OVASTORY #88 – zahradní město

Realizace zahradního města v Ostravě-Martinově se od původního záměru a obecné koncepce zahradních měst dostala na úroveň sídelní kaše.

Historie záměru vybudovat v ostravské městské části Martinov sahá až téměř k začátku tisíciletí. Původně v této lokalitě byla navrhována zástavba menšími bytovými domy, řadovými domy. Bylo zde uvažováno s veřejnou zelení nebo aspoň částečně s výsadbou stromů podél ulic. O studii výstavby jsme psali v roce 2010.

Roky plynuly a záměr se poměrně změnil. Místo ucelené výstavby (vzhledově poplatná době vzniku návrhu) byla realizována technická infrastruktura. V lokalitě pak vyrostly individuální rodinné domy, jejichž vzhled záležel na každém jednotlivém investorovi a je to čistě věc konkrétních investorů. Uspořádání uličního prostoru, použité materiály se neliší od podobných realizací komunikací jinde v kraji / Ostravě…

Projekt zahradního města však stále žil/žije v podobě developerského projektu Zahradní město Martinov. Ten představuje výstavbu dvaceti typizovaných rodinných domů, jenž jsou již dokončeny a aktuálně realizovanou výstavbu bytového domu o šesti bytových jednotkách. Jak předchozí výstavba technické infrastruktury a rodinných domů, tak ani developerský záměr nemá s principy zahradního města nic společného.

Uliční profil neobsahuje žádný zelený pás, žádnou výsadbu stromů, které by ulice stínily, ochlazovaly, zadržovaly zde prach. O prvcích modrozelené infrastruktury (např. primitivní vsakování dešťových vod z chodníků do zeleného pásu) zde nelze mluvit. Neexistují zde. Celkově zeleň, jak veřejná, tak soukramá v tomto urbanistickém celku chybí. Zbytkové plochy veřejných prostor jsou řešený typickým „zachráncem“ krajinářského provedení. Štěrkem. Provedení ulic je ze zámkové dlažby.

Vymyká se tato realizace nově budovaným ulicím jinde ve městě? Ne, bohužel…
Nicméně žádné další podobné realizace nezneužívají pojmy „zahradní město“ apod.

Gartenstadt Marga

Zahradních měst je po Evropě nespočet velké množství. Nejlepší je však přikládat ty realizace, které si sami projdete- Můžete je sami ohodnotit. Podívejme se, co by se doopravdy mělo skrývat pod konceptem zahradního města a jak je výstavba v Ostravě-Martinově přehlídkou prázdných činů a vykradených vzletných názvů.

Zahradní město nese název podle dolu Marga, který byl v blízkosti otevřen v roce 1906. Nachází se ve městě Senftenberg v Braniborsku. Marga je také často označována jako první německé zahradní město. Realizace probíhala v letech 1907-1915. Architektem byl Georg Heinsius von Mayenburg a bylo zde postaveno 78 domů přibližně v 15 různých provedeních, v nichž bydleli úředníci a dělníci společnosti Ilse Bergbau AG.

Promyšlený urbanismus ulic a uliček dal vzniknout ucelenému sídelnímu útvaru. V centru se nachází služby, drobné obchody. Zbytek výstavby je řešen menšími bytovými a rodinnými domy. Jako u jiných kvalitních realizací zahradních měst zde můžeme vidět ulice lemované alejemi stromů po obou stranách. Domy obklopené zelení a prostornými zahradami. Zajímavé je i práce s dešťovou vodou, kdy chodníky jsou z propustného mlátu a ke stromům je přes vykrojení obrubníku směřována dešťová voda z ulic.

Situace

Související články


Komentáře

 1. Dan :

  Pekny fotoreport a nastaveni zrcadla nasi spolecnosti. :)
  Dalsi slovo co je hodne zneuzivano je „rezidence“. Ted se tim oznacuje i kazdy nechutny bungalov.

  Thumb up 22 Thumb down 0
 2. petrK :

  Dan: „polyfunkční“ je taky pěkný pahýl

  Thumb up 10 Thumb down 0
 3. Lukáš :

  Nemyslím to nějak zle, ani nechci, aby můj komentář byl smazán, ale musím to říct.. My Češi jsme strašné hovada..

  Thumb up 19 Thumb down 1
 4. M. :

  Lukáš: máš pravdu.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 5. paul :

  Lukáš: My Češi z velkých měst rozhodně ano ! Zažívám to každý rok jak se postupně monolitizuje doposud malebné město, kdy se k nám do za Ostravou stěhují „Ostraváci“ z paneláku a přináší s sebou kulturu sídliště. Začínám to koupí domu a teď je vše okolo moje !! Ale nikdo k nám čumět nebude. Takže to pokračuje novým 2m betonovým plotem, zabráním půlky doposud průjezdné ulice svým úplně hloupě stojícím autem. Mohu pokračovat vysekáním veškeré zeleně – třeba i rododendrony :D a končí to stížností na sousedy, jelikož mají vedle louku která se kousí jen 1x za rok.

  Thumb up 6 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.