Úprava parku P. Bezruče

Úprava parku Petra Bezruče v centru Ostravy je dokončena. Úprava přinesla zámkovou dlažbu namísto asfaltových ploch. Unifikované dětské hřiště. Nevhodné štěrkové záhony a výsadbu nové zeleně.

Fotografie zaslal čtenář. Děkujeme!

Související články


Komentáře

 1. Mx :

  Je vidět, i na některých fotkách, velký rozdíl klasické zámkovky a té nové. Aspoň, že toto tam dali, velmi jsem za lepší dlažbu apeloval u p. Řehy a u toho online projednávání. Líbí se mi kulaté tvary chodníků a trávník aspoň trochu dobře udělaný. Ale chtělo by to více laviček a mobiliáře, místo nevzhledných sídlištních obrubníků např. kostky. A ze záhonů jsem trochu zklamán, možná by se v tak významném parku dalo velkoryseji? A nevidím mlatový chodník. Každopádně se tam zajdu podívat, fotky tak velký park neobsáhnou

  Thumb up 4 Thumb down 0
 2. Mx :

  i když mlatový tam asi být něměl

  Thumb up 3 Thumb down 0
 3. JSjr. :

  Mě ty štěrkové záhony přirozeně říkají, že tudy na trávu chodit nemám. Podle mě dobré řešení, aby se zase nevyšlapávaly chodníčky.

  Thumb up 11 Thumb down 4
 4. David :

  Nová dlažba vypadá moc hezky, škoda že nevyměnili i tu starou zámkovku.
  Tohle je mimochodem něco co mělo být použito na Výstavišti místo těch trapných kostek…..

  Thumb up 9 Thumb down 0
 5. davidb :

  Nová dlažba se mi líbí.
  Jen mi to kazí takový malý detail.
  Na fotce č. 6 mi vadí, ta rovná čára, kdy dělali nejdříve chodník od doma a pak až ten vlevo.
  osobně bych byl raději, kdyby se ta čára rozbila. Tak jako je to viděl výše.
  A nemuselo tady být tolik dořezů.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. M. :

  „Kolik druhů dlažby potřebujete?“

  „Hm, kolik jich máte na skladě?“

  Thumb up 6 Thumb down 2
 7. David.Witosz :

  Zdravím.

  Úpravy ještě nejsou zcela kompletní. Budou následovat tyto akce aneb
  – hřiště na petanque
  – smyslový chodník pro nevidomé
  – vyvýšené záhony
  – navazující dosadba
  Tohle vše by mělo proběhnout během listopadu. Stejně tak navazující komunitní zahrada která se bude nacházet po druhé straně domu (tedy mimo park Petra Bezruče, ale v bezprostřední blízkosti).

  Co se týče chodníků, výtky chápu, z druhé strany asi víme „jak“ k tomu došlo a že tedy původní chodníky jsou aspoň komplet v zrenovovaném stavu (vzhledem k pracem na sítích, novému veřejnému osvětlení atd.).

  Rád bych upozornil na zajímavý fakt, že park s odhadní cenou dle projektu nad 28 milionů korun se nakonec povedlo vysoutěžit a realizovat za cenu pod 14 milionů Kč, čemuž zejména pomohla situace na trhu v roce 2020. Odložení soutěže na zhotovitele do roku 2021 by mělo z velkou pravděpodobností jiný průběh, vzhledem k zcela jiné situaci na trhu v roce 2021, o které si tady nemusíme asi nic vyprávět.

  Přeji hezký pátek.

  Thumb up 16 Thumb down 0
 8. Rostislav Řeha :

  David: No ta zamkovka je tam takhle umyslne, aby bylo jasne kde konci park a kde vede chodnik dookola parku (stejny jako tam byl a ktery je i dale na nadrazni a 30. dubna, potazmo i dalsich prilehlych ulicich). Naopak jsme prave chteli (i na zaklade toho verejneho projednani) at tou dlazbou „sviti“ ten park samotny.

