítra uvaříte novou za 150…
  Pokud pomineme vliv Covidu, tak v blízké době se v Ostravě bude stavět určitě více. A přijdou zajímavější projekty.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 38. Crazym :

  aggu: Jen škoda, že ten termín má tak neodhadnutelné hranice. V blízké době mi slibovali u baráku stavět parkovací dům s obchody do ulice a to se psal tuším rok 91-92 :-)

  Thumb up 8 Thumb down 2
 39. Fanda :

  aggu:Taky si myslím, že se bude stavět víc.Vsechny projekty jsou domluvené a investoři mají zájem investovat do nových projektů.Mame co nabídnout a oproti Praze a Brnu jsou u nás levnější byty a pozemky.Ted se mluví o Ostravě a regionu pozitivně tak je to znát.Co se týká okolí dolu Jindřich tak to je složitý případ.Asental podle mě ty pozemky+hotelový dům Jindřich jako spekulativní.Nahrava tomu i to, že se v Ostravě začalo více stavět a tam se neděje nic.Je pravda že to je neatraktivní lokalita ale zájem o byty je což dokazuje například rezidence Hrabůvka.U Asental tam je to čistá spekulace.

  Thumb up 2 Thumb down 4
 40. Martin [msstavby.cz] :

  David Witosz: Děkuji, že jsi to za samosprávu shrnul. Nicméně bych byl pro ukončení projektu, nebo změnu jeho podoby. Tímto projektem vznikne velmi nekvalitní prostor, na jehož zkvalitně by se musely vydat další nemalé peníze a znova by se musela lokalita „rozkopat“

  Nejlepší by bylo veřejně (klidně cedule v parku) říct, proč se projekt (kde příprava již něco stála) nebude realizovat. Na rovinu říct, že byl nekvalitní. Že jste prostě zdědili hnůj po předchozím vedení.

  Což mi připomíná situaci se stromovou alejí na Zborovské (?), kdy Ostravak sice měl posudek, že stromy jsou nemocné, ale nic s tím nedělal. Protože bylo před volbami a lidem nedokázal vysvětlit nutnost pokácení stromů, aby se zastavilo šíření nákazy. Dnes víme, že kvůli hraní mrtvého brouka ze strany Ostravaka muselo být pokáceno více stromů, než bylo při vzniku dendrologického posudku…

  Vypracován firmou, která se zabývá výhradně cestami a čistě zpevněnými komunikacemi. Bez jakéhokoliv zaměření na zeleň nebo prvky městského mobiliáře překračujících hranice laviček a odpadkových košů.

  Pak udělat sezení / workshop s lidmi žijících v okolí. Když budou lidé zapojení, budou mít větší pocit, že se na projektu podíleli a bližší citovou vazbu k místu. A následně realizovat kvalitní veřejný prostor. Současný stav ještě chvíli vydrží.

  Fanda: O ceně pozemků vypovídá cenová mapa pozemků. Lokalita kolem Jindřicha je po okolí Masarykova náměstí druhá nejdražší, na stejné úrovni s Karolinou…

  https://mapy.ostrava.cz/vyhlasky-a-narizeni/cenova-mapa/
  https://mapy.ostrava.cz/wp-content/uploads/2018/08/cena1993_B3.jpg

  Thumb up 10 Thumb down 0
 41. Fanda :

  Martin (nástavby.cz) Děkuji za informaci, bohužel jsem se nedíval na cenovou mapu pozemků v Ostravě,ale abych pravdu řekl tak mě to překvapilo.I když logicky to jde zdůvodnit tím, že je to v centru města.Ale i tak je to spekulativní pozemek a zatím se nenašel zájemce který dá tolik.Nakonec Asental vlastní hodně (to je slabé slovo) pozemků tak nemusí spěchat.Spravne jste poznamenal že momentálně není řešení toho parku tak aktuální.Navic to platí asi z 90% EU,no a lidé dostanou možná na dva měsíce práci,tak proč né.Mozna se za dva nebo tři roky celá lokalita bude měnit a celé se to přebuduje.Taky mne zaujal názor na hnutí Ostravak.Pro mě osobně (můj názor) je to strana nebo hnutí (chcete-li) prospecharu a spekulantů a že se zvou Ostravak je přinejmenším humorné.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 42. Martin [msstavby.cz] :

  Mimochodem, zapomněl jsem dodat. Je to tak 2-3 týdny, co dali na sreality.cz nabídku pronájmu kanceláří v Jindřichovi https://www.sreality.cz/detail/pronajem/komercni/kancelare/ostrava-moravska-ostrava-nadrazni/1631792732#img=0&fullscreen=false

