Ostrava jako jeden velký park

Během krátkého časové úseku se v Ostravě zrealizovalo a bude realizovat velké množství stavebních projektů rekreačního, oddychového a sportovní zaměření. Tak obrovská plocha nemá v ČR obdoby. Do celkového přehledu nepočítáme projekty izolační zeleně.

ostrava park

 1. Revitalizace okolí Slezskoostravského hradu
  Předmětem projektu je revitalizace okolí Slezskoostravského hradu v důsledku důlní činnosti. Na místě se vytváří zázemí pro budoucí přesun Miniumi z Výstaviště. Jsou budovány nové stezky, osvětlení, nové dřeviny atp. Projekt je nyní v realizaci. Úplné vyhotovení kolem roku 2017.
  Články k tomuto projektu najdete pod tagem #hrad.
 2. Údolí Trojice
  „Chceme obnovit i tři rybníky, které budou využívány jak k rekreačnímu rybolovu, tak k projížďce na lodičkách. Budeme hledat využití i pro protiletecký kryt v údolí,“ říká vedoucí projektu Miroslav Vrána. Údolím by měly podle něj vést tři turistické okruhy: Hornický pravěk, Hornický středověk a Hornický novověk. Počítá se i s výstavbou vyhlídky. Ta by měla být postavena na bezejmenné haldě, která sousedí se slavnější haldou Ema. Na rozdíl od ní už ale nehoří, a tak by bylo na ni možné vyhlídku postavit. „Meziresortní komise pro řešení revitalizace Moravskoslezského kraje celý projekt jednomyslně schválila a vyčlenila na něj téměř čtvrt miliardy korun. Další články pod tagem #trojické údolí.
   
  8-petr-zak-dul-trojice-yaa
 3. Revitalizace Komenského sadů
  V roce 2013 byla dokončena celková revitalizace jedno z největších parků v ČR, Komenského sadů v centru Ostravy. Články z průběhu revitalizace naleznete pod tagem #komenského sady
   
  komenskeho sady
 4. Rekonstrukce parku Denisova
  V blízké době proběhne revitalizace parku přiléhajícího k Domu umění v centru Ostravy. Článek o projektu revitalizace zde.
 5. Úpravy parku Petra Bezruče
  Také park Petra Bezruče projde revitalizací. Nové pěší stezky, osvětlení, hřiště atp. Více k tomuto projektu pod tagem #bezručův sad.
 6. Park válečných veteránů
  Úpravou prostranství naproti zastávce Křižíkova na Nádražní ulici v centru Ostravy vznikne park válečných veteránů. Více k tomuto projektu se dočtete zde.
 7. Revitalizace slepého ramene řeky Odry.
  Pod landeckým kopcem probíhá revitalizace slepého ramene řeky Odry. Revitalizací vzniknou nové stezky, rekultivace zeleně atp.
 8. Terénní úpravy Landek-Špice
  Předmětem tohoto projektu je rekultivace bývalého odvalu dolu Urx. Více k tomuto projektu zde.
 9. Cvičné golfové hřiště Lhotka
  Záměrem je výstavba cvičného golfového hřiště s potřebným zázemím na celkové ploše cca 2,5 ha. Více k projektu zde.
 10. In-line areál Petřkovice
  Projekt in-line areálu v Petřkovicích. Více zde.
 11. Fotbalový areál Moravská Ostrava
  Na ulici 1.máje se plánuje výstavba pěti fotbalových hřišť. Více k projektu zde.
   
  fotbalove hriste u plynojemu
 12. Revitalizace řeky Ostravice.
  Od pěších komunikací, visutých galerií, přes slunící plochy až po cyklostezku do Beskyd a nejen to vzniklo a vzniká revitalizací řeky Ostravice skrz celé město. Články o projektu, kterými Vás nepřetržitě zásobujeme, naleznete pod tagem #ostravice.
   