  Mx: Fakt vam prijde, ze je tam malo lavicek? Doporucuju se tam zajit podivat osobne :) (i kdyz teda jeste par uprav nas ceka, viz vyse Davuv prispevek)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 9. Mx :

  P. Witosz: další změny park vylepší. To je dobře. Nižší vysoutěžená cena je určitě skvělá, nicméně je třeba trvat na filosofii finálního výsledku a kvality tzn. aby se také úspora použila na kvalitu. Tady se to částečně povedlo a děkujeme za změnu přístupu k dlažbám. Možná to bude první impuls ukázat lidem a rozhodovatelům, že tak to malá změna může mít velmi slušný dopad. Já osobně sice z návštěv různých českých měst bych byl ještě náročnějších na nápaditost dlažby minimálně v centrech měst, ale toto je dobrý posun a děkujeme za něj.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 10. Mx :

  P. Řeha: psal jsem, že fotky tak velký park neobsáhnou. Je těžké to hodnotit z pár fotek a jak jsem psal, chystám se tam zajít podívat.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 11. adamous :

  Doufam, ze tam je nainstalovan i kamerovy system …. V novem parku ve Starem Zabrehu v arealu U Cementarny jsem si vsiml, ze jsou jiz nektere lavicky ohorele a nebo totalne zdemolovane.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 12. thvari :

  Mx: byl jsem se tam před časem projít a podle mě je tam těch laviček dost.

  co mě ale zarazilo: byly tam přeplněné a přetékající koše. ten park je očividně oblíbené místo k vysedávání, ať už mladých, nebo starších, takže to asi budem muset uklízet častěji :-)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 13. petr :

  ta nová dlažba je fakt pěkná, dávejte ji prosím i jinde

  Thumb up 8 Thumb down 0
 14. MareK :

  Rostislav Řeha: David.Witosz: Páni konšelé, nechci vypadat jako kverulant a nevděčný občan, ale bohužel mne okolnosti nutí být kritický (ostatně i díky tomu došlo ke změně původní dlažby):
  1. proč nedošlo (dojde k němu vůbec?) k odstranění pilíře před BD Nádražní 56, ve kterém bylo ovládaní fontán – viz foto č.6?
  2. jste si vědomi, že nově vysazené dřeviny podél chodníku u objektu ČD jsou v ochranném pásmu inženýrských sítí a v trase navrženého plynovodu, který se bude rekonstruovat v r.23 = dojde k jejich odstranění
  3. příště více dbejte na, aby zhotovitel správně dodržel skladbu pokládky dlažby, protože příklady z fotek č.3 a zejména č.6 dost kazí výsledný dojem. Průběžné spáry nemají být delší 8mi kamenů, neboť pak daný vzor postrádá estetický efekt
  4. nevím, sice jsem to neověřoval, ale působí to na mě, že lavičky nejsou ukotvené do dlažby, což může být v budoucnu zneužito vandaly

  Thumb up 2 Thumb down 3
 15. Marian Kechlibar :

  thvari: thvari:

  Přeplněné koše jsou ostravský evergreen.

  Před pár týdny jsem byl ve španělském Oviedu, když se tam konal velký svátek San Mateo. Je to studentské město a taky se adekvátně tomu kalilo až do rána. V sedm ráno byly ještě ulice v dost ostudném stavu, protože se někteří účastníci holt chovali jako prasata. V devět ráno už nikde nebylo ani smítko.

  Asturias přitom není nějak zvlášť bohatý region, snese srovnání s Ostravskem.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 16. Rostislav Řeha :

  MareK: Vezmu to postupne:
  1. Ta cast nam nepatri, je to majetek vlastniku „deskace“. Hranice je videt i podle dlazby.
  2. Tam imho zadne nove dreviny nejsou – sam jsem s plynari domlouval posun trasy toho plynovodu tak, abychom prisli snad jen o jeden nebo dva stromy (puvodni), nove bychom nikdy do siti nedali.
  3. Rozumim a z tech prechodu take nejsem na nekterych mistech uplne stastny, uvidime jestli se s tim jeste da neco delat…jinak na 3. a 4. fotografii je prave ta cast dlazby co nam nepatri.
  4. Lavicky urcite ukotvene jsou, jinak bychom si nelajzli je tam ani dat :)

  Diky za pripominky.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 17. Petr :

  Jenom dotaz, řešilo se nějak „odvodnění“ travnatých ploch? Před rekonstrukcí se tam dost držela voda a když jsem šel okolo po dešti, tak mi to nepřišlo lepší.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 18. Martin [msstavby.cz] :

  JSjr.: Tmavý štěrk v květinových záhonech je zcela nevhodný z hlediska mikroklimatu, klimatických změn a příznivých podmínek pro hmyz. Tmavé kamenivo přes den přejímá teplo a v noci ho sálá. I když je kamenivo vystaveno svitu byť jen částečně nebo vůbec, je to pořád kámen. Hmyz má rád květiny, v rozpáleném štěrku ale žít nebude. Kamenivo také přispívá k většímu výparu vody a celkově mikroklima otepluje. Jediný důvod pro štěrkové plochy je o něco lehčí údržba, to je vše.