  Thumb up 3 Thumb down 0
 43. Fanda :

  Martin (msstavby.cz)No,vida dobrá zpráva.Uz se o tom mluví snad dva roky a teď je to jisté.Vetsinou se inzeruje tak maximálně rok před začátkem rekonstrukce nebo stavby.Tak příští rok by to mohlo začít.Ozivi a zkulturni to lokalitu,ale co s tím dalším.Kazdopadne si Asental počkali a našli si bohatého najemce.Taky když mají kanceláře naproti radnice a tam to je drahé tak umí v tom chodit.Ale vrátím se zpátky k otázce se s tím zbytkem v okolí.Jak to začali zastavovat tak absolutně špatně vyřešili prostor na jedné i druhé straně ulice.Chaos budov, které nikomu nic neřeknou.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 44. MM :

  Fanda: Kdo je tedy ten nový bohatý nájemce? Prozradíte ho?

  Jen pro kontext. Asental chce v Jindřichu nabízet rekonstruované kanceláře energetické třídy B za 12,5 EUR za m2. Daleko modernější Nová Karolina Park nabízí kanceláře v nejvyšším energetickém standardu za cenu 11,5 EUR za m2. No a stále má volných cca 2.500 m2.

  Budu skákat radostí jako první, pokud se podaří Jindřich opravit a pronajmout, ale trh s prémiovými kancelářemi v Ostravě není velký. Naše firmy nejsou ochotné platit takové sumy. Všechno to musí táhnout zahraniční společnosti. Opravdu si přeji, aby do Ostravy přišlo několik firem a pronajali si tisíce metrů kanceláří, ale to je sci-fi. Nestalo se tak v období obrovského ekonomického růstu a těžko se to povede teď, zvlášť v situaci kdy firmy škrtí výdaje.

  Thumb up 6 Thumb down 3
 45. O. :

  Martin [msstavby.cz]: Pisou, ze pry „Nadstandardní možnosti parkování zajistí venkovní parkovací plochy a parkovací dům.“ Ze by to konecne nekdo pochopil, ze ne kazdy chce/muze dojizdet do prace tramvaji? Pokud to vyjde, za mne velke plus.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 46. Fanda :

  MM:Tak teď jste mě vážně dostal.Nejsem si vědom toho, že bych tvrdil něco o tom že znám nájemce.Vychazim z toho, že Asental nabídne 13000 m2 kanceláří a začne s rekonstrukcí pokud bude mít velkého nájemce.Muze to být firma, která se bude rozšiřovat nebo firma která chce vstoupit do regionu.Vazne nevím, zatím nejde nic dohledat.Jak už Martin (nástavby.cz) předeslal tak přes sreality.cz začínají nabízet kanceláře ve zmiňovaném komplexu.Takze už se asi domluvili s velkým nájemcem.Nevim jak jste to myslel s tím skákáním ale jestli jste to myslel vážně tak byste měl začít trénovat.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 47. aggu :

  MM: Pokud NKP nabízí volných 2500m2 (možná) tak to není tak, jak podsouváte, ale naopak – je to 10% z plochy, čili má 90% obsazenost. A to není úplně špatné číslo. Podívejte se na nabídky kdekoliv, třeba tady od CW: https://www.officeguide.cz/
  V médiích velebená Vlněna 18% neobsazenost, Trinity u Zvonařky 31%… Ale to vytrhávám z kontextu, je to jen obrázek…

  A cena 10-15EUR/m2 je běžná (jako spodní hranice) v Praze. To že jsme (o něco) levnější je konkurenční výhoda.

  Thumb up 6 Thumb down 3
 48. Fanda :

  aggu: Začínáte být můj oblíbený přispěvatel.Da se s vámi debatovat a máte rozumné názory.Ale zpátky k věci.To že obsazenost kancelářských budov není vždy 100% je normální věc.Kdyz je obsazenost 70-80%,tak už pronajímatelé skáčou radostí.Kdyz už jsme u toho skákání.V Praze snad je jen 10% budov plně obsazena.V Ostravě jedna IQ Ostrava I a to díky Tieto.Vedle se bude letos stavět IQ Ostrava II a tam chtějí 13/m2.Dobra cena pro nájemce.V Jindřichu mají možná nájemce, který obsadí 50-60% a zbytek budou pronajímat menším společnostem.Bezna věc.Mame co nabídnout,tak nevím proč to většina vidí vždy negativně.Firmy také plánují investice dopředu a když vědí že mají odbyt a zákazníky (v našem případě nájemce) tak začínají stavět.Ekonomicky růst zas tak na to nemá vliv.V Praze a Brně postavili mnoho spekulativních kancelářských budov a jsou poloprázdné.Navic my můžeme konkurovat cenou při stejné kvalitě.