  ostravice centrum
 13. Halda Hrabůvka
  Rekultivací této haldy vznikne golfové hřiště, stezky kolem Ostravice a mnoho dalšího. Rekultivace haldy se již rozběhla a samotný výstavba golfového hřiště by měla začít v roce 2016. Práce ale zdržuje neustálé prohořívání haldy a nedokončené ekologické sanace.
   
  golf hrabuvka

 14. Sportovní areál U Cementáry
  Tento projekt je rozdělen na etapy. První etapa již skončila a díky ní vznikly in-line areál. V dalších etapách se počítá s úpravami směrem k areálu lékařské fakulty. Více o projektu pod tagem #u cementárny.
   
  u cementarny
 15. Benátky
  Město Ostrava připravuje významnou proměnu oblasti, která zahrnuje Hulvácký les, areál Benátky, severní část Nové Vsi, Bedřišku a přední část Zábřehu kolem ulice U Hrůbků. S finančním přispěním Evropské unie případně soukromých investic by tak v budoucnosti mohlo dojít k oživení lokality, která je dnes ve velmi neutěšeném stavu. Jedná se o území o celkové rozloze 203 ha. Projekt počítá s tím, že by zde v horizontu 10 až 20 let Ostravané získali místo pro příjemné využití volného času, oázu odpočinku, zábavy i sportu. Více pod #benátky.
   
  benatky
 16. Revitalizace Bělského lesa
  Lesopark s rozlohou 13 hektarů, s výsadbou domácích i cizokrajných dřevin s prvky arboreta, bude sloužit školní mládeži a veřejnosti pro vzdělávání a odpočinek. Více pod tagem #bělský les.

Pod číslem 17 a 18 ( také světle modře ) jsou označeny projekty, které jsou zamýšleny, ale my o nich nemáme zatím žádný záznam z průběhu schvalovacích procesů.  Jedná se o revitalizace a splavnění řeky Odry a rekultivaci haldy Odra v Ostravě-Přívoze.

Související články


Komentáře

 1. Michal :

  Většina projektů jsou chiméry.
  A obnovení třech rybníků u Trojice? To by mě zajímalo, kde byly.

  Thumb up 6 Thumb down 6
 2. Thunderbird :

  Pokud by se peníze na tyto projekty vzaly a investovali do zlepšení ovzduší, Ostravě by to prospělo daleko více.
  Nové parky samy o sobě nové lidi do města nepřilákají a odlivu stávajícího obyvatelstva nezabrání. Mluvím teda za sebe a lidi, které znám.
  Je potřeba především vyřešit to základní. Pak můžeme pracovat na nadstavbě.

  Thumb up 6 Thumb down 11
 3. Nimrod :

  Thunderbird: A jak by se ty peníze měly investovat do ovzduší konkrétně? Nějaký nápad? Samozřejmě souhlasím, ale Ostrava jako město a samosprávný orgán více ani dělat nemůže (co se týká investic). Jinak to není jen o parcích, ale obecně o rekreačních územích a já bych se vsadil, že drtivá většina těch zmíněných projektů už přinesla (či přinese) zvýšení návštěvnosti či využívání lidmi v tom daném místě.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 4. Thunderbird :

  Nimrod: Peníze využít na podporu investic na snížení emisí z průmyslových podniků v Ostravě. Vím, že se již investovalo, ale lze v tom jistě pokračovat.

  Thumb up 3 Thumb down 6
 5. Danek :

  Thunderbird: Ovzduší se bude již lepšit velmi pomalu. Průmysl většinou má nebo dobudovavá nejlepší technologie co jsou k dispozici, ale bohužel rodinné domy na to kašlou. Dokud nebude stát požadovat striktně dodržovaní pravidel co se týká topení. Nikdy se to nezlepší. Kolik vesnic v okolí bylo zasíťovano plynofikací(které jim zaplatili ostatní občané formou daní)a stejně se nepřipojili.