  Štěrkové plochy mají v parcích / městě opodstatnění jen tehdy, pokud fungují například jako vsakovací průleh. Což se zde neděje.
  Před měsícem jsem celý týden prochodil Berlínem pěšky. Nikde ani jeden štěrkový záhon. Ostatně v nedávné době například magistrát Frankfurtu nad Mohanem štěrkové záhony zakázal realizovat.

  Bohužel tento mor se v Ostravě v poslední době hodně rozšířil, proto nikomu ani nepřijde nevhodný a hrajeme si na to, jak je to strašně cool.

  Thumb up 8 Thumb down 4
 19. Mx :

  Martin (Ms Stavby): ten technický pohled na štěrkové záhony sdílím, to jsem netušil. Nicméně když jedu městem a vidím ty stovky nových ploch záhonů, květin, rostlin ap., mám z toho velkou radost. Estetický posun dojmu z města je velký. Jak říkám, praktická stránka věci je důležitá. Jaký podklad je tedy vhodný, aby záhony mohly ve velkém vznikat a byly udržovatelné?

  Thumb up 6 Thumb down 2
 20. Martin [msstavby.cz] :

  Mx: Nepoužití štěrkových záhonů ale přece nevylučuje použití květinových záhonů jako takových. Vhodné jsou různé mulčovací směsi, nízká zeleň rostoucí do šířky (rozchodníky apod.) nebo prostě nechat hlínu.


  Thumb up 5 Thumb down 0
 21. Rostislav Řeha :

  Martin [msstavby.cz]: Tohle uz je asi na detailnejsi diskuzi. Ja osobne zadny velky priznivce tech zahonu na kazdem rohu nejsem (uz kvuli nakladum na udrzbu, ale prave i kvuli hmyzu, ktery tam prakticky nema zadne rozumne zivotni prostredi), proto jsem taky rozjel pred lety projekt lucnich travniku. Tyhle sterkove zahony vnimam viceme jen jako estetickou polozku. Ale diky za point, evidentne tenhle detail jsem pominul.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 22. Mx :

  P. Řeha: Ostrava má stále určitý vzhledový hendikep postprůmyslového města, kde se 100 let na vzhled často nehledělo, jak by mělo. A taky nejsme typicky historické město s přehršlí krásných fasád a náměstí v poměru k rozloze města. Proto i ty záhony pomáhají k dojmu z města. Pevně věřím, že, byť třeba i v jiné technické podobě, bude město podporovat nadále.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 23. balde :

  Martin [msstavby.cz]: nebylo by možné, aby i obyčejní diskutéři mohli vkládat takovéto obrázky?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 24. Martin [msstavby.cz] :

  balde: Obrázky může do diskuze vložit každý, stačí napsat tohle:

  Stačí mezi uvozovky vložit url adresu obrázku. Šírku dávám na 75% původní šířky obrázku. Originální velikost je poměrně do diskuze dost veliká.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 25. Cyklista :

  Martin [msstavby.cz]: Já to zase tak černě se štěrkovými záhony nevidím. Jde o záhony s extenzivní údržbou a mulč by vyžadovala neustálé doplňování a tím násobně vyšší cenu údržby. A jak sám uvádíte v jiném článku, vysazené trvalky si poradí a štěrk časem pohledově zakryjí a zastíní. Stačí kouknout jak „ten kruháč“ vypadal po vytvoření záhonu a jak nyní. https://1url.cz/iK4sW

  Thumb up 3 Thumb down 2
 26. Martin [msstavby.cz] :

  Cyklista: Nelze porovnávat záhon v parku a záhon u rušné cesty. Zbytek viz zde https://www.msstavby.cz/nevhodnost-sterku-ve-verejnem-prostoru-02-11-2021/

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.