  Thumb up 8 Thumb down 3
 49. Alexx :

  Je opravdu mimořádně zarážející, pokud se zde argumentuje obsazeností kancelářských ploch, zatímco téma toho, co se v těch kancelářských prostorách realizuje, zůstává odkopnuté pod stůl.

  Přitom mně se tato náplň zdá pro úroveň (nejen) veřejného prostoru určující.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 50. O. :

  Alexx: To chces jako kadrovat, kdo tam smi co realizovat? Nebo snad ches napr. u IT firmy nebo u studia architektu posuzovat kvalitu jejich prace? Nebo co jako? Samozrejme, ze je dulezita obsazenost kancl. ploch, znamena to praci pro mistni lidi a atraktivitu mesta pro firmy. Co tam potom ktera firma za sve prostredky realizuje, do toho ti nic neni.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 51. David Witosz :

  Zdravím ve spolek.

  Pokud se vrátím zpět k zmiňovanému sadu, další kroky radnice po obdržení cenových nabídek jsou čistě spojeny s finanční otázkou.
  Cena odhadována kalkulací v roce 2015 (omlouvám se, minule jsem uvedl omylem 2016) byla cca 16 mil. Kč bez DPH.
  Aktualizovaná cena dle ceníku nám v roce 2020 vyšla na víc jak 20 mil. Kč. bez DPH.
  Nejnižší nabídka nám přišla velmi velmi nízká a proto nás překvapila. Bohužel i když je cena zajímavá (nyní nehodnotím kvalitu projektu, ale pouze cenu) tak v dnešních dnech je financování této akce v tomto roce lehce řečeno ve hvězdách. Mnoho faktorů v tomto roce by muselo klapnout aby finance na tuto akci byly.

  Do té doby než zjistíme zda na tuto akci máme finance a vůbec kolik, máme čas zjistit a bilancovat nynější situaci. Již jsem hovořil s architektem Vysloužilem a navrhl jsem besedu v plenéru, aneb přímo v sadu Petra Bezruče. Pokud se akce povede v dohledné době uskutečnit, budete pochopitelně všichni zvání, plus obvod pozve i zástupce sousedícího domu.

  Diskusi bych rád nesl v těchto rovinách
  – postoj Mappa k projektům dob minulých (kdy to má cenu, kdy ne aneb tohle bude zajímat mne osobně velice)
  – jaké jsou možnosti faceliftu aneb například jiné povrchy atd. nynějšího projektu (navýšení ceny je omezeno v zóně 15% a 30% ceny díla)
  – jaké jsou časové a finanční rámce v případě odstoupení od projektu

  Hezký zbytek neděle.

  Thumb up 14 Thumb down 7
 52. Katoda Olomóc – odštěpný závod stavby :

  Hoši, zpět na zem. Za sedmičku vám to tam hoši vydláždím žulou a ještě tam bude pět lavek s wifinó a wirelesovým nabíjením kolobek a jeden kiosk s teplým párkem a veseló vobsluhó.Termín realizace: 3 měsíce od podpisu SoD. Kam mohu poslat nabídku ?

  Thumb up 3 Thumb down 7
 53. Fanda :

  David Witosz : Jakou očekáváte účast občanů na vašem mítinku v sadu Petra Bezruče a kdy bude?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 54. Adam K. :

  Dawid Witosz: myslím si, že to je dobrý postup a doufám, že podobně bude postupováno u všech ostatních „před MAPPA vzniknutím“ projektů. Btw. jaké ma MAPPA pravomoce něco zastavit? Bojím se, aby zase před volbami nezačaly obvody otevírat šuplíky a v rychlosti realizovat nějaké paskvily podobně jako v minulosti.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 55. rom :

  takže zase budeme debatovat, každý k tomu řekne svoje, diskuse půjde do ztracena

  je to řečeno jasně – nejsou peníze, ale máme zásobníky projektů (((

  Thumb up 2 Thumb down 2
 56. David Witosz :

  Zdravím opět ve spolek. Pár postřehů aneb telegraficky.
  Katoda Olomóc – odštěpný závod stavby:
  Soutěž byla vypsána veřejně, přihlásilo se tuším 5 firem, možnost se přihlásit s vašim podnikem „Katoda Olomóc“ jste měl tedy rovněž. A co se týče Vašeho tvrzení, že to za tu cenu dokážete provést z přírodní žuly, tomu se (při znalosti cen materiálu) mohu jenom smát a tuším, že příčinou Vašeho tvrzení je chybná elektronka e13 z Vašeho podniku.