  Thumb up 12 Thumb down 1
 6. Hynek [msstavby.cz] :

  Thunderbird: no vidis. a co kdyby ty firmy ze sveho zisku naopak treba zkultivovaly nejaky ten kus mesta, kdyz uz nas tady doslova otravujou 24/7? to te nenapadlo?
  je to na hlavu postavene!

  Thumb up 5 Thumb down 2
 7. thvari :

  Ovzduší teď nejvíce škodí rodinné domy a Polsko, odkud to k nám fučí a kde s tím jako ČR nepohneme :-(.

  Nejvíce bych přivítal realizaci těch Benátek – je to sice trošku velkolepé, takže už vidím ty výmluvy politiků, jak na to není, ale je to soubor několika pěkných nápadů v zajímavé lokalitě.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 8. Balde :

  Polsku myslím příští rok končí výjimka od EU na množství vypouštěných splodin

  Thumb up 7 Thumb down 0
 9. thvari :

  Balde: no konečně, chce se říct. ať si na ně ti byrokrati taky trochu došlápnou.

  Pak bych ještě pokračoval v té kotlíkové dotaci, pokud je o něco tak velký zájem, že i Xtá výzva zmizí během pár dnů, není důvod, aby na to vláda neuvolnila další prostředky. Navíc pozitivní motivace je lepší než sankce a pokuty.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 10. summerboy :

  Balde: Máte někde nějaký autoritativní zdroj? To by byla celkem zásadní informace, která by mohla naznačit nějaký příjemný posun…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 11. MM :

  Bod 3. revitalizace Komenského sadů je pro mě nevyužitou příležitostí. Jestli bylo opravdu utraceno přes 350 milionů korun, tak se ptám za co. Jen namátkou z úprav/neúprav. Cyklostezka byla původní, na tu se nesahalo. Vstupní brána je původní, dnes již notně opotřebovaná. Před pomníkem opravili pouze jeden chodník, druhý se propadá. Ano hlavní chodník je nový. Ostatní cesty jsou štěrkové. Je tam nový mobiliář, ale třeba za památníkem u řeky jsou ještě staré zničené lavičky. V celém parku není jediná vodní plocha, není jediná možnost kde si legálně opéct buřta nebo ugrilovat maso. To co je všude v cizině normální. Nejsou tam nikde pítka pro lidi a psy :-) Krom dětského světa není žádné další hřiště nebo hrací plocha. Proč v zadní části u památníku není aspoň nějaké občerstvení, mohli tam přivést elektřinu a vodu, když se to opravovalo. Do parku chodím pravidelně, ale jestli takto vypadá park po rekonstrukci za 350 milionů tak opravdu nevím. O úklidu ani nemluvě, na hlavní chodník napadají větve a jsou tam klidně měsíc, pro bruslaře nebo kočárky jako dělané…

  Thumb up 11 Thumb down 2
 12. Danek :

  thvari: Dotace je jedna věc. Druhá věc je co do těch pecí občané hažou. Znám spoustu lidí žijicích na vesnici a vím čím topí.Je jim to úplně jedno…jen aby to stálo co nejméně….když se třeba zeptám proč nepožívají dřevo místo kalu…samozřejmě mi řeknou cena….paradox je že se zrovna nejedná o chudáky kteří by živořili.Vim dokonce o lidech kteří to proloží odpadky,lakované dřevo,rámy od oken…..co to udělá s ovzduším si nepřejte vidět. Opravdu si myslím že toto je hazard s lidským zdravím. Dokonce mi říkal kolega, že manželka která má občas problémy s dýcháním(tak jí řekl lékař, že pokud by žila na vesnici tak by již měla těžké astma)že muže byt ráda za to , že žije v OV Porubě.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 13. thvari :

  Danek: já jsem v tomto ohledu poměrně negramotný, ale myslel jsem, že do těch nových kotlů nejde naházet cokoli? to se asi pletu? jinak co tam lidé háží obecně, o tom nemám moc iluze. když jsem kdysi v zimě běhával za porubou, dal si třeba 15km kolečko a proběhl při tom plesnou nebo jinou ves, tak jsem po doběhu domů smrděl hůř jak z hospody. no idylka

