Proměny Ostravy #400

Křižovatka ulic Švermova a Novoveská v Mariánských Horách.

2019

zdroj: FB Ostrava – střípky minulosti

Související články


Komentáře

 1. thvari :

  Na to mrvení veřejných prostor už by snad i mohl vyjít manuál – odstranit ozdobné prvky a věžičky, vyměnit původní okna za jednodušší plastová a natáhnout přes fasádu reklamní plachtu. Tadá, budova hibernuje.

  Thumb up 29 Thumb down 2
 2. Rýša :

  První fotka – normální, docela pěkná budova.
  Druhá fotka – děs, bohužel ale také musím napsat: Normální pro Ostravu, jak ničí budovy.

  Thumb up 24 Thumb down 2
 3. davidb :

  Rýša:
  Nemyslím si, že je to příznačné jen pro Ostravu.
  Něco takového je k vidění skoro po celé republice a pak směrem na východ.

  Thumb up 22 Thumb down 2
 4. aggu :

  Dům a nedům. A firma MPL by se nad sebou měla zamyslet.

  bwt novinka k věci, která už tu měla být dávno:
  https://www.ostrava.cz/cs/urad/magistrat/odbory-magistratu/utvar-hlavniho-architekta-a-stavebniho-radu/oddeleni-uzemniho-planu-a-pamatkove-pece/dotace_nove/poskytnuti-neinvesticnich-dotaci-na-obnovu-a-zachovani-kulturni-pamatky-z-rozpoctu-statutarniho-mesta-ostravy

  Thumb up 4 Thumb down 3
 5. Jája :

  aggu: Firma MPL se těžko zamyslí, když dům vlastní firma DANEX.
  A i firma DANEX s tímto stavem bude mít pramálo společného. Je to prostě klasická socialistická přestavba.
  V téhle době a i v době před nedávnem, kdy byla jiná krize, si musely firmy hodně rozmyslet, jestli zaplatí zaměstnance nebo nějaké kudrlinky na baráku, ke kterému je přistavěná výrobní hala a je na rohu průmyslové zóny s ulicí Mariánskohorskou na dohled.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 6. Jája :

  aggu: To zamšlení nad sebou má ještě jeden podstatný háček a tou je smlouva s městem, kde je:
  „Poskytovatel podle této smlouvy poskytne příjemci neinvestiční dotaci v maximální výši 50 % celkových skutečně vynaložených uznatelných nákladů na realizaci projektu ev. č. ………, s názvem ………………… (dále jen „projekt“), maximálně však ve výši Kč …,– (slovy: …………………………korun českých), účelově určenou k úhradě uznatelných nákladů projektu vymezených v čl. VI této smlouvy. Z dotace lze hradit pouze uznatelné náklady prokazatelně související s obnovou kulturní památky nebo významné městské stavby“.
  Což tady tato stavba není ani kulturní památka, ani významná stavba. Bohužel. Je to nějaká bývalá škola, kterou město kdysi prodalo.
  A i těch 50% pro někoho může být hodně, ale pro někoho málo. Protože 50% úznatelných nákladů se může smrsknout na 30% potřebných nákladů, ani nevíte jak.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 7. aggu :

  Jája:
  Nebylo řečeno že zrovna téhle stavby se to týká ;) I když nárožní budova v historické čtvrti je významná sama o sobě vždy.
  Bylo to myšleno obecně a tenhle dotační titul má obrovský smysl. Akorát by to nemělo zůstat jen u peněz, excelovské tabulky a papírování. Město by mělo poskytnout i odbornou pomoc, samo vyhledávat kritické solitérní stavby, jednat s vlastníky…
  Jestli je 50% hodně nebo málo, jak pro koho. Hlavní je motivace majitele. Když je někdo buran, a nastaví si papundeklové patro nad svou 109 let starou hospodu…
  Snad to mnohé jiné přesvědčí. Za posledních 70 let dostaly mnohé historické budovy v Ostravě zabrat. A za všechno nemůžou bolševici.

  PS: ohledně té reklamy na zdi: fa MPL netušila v jakém formátu a na jakém místě reklama bude viset? ;) Bohužel na tomto místě nebude platit manuál Ostrava 360°. A ne každý je zodpovědný vůči svému okolí. I bez manuálu.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 8. Jája :

  aggu: NJN nebylo, ale bylo to prezentováno jako „btw novinka k téhle věci“ a tahle věc, je tento článek :-D.
  V téhle oblasti jsou daleko víc zničenější objekty. I sám městský obvod bude rád, když dostane peníze na opravů svých bytových domů.
  Celá tahle lokalita už dávno není okraj Čertovy Lhotky, kde je ulice a dělnická kolonie s polem a doly za zády. Objekt je dávno vytržen z kontextu okolí.
  Pole o kousek vedle sice pořád je, ale pokud tyto volné plochy budou vlastnit v Ostravě prominenti typu Šíma, Hadamczik, Barinková, Martiňák, atd., tak tahle lokalita uvnitř města bude mrtvá, prázdná a bude tam jen ta průmyslová zóna.
  Ti to tam určitě koupili, aby tam na orné půdě pěstovali řepku a obilí :-D.

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.