  Adam K.:
  S Mappou se nyní konzultuje skoro vše co jde do realizace. Mappa toho má hodně, ale velmi se snaží všem poskytnout své služby. Jak jsem psal toto jsme nedávali Mappě posoudit, protože pořád není vyřešena otázka financování a nechtěli jsme Mappu nyní zatěžovat dokud si toto sami nevyjasníme (financování). Jinak je x projektů, záměrů které již byly s Mappa konzultovány.

  rom:
  Byl zde projeven zájem o debatu a proto jdu této debatě naproti. Demokracie je diskuse, slovy T.G.Masaryka, takže nevím zda jste proti diskusi-demokracii všeobecně nebo jen v tomto případě, já každopádně diskusi a zájem o ni vítám. Co se týče „zásobníku“ projektů, tak to je věc naprosto přirozená. Jak chcete provádět investiční výstavbu bez předchozího plánování a přípravy projektů? Jen tak pro Vaší zajímavost, rozpočet na rok 2020 je rekordní v položce „investice“ aneb je nejvyšší v historii obvodu. To znamená, že se ve velkém opravuje, rekonstruuje. Zmíním například jeden obří projekt fajnova Orebitská, který se týká 84 bytových jednotek, z toho k dnešnímu dni 25 neobsazených (nyní neobyvatelných). Z projektů které se zas připravují jak vy říkáte „do zásobníku“ je například projekt na rekonstrukci domu U Tiskárny 2, který je kulturní památkou v majetku města a je v katastrofickém stavu. Projekt připravujeme aby bylo následně na základě čeho možno a hlavně kolik hledat prostředků na nákladnou rekonstrukci.

  Fanda:
  To těžko odhadnout, ale tuším že z přilehlého domu zájem bude. Jsme s vlastníky v kontaktu dlouhodobě, nyní s nimi řešíme pilotní akce čištění podloubí vysokotlakým parním čističem (akce se netýká jen tohoto domu, ale je plánována na více místech v obvodu) a tedy jim určitě dáme vědět a pozveme ať se z§ůastní. Jinak jakmile najdeme datum, oznámíme a pochopitelně dáme echo i MSSTavby.

  Závěrem. Prosím diskutujme věcně, výkřiky alla Katoda Olomouc jsou možná funny, jinak ale naprosto zbytečné.

  Díky za pozornost a hezké pondělí.

  Thumb up 14 Thumb down 0
 57. Fanda :

  David Witosz :Tak dobře, měl jsem na mysli kdo bude pořádat váš mitink,vy osobně nebo centrální obvod? Jsem zvědav co budete odpovídat na dotazy občanů například: veřejný prostor,stav chodníků a komunikací, opravy bytů a objektů atd.ve správě obvodu.Chci vás upozornit že centrální obvod dlouhodobě (několik desítek let) nedělá (skoro) nic.Mozna si neuvědumujete, že centrum je vizitkou města.Samozrejme vytvoříte nějaké projekty ale dopadne to tak, že většinu potom převezme město.Podle mne byste měli usilovat o to,aby centrum Ostravy bylo centrum metropole.To že jako zastupitel chcete svolat mitink to nestačí,a stejně to nevyřešíte.Kazdopadne každé volební období jsou dosazováni na radnici centrálního obvodu neschopní lidé.Nemyslim konkrétně vás,ale tahle neschopnost je tu neustále a je očividná.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 58. aggu :

  „Demokratické“ „mítinky“ k vydláždění chodníku? Jako vážně? Budete vyhlašovat referendum?
  Máme zastupitele, máme radu, máme peníze. Na projekt máme projektanty. Projektant má dodržet požadavky města/Mappy/zdravého rozumu. Přestaňte blbnout.