  Thumb up 3 Thumb down 0
 14. Hynek [msstavby.cz] :

  MM: vypichujes casti parku, kde se na nic nesahalo. rsp. si nepamatuju jak to bylo konkret s chodnikama, ale ta rekonstrukce spocivala hlavne v oblasti za radnici – od pruchodu pod mostem pionyru (mimochodem to je stale zalezitost pro fajnsmekry) az po bustu Komenskeho. a tam se neda rict, ze by se to nezmenilo, naopak pred tema kvetinovyma zahonama se pres leto lidi dokonce fotili, to je docela novinka.

  ze zamyslenych prvku se tam objevily jen ty „minonky“ – kamenne kvadry. + teda nove lavicky, kose a osvetleni. zbytek byl vyskrtnut, neptej se proc.

  mimochodem, kde jsi vykouzlil tech 350 milionu? myslim, ze tam mas nulu navic a ani tak to neni presne, mluvilo se o 32mil. pritom zrovna ty bysis to mohl pamatovat alespon v ramci radu.. viz toto..

  Thumb up 5 Thumb down 1
 15. Balde :

  thvari: vtch moderních kotlech, už nejde spalovat ty hnusy jako kdysi, prozatím v ČR vyměněno 10 000 kotlů, v příštích letech chcce MŽP vyměnit dalších 100 000 za pomoci dotací z EU, viz dnešní Hyde park

  Thumb up 1 Thumb down 0
 16. Martin [msstavby.cz] :

  MM: „Předpokládané náklady projektu, které vycházely z projektové dokumentace, původně činily 53,1 mil. Kč bez DPH. Vysoutěžená cena 23,98 mil. bez DPH (28,78 mil. Kč s DPH) tedy znamená úsporu oproti předpokladu 54,8 % z původní částky. Předpokládané spolufinancování EU představuje částku až 24,5 mil. Kč s DPH“
  zdroj ostrava.cz Cenu jsi přestřelil jen o nějakých 320mega.:)

  Thunderbird: Nevím jestli jsi četl pořádně, ale v prvním odstavci poslední věta. „Do celkového přehledu nepočítáme projekty izolační zeleně.“
  Články o izolační zelení, které mají vliv na snížení prašnosti atp. zde:
  #1 http://www.msstavby.cz/izolacni-zelen-1-30-07-2013/
  #2 http://www.msstavby.cz/izolacni-zelen-2-31-07-2013/
  #3 http://www.msstavby.cz/izolacni-zelen-3-01-08-2013/

  A nikdy by mne nenapadlo, že by někomu mohlo vadit, že město opravuje a staví parky pro obyvatele.

  Michal: Jaké pak chiméry? Hodně je již realizováno. U ostatních je v popisu odkaz na ostatní články k danému projektu, kde lze nalézt i dokumenty z nějaké fáze schvalování projektu.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 17. Pavel :

  Velice dobře zpracovaný článek, obsahově, technicky, stylisticky, díky.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 18. Hynek [msstavby.cz] :

  martin [msstavby.cz]: kazdopad ten komenak tady pisou nakonec 32mil. http://goo.gl/rjpMnR

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. Martin [msstavby.cz] :

  Hynek [msstavby.cz]: Jasne, jasne. Ale pořád to není 350 mil.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 20. Lojza :

  Takhle nesmyslně pootáčet mapu, která je hned v úvodu článku, může jenom člověk totálně na hlavu :/
  To se nedělá, mapa je přece od toho, aby ukazovala sever nahoře a jih dole, jinak to není mapa, podle které se člověk může orientovat!!!

  Thumb up 2 Thumb down 2
 21. Martin [msstavby.cz] :

  Lojza: Mapa je pootočena z důvodů umístění projektů, aby byla aspoň trochu čitelná. Pokud by byla normálně sever-jih, tak na tom obrázku neuvidí a nepřečte nikdo skoro nic. Respektive i z tech. množností.

