Karnola – rekonstrukce

Dvě podlaží požárem zničené bývalé textilní továrny Karnola v Krnově už zase svítí novotou.

Stavebníci dokončili práce v objektu někdejší vzorkovny, ve dvou patrech vyměnili stropy, trámy, podlahy, sloupy, okna, dveře, prostory mají také novou elektroinstalaci, omítky i výmalbu. Radnice o tom informovala na sociálních sítích. Opravy zatím stály 14,6 milionu korun, z toho dotaci 8,8 milionu poskytl Moravskoslezský kraj.

Rekonstrukce bude pokračovat i příští rok. „Následovat bude obnova strojů do pohledového stavu, o kterou se postarají bývalí karnoláčtí seřizovači Josef Vojkůvka, Rudolf Klimenko a Jiří Šurman. Dezinatura by pak měla být veřejnosti přístupná v omezeném rozsahu, u příležitostných prohlídek,“ uvedla krnovská radnice.

Budovu bývalé přádelny s dílnou vzorkovny vláda prohlásila národní kulturní památkou v roce 2010. V dílně se navrhovaly vzory vyráběných tkanin pro jednotlivé sezony. Dílna obsahovala i soubor mechanických i ručních tkalcovských stavů různých konstrukcí, soukacích a snovacích strojů a dalšího nezbytného vybavení dílny. Součástí byla i cenná sbírka vzorníků látek, dezénových knih a výrobních předpisů, z nichž nejstarší pocházely z posledních tří desetiletí 19. století.

Před požárem, který bývalou textilku zachvátil 20. prosince 2017, byla dílna ve stavu z posledního pracovního dne. V Česku i střední Evropě představovala unikát.

zdroj: FB Události Ostrava

Související články


Komentáře

 1. Karlos :

  Tryskový stav Vladimíra Svatého (1919-1986) by v expozici chybět neměl. Za patent na tryskový stav, který stát přidělil jednomu českému podniku, zaplatili vynálezci 1 Kč. Taková byla vnitřní cena světového vynálezu. Komunisté nikdy nedovolili Vladimíru Svatému dostudovat a jeho kandidátská práce na léta zmizela.
  • Pan architekt Gustav Aulehla , také známý fotograf zachycoval v socialismu novinky v Karnole https://sbirky.moravska-galerie.cz/dielo/CZE:MG.MG_14945
  • Chátrající areál bývalé textilky Karnola Opava fotí zahraniční hosté hotelu KATERAIN, jako nový heraldický znak Opavy.
  • Bývalá textilka Karnola, Suvorovova, Nový Jičín by neměla chybět v expozici s tradicí
  Transformaci Karnoly n.p. se podařilo prodat všechny zbytečné – dnes stačí muzeum.

  Thumb up 2 Thumb down 4
 2. Karlos :

  MUZEUM KARNOLY může INFO čerpat z dochovaných informací
  https://www.jaegerndorf-sudetenland.de/Literatur.html

  • AKTUELLES ————Jägerndorf SUDETENLAND

  Domácí archív Jägerndorf ( Krnov )
  Erb Jägerndorf – podle dokumentů byl Jägerndorf založen v roce 926 císařem Jindřichem I. V roce 1253 byl v Jägerndorfu fojt(německé právo). V roce 1262 udělil král Ottokar II. Městu některá privilegia. Erb je doložen pečetí z 2.poloviny 13.století.
  Jägerndorf se stal knížectvím v roce 1377 a vévodstvím v roce 1623.
  Vlastivědný archív uchovává uložená písemná svědectví městských a okresních obcí, která podávají informace o historii a životě obyvatel, o krajině města a fondu obytných domů do roku 1945.
  Jedná se o listiny,dokumenty,rukopisy,mapy a plány,popisy a zprávy i vše, co se o obyvatelích dochovalo,fotografie osob,spolků a událostí.
  Soupis těchto dokumentů je uspořádán podle jednotlivých obcí a je návštěvníkům k nahlédnutí ve studovně.
  Pozoruhodné jsou zejména rozsáhlé sbírky o životě a díle významných osobností, jako byl „selský osvoboditel“ Hans Kudlich z Lobensteinu, slavný houslista Gefhard Taschner, spisovatel Robert Hohlbaum, Erwin Ott a Hans Cibulka nebo malířova rodina Raida.

  https://www.jaegerndorf-sudetenland.de/Ueber-Jaegerndorf/Wirtschaftsstandort-Jaegerndorf.html

  Thumb up 1 Thumb down 4
 3. Alan :

  Nevím koho budou zajímat stojící nic neříkající atrapy v naleštěném prostředí bývalé Karnoly v Krnově.
  To ještě spíš se provoz Karnoly vyskytuje v trochu praštěném filmu z roku 1979 Housata, natočený režisérem Karlem Smyczkem.
  Pro všechny bývalé textiláky je Hedva Rýmařov místo, kde mohou vzpomínat a ukázat svou profesi potomkům v expozici tkalcovství a lnářství textilní minulost regionu se současností

  Thumb up 0 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.