  Thumb up 8 Thumb down 7
 59. Svizzera :

  Vůbec této diskuzi nerozumím. Nejdříve nespokojenost s projektem, pak nespokojenost a skepse k veřejnému plánování.
  Pan Witosz je člověk na správném místě, nebojí se zde (snad jako jediný městský zastupitel) věcně reagovat a možnost řešení našel bez keců a okamžitě. Kdyby se zajímali všichni námi volení o názory občanů, pak by Ostrava nebyla v takovém stavu, v jakém je. Osobně si myslím, že po změně radních na MOaPu se toho hodně změnilo. K lepšímu. Ale je stále na čem pracovat. Osobně jsem zvědav na rekonstrukci Nádražní v Přívoze, zda na DPO naváže nějak i MOaP. Před cca půl rokem organizoval Refill procházku po opuštěných místech a byl jsem až zaskočen, co se plánuje na místě bývalého biografu. Hydepark s varhanami může místo pozvednout k lepšímu. A historická svítidla se na fasádu také mají vrátit. (Trochu off-topic, pardon.)

  Thumb up 16 Thumb down 1
 60. Fanda :

  aggu:Vy jste to pochopil, nebudu přeci svolávat mitink abych řešil dlažbu v sadu Petra Bezruče , která se bude realizovat snad za dva roky.Nejlepe by bylo aby se řešilo celé centrum města a to má v kompetenci centrální obvod.Kdyz to shrnu,tak neschopnost centrálního obvodu je evidentní.Jak už jsem naznačil,tak podle mě brzdí rozvoj centra města zrovna centrální obvod.A to dlouhodobě.

  Thumb up 0 Thumb down 9
 61. aggu :

  Svizzera: Já mu taky fandím ;) Já ale nechci od politika/zastupitele/radního/primátora, aby „hledal možnosti řešení“. Já chci, aby problém vyřešil a aby ho vyřešil kvalitně. Bez keců, mítinků a vyzývání Masaryka. Chápu, že se chce „ukázat“, ale dělá chodník, ne raketovou základnu. Když neví „co je to kvalitně“ tak už má koho se zeptat. A když nemá peníze „na kvalitně“ má začít spořit a park opravit za rok nebo dva. Počkáme ;)

  Thumb up 3 Thumb down 8
 62. thvari :

  aggu: v naší zemi je historicky dost špatná informovanost a celkem hluboce zakořeněná představa, že ti u moci nařizují těm pod nima a ti se to jen s časovým odstupem dozví a tiše souhlasí, že každá taková akce, i kdyby měla jen platonicky informativní charakter, by měla být vítána. nikdo vás tam nenutí a nikdo nebude dělat docházku, nebojte :)

  Thumb up 5 Thumb down 3
 63. adamous :

  Mne by se spise zamlouvalo, udelat treba 2-3 vizualizace pro kazde misto v Ostrave, ktere se bude menit. Dat na to misto nejakou ceduli s odkazem na webovou presentaci a at lidi dami hlasuji, co by se jim nejvice libilo, popr. tam dat i moznost psat nejake pripominky apod. Vse by mela pod palcem MAPPA.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 64. Honza :

  Je vtipné, kolik je tady odmítačů veřejné diskuze… Asi si nevšimli, že se taky právě účastní veřejné diskuze, dokonce s jedním ze zastupitelů. To je přinejmenším „káže vodu, pije víno,“ přinejhorším je to dost pokrytecké. Tak ať radši nic nepíšou, když nechtějí veřejnou diskuzi.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 65. Fanda :

  Jen pro vysvětlenou.Dlouhodobe pobývám v zahraničí a znám spoustu měst, samozřejmě se také dívám na architekturu a veřejný prostor těchto měst.Kdyz přijedu domů do Ostravy tak to srovnávám a musím konstatovat, že radnice centrálního obvodu dělá velice málo pro to,aby centrum města bylo centrem města.A to že chce někdo udělal mitink a řešit dlažbu v sadu mě připadá populistické a směšné.Navic ještě chtějí informovat čtenáře tohoto webu.Snad už se konečně centrální radnice zamyslí a začne něco dělat.Mit v takovém stavu centrum města je ostuda nejen jejich ale i všech Ostravanů.Tohle co předvádí centrální radnice už roky se snad dá omluvit v nějakém provinčním městě,ale ne v Ostravě.

  Thumb up 7 Thumb down 4
 66. rom :

  fanda: přesně tak to je, méně mluvit, debatovat, snít a více robit.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 67. thvari :

  Fanda: můžete napsat tři nebo čtyři velmi konkrétní kroky, které by měl obvod města udělat?

  Thumb up 5 Thumb down 0
 68. K. :

  3.5. začíná oplocení parku a začíná tím i stavba.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.