  A pokud použiji tvá slova. Tak člověk, co není totálně na hlavu si dokáže, aspoň podle mne, přečíst popisky městských částí a nemá problém s orientací na mapě.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 22. Rado :

  Zeleň v Ostravě je krásná věc, ale pokud se o ni nikdo nechce starat, tak ať tady vůbec není. Městská zeleň musí snést ta nejpřísnější měřítka, ne že sekám trávu tehdy, až je mi po kotníky. Nebo ještě hůř v případě, kdy je přerostlá zeleň u silnic a komunikací a přes vysoký porost máte problém vidět, zda vám zleva nebo zprava něco nejede. Pokud se tady bude sekat tráva cca co týden, dva, neřeknu ani slovo, ale s přístupem magistrátu a ostravských radnic, kdy mají údržbu zeleně v paži, to raději žádnou zeleň. Nehledě na to,že by taková údržba města vytvořila mnoho (desítky) pracovních míst, pokud bychom tady chtěli mít parky jako v Anglii nebo v Austrálii. Už jenom z estetického hlediska vnímáte pozitivně takové město, které je čisté, uklizené, upravené…

  Thumb up 9 Thumb down 0
 23. MM :

  martin [msstavby.cz]: Hynek [msstavby.cz]: Moje chyba, já bral tu cenu z toho prvního odhadovaného projektu viz. odkaz:
  http://www.odsmoravskaostrava.cz/images/revitalizace.pdf
  Jinak jsem našel foto toho projektu a chybí tam jak rondel s vyhlídkou, tak altán a řečnický pult.
  http://stavbaweb.dumabyt.cz/files/files/2012_02/komenskeho_sady_celyparkcerna.jpg
  Chtěl jsem upozornit na to, že se opravila pouze část za radnicí a na zbytek se zkrátka nesáhlo, což je velká škoda. Mimochodem nadjezd pro kola ve směru z centra na Slezskou si sedl tak o 5 cm. Myslím, že to musí být ještě v záruce, ale nikdo to neřeší. Pošlu jim tam echo na inspektora čistoty :-)

  Thumb up 1 Thumb down 1
 24. Hynek [msstavby.cz] :

  MM: resi. uz je to jednou cele preasfaltovane, protoze se to uplne propadlo a hlasil jsem to osobne. teda pokud myslis „sev“ mezi plechem lavky a asfaltem cyklostezky.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 25. MM :

  Hynek [msstavby.cz]: Já nepochopím, proč to neudělali stejně jako na druhé straně mostu, na Slezské. Tam je to napojeno na beton a pak asfalt a je to v pohodě. Jestli se to už jednou opravovalo a je to znovu špatně, tak by měl zhotovitel zajistit trvalou opravu (změnu). Jakmile skončí záruka, padne to na město. Kdyby na to neupozornil občan, tak na to úředníci pečou…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 26. aggu :

  „Ostrava jako jeden velký park“.
  Žádná chiméra, a navíc je to logické, když potřebujeme vyčistit 40-letou komunistickou špínu na velkých plochách.
  To chápe každý, snad kromě jednoho ministerského náměstka…

  Thumb up 2 Thumb down 5
 27. Locator :

  aggu:

  Blahoslavení chudí duchem…

  Co to je komunistická špína? Co to v 70. a 80. letech čistili v BDR od Duisburgu po Dortmund, kapitalistickou špínu? Nebo nacistickou, nebo dokonce ještě monarchistickou? A co ty laguny Ostrama, to bude nejspíš zvlášť nebezpečná směs komunistické a kapitalistické špíny, když se to tam ukládalo posledních 100 let?

  To mě baví, tyhle ideologické bláboly. To mi tak sedí mentální úrovní na politologa s mokrým diplomem, který se pro nedostatek místa živí jako podržtaška v nějaké sázkové kanceláři nebo jako opravář hracích automatů…

  Kdyby nás do značné míry socanská EU nepřitlačila k ekologické legislativě a hlavně ke kontrole jejího dodržování, skončíme ve svobodném kapitalisticky tržním sytému zavezení svinstvem vlastním i cizím jako skládka Evropy, voni politologu!

  Thumb up 3 Thumb down 5
 28. aggu :

  Locator:
  1) Cituje Akvinského, obhajuje komunisty, holt postmoderna ;)
  2) Chápu, že žijeme v době kdy nikdo za nic není odpovědný, ale za 40 let měli komunisti dost času pokračovat v tom, to začal třeba Sitte. Udělali z Ostravy špinavou ubytovnu. Takže jo, klidně si ukážu prstem. Mnozí z nich pořád se sedí na obecních nebo krajských židlích.
  3) Držel bych se tématu. Parky.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 29. Locator :

  aggu:

  1. Není to Akvinský, nýbrž Nový zákon, Matouš, 5. kapitola. A argument, že kdo se ohradí proti ideologickým flastrům, hájí komunisty, je teze prosťáčka.

  2. Sitte postavil Přívoz, komunisté Porubu. Kapitalisti založili laguny, komunisti devastovali Přívoz. Ergo kreativita ani blbost nemají ideologická znaménka. Nachází je jen ten, kdo nemá jiné argumenty.

  3. Držel bych se tématu, kdyby se jej přidrželi duchaplní ideologičtí blábolilové.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 30. aggu :

  Locator: No co jiného by tak Akvinský mohl použít, že ;) Církev rytířů Jedi ještě neexistovala.
  Ano komunisti nechali zdevastovat Přívoz, ano komunisti zasvinili Fifejdy.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 31. Locator :

  aggu:

  A dárky nosí Ježíšek a děti čáp.

  Ideově kovaní soudruzi, pardon, frikulíni v Ostravě nevymřeli.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 32. aggu :

  Locator: Takže abych si ten offtopic shrnul, jsem: chudý duchem, politolog, prosťáček, ideologický blábolil, ideově kovaný soudruh a frikulín co věří na Ježíška. To je slušný výkon za jedno dopoledne, ale trochu mě děsí ten široký záběr. Co z to si mám vytisknout na tričko?

  Thumb up 2 Thumb down 1
 33. Locator :

  aggu:

  Lidé s potřebou přečíst si na vlastním tričku, co jsou vůbec zač, jsou z jiného, s tím mým kauzálně nepropojeného vesmíru. Takže nemohu sloužit.

  Ale už vám váš ontopic narušovat nebudu. Pro mně je zajímavá architektura a urbanismus, nikoli pataideologie mimo čas a prostor.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 34. Crazym :

  Hihi, tady se mi začíná líbit ale radši se nepřidávám :D

  Thumb up 0 Thumb down 1
 35. Rýša :

  Crazym: …mi taky, ale raději půjdu s Vámi na pivo….

  Thumb up 0 Thumb down 1
 36. aggu :

  Locator: Škoda, i když přiznám se, na podnětnou debatu o kauzálně nepropojených vesmírech a pata?ideologiích beru málo drog.
  Třeba za pár let bude v tom výčtu parků i jeden můj oblíbený. Bývalý hřbitov na Slovenské vedle Černého potoku.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 37. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek „Zelené projekty města: Ostrava už dávno není jenom černá“ na denik.cz: http://goo.gl/3MsZkM

  Thumb up 0 Thumb down 0
 38. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek „Ostrava zezelenala, část městských keřů ale lidé rozkradli. Mizí i kůly“ na idnes.cz: http://goo.gl/BRkAm3

  Thumb up 0 Thumb down 1
 39. Rado :

  Krást se nemá a v tomto případě je to navíc i trapné. Nemít na keř nebo na kůl, což stojí pár korun, to už je havárka.

  Thumb up 3 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.